ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

هورمون ریشه زایی 

یکی از راههای تکثیر گیاه و ایجاد یک گیاه جدید مشابه گیاه مادر، این است که یک قطعه از گیاه اصلی را جدا کنیم و بکاریم. قلمه زدن یکی از ساده ترین راه ها برای تکثیر گیاهان است اما گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر میشوند و یا به دلیل کمبود وقت و سرعت بیشتر نیاز داریم تا فرآیند ریشه دهی گیاه را بهبود ببخشیم. در این مواقع برای تقویت ریشه دهی قلمه از هورمون ریشه زایی استفاده میشود.

هنگامی که گیاه را با روش قلمه ساقه میخواهید تکثیر کنید، استفاده از این محصول بسیار مفید بوده و گاهی برای گیاهانی که سخت تکثیر میشوند واجب است.

اگر چه بسیاری از گیاهان خودشان به راحتی ریشه میدهند، اما استفاده از هورمون ریشه زایی کار تکثیر برخی از گیاهانی را که به سختی میتوان آنها را با موفقیت قلمه زد، خیلی آسانتر میکند. برخی از گیاهان مانند پاپیتال حتی در آب هم به راحتی ریشه تولید میکنند اما این ریشه ها هرگز به قدرت ریشه هایی که با استفاده از این محصول و در خاک تولید شده اند، نمیرسند.

به این کار قلمه زدن یا قلمه گرفتن ( cutting ) گفته میشود. روشهای متداول تکثیر گیاهان به روش قلمه زدن شامل قلمه ریشه (root cutting )، قلمه ساقه ( stem cutting ) و قلمه برگ ( leaf cutting ) است و گاهی اوقات برای تقویت ریشه دهی قلمه از هورمون ریشه زایی استفاده میشود. 

هورمون ریشه زا میتواند در روش های قلمه زنی بسیاری بکار رود. استفاده آن چه در گیاهان جوان، گیاهان تنه چوبی، چه با برگ ها و چه در ریشه ها به طور چشمگیری شانس تکثیر را افزایش می دهد.

قلمه ساقه ( stem cutting )

برای این کار نیاز به یک قلمه سالم و تازه داریم. پیش از شروع فرایند ریشه زنی، برگهای قلمه را جدا کنید. مقدار بسیار کمی هورمون را در یک ظرف تمیز بریزید. حدود ۲٫۵ سانتیمتر از قلمه ساقه را در آن قرار دهید، به زودی ریشه های جدید از این ناحیه شروع به رشد خواهند کرد.

گلدانی با خاک گلدانی مرطوب آماده کنید و ساقه قلمه را در خاک گلدان قرار دهید. روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید(کاور کردن). پیشتر گفته شد که این گلدان را باید در مکانی پر نور قرار دهید و از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد. 

در مدت زمانی که منتظر ریشه دادن قلمه و رشد گیاه جدیدتان هستید، حتما خاک قلمه را مرطوب نگه دارید (به جز برخی گیاهان مانند آلوئه ورا که دستور العمل دیگری در مورد آن داده شده است) و به آن نظارت داشته باشید تا زمانی که برگهای جدید در آن رشد کنند.

هنگامی که برگهای جدید پدیدار میشوند، میتوانید مطمئن باشید که گیاه ریشه تولید کرده است. در این زمان کیسه پلاستیکی را از روی گلدان خارج کنید. هنگامی که جوانه بزرگ شد، میتوانید مراقبت از آن به عنوان یک گیاه جدید را شروع کنید.

قلمه برگ ( leaf cutting )

همانطور که میدانید بسیاری از ساکولنت ها ساقه ندارند و بایستی از طریق قلمه برگ تکثیر گردند. بسته به ساختار برگ هورمون ریشه زایی را با قسمتی از برگ که به مرکز گیاه نزدیک تر است آغشته نمایید و آن را بر روی خاکی که حاضر کرده اید قرار دهید.  اگر برگ ساکولنت مربوط به ساکولنتی باشد که ساقه ای کوتا دارد، مثل بنفشه آفریقایی، ساقه جدا شده را در هورمون فر و برده و آن را بکارید.

