سیکاس

معرفی گیاه سیکاس

در این مطلب خواهید خواند

سیکاس گیاهیست مقاوم که هم در آپارتمان و هم در فضای خانه قابل نگهداری است و به دلیل رشد کم، گیاهی نسبتا گران و از نظر زیبایی و جلوه گیاهی لوکس و تشریفاتی به حساب می آید و همچنین در باغچه کاری و زیبایی فضای سبز باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات گل سیکاس:

سیکاس با نام علمی “Cycas Revoluta” بومی ژاپن بوده و اغلب زینت بخش سالن های بزرگ، ادارات، مکانهای تجاری و خانگی است و گونه رولتا در ایران از دیگر انواع آن متداول تر و محبوب تر و شناخته شده تر است و یکی از بزرگترین های این گونه در باغ گیاه شناسی کیو KEW در انگلستان نگهداری میشود.

از برگ های زیبا و سبز گیاه سیکاس جهت تزیین دسته گل، تاج گل و عید پاک در سراسر جهان استفاده می شود و چون این گیاه در سال در هر نوبت گل دهی، حدود ۲۰ تا ۴۰ برگ می دهد برگ این گیاه نسبت به گیاهان دیگر نیز قیمتی است. این گیاه دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد.

نوع سیکاس رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگ است. برگها به صورت متحدالمرکز معمولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند. همچنین رنگ میوه سیکاس از خاکستری به نارنجی متمایل می‌گردد. جهت خرید بذر بونسای و بذر درخت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

نکته: سیکاس درخت دو پایه ای است ( سیکاس نر و سیکاس ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است . برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .برگهای پایه گل سیکاس ماده مسطح است و از کرکهای خرمایی رنگ پوشیده شده و در سطح بالایی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .

AC640C7C148182E99E167837BD770512

شرایط نگهداری سیکاس در آپارتمان:

دمای مناسب سیکاس: دما قابل تحمل برای نخل سیکاس در حدود ۲۴+الی ۱- سانتیگراد می باشد. برای نگهداری سیکاس در زمستان توجه کنید که اگر دما از ۱- درجه کمتر شود امکان دارد گیاه از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد. بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد

میزان آبیاری سیکاس : این گیاه به کم آبی مقاوم است زیرا ساقه آن آب را در خود ذخیره می‌کند و در زمان کمبود آب از آن استفاده می‌کند. آنرا زمانی آب دهید که سطح خاک تا عمق ۵-۲ سانتیمتری خشک شده باشد.

اگر در گلدان کاشته می شود اجازه دهید هردفعه که خاک گلدان سیکاس خشک شد آنرا را آبیاری کنید این گیاه دوست ندارد خاکش دایم خیس باشد،. ولی برعکس اگر در خاک کاشته شده باشد خشکی را نیز می‌تواند تحمل کند ولی در باغ در فصل تابستان که هوا گرم است هفته ای ۲ بار هم میتوان آب داد. نکته مهم درباره نحوه آبیاری نخل سیکاس این که هرگز روی برگها گیاه آبپاشی نکنید زیرا باعث پوسیدن گیاه می شود.

نور مناسب برای سیکاس : نور مورد نیاز سیکاس نور مستقیم خورشید است  ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان گیاه که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشنی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند.

درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن بر اساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی گیاه سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!

معرفی کالادیوم

گل زیبای کالادیوم سلطان همه گلهاست. ترکیب رنگ‌ها در این برگ ها چنان است که هیچگاه گیاه دیگری در این مورد با کالادیوم برابری نمی کند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه زیبا کلیک کنید.

معرفی کالادیوم یا فیل گوش

گل زیبای کالادیوم سلطان همه گلهاست. ترکیب رنگ‌ها در این برگ ها چنان است که هیچگاه گیاه دیگری در این مورد با کالادیوم برابری نمی کند. برای آشنایی بیشتر با این گیاه زیبا کلیک کنید.

رطوبت مناسب سیکاس : میزان رطوبت مورد نیاز خاک این گیاه باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.

خاک مناسب سیکاس : خاک گل سیکاس به زهکشی مناسب نیاز دارد. ترکیب خاک سیکاس می تواند مخلوطی از یک قسمت خاک معمولی گیاهان گلدانی یا خاک لوم + یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک برگ+یک قسمت شن باشد.

از پرلایت و ورمیکولایت برای سبک کردن خاک این گیاه نیز می‌توان استفاده کرد.  در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری بکاریم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.

کود مناسب سیکاس : مناسب ترین زمان کود دهی سیکاس ،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. نیاز غذایی این گیاه به میزان نور در دسترس بستگی دارد و گیاهانی که در نور زیاد رشد کردند بیشتر از سایه رشدها به کود احتیاج دارند به یاد داشته باشید این گیاه برخلاف گیاهان دیگر در صورت کمبود مواد غذایی هیچ علامت و نشانه ای از خود بروز نمی‌دهد. بهترین کود برای سیکاس چیست؟ از آنجایی که این گیاه بسیار کند رشد است برای کوددهی به سیکاس می‌توان یک بار در بهار و بار دیگر در تابستان از کود تقویتی سیکاس یا کود معمولی با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند به هم بزنند. جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

زمان تعویض گلدان سیکاس ، جابجایی و انتقال: بهترین فصل تعویض گلدان سیکاس و همچنین انتقال و جابجای آن زمستان و اوایل بهار است چون رشد و رویش آن در این زمان همانند اکثر انواع گیاهان به حداقل می رسد. با توجه به رشد بسیار کمی که این گیاه دارد نیاز به جابجایی و تعویض گلدان آن نیز طبیعتا کم خواهد بود و با توجه به حجم ریشه ها این جابجایی در فاصله زمانی بلند تری لازم خواهد بود. همچنین باید دقت داشت که بعد از تعویض جای گیاه مدت زمان بیشتری را برای تطابق و خو گرفتن به مکان جدید لازم خواهد داشت. در انتخاب گلدان و جای گیاه باید به این نکته دقت کنید که  از گلدان عمیق استفاده نمایید تا پس از رشد ریشه گیاه گلدان را پر نموده و پس از آن رشد تنه و برگها به تناسب افزایش می یابد. در این حالت بهتر است گلدانی را انتخاب نمایید که حداقل یک و نیم برابر ریشه عمق داشته باشد.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد.

روش تکثیر سیکاس

تکثیر گیاه سیکاس به سه روش امکان پذیر است:

تکثیر سیکاس از طریق قلمه: قلمه زدن سیکاس بهترین و آسانترین روش تکثیر است. که از پاجوش هایی که روی تنه ظاهر می شود آنرا می گیرند.

نحوه کاشت پاجوش سیکاس: برای تکثیر سیکاس از طریق پاجوش باید آنها را بادست و کمی فشار از تنه مادری جدا کرد  ولی بیشتر مواقع سخت بوده و لازم است با وسیله ای مثل کارد یا اره آنرا برید و پس از ان باید محل بریدگی روی تنه سیکاس و پاجوش با پودر ضد قارچ پوشاند که مبتلا به عفونت قارچی نشود در صورتیکه پودر ضد قارچ دسترس نباشد می توان از خاکستر چوب بجای ان استفاده کرد و باید دقت کرد تمام قسمت های بریده شده و زخمی را با خاکستر پوشاند.

پاجوش سیکاس را باید در خاک سبک کاشت بطوری که نصف ان در خاک و نصف دیگر ان بالای سطح خاک قرار بگیرد. این پیاز در حدود سه تا شش ماه ریشه دار شده و بهار سال بعد جوانه زده برگ می‌دهد.

تکثیر سیکاس از طریق بذر: بذرها در دی و بهمن ماه آماده جداسازی از بدنه مادر هستند. دانه ها را بین دو دست فشار دهید و آنهایی که سفت و محکم هستند را برای کاشت انتخاب کنید. با خیساندن بذر در آب به مدت چند روز، پوسته‌ی نارنجی آن جدا می‌شود ولی باید آب آن هر روز عوض شود. برای اینکه دست‌هایتان نارنجی نشود از دستکش استفاده کنید. پس از شستن بذرها، یکی دو روز به آن‌ها مهلت دهید تا خشک شوند و سپس آماده‌ کاشت می‌شوند. چون برگ های تازه حساس هستند پس برای کاشت بذرها یک منطقه‌ی محافظت شده‌ سایه دار را انتخاب کنید. بستر خاک باید حدود ۱۲ الی ۱۵ سانتی‌متر عمق داشته باشد و زهکشی خوبی داشته باشد تا آب را سریع برساند. بذرها را از سمت صافشان به صورتی که سطح بالایی آن‌ها نمایان باشد در خاک فشار دهید( ۲/۳ از بذر در خاک باشد). از مخلوط ۵۰% پرلیت و ۵۰% پیت ماس یا شن برای کاشت بذر استفاده می‌کنیم. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر نخل سیکاس ۲۴ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. برای اینکه جوانه زنی سریع تر انجام شود می‌توان یک خراش کوچک در پوسته بذر ایجاد کرد (مواظب باشید بذر آسیب نبیند). خوب آب دهید، بذر را دوباره در خاک به سمت پایین فشار دهید. برای آب دادن از وسیله‌ای استفاده کنید که آب را به نرمی مثل باران بپاشد نه که با فشار و شدت زیادی باعث خروج آن شود. مدت زمان لازم برای جوانه زنی بین ۳ تا ۹ ماه می باشد. ۳ سال زمان لازم است تا قطر پیاز آن به ۳ سانتی متر برسد

کاشت بذر سیکاس

توجه : بذرهای نخل سیکاس را از پهلو می‌کارند. برای تشخیص سطح پهن آن‌ها باید مقداری بذر بردارید و روی یک سطح نرم رها کنید آن‌ها روی سطح پهن خود می‌افتند دقیقا شبیه همان حالتی که از درخت والد خود می‌افتند. پس از کاشت، فقط سطح بالایی بذر باید دیده شود و در طبیعت توسط برگ‌های ریخته شده و مالچ‌های طبیعی، پوشانده می‌شوند اما بهتر است که مقدار کمی خاک اضافه هم روی آن‌ها بریزید.

زمان هرس سیکاس:

این گیاه به دلیل رشد کند نیاز چندانی به هرس ندارد مگر جدا کردن برگهای آسیب دیده و آفت زده و یا برگهایی که خارج از شکل مورد نظر گیاه رشد کرده اند و یا مرکز گیاه را اشغال کرده اند. عمل هرس گل سیکاس را اواخر زمستان انجام دهید.

همچنین بخوانید: هرس بونسای

عوارض، آفات و بیماری های گیاه سیکاس:

۱- علت زرد شدن برگها سیکاس به صورت تکی: فقیر بودن خاک گیاه مخصوصا کمبود آهن و یا کود دهی بیش اندازه یکی از دلایل زرد شدن برگهای سیکاس است و معمولا برگها ی تازه آن بصورت تکی زرد می شوند.

۲- علت زرد شدن برگ گل سیکاس به صوت کلی و همه باهم: آبیاری بیش از حد در شرایط زهکشی نامناسب خاک نیز می تواند علت زرد شدن برگ سیکاس باشد که باعث پوسیدگی ریشه و پیاز آن نیز می شود. در این شرایط بهتر است از خاکی که به خوبی زهکشی شود و آب را در خود نگه نمی‌دارد استفاده نمود و سوراخهای زیر گلدان را کنترل نمود تا مسدود نشده باشند و همچنین از میزان آبیاری کاست.

۳- علت لکه های قهوه ای ریز روی برگهای نخل سیکاس ایجاد شده اند: نشان دهنده حمله شته و یا کنه ها است که به رنگ قهوه ای پر رنگ و بیشتر بر روی برگهای مسن تر بروز می یابند. از سموم کنه کش و شته کش می توان برای مقابله با این آفات استفاده نمود.

۴- علت لکه های زرد بر روی برگ به صورت نقطه ای: معمولا در اثر بارش تگرگ به روی گیاه بوجود می آید.

۵- یخ زدگی: این گیاه دمای زیر ۱۲- درجه سانتیگراد را در مدت زمان طولانی تحمل نمی کند و در صورت یخ زدگی امکان از بین رفتن گیاه وجود دارد اما در بسیاری موارد نیز دیده شده که گیاه پس از آن خود را بازیابی نموده و با پیمودن مسیر بهبودی به زندگی خود ادامه داده است.

۶- پوسیدگی و یا قارچی شدن تنه یا ریشه: در این حالت تنه گیاه نرم می‌شود که این مشکل به علت آبیاری بیش از حد و رشد قارچها در محیط بروز می کند. میتوان قبل از اینکه گیاه از بین برود با کاهش میزان آبیاری و بریدن و حذف اندامهای قارچی آن و استفاده از قارچ کش ها با آن مقابله نمود.

۷- علت برگ ندادن سیکاس و کم پشت و بلند شدن برگها: این عارضه به علت کمبود نور است. گیاه را به مکان پر نور تری منتقل نمایید.

۸- چرا برگها کوتاه هستند: نور بسیار زیاد است و بایستی گیاه به محلی که سایه آفتاب ملایمی دارد منتقل شود.

۹- شپشک آردآلود: یکی از آفات گیاه سیکاس است که در اثر تغذیه از شیره گیاه بدشکلی ضعف زردی برگسار بخصوص برگسار جوان را باعث می شود. این آفت بخصوص در ناحیه اتصال برگچه ها به دمبرگ و حتی در روی ریشه فعالیت می‌کند. جهت اطلاعات بیشتر مقاله معرفی آفت گیاهی شپشک آرد آلود را مطالعه کنید.

۱۰- حشرات سپردار: این آفت سیکاس به شکل نقاطی قهوه‌ای یا مشکی بر روی برگسار جلب توجه می‌کند. این حشرات از شیره گیاه تغذیه می‌کنند تعداد کم آنها مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند اما با افزایش تعداد مشکلاتی همچون ضعف رشد گیاه زری برگسار بخصوص برگسار جوان و ریزش آنان بوجود می‌آید.

۱۱- لارو حشرات: از دیگر آفت های سیکاس لارو حشرات مختلف هستند که از برگهای این گیاه تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن و کاهش سطح برگها و در نتیجه ضربه به زیبایی گیاه و گاهی ریزش برگهای سیکاس و در نتیجه کاهش رشد گیاه می شوند.

