ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

پرورش سنبل در آب

اگر میخواهید برای سفره هفت سین سنبل در آب داشته باشید یک ماه قبل از عید دست به کار شوید. اگر از طرفداران رشد گل و سبزه در خانه هستید می‌توانید این بار با استفاده از یک ظرف شیشه‌ای بلند و لبه تنگ گل سنبلی زیبا برای سفره هفت سین خود آماده کنید.

بهار فصل مناسبی است که پیاز گل سنبل گلفروشی خریداری شده را روی میز آشپزخانه و یا هر گوشه ای از منزل قرار دهید . پیازهای گل را به جای اینکه در خاک کاشته میتوان در هر ظرف شیشه ای زیبائی قرار دهید.

کاشت پیاز سنبل در آب

عکس گل سنبل۱- برای کاشت پیاز سنبل در آب، ظرف مناسب برای این روش را از گل فروشی تهیه نمایید تا در مراحل رشد گل، ساقه آن آسیب نبیند. پیاز ها را می توان در ظرف شیشه ای زیبایی کاشت و در آشپزخانه و یا هر جای دیگر منزل قرار داد .

نکات مهم هنگام خرید پیاز :

پیازی انتخاب کنید که رسیده، سفت و سنگین باشد و نیاز سرمایی آن نیز رفع شده باشد.

مراقب باشید پیازی معیوب و مریض خریداری نکنید.

• ظرفی که انتخاب می کنید باید گلوی آن به نحوی باشد که پیاز داخل آب غرق نشود ولی تماس خوبی با آب نیز داشته باشد.

۲- ابتدا ظرف را پر از آب کرده ،از آب معدنی یا آب جوشیده سرد شده به همراه زغال استفاده شود . دلیل استفاده از زغال این است که آب فاسد نخواهد شد.

نکته: اگر نمی خواهید خاک زغال بریزید، میتوانید از یک قطعه کامل زغال استفاده کنید. برای اینکه زغال در آب شناور نشود، قبل از استفاده، چند روز زغال را در آب خیس کنید. با این کار علاوه بر سنگینی آن، زغال تمیز شده و دیگر آب را نیز کثیف نمی کند.

۳- پیاز را در گلوی ظرف قرار دهید به نحوی که ته پیاز (محل خروج ریشه‌ها) بتواند به آب دسترسی داشته باشد.

۴- تا جایی که می توانید، این گیاه را در تاریکی قرار دهید. حرارت و نور خورشید در این زمان باعث خراب شدن پیاز سنبل می‌شود، دمای مطلوب در این بازه زمانی ۲ تا ۷ درجه سانتیگراد است. حتی اگر می توانید ریشه را به تنهایی نیز از نور دور نگه دارید. دور گلدان را با پارچه یا کاغذی به رنگ تیره بپوشانید و باید مراقب بود قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه، پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .

 

سنبل در آب۵- در طول مدت پیش از بیرون آمدن برگ های گیاه از پیاز، مدام آب گلدان را بازرسی کنید تا پیاز کاملاً ریشه های خود را در آب منتشر کرده و آب از پیاز پایین تر نرود. قرار گرفتن بخش زیادی از سنبل داخل آب باعث می‌شود تا پیاز آن دچار پوسیدگی شود، هر هفته دو بار آب گلدن شیشه‌ای را تغییر دهید تا زمانی که پیاز سنبل ریشه بزند.

۶- به تدریج با رشد بیشتر ریشه پیاز سنبل گلدان را به یک مکان روشن‌تر و گرمتر ببرید و پس از اینکه ساقه به ارتفاع ۲ اینچی رسید گلدان را عوض کنید و پیاز را به یک گلدان بزرگتر، اما به همان شکل قبلی منتقل کنید.

۷- گلدان را پس از یک هفته به مکانی گرمتر و در مجاورت نور خورشید منتقل کنید تا ساقه آن بلند‌تر شده و شاخه‌ها و شکوفه‌ها جوانه بزنند.

۸-  حداقل هفته ای یک مرتبه آب ظرف را عوض کنید و به جای آب سرد هم بهتر است که از آب نیمه ولرم استفاده شود. هر مقدار اتاق گرمتر باشد سرعت رشد ساقه گل بیشتر است.برای اینکه شکوفه ها کاملا باز شوند دما حدود ۱۸ درجه باشد .

۹- قرار گرفتن مستقیم گل سنبل در مجاورت نور خورشید باعث پژمرده شدن آن می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود این گلدان در نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد.

۱۰- اگر می‌خواهید گل سنبل شما به یک سمت خم نشود می‌توانید از یک پایه چوب نگهدارنده برای ساقه استفاده کنید، همچنین به طور روزانه گلدان را بچرخانید تا از یک سو به سمت خورشید خم نشود.

سنبل هفت سین

نحوه کاشت گل سنبل در گلدان :

تهیه گلدان های گل برای تزئین سالن ها و اتاق ها و دفاتر کار با گیاهان سوخ دار از آسانترین و معمولی ترین گلهای گلدانی است. پیاز گیاهان را به نسبت درشتی و ریزی در هر گلدان یک تا چهار دانه باید کاشت . مثلا برای هر گلدان ۱۰ سانتیمتری یک عدد پیاز سنبل، سه تا چهار پیاز نرگس و یک تا چهار دانه پیاز لاله بسته نوع آن می کارند .

قبل از آنکه در گلدان ها خاک بریزند ، باید سوراخ ته گلدان را با چند تکه تیله شکسته یا شن درشت پوشاند تا آب زائد به آسانی از ته گلدان خارج شود.

سپس با مخلوطی از پیت ماس یا خاک برگ پوسیده و کود دامی پوسیده و شن که قبلا حاضر کرده اید گلدان ها را تا نیمه خاک گیری کرده با دست خاک را فشرده صاف کنید و پیاز را روی خاک قرار داده روی آن و اطرافش را تا یک سانتیمتر به لبه گلدان مانده خاک ریخته به آرامی بفشارید، آنگاه گلدان ها را آب بدهید.

کاشت گل سنبل در باغچه :

انتخاب محل مناسب برای کاشت گل های پیازی یکی از انتخاب هایی است که آینده باغچه شما به آن بستگی خواهد داشت. پیش از توجه به زیبایی و چیدمان گل ها بهتر است میزان تابش نور را در نظر بگیرید.

بیشتر گل های پیازی به فضایی نیاز دارند که حداقل ۶ ساعت در طول روز تابش مستقیم آفتاب داشته باشد و البته کیفیت خاک هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای کاشتن سنبل در هوای آزاد در خاک باغچه، نکته قابل توجه سالم و سبک بودن خاک است. اگر خاک زمین مساعد نباشد باید قبلا آن را اصلاح کرده و در ماه‌های دی و بهمن پیازها را در عمق ۱۵ سانتی‌متری خاک بکارید. اگر سرمای زمستان مانند امسال شدید باشد، باید این عمق را افزایش دهید.

از اینجا بخوانید انواع گل سنبل و  نحوه پرورش آنها


نویسنده مطلب سعید برهانی