ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

انسان ها معمولا علاقه بسیار زیادی به طبیعت و گل و گیاه دارند. به همین دلیل دوست دارند تا همیشه و در هر محلی که زندگی می کنند، با گل و گیاه سرو کار داشته باشند. پرورش و کاشت بذر گل شب بو یکی از علایقی است، که خانم ها خانه دار به دنبال ان می روند، تا به خانه خود زیبایی و روح ببخشند. 

اما برای این که بتوانیم این گل زیبا را پرورش دهیم، باید ابتدا بدانیم چگونه می توان آن را کشت نموده و پرورش داد. شاید بهتر است بگوییم کاشت بذر گل شب بو بهترین روش تکثیر این گل زیبا و خاص است. گل شب بو از جمله گل هایی است، که نیاز به محیطی با نور متوسط و خنک دارد. 

اگر این گل را در برابر نور مستقیم قرار دهید، بدون شک از طول عمر بالایی برخوردار نخواهد بود. به همین دلیل پس از کاشت بذر گل شب بو بهتر است حتما آن را در ایوان یا در پشت پنجره اتاقتان نگهداری کنید. این گیاه زیبا از عطر خوشی نیز برخوردار است. 

روش تکثیر و کاشت بذر گل شب بو

معمولا برای کاشت این گل زیبا از دو روش قلمه زنی، و کاشت بذر استفاده می شود. از میان گیاهانی که به راحتی قابل تکثیر هستند، می توانیم به گل شب بو اشاره کنیم. البته بدون شک برای کاشت بذر گل شب بو نیاز به طی مراحلی نیز خواهیم داشت. که به انها اشاره خواهیم کرد.

روش کاشت گل شب بو با بذر

 برای کاشت گل شب بو می توانید از دو راه اقدام نمایید. که مهمترین آن کاشت از طریق بذر است. برای این نوع کاشت دو زمان از سال مناسب خواهد بود. گل های شب بویی که به مدت یک سال دوام می آورند، معمولا در اوایل بهار کشت می شوند. 

کاشت بذر گل شب بو اصولا بعد از یخبندان، انجام شده، و این بذر ها را در محیطی حفاظت شده به مدت ۶ تا ۸ هفته نگهداری می کنند. این محیط های حفاظت شده می تواند خانه یا گلخانه باشد. پس از آن در اوایل بهار، این گل را به درون زمین خاکی منتقل می نمایند.

نگه داری گل شب بو

برای کاشت بذر گل شب بو ابتدا باید بذر را در عمق ۳ الی ۴ سانتی متری از خاک بکارید. مناسب ترین فاصله ای که می توانید بین این بذرها استفاده کنید، بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است. بهتر است ابتدا این بذر ها را در اواخر مرداد، یا اوایل شهریور در هوای آزاد کشت نموده، بعد از این که این بذر به بوته تبدیل شد، بوته هایی که از برگ کمتری برخوردار هستند را جداکنید. 

می توانید زمانی که این بوته های گل شب بو ۳ تا ۵ سانتی متر رشد نمودند، آنها را به گلدان های مناسبی منتقل نمایید. این نکته را در خصوص کاشت بذر گل شب بو به خاطر داشته باشید، که گلهای شب بو تک شاخه ای هستند. 

از این رو می توانید یک بوته یا چند بوته از آن را به درون یک گلدان منتقل کنید. ما اگر برای کاشت بذر گل شب بو از نوع چند شاخه آن استفاده کرده اید، کافیست یک بوته از این گلها را در گلدان قرار دهید. ابتدا گلدان ها اگر در سایه نگهداری کنید، سپس آنها را به محیط های باز و آفتاب گیر منتقل نمایید. 

بهتر است گلدان های گل شب بو را هر سه یا چهار روز آبیاری نمایید. در انتها نیز بعد از کاشت بذر گل شب بو هر سال یک بار درون گلدان از کود های پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید. 

روش کاشت گل شب بو با قلمه زنی

روش دومی که برای کاشت گل شب بو استفاده می شود، روش قلمه زنی است. در این روش از کاشت بذر گل شب بو استفاده نمی کنید، بلکه قلمه ای از این گل را خارج نموده و در گلدان دیگری خواهید کاشت. البته این روش چندان متداول نیست. اما باز برخی از افراد در فصل تابستان اقدام به این نوع کشت از گل شب بو می نمایند. 

 

شرایط نگهداری و مراقبت از بذر گل شب بو 

این گل نیاز به خاک زهکشی و سبکی دارد. از این رو می توانید برای کاشت بذر گل شب بو از ترکیب خاک، کود، شن، خاک معمولی، پوسیده گاوی و … استفاده نمایید. زیرا این ترکیبات می توانند برای کاشت گل شب بو مناسب به شمار روند. 

نور مناسب برای این گیاه نور مستقیم است. اگر گل شب بو را در محیطی خنک و سرد نگهداری می کنید، بهتر است حتما در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. از طرف دیگر اگر پس از کاشت بذر گل شب بو گلدان را در محیطی با دمای مناسب قرار دادید، بهتر است از تابیدن نور مستقیم به گل پرهیز نمایید. 

جهت خرید بذر کل شب بو پا کوتاه کلیک کنید

زیرا این عمل منجر می شود تا گل پژمرده شده و به سرعت از بین برود. پس نور مورد نیاز برای مراقبت و نگهداری از گل شب بود، با دمای محیطی که در آن قرار دارد، مکمل است. 


نویسنده مطلب نازبو - یاوری