ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

موسی در گهواره

نام  فارسی: موسی در گهواره
خاستگاه: مکزیک
نام انگلیسی:
Moses in the bullrushe
نام علمی: Tradescantia spathacea
خانواده:   Commelinaceae
نامهای دیگر: رهوئو ، زیپلین ، Rhoeo

توضیحات:

موسی در گهواره یا رهوئو با نام علمی “Tradescantia spathacea” گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی که بومی کشور مکزیک میباشد. دارای برگهای پهن و نیم گوشتی سبز براق با رگه های ارغوانی.

گیاه آپارتمانی رهوئو یا موسی در گهواره گیاهی بسیار زیبا با نگهداری آسان است که طرفداران بسیار زیادی دارد. به دلیل وضعیت خاص قرارگیری گل ها در میان برگ ها حتی در انگلیسی هم به آن موسی در گهواره گفته میشود.

معیار زیبایی این گیاه گل های آن نیست بلکه برگ های بسیار زیبا با نوارهای سبز و بنفش است که زیبایی چشم گیری به آن می دهد. رهوئو را می‌توان به عنوان گیاه گلدانی در گلدانهای معمولی یا سبدهای آویزان کشت کرد و یک گیاه آپارتمانی محسوب می شود.

با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری رهوئو بیشتر آشنا شوید.

رهوئو

نیازهای گیاه موسی در گهواره

آبیاری: تا حدودی به خشکی مقاوم است و آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه و افزایش بیماری های قارچی میشود. در روزهای گرم تابستان معمولا ۳-۲ بار در هفته و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی است.

در روزهای سرد سال در زمان ابیاری بهتر است که از آب ولرم استفاده نمایید. در روزهای گرم نیز با افزایش دما می‌توان با استفاده از عمل غبارپاشی به کاهش دمای گیاه کمک کرد. در شرایطی که درجه حرارت از ۱۶ درجه پایین تر بود اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود.

نور: گیاه زیپلین مکانی با روشنایی کامل تا مکانی نیمه سایه را دوست دارد. نورمستقیم افتاب را نیز تحمل می‌کند اما مراقب اشعه‌های سوزان آفتاب در میانه‌های روزهای گرم تابستان بخصوص از پشت شیشه پنجره‌ها باشید زیرا ممکن است موجب سوختگی برگها شود. محیط کم نور نیز موجب ضعف و بی‌حال شدن آنان می‌شود.

دما: این گیاه به سرما حساس است البته دما تا -۱ درجه این گیاه را از بین نمی‌برد اما قطعا آسیبهایی را به برگسار آن وارد می‌کند. نشانه‌های سرمازدگی عبارتند از برگشت برگها به طرف داخل و تیره و سیاه رنگ شدن آنان. بنابراین بهتر است که دمای هوا در محیط نگهداری این گیاه به زیر ۱۵ نزول نکند. همچنین افزایش دما را تا ۲۱ درجه سانتگیراد ترجیح می‌دهد.

خاک: خاک گلدان رهوئو باید زهکش مناسبی داشته باشد در غیر اینصورت این گیاه دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد. برای این گیاه میتوان مخلوطی از خاک برگ+ کوکوپیت+پرلایت و یا خاک برگ + پیت موس+ خاک معمولی استفاده کرد. منافذ موجود در انتهای گلدان رهوئو  همواره باید باز باقی بماند تا زه‌آب به شکل مناسبی خارج شود در غیر اینصورت خطر پوسیدگی ریشه گیاه را تهدید می‌کند.

تعویض گلدان: زمانی که ریشه‌های گیاه از منفذ زیرین گلدان بیرون آمد و یا هنگامی که گیاه به دلیل سنگینی برگسار خم شده است می‌توان اقدام به تعویض گلدان و انتقال به گلدانی بزرگتر نمود.

کود دهی: برای کوددهی نیز می توان در طی فصل رشد از کودهایی همانند ۱۰-۱۰-۱۰ به فاصله هر ۴-۳ هفته یکبار استفاده کرد.

تکثیر: تکثیر گیاه رهوئو را می‌توان در فصل بهار توسط تقسیم بوته به راحتی انجام داد و هر قسمت را به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. همچنین می‌توان پاجوشهایی را که در کنار گیاه مادری وجود دارد در بهار یا تابستان جدا کرد و به عنوان گیاهی جدید مورد استفاده قرار داد. از گیاهانی که به دلیل افزایش سن برگهای موجود در پایین ساقه‌ را از دست داده‌اند می‌توان در برنامه‌های تکثیر استفاده کرد.

گیاه زبلین

آفات و بیماری های موسی در گهواره

کنه تارعنکبوتی از آفات این گیاه است که از شیره گیاه تغذیه کرده و منجر به لکه‌دار شدن و زردی برگهای گیاه می شود. برگها ممکن است ریزش کنند و رشد گیاه بسیار کاهش یابد.

شته‌ها نیز گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بجز استفاده از شیره گیاه و کم رنگ شدن برگسار و ضعف رشد گیاه، ماده چسبناک به نام عسلک تولید می‌کنند که موجب چسبنده شدن سطح برگسار گیاه می‌شود

همچنین شته‌ها توانایی انتقال برخی از بیماریهای ویروسی را نیز دارند. بیماریهای ویروسی منجر به بدشکلی و کوتاهی برگسار گیاه می‌شوند لکه برگی قارچی یکی از بیماریهای شایع این گیاه است. در سطح پایینی برگها نواحی کوچک، سبز و آبدار بوجود می‌آید. لکه‌ها بزرگ و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و ممکن است برگها بدشکل نیز بشوند.


نویسنده مطلب
  • بسیار خوب

  • سلام برگ‌های زیپلین قهوه ای بشه نشانه چیه؟

  • سلام
    من یه گل موسی در گهواره دارم که ساقش به علت نگهداری اب در خاک پوسیده و جدا شد. خواستم بپرسم میتونم این ساقه رو مجدد تکثیر و نگهداری کنم؟ باید توی آب بزارم تا ریشه بزنه یا مستقیم توی خاک بکارمش؟

    ممنون از پاسخ و راهنمایتون

  • سلام. خشک شدن سر برگها و پاره پاره شدن برگ های قدیمی تر به چه علت هست. ممنون از شما

    • کمبود رطوبت