۱۲- پوسیدگی پایه ساقه: یکی از بیماریهای قارچی و و نوع دیگری از آفات گل سیکاس می باشد که می‌تواند موجب پوسیدن و سیاه شدن ساقه از نزدیکی سطح خاک شود. برگها پژمرده شده و می‌ریزند و گیاه از بین می‌رود. زهکش مناسب خاک عدم آبیاری زیاد استفاده از خاک ضدعفونی شده و تمیز نگهداشتن محیط رشد گیاه از جمله راهکارهای جلوگیری از بیماری هستند.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

99 پاسخ

 1. سلام میشه بفرمایید در خاک گلدان به دلیل بیرون بودن حشراتی مثل هزار پا وجود داره از چه حشره کشی استفاده کنم

 2. سلام من یه گیاه سیکاس کهن سال دارم منزل قبلى که بودم گیاه در مجاورت نور مستقیم افتاب بود و خیلى حالش خوب بود ولى به خاطر ایباب کشى دو هفته اب ندادم و وقتى اوردم به منزل جدید که افتاب و سایه است احساس میکنم برگهاش دیگه برق نمیزنه و برگهاش هم یه جاهاییش زرد شده

 3. امکانش هست در مورد تکثیر سیکاس توسط بذرتوضیحات کامل تری می خوام تا اگه بشه از طریق گلدان بتونم تا تعدادشون رو حداقل تا ده تا کنم و ازتون آموزش بگیرم و زیادشون کنم،اگه تونستید واسم ایمیل کنید ممنون می شم

 4. سلام وقت بخیر من یه پاجوش از یه سیکاس تو باغچه جداکردم وکاشتم تو گلدون وجلوی پنجره جنوبی خونه گذاشتم برگهاش داره کم کم زرد میشه سه روز درمیون اب میدم بهش چکار کنم تا خرابنشه ؟ممنون

  1. باسلام
   هنگام کاشت سیکاس فقط ریشه در خاک باشه یا تنه کوچک انتهای برگ هم باید در خاک باشه؟

 5. من این گیاه رو پارسال اوایل تابستون خریدم شهریور پارسال برگهای جدیدی رشد کردن ولی اصلا مشابه برگهای خود سیکاس نبودن فرفری بودن وخیلی بلند تر از برگهای قبلی بعد ۲ ماه کندمشون الهن دوباره به همون شکل برگهای جدید فر فری رشد کردن به نظر شما مشکش چیه؟

 6. باسلام
  گل سیکاس رو تازه خریدم و آوردمش گذاشتم کنار پنجره منزل آپارتمانی برگاش داره فر میخوره و تمایل ب زردی داره علت چیست؟باتشکر-محمدسام سالاری

  1. سلام
   احتمالا به دلیل شک جابه جایی این اتفاق افتاده، گیاه رو از لحاظ آفت بررسی کنید، رطوبت رو بالا ببرید و آبیاری رو منظم کنید، ایشالله که سبز بمونه براتون 🙂

  1. تکثیر گیاه سیکاس به سه روش امکان پذیر است:
   تکثیر سیکاس از طریق بذر : کاشت بذر سیکاس در بستر کاشت سبک، نکته قابل توجه اینکه در بذر این گیاه پوسته سخت وجود داره و بهتر با ضربه ترک در ان ایجاد کنیم. برای نفوذ اب و … سریعتر رشد می کند
   تکثیر سیکاس از طریق قلمه : قلمه زدن سیکاس بهترین و آسانترین روش تکثیر است. که از پاجوش هایی که روی تنه ظاهر می شود آنرا می گیرند.
   نحوه کاشت پاجوش سیکاس : برای تکثیر سیکاس از طریق پاجوش باید آنها را بادست و کمی فشار از تنه مادری جدا کرد ولی بیشتر مواقع سخت بوده و لازم است با وسیله ای مثل کارد یا اره انرا برید و پس از ان باید محل بریدگی روی تنه سیکاس و پاجوش با پودر ضد قارچ پوشاند که مبتلا به عفونت قارچی نشود در صورتیکه پودر ضد قارچ دسترس نباشد میتوان از خاکستر چوب بجای ان استفاده کرد و باید دقت کرد تمام قسمت های بریده شده و زخمی را با خاکستر پوشاند.
   پاجوش سیکاس را باید در خاک سبک کاشت بطوری که نصف ان در خاک و نصف دیگر ان بالای سطح خاک قرار بگیرد. این پیاز در حدود سه تا شش ماه ریشه دار شده و بهار سال بعد جوانه زده برگ میدهد.

 7. مطالبتون بسیار عالی بود چون خودم سیکاس دارم میهواستم طریقه نگهداریشو بدونم ممنوننننن

 8. سلام خوب بود ولی من هنوزجوابمونگرفتم میشه بگیدخشگی. ساقه سیکاس وسبکی ساقه چیه

  1. سلام
   میتونه از دما باشه، هرچند تحمل گیاه تا دمای پایین وجود داره، ولی بهترین دما برای نگه داری ۱۶ تا ۲۴ درجه است، اگر ساقه نرم شده گیاه از بین رفته، ولی اگه خشکی بصورت موضعی وجود داره میتونه قارچ هم باشه

 9. سلام مطالب عالی بود بدردم خورد ولی سوالی دارم از خدمتتون من سیکاس بزرگی دارم که اردیبهشت سال قبل یه سری برگ داد ولی برگاش نیومد مثل قبلی ها پایین ودراز باقی مونده سبزن ولی به شکل قبلی هم نرم نیستن هر ۲۰ روز هم آهن میدم ولی مشکل چیه؟

 10. سلام خیلی ممنون از مطالب عالی
  من به تازگی سیکاس گرفتم ولی نور مناسب ندارم یعنی جایی که گلدون رو قرار دادم بسیار از پنجره دوره ممکنه اسیب ببینه ؟

 11. سلام سیکاس من از برگ های پایینی داره شروع به زرد شدن میکنه وبعضی ها میگن هفته ای دوبار ابش بده و کس دیگه ای میگه دو هفته ای یک بار جوری که اب از زهکش بیرون بیاد اب بده الان نمیدونم زردی برای کم ابی یا سیرابی خودم هفته ای یک بار اب میدم و خیلی سیرابش نمیکنم که بخاد از زهکش بیرون بزنه چیکار کنم ؟؟؟ممنون

  1. باسلام
   آبیاری برای خاک های مختلف متفاوته، این گیاه به کم آبی مقاومه ولی در کل اگر خاک مناسبی استفاده کرده باشید هنگامی باید گیاه رو آبیاری کنید که حدود ۲ تا ۵ سانتی متری عمق خاک خشک شده باشه، برای آبیاری به نظر بنده جوری آبیاری کنید که از زهکش خارج بشه تا مطمئن بشید تمامی ریشه آبیاری شده، ولی حتما آب داخل زیرگلدانی رو خالی کنید.

 12. سلام برگهای سیکاسم از پایین شروع به زرد شدن کرده کارشناسی میگه هفته ای دوبار اب بده و کارشناس دیگه ای میگ دو هفته ای یک بار سیرابش کن تا از زهکش بیرون بیاد ولی من هفته ای یک بار اب دادم و جوری هم اب ندادم که بخواد از زهکش بیرون بیاد الان زردی برای سیرابی یا کم ابی؟؟

  1. باسلام
   اگر خاک مناسب با زهکشی مناسب انتخاب کردید، زمانی که حدود ۲ تا ۵ سانتی متری عمق خاک خشک شده باشه میتونین گیاه رو آبیاری کنید

 13. سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  سیکاس من نور زیادی نداره متآسفانه و بیشتر از نور مهتابی استفاده میکنه
  جدیدا دو تا ساقه برگ از تنه اش رشد کرد و بسیار بلند شد ولی برگاش در نمیاد و مثل دو تا میله سبز خار دار رشد کرده، نمیدونم علتش چیه ؟؟؟

  1. سلام
   از قطره محرک رشد که داخل فروشگاه هست استفاده کنید، کمک میکنه ولی نور لازمه چون رشد علفی معمولا به دلیل نور ناکافی اتفاق میفته

 14. با عرض سلام
  سه ساله که یه سیکاس از شمال آوردم اراک .یک سال گذشته توی راهرو و پشت پنجره مونده که نور میخوره اما زیاد نیست .از چند ماه پیش برگاش عموما شروع به زرد شدن کردن ،سه روزه که گلدون و خاکش را عوض کردم .چه کنم که سرسبز بشه
  ضمنا اسپری کردن آب برای خوبه یا نه اگه خوبه به کجاش اسپری بشه در مورد مقدار و دوره ابیاریش هم راهنمایی بفرمایید .با سپاس فراوان اینم عکسهای گل
  http://uupload.ir/files/t78k_img_۲۰۲۰۰۳۱۶_۱۳۴۸۰۲.jpg

  http://uupload.ir/files/l43e_img_۲۰۲۰۰۳۱۶_۱۳۴۸۱۷.jpg

  1. باسلام و عرض ادب
   نور نیازه برای گیاه، در مورد آبیاری برای خاک های مختلف متفاوته، ولی اصول کلی اینه که خاک زهکش مناسب داشته باشه، گیاه نسبت به آبیاری کم مقاومه و بهتره برای هربار آبیاری عمق ۳ تا ۵ سانتی متری خاک خشک شده باشه سپس آبیاری رو انجام بدید، برای ایجاد رطوبت از دستگاه بخور سرد یا جزیره استفاده کنید به نظرم بهتره، از قطره محرک رشد و کود سه بیست هم به مقدار کم میتونین استفاده کنین، قطره محرک رشد رو میتونین الان استفاده کنین ولی کود رو حداقل ۳ هفته صبر کنین بعد از جا به جایی گلدان

   خرید قطره محرک رشد ارگانیک اچ بی ژاپن HB-101
   خرید کود NPK 20-20-20 پودری محلول در آب
   خرید خاک مخصوص گل و گیاه نازبو

 15. سلام ممنون از مطالب خوبتون یه سوال دارم چطوری میتونم برگ های سیکاس رو تمیز کنم؟ میترسم با دستمال خیس تمیز کنم و زرد بشن

  1. سلام
   میتوانید از موارد زیر استفاده کنید :
   • اسپری آب ولرم
   • شستشو در حمام
   • تنظیف و یا حوله کاغذی نمدار
   • استفاده از محلول آب و کمی شیر بدون چربی
   • استفاده از قم مو و یا مسواک نرم برای برگهای کرک دار

   جهت اطلاعات بیشتر می توانید روی این لینک کلیک کنید :
   چگونه برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟

 16. سلام گیاه سیکاس دو ساله دارم که هر سال برگ اضافه میکنه امسال هم برگ جدید داده ولی برگی های ردیف اول همه زرد شدن علت لن چیست ممنون

 17. سلام.من ی سیکاس دارم و یکسالی بود برگ نمیداد ..تو خونه پشت پنجره بود.احساس کردم خاکش ضعیفه و سفت..کلا پیازو دراوردم و خاک خوب و مقوی از خاکبرگ پیتماس و خاک باغچه و کمی ماسه ریختم قاطی کردم..بعد ۳رو از کاشت برگاش همه داره زرد میشه..چیکارکنم..بخاطر شوک طبیعیه.؟
  برگازردش رو قیچی کنم و بذارمش بیرون تو حیاط که نورو افتاب اول صبح و گرمای بیشتری بخوره؟

 18. سلام ووقت بخیر من یه گیاه سیکاس خریدم که روی سطح خاک گلدونش خزه داره آیا باید خاکشو عوض کنم‌؟

 19. سلام ممنون از مطالبتون من گل سبکاس رو یک سال دادم الان ۲۰ روزه دو برگ جدید در اورده رشد برگهای جدید از نظر طولالی دو برابر برگ های قدیمی هستند ایانوک برگها رو قیچی کنم که جلوی رشدشون گرفته بشه یا نه پیشتهاد تون چیه ممنون

  1. سلام پوران عزیز
   میتونین هرس کنید برگ ها رو ولی پیشنهادم اینه که اواخر زمستان این کار رو انجام بدین

 20. سلام ببخشید این گل سیکاس من یه بار دادم دست یه نفر بهش انگاری آب نداده بوده و زرد شده و بیشترش از بین رفته حیف این گل هست لطفا منو راهنمایی کنید

  1. سلام آریای عزیز
   قطره محرک رشد رو بصورت اسپری و آبیاری استفاده کنید، گیاه رو کاور کنید و اگر پوسیدگی داره از قارچ کش مناسب استفاده کنید، امیدوارم که حال گیاهتون خوب بشه. جهت خرید قطره محرک رشد و خرید قارچ کش میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

  1. سلام جناب اسماعیل زاده عزیز
   ممنون از نظر لطف شما، ممنون میشم اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار ما قرار بدین

  1. سلام علیرضای عزیز
   خوشحالم که اندک تجربه تیم نازبو برای شما قابل توجه بوده، لطفا اگر توصیه یا تجربه ای دارید در اختیار همراهان فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو بزارین

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین زمان برای تکثیر اغلب گیاهان قبل از شروع فصل رشده، معمولا اواخر اسفند و اوایل بهار، حتما بعد از جدا کردن پاجوش خاک سبک انتخاب کنید و کاور کنید تا گیاه به اصطلاح بگیره، جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 21. سلام.من یه سیکاس ۸ساله دارم که بسیار عالی بود ولی یکدفعه تمامی برگ هاش زرد شد و از بین رفت.من تمتم برگهای زرد شده را قیچی کردم و الان فقط سااقه مونده ایا امکان داره دوباره برگ بده و رشد کنه یا نه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  1. سلام شهرام عزیز
   خیلی متاسف شدم از مشکل پیش اومده، متاسفانه نحوه نگه داری رو نفرمودین که بتونم دلیل رو پیدا کنم، اگر گیاه همچنان زندس، خاک رو تعویض کنید، گیاه رو مقداری هرس و کاور کنید از قارچ کش مناسب استفاده کنید، امیدوارم مجدد گیاهتون سرحال و سر زنده بشه، جهت خرید قارچ کش کاپتان به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 22. سلام . سیکاسی که برگاش زرد شده ودر حال خشک شدن است را چیکار باید بکنم. ممنون از راهنماییتان

 23. با سلام من گیاه سیکاس دارم که امسال زمستان تو محوطه بیرون بود متاسفانه همه برگهایش زرد وخشک شدن برای رشد مجدد ش چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام توحید عزیز
   این مقاله رو بخونین لطفا : جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال، گیاه رو کاور کنید، از قطره محرک رشد بصورت اسپری استفاده کنید، اگر گیاه زنده باشه ایشالله که سبز میشه مجدد، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 24. سلام وخسته نباشین به شمامن حدود۱ماه پیش گل سیکاس گرفتم اولش خوب بودتوگلدون سفالی گذاشتمش بعداز۱هفته دیدم برگاش زردمیشه چیکارکنم روی اپن اشپزخونه گذاشتم نورخوبی هم میخوره لطفاراهنمایی کنیدچیکارکنم برگاش زردنشه

  1. سلام مژگان عزیز
   آبیاری زیاد و شوکه شدن گیاه احتمالا از دلایل این امره، آبیاری رو منظم کنید، مقاله جلوگیری از شوکه شدن گیاه هنگام انتقال رو مطالعه کنید و همچنین برای کم کردن تنش گیاه میتونین از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 25. کاملا عالی و خوب بود ..فقط بنده سیکاس دارم و برگ هاش دارن زرد میشن کلی و داخل دفترم هست ؟

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   در صورتی که برگ ها بصورت تک تک زرد میشن خاکتون فقیره از کود استفاده کنید، در صورتی که تعداد زیادی برگ زرد میشه آبیاری رو کم کنید، زهکشی حاک رو بررسی کنید و ریشه را از نظر پوسیدگی بررسی کنید، آب زیر گلدانی رو هم ۲۰ دقیقه بعد از آبیاری خالی کنید. جهت خرید کود و خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 26. کاملا عالی و خوب بود ..فقط بنده سیکاس دارم و برگ هاش دارن زرد میشن کلی و داخل دفترم هست ؟

  1. سلام میثم عزیز
   کمبود نور و زیاد بودن آبیاری میتونه دلیل این مشکل باشه.

 27. سلام من خاک گیاهم و عوض کردم ولی باز هزار پا داره چه سمی باید به گیاه سکاس بریزم ممنون میشم پاسخ بدین؟

  1. سلام مرضیه عزیز
   قبل از این که از سم برای کشتن هزارپا در گلدان استفاده کنید، بهتره روش های ساده و بی ضرر زیر رو امتحان کنید.
   ۱- رطوبت و آبیاری رو پایین بیارین، چون هزارپاها نیاز به رطوبت بالا برای زندگی دارن( آب داخل زیرگلدانی رو حتما خالی کنید).
   ۲- در حدود ۲ تا ۵ سانت سنگ ریز روی سطح خاک بریزید و به گلدان آب بدید، در این حالت چون امکان تنفس برای هزارپاها درون خاک وجود نداره به سطح خاک میان تا تنفس کنند و چون سنگ ریزه ها مانع از ورود اکسیژن به خاک میشن درنهایت از بین میرن.⠀
   ۳- یک راه ساده دیگه هم استفاده از پودر حشره کش معمولیه که توی همه سوپرمارکتها و عطاری ها در درسترسه، یک قاشق چایخوری از این پودر رو در یک لیتر آب حل کنید و به گیاه بدین.
   ۴- پیشنهاد میکنم مطلب ۱۰ روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک رو مطالعه کنید.
   اگر هیچکدوم جواب نداد، سم دیازینون، آیکون و سوین هم برای از بین بردن هزارپا و کرم خاکی کاربرد داره.
   و دست آخر اگر هیچکدوم جواب نداد باید خاک رو عوض کنید، برای خرید خاک میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 28. بادرود بامطالعه مطالب اطلاعات خوبی به تجارب من اضافه شدازگیلان منطقه شفت به شماخسته نباشید میگویم شادباشیدمرتضی کوشکی

  1. سلام جناب کوشکی عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

 29. با سلام سیکاس من داره برگ میزنه تقریبا بیش از ۳۰ تا طولش فعلا ۲۰سانت هست میخواستم بدونم اشکالی نداره با طناب یا نخ یا… مهارش کنم که برگ ها به سمت بالا رشد کنن البته از پایین برگ نه از جایی که به برگ اسیب بزنه با تشکر

  1. سلام سعید عزیز
   شکل برگها رو نمیشه تغییر داد، ولی اگه هرسشون کنید گیاه رشد قدی میکنه و بالا میره، از کود سه بیست هم استفاده کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 30. سلام

  گلدونم برگ های زیرینش زرد شدن ولی وسطش چهارتا دراورده ولی سایزشون رشد دوبرابری داشته

  حدود ۲ متر شدن مثل شاخک!
  چجوری باید اصلاحشون کرد؟

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   در کوددهی دقت کنید و بیش از اندازه کوددهی نکنید، میتونین هرس کنید اون برگ‌های بلند رو اگر زشت کرده گیاه رو

 31. سلام گیاه سیکاس برگهاش زرد وخشک شدن باید چکار کنم اینجا دما ۴۰درجه هست ممنون اگر راهنمایی کنید

  1. سلام مریم عزیز
   دمای خیلی بالاییه برای این گیاه، نور رو فیلتر کنید، سعی کنید با مهپاشی روزانه تا حدودی دما رو کنترل کنید، ولی مهپاشی رو هنگامی که آفتاب روی برگ ها هست انجام ندید. از قطره محرک رشد یا کود برای تقویت گیاه استفاده کنید که بتونه شرایط نامساعد رو بهتر تحمل کنه، جهت خرید قطره محرک رشد یا خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   در متن میخوانیم : دما قابل تحمل برای نخل سیکاس در حدود ۲۴+الی ۱- سانتیگراد می باشد، بهتره اگه دمای خیلی بالایی دارید داخل منزل نگه داری کنین

 32. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون من تازه سیکاس خریدم گلدونش مناسب نیست میخوام گلدونشو عوض کنم میتونم مخلوطی از خاک برگ و خاک کاکتوس براش استفاده کنم؟ اگه نمیشه از چه خاکی براش استفاده کنم گلدون چه اندازه از خود گل بزرگتر باشه؟ بد خونه ما نورو آفتاب کمی داره این باعث نمیشه که گل من خراب بشه؟

  1. سلام آیسان عزیز
   اول که یه مدتی اجازه بدین گیاه به شرایط محیطی جدید عادت کنه بعد اقدام به تعویض گلدون کنید، سیکاس گیاه سایه دوستی نیست و به نور خوب نیاز داره، جهت آشنایی با گیاهان سایه دوست پیشنهاد میکتم مطلب معرفی گل های سایه دوست و مقاوم به نور کم رو مطالعه کنید، همچنین برای خاک ترکیبات ذکر شده جهت خرید خاک میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید، همچنین قبل از تعویض گلدان مطالب زیر رو مطالعه کنید :

   روش صحیح تعویض گلدان
   چند نکته برای تعویض گلدان ها
   چگونه بفهمیم گلدان برای گیاه تنگ است
   انواع گلدان و راهنمای خرید

 33. سلام من ساکن اهواز هستم اوایل پاییز گذشته سیکاس خریدم توی حیاط ونور مستقیم آخرای زمستون برگای جدید عالی هم داد به تعداد
  هوا که گرم شد بردم توی سایه گذاشتم ویک روز درمیون آب میدادم ولی برگهاش کلا زرد شده الان آوردم داخل روبروی پنجره پر نور ولی غیر مستقیم
  برگهاش زرد میمونه ؟؟
  کود سه ۲۰ هردوهفته یکبار میدم خیلی ناراحتم که برگهاش زردن چه کنم

  1. سلام رویای عزیز
   معمولا برای زردی برگ های سیکاس نمیشه کار خاصی کرد، مخصوصا اگه خشک شده باشن، هرس کنید، کوددهی رو هم به ماهی یکبار کاهش بدین.

 34. سلام سیکاس تازه گرفتم اما برگهاش داره از داخل زرد میشه.چرا اینطور شد؟؟اگه ابدهی رو کم کنم درست میشه؟؟

  1. سلام زینب عزیز
   زرد شدن برگ های سیکاس به دلیل زیاده روی در آبیاری میتونه باشه، آبیاری رو منظم و کمتر کنید، زهکشی خاک رو بررسی کنید.

 35. سلام من گلدون سیکاس دارم ولی از پارسال اصلا برگی اضافه نکرده کلا چهار تا برگ داره بقیه زرد شد ن وگلدونم تقریبا خیلی بزرگه اگه میشه راهنمایی بفرمایی ممنون

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   آبیاری رو کمتر کنید، اگه گلدون برای گیاه بزرگه تعویض کنید ولی احتمالا نیازی نیست، رطوبت محیطی بالاتر و کوددهی و تغذیه گیاه کمک میکنه به رشد و جوانه زنی مجدد گیاه

 36. سلام سیکاس من برگاش شل شدن و غش کردن ( یعنی هر یه ردیف برگی که داره اون ریز تراش که به ساقه اصلی وصله غش کردن و مثل تره سبزی خوردن شدن ) چی کنم !؟

  1. سلام سمیرای عزیز
   اگه تازه جوونه زدن طبیعیه صبر کنید تا بزرگ تر بشن، در غیر اینصورت آبیاری رو کمتر کنید و گیاه رو کاور کنید.

  1. سلام امیرعلی عزیز
   اگه استاندارد باشه موردی نداره، اگه نه گیاه رو با آب بشورید

 37. سلام چرا برگهای سیکاس پیچیده میشود برگهای سیکاس کوچک من نوکش ۱۸۰ درجه پیچیده شده ..سپاسگزارم …………قبلا فرستاده بودم ولی جواب نگرفتم

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   اول عذر میخوام بابت عدم پاسخگویی، به دلیل سوالات زیاد گاها از این مشکلات پیش میاد، و مورد بعدی اینکه گیاه رو از دید انواع آفات بررسی کنید.

 38. دستتون درد نکنه عالی بود فقط یه سوال آیا موقع کشت قلمه باید بهش پودر ریشه زا هم زد یا نه

  1. سلام علی عزیز
   اگر بزنید احتمال موفقیت در قلمه زنی رو بالاتر میبرید

 39. درود به همه دوستان ، بر حسب اتفاق سه تا پاجوش گل سیکاس به من داده شد ، که من به علت وارد نبودن پا جوشها رو زیر خاک کردم ، که یکی از آنها بعد از یک ماه دو برگ از خاک سرزد بیرون که حالا دو برگ است ، سوالی داشتم آیا باید سیکاس رشد کرده رو تغییر بدم و به سطح خاک بیاورم و در آینده شکل سیکاس چه اثری میگذارد ؟

  1. سلام سیروس عزیز
   فکر نمیکنم الان هم اگر درستش کنید مشکلی پیش بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.