گل سنبل

کاشت سنبل شب عید در آب

پرورش سنبل در آب

اگر میخواهید برای سفره هفت سین سنبل در آب داشته باشیدیک ماه قبل از عید دست به کار شوید. اگر از طرفداران رشد گل و سبزه در خانه هستید می‌توانید این بار با استفاده از یک ظرف شیشه‌ای بلند و لبه تنگ گل سنبلی زیبا برای سفره هفت سین خود آماده کنید.

بهار فصل مناسبی است که پیاز گل سنبل گلفروشی خریداری شده را روی میز آشپزخانه و یا هر گوشه ای از منزل قرار دهید . پیازهای گل را به جای اینکه در خاک کاشته میتوان در هر ظرف شیشه ای زیبائی قرار دهید.

کاشت پیاز سنبل در آب

عکس گل سنبل۱- برای کاشت پیاز سنبل در آب، ظرف مناسب برای این روش را از گل فروشی تهیه نمایید تا در مراحل رشد گل، ساقه آن آسیب نبیند. پیاز ها را می توان در ظرف شیشه ای زیبایی کاشت و در آشپزخانه و یا هر جای دیگر منزل قرار داد . پیازی انتخاب کنید که رسیده، سفت و سنگین باشد و نیاز سرمایی آن نیز رفع شده باشد. مراقب باشید پیازی معیوب و مریض خریداری نکنید. ظرفی که انتخاب می کنید باید گلوی آن به نحوی باشد که پیاز داخل آب غرق نشود ولی تماس خوبی با آب نیز داشته باشد.

۲- ابتدا ظرف را پر از آب کرده ،از آب معدنی یا آب جوشیده سرد شده به همراه زغال استفاده شود . دلیل استفاده از زغال این است که آب فاسد نخواهد شد. اگر نمی خواهید خاک زغال بریزید، میتوانید از یک قطعه کامل زغال استفاده کنید. برای اینکه زغال در آب شناور نشود، قبل از استفاده، چند روز زغال را در آب خیس کنید. با این کار علاوه بر سنگینی آن، زغال تمیز شده و دیگر آب را نیز کثیف نمی کند.

۳- پیاز را در گلوی ظرف قرار دهید به نحوی که ته پیاز (محل خروج ریشه‌ها) بتواند به آب دسترسی داشته باشد.

۴- تا جایی که می توانید، این گیاه را در تاریکی قرار دهید. حرارت و نور خورشید در این زمان باعث خراب شدن پیاز سنبل می‌شود، دمای مطلوب در این بازه زمانی بین ۳۵ الی ۴۵ درجه فارنهایت است. حتی اگر می توانید ریشه را به تنهایی نیز از نور دور نگه دارید. دور گلدان را با پارچه یا کاغذی به رنگ تیره بپوشانید و باید مراقب بود قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه، پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .

سنبل در آب۵- در طول مدت پیش از بیرون آمدن برگ های گیاه از پیاز، مدام آب گلدان را بازرسی کنید تا پیاز کاملاً ریشه های خود را در آب منتشر کرده و آب از پیاز پایین تر نرود. قرار گرفتن بخش زیادی از سنبل داخل آب باعث می‌شود تا پیاز آن دچار پوسیدگی شود، هر هفته دو بار آب گلدن شیشه‌ای را تغییر دهید تا زمانی که پیاز سنبل ریشه بزند.

۶- به تدریج با رشد بیشتر ریشه پیاز سنبل گلدان را به یک مکان روشن‌تر و گرمتر ببرید و پس از اینکه ساقه به ارتفاع ۲ اینچی رسید گلدان را عوض کنید و پیاز را به یک گلدان بزرگتر، اما به همان شکل قبلی منتقل کنید.

۷- گلدان را پس از یک هفته به مکانی گرمتر و در مجاورت نور خورشید منتقل کنید تا ساقه آن بلند‌تر شده و شاخه‌ها و شکوفه‌ها جوانه بزنند.

۸-  حداقل هفته ای یک مرتبه آب ظرف را عوض کنید و به جای آب سرد هم بهتر است که از آب نیمه ولرم استفاده شود. هر مقدار اتاق گرمتر باشد سرعت رشد ساقه گل بیشتر است.برای اینکه شکوفه ها کاملا باز شوند دما حدود ۱۸ درجه باشد .

۹- قرار گرفتن مستقیم گل سنبل در مجاورت نور خورشید باعث پژمرده شدن آن می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود این گلدان در نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد.

۱۰- اگر می‌خواهید گل سنبل شما به یک سمت خم نشود می‌توانید از یک پایه چوب نگهدارنده برای ساقه استفاده کنید، همچنین به طور روزانه گلدان را بچرخانید تا از یک سو به سمت خورشید خم نشود.

سنبل هفت سین

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *