نحوه کاشت گل سنبل

نحوه کاشت گل سنبل

نحوه کاشت گل سنبل

کاشت گل سنبل برخلاف تصور بسیار آسان است و این ناشی از زیبایی خاص این گل است واگر بعضی از نکاتی را که در ذیل اشاره خواهیم کرد را رعایت کنید می توانید گل سنبل در منزل خود به راحتی بکارید.

آبیاری گل سنبل : متوسط – زمان خشک شدن خاک
نور گل سنبل : نور زیاد و مستقیم خورشید
کود گل سنبل : ۱۰ درصدکود دامی نسبت به خاک
زمان کاشت گل سنبل : اواخر پاییز
خاک مناسب برای گل سنبل : ۷۰% ماسه و مابقی خاک برگ
مدت زمان جوانه زنی گل سنبل : یک تا یک ماه و نیم
زمان گلدهی گل سنبل :  ۳ هفته بعد از جوانه زنی

این گیاه گل معروف روزهای عید است و بسیار لذت بخش است که خود آنرا کاشته و برای سفره هفت سین نوروری پرورش دهید.

پیازهای سنبل را با توجه به نحوه استفاده از آن به روشهای مختلف میکارند . اگر برای گل شاخه بریده و زیاد کردن بخواهند آنها را در هوای آزاد  و بر روی زمین کاشته و برای تزئین اطاقها و سالون در گلدان یا ظروف آب میکارند .

بهترین فصل برای کاشتن پیازهای سنبل در گلدان یا ظروف آب ماه آبان و آذر است

طرز کاشت گل سنبل در باغچه :

کاشت پیاز گل سنبل مانند اکثر گلهای پیازها اواخر پاییز صورت گرفته و حتما باید دوره سرمایی را طی کند. برای کاشت پیاز گل در باغچه یا محیط باز ، مکانی را در نظر بگیرید که  روزانه حدود ۵ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت نماید .

گل سنبل در سایه نیز امکان رشد دارد ، ولی از کیفیت شکوفه های آن کاسته می شود.

برای کاشت باید خاک باغچه را تا عمق ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتری گود برداری کرد ، و سپس به عمق ۱۰ سانتیمتر ته گودال را با خاک برگ و یا پیت ماس و یا کمپوست برای زهکشی بهتر خاک پر نمود. پیاز را در عمق ۱۵ الی ۲۵ سانتیمتری زمین بکارید.

برای اینکه بتوانید از پیاز گلها در سال بعد نیز استفاده کنید و همچنین رشد گلها مطلوب تر باشد فاصله آنها از یکدیگر را حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر در نظر بگیرید.

پس از کاشت آنها را یک بار آبیاری کنید و برای آبیاری های بعدی ، معمولا بارش های پاییزی و زمستانی ، رطوبت کافی را در اختیار گیاه قرار می دهد. در صورت وقفه طولانی در بین بارش ها می توانید از آبیاری دستی بهره بگیرید .

نکته: در هنگام کاشت پیاز سنبل به خاطر اسیدی بودن پوسته آن دستکش بپوشید تا دستان شما آسیبی نبینند .

زمان گلدهی پیاز گل در فضای باز نسبت به کاشت در گلدان کمی دیر تر است. با گرم شدن هوا سنبل به گل مینشیند.

همچنین بخوانید: نحوه کاشت گل سنبل در اب

زمان کاشت بذر گل سنبل

روش کاشت پیاز گل سنبل در گلدان :

پس از تهیه و خرید پیاز گل ، گلدانی با دهانه ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر با ارتفاع حدود ۳۰ سانتیمتر انتخاب کنید. در کف گلدان حتما سوراخهای مناسب ایجاد کنید و مطمئا باشید گلدان دارای زهکشی مناسبی است.

گلدان را با خاک سبک و زهکشی مناسب مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه(قسمت بیشتر خاک مورد نیاز این گل باید ماسه باشد. حدود ۷۰% ماسه و مابقی خاک برگ ،کوکوپیت و یا پیت ماس)

بهتریت خاک برای کاشت گل سنبل در گلدان خاک خیلی سبک و مملو از مواد پوسیده باین ترتیب : ۵ قسمت خاک رسی و شنی ۳ قسمت کود کاملا پوسیده و ۲ قسمت ماسه شسته است.

در صورتیکه پیاز دوره سرما را طی نکرده باشد ، پیاز را طوری در گلدان می کاریم تا نوک پیاز در سطح گلدان باشد و اطراف آن را با خاک سبک میپوشانیم.

گلدان را یکبار آبیاری می نماییم و سپس گلدان را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و گاراژ (زیر ۹ درجه سانتیگراد) به مدت ۱۰ هفته نگهداری می کنیم .

برای در امان ماندن از نور می توان روی گلدان ها را با مالچ پوشاند تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد .

سپس گلدان را آبیاری می نماییم و در دفعات بعد با خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری بصورت کم ( غرقاب کردن گلدان اشتباه است و باعث پوسیدگی پیاز گل می شود) تا حدی که خاک مرطوب شود آبیاری می کنیم .

پس از یک تا یک ماه و نیم پیازها کاملا ریشه کرده و جوانه برگها نوک پیاز پدیدار شود

هنگامی که گیاه شروع به سبز شدن کردند و ارتفاع آنها به ۳ الی ۵ سانتیمتر رسید می توان آنها را به فضای داخل خانه در فضای روشن و بدور از تابش مستقیم و در دمایی حدود ۱۵ درجه می توان نگهداری کرد.

زمانی که ارتفاع ساقه گل به ۱۰ سانتیمتر رسید می توان گیاه را در معرض تابش نور خورشید قرار داد . گیاه معمولا بعد از ۳ هفته شروع به گلدهی می کند .در این مدت آبیاری منظم باید صورت گیرد.

نکته: دقت شود آب در پای گلدان ریخته شود و از پاشیدن آب بر روی برگها خود داری شود که این امر موجب پوسیدگی گلها می شود.

برای تنظیم دوره گلدهی می توان شرایط دمایی را تغییر داد تا گیاه دیرتر و یا زودتر به گل بنشیند . البته این امر پس از سبز شدن و سپری شدن دوره سرمادهی گیاه صورت می گیرد.

در صورتی که میخواهید در ایام نوروز پیاز سنبل شما به گل بنشیند در اواخر ماه بهمن گلدان خود را به مکانی گرمتر انتقال دهید. به نسبت افزایش دما پیازهای شما زودتر به گلدهی می رسند.

طرز کاشت گل سنبل برای عید

طرز نگهداری گل سنبل :

نور: سنبل به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی پس اگر درون منزل نگهداری میکنید پرنور ترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی

آبیاری: سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد هر وقت که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید مواظب باشید آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز میشود

نگهداری : سنبل یک گل دائمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند دوام گل نهایتا یک ماه میباشد اما بعداز از بین رفتن گل پیاز آن را از خاک در بیارید و ساقه آن را قطع کنید در محلی خشک و تاریک بگذارید تا سال دیگه هم میتوانید بکارید و سبز میشود

کود دهی: نیازی ندارد اما در صورت امکان مقداری ( ۱۰ درصد) کود دامی یا ورمی به خاک آن در زمان کاشت اضافه گردد

خاک : خاک مناسب برای سنبل کوکوپیت و پیت ماس میباشد یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه
[/av_textblock]

[av_gallery ids=’13506,13507,13508′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’3′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ admin_preview_bg=”]

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید