تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل اسپیره از جمله گیاهانیست که ارزش دارویی دارد و شامل تمامی قسمت های آن می شود و در حدود سال ۱۸۸۹ دانشمندی قرص آسپرین را کشف کرد و نامگذاری آن از روی همین گیاه صورت گرفت.

نام فارسی:اسپیره
خاستگاهمناطق معتدل نیمکره شمالی
نام انگلیسی:SCALLOPED SPIREA
نام علمی:SPIREA CRENATA
خانواده:  ROSACEAE  – گل سرخیان
نامهای دیگر:عروس

مشخصات گل اسپیره

گل عروس یا اسپیره با نام علمی “Spiraea cantoniensis” درختچه ای علفی و خزان کننده از خانواده  Rosaceae (گلسرخیان) که بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی می باشد. در عربی آن را «ملک المروج» می گویند، یعنی سلطان مرتع ها. اسپیره گیاهی است علفی که به ارتفاع ۵۰ سانتی متر تا ۳ متر می رسد. این گیاه در ایران در مناطق شمال غرب و آذربایجان، ارسباران، قره داغ و در جنگل‌های حسن بیگلو به طور خودرو دیده می‌شود.

اسپیره دارای گلهای معطر و زیبایی می باشد و مناسب برای کاشت در پارکها، چمن کاری ها ، فضای سبز، باغ های صخره ای و مرزبندی می باشد. همچنین این گیاه بصورت گل شاخه بریده مورد استفاده قرار می گیرد. درختچه ی خزان دار گل اسپیره، با شاخه های خوش اندام و قوس دار ترکه ای آن می تواند برای ایجاد حریم و حایل، همراه با بوته های دیگر، و یا تکی مناسب باشد. گل های اسپیره معمولا در تابستان ظاهر می شوند و به رنگهای سفید، کرم و صورتی می باشند که معطر بوده و ظاهری زیبا به گیاه می‌بخشند.

اسپیره سفید یا گل عروس

شرایط نگهداری گل اسپیره:

آبیاری: به صورت متوسط صورت گیرد. اسپیره در برابر خشکی مقاوم است.

خاک: خاک باغچه ، مرطوب و خوب زهکشی شده. در واقع به انواع زیادی از خاک ها تحمل نشان می دهد ولی بهترین عملکرد را وقتی خواهد داشت که در خاکی با زهکشی خوب و حاوی مواد آلی کاشته شده باشد.

نور: آفتابی – نیم‌سایه. این گیاه در معرض آفتاب رشد بهتری خواهد داشت.

دما: دمای ۵ درجه تا ۱۶ درجه. همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به مناطق معتدل است و بهتر است دمای هوا از ۵ درجه کمتر نشود. بیشتر اقلیم های خنک و مرطوب را ترجیح می دهد ولی در اقلیم های سرد و خشک نیز گل داده است .

هرس کردن اسپیره: این گیاه حتما به سالی یکبار هرس نیاز دارد. پس از پایان گل‌دهی باید نوک شاخه ها را هرس نمود و شاخه های مسن را از نزدیکی سطح زمین قطع کرد.

آفات و امراض گل اسپیره:  اسپیره حساسیت زیادی به آفات و بیماری ها نداشته و از این لحاظ برای محیط های مه امکان مراقبت بیشتر از گیاهان وجود ندارد گیاهی مناسب است

کوددهی: یک بار در سال صورت گیرد.

عکس گل عروس

نحوه کاشت گل عروس:

برای خزانه کردن بذر گل عروس ابتدا یک سینی نشاء یا سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید.

گلدان و یا سبد را از خاکی با ترکیب خاک باغچه ۶۰ درصد، ماسه ۲۰ درصد، کود حیوانی ۲۰ درصد پر کنید

سپس خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند.

حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم تا یک سانتیمتر روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.

اگر کود دامی در دسترس شما نبود می‌توانید از ورمی کمپوست استفاده نمایید و اگر هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب نمودید برای روی بذرها استفاده نمایید.

بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

خواص درمانی گل اسپیره:

سرشاخه های گلدار اسپیره برای موارد درمانی ذیل مناسب است

ضد ترش کردن معده، ضد التهاب، ضد روماتیسم و قابض

سوء هاضمه و ترش کردن، زخم معده و سندروم روده تحریک پذیر.

دردهای روماتیسمی، فیبرومیالژیا

توجه: زیاده روی در مصرف اسپره باعث عوارضی نظیر اختلالات قلبی و پیدایش خون در ادرار می شود.

 

 


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور