0 آیتم ها - تومان
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.
معرفی گل اسپیره و نحوه کاشت آن

معرفی گل اسپیره و نحوه کاشت آن

گل اسپیره از جمله گیاهانیست که ارزش دارویی دارد و شامل تمامی قسمت های آن می شود و در حدود سال ۱۸۸۹ دانشمندی قرص آسپیرین را کشف کرد و نامگذاری آن از روی همین گیاه صورت گرفت.

نام فارسی: اسپیره
خاستگاه مناطق معتدل نیمکره شمالی
نام انگلیسی: SCALLOPED SPIREA
نام علمی: SPIREA CRENATA
خانواده:   ROSACEAE  – گل سرخیان
نامهای دیگر: عروس

مشخصات گل اسپیره

گل عروس یا اسپیره با نام علمی “Spiraea cantoniensis” درختچه ای علفی و خزان کننده از خانواده  Rosaceae (گلسرخیان) که بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی می باشد. در عربی آن را «ملک المروج» می گویند، یعنی سلطان مرتع ها. اسپیره گیاهی است علفی که به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر تا ۳ متر می رسد. این گیاه در ایران در مناطق شمال غرب و آذربایجان، ارسباران، قره داغ و در جنگل‌های حسن بیگلو به طور خودرو دیده می‌شود.

اسپیره دارای گلهای معطر و زیبایی می باشد و مناسب برای کاشت در پارکها، چمن کاری ها ، فضای سبز، باغهای صخره ای و مرزبندی می باشد. همچنین این گیاه بصورت گل شاخه بریده مورد استفاده قرار می گیرد. درختچه ی خزان دار گل اسپیره، با شاخه های خوش اندام و قوس دار ترکه ای آن می تواند برای ایجاد حریم و حایل، همراه با بوته های دیگر، و یا تکی مناسب یاشد. گل های اسپیره معمولا در تابستان ظاهر می شوند و به رنگهای سفید، کرم و صورتی می باشند که معطر بوده و ظاهری زیبا به گیاه میبخشند.

اسپیره سفید یا گل عروس

شرایط نگهداری گل اسپیره:

آبیاری: به صورت متوسط صورت گیرد. اسپیره در برابر خشکی مقاوم است.

خاک: خاک باغچه ، مرطوب و خوب زهکشی شده. در واقع به انواع زیادی از خاک ها تحمل نشان می دهد ولی بهترین عملکر را وقتی خواهد داشت که در خاکی با زهکشی خوب و حاوی مواد آلی کاشته شده باشد.

نور: آفتابی – نیمسایه. این گیاه در معرض آفتاب رشد بهتری خواهد داشت.

دما: دمای ۵ درجه تا ۱۶ درجه. همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به مناطق معتدل است و بهتر است دمای هوا از ۵ درجه کمتر نشود. بیشتر اقلیم های خنک و مرطوب را ترجیح می دهد ولی در اقلیم های سرد و خشک نیز گل داده است .

هرس کردن اسپیره: این گیاه حتما به سالی یکبار هرس نیاز دارد. پس از پایان گلدهی بایدنوک شاخه ها را هرس نمود و شاخه های مسن رااز نزدیکی سطح زمین قطع کرد.

آفات و امراض گل اسپیره:  اسپیره حساسیت زیادی به آفات و بیماری ها نداشته و از این لحاظ برای محیط های مه امکان مراقبت بیشتر از گیاهان وجود ندارد گیاهی مناسب است

کوددهی: یک بار در سال صورت گیرد.

عکس گل عروس

نحوه کاشت گل عروس:

برای خزانه کردن بذر گل عروس ابتدا یک سینی نشاء یا سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید.

گلدان و یا سبد را از خاکی با ترکیب خاک باغچه ۶۰ درصد، ماسه ۲۰ درصد، کود حیوانی ۲۰ درصد پر کنید

سپس خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند.

حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم تا یک سانتیمتر روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.

اگر کود دامی در دسترس شما نبود میتوانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید.

بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

خواص درمانی گل اسپیره:

سرشاخه های گلدار اسپیره برای موارد درمانی ذبل مناسب است

ضد ترش کردن معده، ضدالتهاب، ضد روماتیسم و قابض

سوء هاضمه و ترش کردن، زخم معده و سندروم روده تحریک پذیر.

دردهای روماتیسمی، فیبرومیالژیا

توجه: زیاده روی در مصرف اسپیره باعث عوارضی نظیر اختلالات قلبی و پیدایش خون در ادرار می شود.

[av_textblock size=” font_color=” color=” admin_preview_bg=”]
تصاویر گل اسپیره
[/av_textblock]

[av_gallery ids=’14187,14189,14188′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’3′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ admin_preview_bg=”]

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط