ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

رشد ناکافی گل سنبل

دلیل رشد ناکافی گیاه آن است که گلدان به مدت لازم در تاریکی گذاشته نشده است. گیاه باید ۲ تا ۵ سانتیمتر رشد کرده باشد که بتوان ان را در جایی گذاشت که نور داشته باشد. دلیل دیگر ممکن است خشک بودن کمپوست باشد.

علت زرد شدن برگ های گل سنبل

یکی از مهمترین علل زرد شدن برگهای گل سنبل، معمولا خشکی است اما دلایلی دیگر عبارتاند از: نادرست بودن آبیاری و نگه داشتن گلدان در محلی که نور کافی نداشته باشد.

بی گل ماندن گل سنبل

چند دلیلی برای این عارضه وجود دارد. کوچک بودن پیاز موقع کاشتن آن، گرم بودن محل استقرار گلدان یا آوردن پیش از موقع آن به محلی که نور آفتاب زیاد باشد خشکی کمپوست نیز ممکن است از گلدهی جلوگیری کند.

باز نشدن جوانه ها

دلیل این موضوع آبیاری است. آبیاری نامنظم ممکن است باعث شود که جوانه ها بیانکه بشکفند، خشک شوند. خیس کردن جوانه ها به هنگام آبیاری نادرست نیز از دلایلی باز نشدن جوانه هاست.

بدشکل شدن گل

نشانهٔ مشخصی است از اینکه گلدان در دورهٔ «آمادگی برای جهش» در جای گرم گذاشته شده است. در اول این دوره دما باید حدود یک درجهٔ سانتیگراد بالای صفر باشد.

گلدهی نامنظم

احتمالی بسیار زیاد دارد که متفاوت بودن اندازه با قدرت پیازها عامل این عارضه باشد. اگر پیازها هم در اصلی یکسان بودهاند، بی نظمی و کوتاهی در چرخاندن گلدان ممکن است عاملی این موضوع باشد.

علت پوسیده شدن گل سنبل

دلیل این عارضه، آبیاری بیش از اندازه است. اگر گلدان سوراخ زهکشی نداشنه باشد و در شرایط خنک نگهداری شود، خیلی زود حالت غرقابی پیدا می کند. با وارانه کردن گلدان آب اضافه آن را خارج کنید.

علت دراز شدن و افتادگی برگ گل سنبل

این عارضه آشکارا می رساند که گلدان به مدت طولانی در تاریکی بوده است. احتمال دیگر این است که گلدان به هنگام گلدهی مدت طولانی نور بسیار کمی دریافت کرده است. 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام روز ب خیر. علت پژمرده شدن گل چیه؟
  من جای خنک نگه میدارم و پر نور مراقبم ک اشعه آفتاب روشون نتابه

  • سلام و عرض ادب

   دلایل زیادی میتونه داشته باشه که یکیش کمبود رطوبت هم هست، گیاه رو کاور کنید، احتمالا شرایط بهتر خواهد شد.

 • سلام، قسمت گل دار سنبلم کج شده ،وقتی خریدم اینجوری نبود ،انگار که یه وری شده، چرااااا ؟

  • سلام
   اگر به سمت نور متمایل شده نور رو از بالا به گیاه بدین، چون گیاه به سمت نور میره

 • ببخشید دوباره سوال میپرسم، خونه من نور گیر نداره، نور لامپ رو از بالا بهش بدم؟

  • بله

 • اگه پل پوسیده شد باید چیکار کنیم از پیازش میشه واسه سال بعد استفاده کرد؟ 🙁

  • سلام
   اگر نپوسیده باشه بله

   برای نگهداری پیاز سنبل برای سال بعد روش ساده‌ای وجود دارد، البته لازم است بدانید گل سنبل برای گلدهی مجدد، نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارد. یعنی لازم است پس از گذراندن گرمای تابستانی، سرمای زمستانی را نیز تجربه کند تا سال بعد گل بدهد. مراحل نگهداری پیاز سنبل در یخچال به شرح زیر است:

   در این روش بعد از خشک شدن گل سنبل داخل گلدان، گلدان را در محلی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید و تا زمانی که برگهای سنبل شما سبز است به آبیاری ادامه دهید تا پیاز در خاک کاملا سفت و سخت شود. (توجه داشته باشید میزان آبیاری را به تدریج کمتر کنید چرا که آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیده شدن پیاز در گلدان میشود.)
   بعد از ریختن و خشک شدن برگ سنبل که تقریبا اواسط بهار و با گرم شدن هوا همراه است، باقیمانده برگها و ساقه سنبل را با قیچی از انتها ببرید.
   گلدان را به محلی تاریک و خنک انتقال دهید. به این منظور می‌توانید گلدان را داخل روزنامه یا گونی بپیچید و آن را در یخچال و یا محل سرد دیگری مانند انباری یا زیر پله‌ها بگزارید.
   البته می‌توانید پیاز سنبل را نیز به آرامی از گلدان خارج نموده و خود پیاز را داخل روزنامه بپیچید ولی توصیه میکنیم اگر تا به حال این کار را انجام نداده‌اید، نگهداری پیاز سنبل خود را با همان گلدان ادامه دهید
   بعد از در آوردن پیازها باید خاک اطراف آنها را تمیز کنید و نباید آن را با آب بشویید چون می‌تواند باعث پوسیدگی پیاز گیاه در طی مدت انبارداری شود.
   دمای یخچال برای نگهداری پیاز سنبل باید بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد باشد. همچنین بهتر است قبل از انتقال پیاز سنبل به داخل یخچال آن را با محلول قارچ کش ضد عفونی نمایید، تا احتمال آلودگی به قارچ کاهش یابد.
   به پیاز سنبل خود تا نزدیکی‌های زمستان دست نزنید.