تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

تکثیر گیاهان از طریق قلمه یکی از ساده ترین و پرکاربردترین روش تکثیر است. بسیاری از گیاهان در آب ریشه دار می شوند اما با قرار دادن قلمه ها در مخلوطی از خاک گلدان، ماسه یا پرلیت سیستم ریشه ای بهتری ایجاد می شود. همچنین می توان قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار داد که روند ریشه زایی را تسریع می کند.

انگور یکی از آسانترین گیاهان برای کاشت در خانه است. درخت انگور باید هر ساله در اواخر پاییز و زمستان هرس شود تا محصول سال بعد بزرگ، سالم و شیرین شود. غالبا شاخه های بعد از هرس دور ریخته می شوند، اما با کمی تلاش می توانید این قلمه ها را به گیاهان جدید تبدیل کنید. قلمه های دور ریخته شده از یک تاک تنها می تواند برای تولید ده ها گیاه جدید در هر سال مورد استفاده قرار گیرد.

تکثیر انگور از طریق قلمه ها ساده ترین و اقتصادی ترین راه ممکن است که از طریق کاشتن ساقه و یا شاخه های یکساله مو که کاملاً چوبی شده اند، انجام می شود. برای قلمه زدن درخت انگور باید قلمه هایی که انتخاب می کنید خصوصیات زیر را داشته باشند.

قلمه زدن درخت انگور

انتخاب قلمه مناسب

قلمه های درخت انگور باید ار شاخه هایی انتخاب شوند که در پاییز یا اواخر زمستان از پایه مادر قطع شده اند.

شاخه هایی که به عنوان قلمه انتخاب می شوند باید کاملا رسیده، سالم و بدون آفت باشند.

فاصله بین گره های قلمه باید متوسط باشد زیرا فاصله کم بین گره ها نشانه رشد نامساعد شاخه ها و یا آلوده بودن پایه های مادری به بیماری و آفات است. همچنین فاصله زیاد ین گره ها نشانه رشد سریع و نداشتن مواد غذایی کافی شاخه انگور می باشد.

پوست قلمه های انتخاب شده باید شفاف و فاقد لکه های تیره یا سیاه رنگی باشد که نشانه بیماری های قارچی مانند سفیدک است. همچنین زیر پوست قلمه باید کاملا سبز رنگ و آبدار و قسمت مغز قلمه نسبتا نازک و به رنگ روشن باشد.

مقطع قلمه بهتر است گرد باشد و از کاشت قلمه هایی که دارای مقطع پهن و بیضی و یا گوشه دار هستند باید خودداری شود.

قطر قلمه بهتر است بین ۸ تا ۱۲ میلیمتر و طول قلمه معمولاً‌ باید بین ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر در نظر گرفته شود.

قلمه زدن درخت انگور

روش قلمه زدن درخت انگور

پس از آن که شاخه‌های مورد نظر برای تهیه قلمه، انتخاب و از درخت انگور جدا شدند باید آنها را به قطعاتی کوچکتر برای کاشت تقسیم کرد. طول قلمه معمولا حداکثر ۳۵ سانتی متر در نظر گرفته می شود و موقع تهیه قلمه باید توجه کرد که برش پایین قلمه را درست از زیر گره قطع کنیم و برش بالایی را حدود ۲ سانتی متر بالاتر از آخرین گره و به صورت مورب باشد. اگر در انتهای قلمه ها قسمتی از شاخه دوساله را باقی بگذاریم (به این قلمه ها پاشنه دار می گویند) درصد ریشه زایی آنها به علت داشتن مواد غذایی بیشتر در شاخه دوساله بهتر خواهد بود.

چنانچه قلمه در پاییز تهیه شود باید بعد از ضدعفونی کردن با قارچ کش آن ها را در جعبه‌هایی زیر ماسه یا خاک اره در فضای آزاد نگهداری کرد و در اواخر زمستان در زمین اصلی کاشته شوند. همچنین می‌توان برای اطمینان قلمه‌ها را در خزانه ریشه‌دار کرد و در اوایل بهار به زمین اصلی منتقل کرد.

همچنین بخوانید: آموزش پیوند زنی درختان


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور