اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

شرایط و نحوه گرفتن بذر گل شب بو

گل شب بو یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گل هایی است که بسیاری از مردم علاقه مند نگهداری از آن هستند. به همین دلیل به دنبالنحوه گرفتن بذر گل شب بو هستند، تا آن را هر زمان که بخواهند تکثیر نموده و به منزل خود زیبایی بخشند. 

پرورش این گیاه بسیار ساده بوده و نگهداری آن نیز نیازی به مهارت خاصی ندارد. به همین دلیل می توانید در هر محیطی از آن مراقبت نمایید. پس از این که نحوه گرفتن بذر گل شب بو را آموختید، از هر نوع گل شب بویی که به آن علاقه مند هستید، بذر بگیرید. 

گل شب بو با نام علمی Matthiola incana گیاهی زینتی و یک ساله است. اصولا این گل را در ابتدای بهار پرورش می دهند و در ایام نوروز آن را برای فروش وارد بازار می کنند. پس می توانید نحوه گرفتن بذر گل شب بو را در منزل و پس از خرید این گل انجام دهید. 

علاوه بر آن این گل ها را در گلدان ها، حاشیه های خیابان، تپه های گل یا پارک ها نیز پرورش داده و شما راحت تر می توانید مراحل نحوه گرفتن بذر گل شب بو را بر روی این دسته از گل ها انجام دهید. پس از این که بذر این گیاه زیبا را از روی گل برداشت نمودید، آن را در محیطی مناسب نگه دارید و هر زمان که خواستید آن را بکارید. 

شرایط و نحوه گرفتن بذر گل شب بو

نحوه گرفتن بذر گل شب بو از انواع گل های شب بو 

مسلما هر نوع گس شب بویی دارای بذر مخصوص به خود می باشد. از این رو بهتر است پیش از اقدام به نحوه گرفتن بذر گل شب بو نمونه آن ها را بشناسید. این گل ها در ایران به سه نوع متنوع تقسیم می شوند. که در ادامه به هریک از انها اشاره خواهیم نمود. 

  1. گونه Cheiranthus spp. Erysimum spp : در اصل یکی از گونه های گل شب بو به شمار می رود، که به نام گل شب بوی خیری شهرت دارد. این گل هم به صورت یک ساله، هم دوساله و هم سه ساله پرورش می یابد.

برگ های باریک و کشیده ای دارد، که به رنگ سبز روشن می باشند. خوشه های زیادی که در این گونه از گل های شب بو وجود دارد، منجر شده است تا نحوه گرفتن بذر گل شب بو به آسان ترین روش ممکن صورت پذیرد. شب بو های خیری خود به دو دسته زعفرانی و نیزه ای تقسیم می شوند. 

تنوع رنگی فوق العاده این گل ها، منجر به محبوبیت بالای گل های شب بوی خیری شده است. نحوه گرفتن بذر گل شب بو به این صورت است که خوشه های موجود در این پل همگی بذرهای گل را در خود جای داده اند. کافیست آنها را از گل جدا کرده، و در محیطی مناسب بخشکانید.

پس از آن بذر ها را از خوشه ها جدا کرده و در مرداد ماه ان ها را بکارید. پس از آن در فصل پاییز بذرهای رشد کرده را به زمین منتقل نمایید، یا این که در اردیبهشت ماه آنها را مستقیم درون زمین بکارید. پس از آن که به راحتی تمامی مراحل نحوه گرفتن بذر گل شب بو را انجام دهید، بهتر است حتما به نوع خاک مورد استفاده برای کاشت این گل و دیگر موارد پرورشی آن نیز توجه داشته باشید. 

. گونه Matthiola incana : به گل شب بوی معمولی شهرت دارد. این گل خود به دو نوع بهاره و زمستانه تقسیم می شود. شب بوهای معمولی اصولا بیش از یک سال یا دوسال عمر نمی کنند. اصولا این دسته از گل های شب بو خوشه ای بوده، و پر از برگ هستند. 

برگ های باریک و بیضی دارند، و در رنگ های مختلفی تولید و تکثیر می شوند. نمونه ماده این گل ها که به منظور نحوه گرفتن بذر گل شب بو از آنها استفاده می کنند، معمولا دارای ۳۰ الی ۶۰ تخمک می باشند. که بذر این گل های شب بوی معمولی از این طریق به دست می آید. 

می توانید به راحتی پس از دریافت بذر از گل، آنها را خشک کرده و هر زمان که بخواهید این گل را تکثیر کنید. بهترین گلی که در فصل زمستان و بهار آن را کشت نموده  وارد بازار می کنند. در ایام نوروز می توانید این گل زیبا را به وفور بیابید. 

  1. یکی دیگر از گل های شب بو از گونه Malcolmia maritime می باشد: که به گل های شب بوی ویرجینیا شهرت دارند. به این گل ها مروارید شیرازی نیز می گویند. نحوه گرفتن بذر گل شب بو در این گل ها نیز همچون دیگر نمونه های گل شب بو می باشد.

اما این گل نسبت به نمونه های دیگر از جذابیت بالاتری برخوردار است. زیرا گلهای شب بوی ویرجینیا در شب گل هایشان باز شده و در طول روز بسته هستند. همین ویژگی این گل ها باعث شده است تا افراد زیادی به دنبال نحوه گرفتن بذر گل شب بو باشند تا آنها را تکثیر نمایند. 

تنها مسئله ای که در این نمونه از گل ها ناراحتی به بار میاورد، عمر آنها ست که نهایت عمرشان یک ماه می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.