در  بعضی موارد لازم است که پشت برگ را کامل به هورمون آغشته نمایید و آن را روی بستر مرطوب بدون شن خوابانده و و کمی فشار دهید تا برگ روی بستر بنشیند.  تمامی قلمه ها بایستی از تابش مستقیم خورشید دور باشند تا زمانی که ریشه هایی قوی بدست بیاورند.

قلمه ریشه (root cutting )

همانطور که از نامش پیداست، قسمتهایی از ریشه والد است که در نهایت گیاه جدیدی را تولید میکند. برای قلمه ریشه خاک روی ریشه گیاه والد را کنار بزنید، قطعات ۵ سانتی متری از ریشه باریک آن را جدا نموده و مجدد خاک را بر روی ریشه های والد بریزید. 

قطعات ریشه را در هورمون ریشه زا غلتانده  و در عمق کم در گلدان جدید بکارید. خام آن را مرطوب نگاه دارید ولی خیس نباشد. معمولا قلمه ریشه ای در پاییز انجام می گیرد تا گیاه تمام زمستان را برای تولید ریشه جدید زمان داشته باشد.

هورمون ریشه زایی

چند نکته:

 • هورمون های ریشه زایی به دو شکل پودری و مایع وجود دارند که از هردو می توانید استفاده کنید.
 • اگر گیاه مورد نظر شما یک گیاه شکوفه دهنده است، تا زمانی که شکوفه ها تمام شوند صبر کنید.
 • تولید گیاه جدید از والد نیازمند صبر است و قلمه تا زمانی که سیستم ریشه ای قدرت بگیرد بسیار حساس است.
 • بصورت کلی خاک قلمه بایستی مرطوب، و نه خیس، بوده و از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد.

مطالب پیشنهادی:

آموزش پیوند زنی درختان

ریشه زایی قلمه در آب یا خاک؟

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام
  من امسال اگه اشتباه نکنم اواخر فروردین و در مدت باز هم اگه اشتباه نکنم ۶۰ روز به روشی که براتون توضیح میدم یک ساقه تقریبا یک متری درخت لیموشیرین رو تونستم فقط با خمیری که با اب و خاک درست کردم رو تحریک به ریشه زایی کنم که تو مدتی که اشاره کردم پر از ریشه های طویل و بلند شده بود!
  من شاخه ای که انتخاب کردم رو از درخت قطعش نکردم, یک ساقه نسبتا ضخیم و جوان و حدود ۱ متری رو از درختی که سنش به میوه دهی رسیده رو انتخاب کردم, قسمتی که گیاه ریشه میزنه رو برگش رو کندم و خارش رو هم خوب برش زدم و لایه های روی ساقه رو هم با چاقو برش زدم و دور تا دورش رو کندم, تقریبا تا ۱۰ سانتی این کار رو روی ساقه ادامه دادم تا به خار و برگ بعدی هم برسه که مثلا اطمینان خاطرم بیشتر بشه که یکیشون از این قسمتهایی که گیاه ریشه میزنه, ریشه بزنه!
  واسه محکم کاری و رفع قارچ و باکتری و غیره هم یک برگ آلوئه ورا کندم و با مایع داخلش به همه جاهایی که گیاه پوستش رو کنده بودم مالیدم. با خاک معمولی و مقداری اب به اندازه کف دو دست خمیر درست کردم و زدم به دور تا دور همون قسمتها و با یک پلاسیک عادی واسه اینکه خمیرم کنده نشه دورش رو محکم پیچوندم و چسب نواری زدم. واسه اینکه گِل خشک نمونه هم یه سوراخ توی پلاستیک ایجاد کردم و با امپول توش اب تزریق میکردم.
  اوایل گاهی بهش اب میدادم ولی این اواخر تا بیش از ۲ هفته هم اب بهش نداده بودم! همونطور که گفتم تو این روش ساقه از درخت هنوز جدا نشده بود و بجز خاک فرعی, ساقه همچنان منبع تغذیه اولیش رو هم داشته. بعد حدود ۶۰ روز یعنی اخرین روز خرداد رفتم پلاستیکش رو باز کردم و ساقه توی این مدت پر از ریشه های پرپشت و ضخیم شده بود, دوباره دورش رو پیچوندم که تو موقع مناسب بچینمش و جابجاش کنم 🙂 درطی این مدت هم که توضیح دادم گیاه همچنان به رشتش ادامه میداده

  • بسیار عالی عمل کردید . در خرداد هم میتونستید پایه رو قطع کنید و نهال رو به یک گلدان منتقل کنید . البته تعدادی از شاخ و برگهایش رو باید کم میکردید . این روش air layering نامیده میشه

 • سلام لطفا روش تکثیر گل امین الدوله رو بگید.ممنون

 • سلام تشکر میکنم از اطلاعات عالی که دادین . یک سوال دارم . من میخواستم هورمون ریشه زایی بخرم که دیدم بعضی مدل هاش ۴۰۰۰ ppm و بعضی دیگه ۶۰۰۰ ppm و یا ۸۰۰۰ یا ۲۰۰۰ ppm هست ، به نظر شما کدوم شماره رو باشد تهیه کنم ؟

 • سلام تشکر میکنم از اطلاعات عالی که دادین . یک سوال دارم . من میخواستم هورمون ریشه زایی بخرم که دیدم بعضی مدل هاش ۴۰۰۰ ppm و بعضی دیگه ۶۰۰۰ ppm و یا ۸۰۰۰ یا ۲۰۰۰ ppm هست ، به نظر شما کدوم شماره رو باشد تهیه کنم ؟ با تشکر فراوان

 • سلام میشه در مورد تکثیرسانسوریا توضیح بدین که باید هورمن ریشه زایی زده بشه وبسترش چی باشه

  • سلام، سانسوریا به سادگی از طریق کاشت مستقیم برگ تکثیر میشه

 • ۶۰۰۰ بری اکثر گیاهان خوبه

 • سلام ایا از طریق قلمه کرفتن رو ساقه درخت اوکادو میتوان ریشه گرفت یا قلمه بگیریم

  • سلام
   مرسوم نیست این کار
   فکر نمیکنم امکانش باشه

 • ایا میتوان اوکادو رو از طریق ساقه قلمه گرفت

  • سلام
   مرسوم نیست این کار
   فکر نمیکنم امکانش باشه

 • روش ساخت پودر ریشه زایی
  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر:
  ۰٫۲ ۰٫۴ ۰٫۶ ۰٫۸ ۱ ۱٫۲ ۱٫۴ ۱٫۶ درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید

 • پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

 • هرمون ریشه زا برای خانواده سانسوریا چی بهتره؟

  • سلام
   نیازی به هورمون نداره، شرایط رو رعایت کنین درصد بالایی ریشه میده، میتونین هم از گرید اول(نرم) استفاده کنید

  • سلام، سانسوریا نیازی به هرمون ریشه زا ندارد و به راحتی تکثیر میشود و ریشه می دهد.

 • سلام مطالب جالبی بود ممنون.درمورد بنجامین هم توضیح بدین لطفا.چرا ساقه بنجامین در آب بعضی وقتا ریشه میده وبعضی وقتامیگنده.ویه سوالم ایتکع چرابعدازریشه دهی گیاه درآب وانتقالش به خاک،گیاه نابودمیشه؟

 • ایا با پودراکسین می‌شود محلول اکسین درست کرد؟ چند در هزار؟

  • سلام محم عزیز
   متاسفانه اطلاعات زیادی ندارم، با توجه به بررسی های انجام شده به عدد ۵ سی سی از محلول توی ۱۰ لیتر آب رسیدم، ولی ممنون میشم شما هم نتیجه بررسی های خودتونو با ما به اشتراک بزارین ؟
   ممنونم

 • با سلام نهال انار تو بهمن ماه قلمه زدیم تو گلدان برگ اورده برا ریشه زنی قلمه از شما راهنمایی مخوام با تشکر

  • سلام لشکر بلوکی عزیز
   اگه برگ آورده همه چیز خوبه به نظر، برای تقویت ریشه میتونین از کود ریشه زایی یا قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید کود و قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام . من زیپلین قلمه زدم و گذاشتم داخل خاک یادم رفت هورمون بزنم میشه بعدش توی اب هم بهش اضافه کنم؟

  • سلام معصومه عزیز
   پیشنهاد نمیکنم بعد از کاشت اینکار رو انجام بدین، میتونین صبر کنید و اگر قلمه موفق نبود برای بار بعدی این اقدام رو انجام بدید، الان جهت بالاتر بردن شانس قلمه زدن میتونین از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.