اطلاعیه:

هورمون ریشه زایی

استفاده از هورمون های ریشه زایی در قلمه زدن

این روزها شاهد استقبال بی نظیری از گیاهان آپارتمانی هستیم. این گیاهان با قرار گرفتن در دکوراسیون خانه ها شگفتی هایی بسیاری با خود به ارمغان می آورند. به طوری که بسیاری از افراد به دنبال تکثیر آن ها هستند. یکی از راههای تکثیر گیاه و ایجاد یک گیاه جدید مشابه گیاه مادر، این است که یک قطعه از گیاه اصلی را جدا کنیم و بکاریم. قلمه زدن یکی از ساده ترین راه ها برای تکثیر گیاهان است اما گاهی اوقات بعضی گیاهان با قلمه زدن به سختی تکثیر می شوند و یا به دلیل کمبود وقت و سرعت بیشتر نیاز داریم تا فرآیند ریشه دهی گیاه را بهبود ببخشیم. در این مواقع برای تقویت ریشه دهی قلمه از هورمون ریشه زایی استفاده می شود. جهت خرید هورمون ریشه زایی به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

هورمون ریشه زایی هورمونی است که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد که با عنوان هورمونهای گیاهی یا تنظیم کننده شناخته می شوند که امروزه با ساخت مصنوعی مواد ریشه زا امکان موفقیت ریشه زنی در گیاه را بسیار زیاد کرده است. زمانی که از مواد ریشه زایی استفاده می کنیم ریشه ها به سرعت رشد پیدا می کنند و دارای کیفیت زیادی هم هستند. هنگامی که گیاه را با روش قلمه ساقه می خواهید تکثیر کنید، استفاده از این محصول بسیار مفید بوده و گاهی برای گیاهانی که سخت تکثیر می شوند مانند گل رز یا برخی از گونه ‌های خاص کاکتوس ‌ها و گل بنفشه آفریقایی واجب است.

هورمون ریشه زایی

اگر چه بسیاری از گیاهان خودشان به راحتی ریشه می دهند، اما استفاده از هورمون ریشه زایی کار تکثیر برخی از گیاهانی را که به سختی میتوان آنها را با موفقیت قلمه زد، خیلی آسانتر میکند. برخی از گیاهان مانند پاپیتال حتی در آب هم به راحتی ریشه تولید می کنند اما این ریشه ها هرگز به قدرت ریشه هایی که با استفاده از این محصول و در خاک تولید شده اند، نمی رسند.
به این کار قلمه زدن یا قلمه گرفتن (cutting) گفته می شود. روشهای متداول تکثیر گیاهان به روش قلمه زدن شامل قلمه ریشه (root cutting)، قلمه ساقه (stem cutting) و قلمه برگ (leaf cutting) است و گاهی اوقات برای تقویت ریشه دهی قلمه از هورمون ریشه زایی استفاده می شود. هورمون ریشه زا می تواند در روش های قلمه زنی بسیاری بکار رود. استفاده آن چه در گیاهان جوان، گیاهان تنه چوبی، چه با برگ ها و چه در ریشه ها به طور چشمگیری شانس تکثیر را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید: آموزش قلمه زدن گل رز

خرید هورمون ریشه زایی

هنگامی که قصد تکثیر گیاه به روش قلمه را دارید استفاده از هورمون تحریک کننده ریشه زایی مفید بوده و گاهی لازم است. هورمون ریشه زایی احتمال موفقیت ریشه زنی در گیاه را افزایش میدهد.

خرید هورمون ریشه زایی

هنگامی که قصد تکثیر گیاه به روش قلمه را دارید استفاده از هورمون تحریک کننده ریشه زایی مفید بوده و گاهی لازم است. هورمون ریشه زایی احتمال موفقیت ریشه زنی در گیاه را افزایش میدهد.

کاربرد هورمون ریشه زایی در قلمه ساقه

برای این کار نیاز به یک قلمه سالم و تازه داریم. پیش از شروع فرایند ریشه زنی، برگهای قلمه را جدا کنید. مقدار بسیار کمی هورمون را در یک ظرف تمیز بریزید. حدود ۲٫۵ سانتیمتر از قلمه ساقه را در آن قرار دهید، به زودی ریشه های جدید از این ناحیه شروع به رشد خواهند کرد. گلدانی با خاک گلدانی مرطوب آماده کنید و ساقه قلمه را در خاک گلدان قرار دهید. جهت خرید خاک به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید. روی گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید(کاور کردن). این گلدان را در مکانی پر نور قرار دهید و از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد. در مدت زمانی که منتظر ریشه دادن قلمه و رشد گیاه جدیدتان هستید، حتما خاک قلمه را مرطوب نگه دارید (به جز برخی گیاهان مانند آلوئه ورا که دستور العمل دیگری در مورد آن داده شده است) و به آن نظارت داشته باشید تا زمانی که برگهای جدید در آن رشد کنند. هنگامی که برگهای جدید پدیدار می ‌شوند، می ‌توانید مطمئن باشید که گیاه ریشه تولید کرده است. در این زمان کیسه پلاستیکی را از روی گلدان خارج کنید. هنگامی که جوانه بزرگ شد، می‌توانید مراقبت از آن به عنوان یک گیاه جدید را شروع کنید.

استفاده از هورمون ریشه زایی در قلمه برگ

همانطور که میدانید بسیاری از ساکولنت ها ساقه ندارند و بایستی از طریق قلمه برگ تکثیر گردند. بسته به ساختار برگ هورمون ریشه زایی را با قسمتی از برگ که به مرکز گیاه نزدیک تر است آغشته نمایید و آن را بر روی خاکی که حاضر کرده اید قرار دهید.  اگر برگ ساکولنت مربوط به ساکولنتی باشد که ساقه ای کوتاه دارد، مثل بنفشه آفریقایی، ساقه جدا شده را در هورمون فر و برده و آن را بکارید. در  بعضی موارد لازم است که پشت برگ را کامل به هورمون آغشته نمایید و آن را روی بستر مرطوب بدون شن خوابانده و و کمی فشار دهید تا برگ روی بستر بنشیند.  تمامی قلمه ها بایستی از تابش مستقیم خورشید دور باشند تا زمانی که ریشه هایی قوی بدست بیاورند.

بیشتر بخوانید: تکثیر ساکولنت به روش قلمه برگ

آموزش قلمه زدن گیاهان

قلمه زدن عبارت است از رشد و نمو و تکامل بعضی از قسمتهای گیاهی قطع شده از پایه اصلی. یک قلمه می‌تواند قطعه‌ای از ساقه، ریشه و یا برگ باشد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آموزش قلمه زدن گیاهان

قلمه زدن عبارت است از رشد و نمو و تکامل بعضی از قسمتهای گیاهی قطع شده از پایه اصلی. یک قلمه می‌تواند قطعه‌ای از ساقه، ریشه و یا برگ باشد. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

کاربرد هورمون ریشه زایی در قلمه ریشه

همانطور که از نامش پیداست، قسمتهایی از ریشه والد است که در نهایت گیاه جدیدی را تولید میکند. برای قلمه ریشه خاک روی ریشه گیاه والد را کنار بزنید، قطعات ۵ سانتی متری از ریشه باریک آن را جدا نموده و مجدد خاک را بر روی ریشه های والد بریزید. قطعات ریشه را در هورمون ریشه زا غلتانده  و در عمق کم در گلدان جدید بکارید. خام آن را مرطوب نگاه دارید ولی خیس نباشد. معمولا قلمه ریشه ای در پاییز انجام می گیرد تا گیاه تمام زمستان را برای تولید ریشه جدید زمان داشته باشد.

چند نکته:
هورمون های ریشه زایی به دو شکل پودری و مایع وجود دارند که از هر دو می توانید استفاده کنید.
اگر گیاه مورد نظر شما یک گیاه شکوفه دهنده است، تا زمانی که شکوفه ها تمام شوند صبر کنید.
تولید گیاه جدید از والد نیازمند صبر است و قلمه تا زمانی که سیستم ریشه ای قدرت بگیرد بسیار حساس است.
به صورت کلی خاک قلمه بایستی مرطوب و نه خیس باشد و از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد.

هورمون های ریشه زایی طبیعی:

عسل: عسل حاوی آنزیمی است که ممکن است رشد ریشه در گیاهان را تحریک کند. با این حال عسل بیشترین کاربرد را به عنوان ماده ضد عفونی کننده دارد که باعث فراهم کردن پاکیزگی کافی برای رشد سالم در قلمه می ‌شود. عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ است و از رشد باکتری ‌ها و قارچ ‌ها در قلمه جلوگیری می ‌کند. برای استفاده از عسل به عنوان هورمون ریشه زایی، انتهای قلمه را به عسل آغشته کنید و سپس آن را بکارید.

آسپرین: آسپرین یک هورمون ریشه زایی موثر است. قرص آسپرین را خرد کنید و آن را در آب حل کنید.

برگ یا شاخه درخت بید: درختان بید دارای اسید ایندولبوتیریک طبیعی هستند، هورمونی که باعث ریشه زدن می شود. برای استفاده از درخت بید به عنوان هورمون ریشه زایی، به اندازه ۲ فنجان از شاخه ‌های جوان تهیه کنید. آن ‌ها را به قطعات کوچک برش دهید و به مدت یک شب آن‌ ها را در آب بخیسانید. شما می‌ توانید از شاخه‌ های قدیمی هم استفاده کنید ولی در این صورت حداقل به سه فنجان از شاخه ‌های قدیمی نیاز دارید. در صورتی که قصد دارید از برگ ‌ها استفاده کنید، یک دسته برگ تهیه نمایید و آن ‌ها را به مدت ۲ شب بخیسانید و سپس از آن به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده کنید. هرگز از شاخه‌ های مرده، آسیب دیده و یا شاخه ‌هایی که روی زمین افتاده ‌اند استفاده نکنید، زیرا ممکن است آلوده باشند.

سرکه سیب: سرکه یکی از پر کاربردترین مواد در خانه ‌ها است و در ریشه زایی هم موثر می ‌باشد. اما مراقب باشید بیش از حد از سرکه استفاده نکنید زیرا اسیدی است و ممکن است قلمه را از بین ببرد. فقط کافی است یک قاشق چای خوری سرکه را با شش فنجان آب مخلوط کنید و از آن به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده نمایید.

مایع کلپ (Kelp) و آب: کلپ یک کود است. یک هشتم فنجان از این کود بریزید و سپس بقیه فنجان را با آب پر کنید. قلمه ‌های خود را در این محلول بگذارید. این محلول همچنین به عنوان کود هم برای قلمه‌ ها استفاده می ‌شود.

دارچین: فرو کردن قلمه گیاهان در پودر دارچین از رشد قارچ‌ ها جلوگیری می ‌کند. دارچین تاثیر زیادی در ریشه دار شدن قلمه ‌ها ندارد ولی رشد قارچ ‌ها را مهار می ‌کند. با جلوگیری از رشد قارچ، گیاه شانس بیشتری برای ریشه دار شدن دارد.

آلوئه ورا: از ژل آلوئه ورا می ‌توان به عنوان هورمون ریشه زایی استفاده کرد. قلمه‌ ها را در ژل آلوئه ورا فرو کنید و سپس آن ‌ها را بکارید. تاثیر ژل آلوئه ورا در ریشه زایی قلمه ‌ها، نسبت به سایر هورمون ‌های ریشه زای طبیعی، بیشتر است.

اگرچه از هورمون های ریشه زایی طبیعی برای ریشه دار کردن قلمه ها می توان استفاده کرد اما برای اینکه سریع تر به نتیجه برسید پیشنهاد می کنیم از هورمون های ریشه زایی موجود استفاده کنید.

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

31 پاسخ

 1. سلام
  من امسال اگه اشتباه نکنم اواخر فروردین و در مدت باز هم اگه اشتباه نکنم ۶۰ روز به روشی که براتون توضیح میدم یک ساقه تقریبا یک متری درخت لیموشیرین رو تونستم فقط با خمیری که با اب و خاک درست کردم رو تحریک به ریشه زایی کنم که تو مدتی که اشاره کردم پر از ریشه های طویل و بلند شده بود!
  من شاخه ای که انتخاب کردم رو از درخت قطعش نکردم, یک ساقه نسبتا ضخیم و جوان و حدود ۱ متری رو از درختی که سنش به میوه دهی رسیده رو انتخاب کردم, قسمتی که گیاه ریشه میزنه رو برگش رو کندم و خارش رو هم خوب برش زدم و لایه های روی ساقه رو هم با چاقو برش زدم و دور تا دورش رو کندم, تقریبا تا ۱۰ سانتی این کار رو روی ساقه ادامه دادم تا به خار و برگ بعدی هم برسه که مثلا اطمینان خاطرم بیشتر بشه که یکیشون از این قسمتهایی که گیاه ریشه میزنه, ریشه بزنه!
  واسه محکم کاری و رفع قارچ و باکتری و غیره هم یک برگ آلوئه ورا کندم و با مایع داخلش به همه جاهایی که گیاه پوستش رو کنده بودم مالیدم. با خاک معمولی و مقداری اب به اندازه کف دو دست خمیر درست کردم و زدم به دور تا دور همون قسمتها و با یک پلاسیک عادی واسه اینکه خمیرم کنده نشه دورش رو محکم پیچوندم و چسب نواری زدم. واسه اینکه گِل خشک نمونه هم یه سوراخ توی پلاستیک ایجاد کردم و با امپول توش اب تزریق میکردم.
  اوایل گاهی بهش اب میدادم ولی این اواخر تا بیش از ۲ هفته هم اب بهش نداده بودم! همونطور که گفتم تو این روش ساقه از درخت هنوز جدا نشده بود و بجز خاک فرعی, ساقه همچنان منبع تغذیه اولیش رو هم داشته. بعد حدود ۶۰ روز یعنی اخرین روز خرداد رفتم پلاستیکش رو باز کردم و ساقه توی این مدت پر از ریشه های پرپشت و ضخیم شده بود, دوباره دورش رو پیچوندم که تو موقع مناسب بچینمش و جابجاش کنم 🙂 درطی این مدت هم که توضیح دادم گیاه همچنان به رشتش ادامه میداده

  1. بسیار عالی عمل کردید . در خرداد هم میتونستید پایه رو قطع کنید و نهال رو به یک گلدان منتقل کنید . البته تعدادی از شاخ و برگهایش رو باید کم میکردید . این روش air layering نامیده میشه

 2. سلام تشکر میکنم از اطلاعات عالی که دادین . یک سوال دارم . من میخواستم هورمون ریشه زایی بخرم که دیدم بعضی مدل هاش ۴۰۰۰ ppm و بعضی دیگه ۶۰۰۰ ppm و یا ۸۰۰۰ یا ۲۰۰۰ ppm هست ، به نظر شما کدوم شماره رو باشد تهیه کنم ؟

 3. سلام تشکر میکنم از اطلاعات عالی که دادین . یک سوال دارم . من میخواستم هورمون ریشه زایی بخرم که دیدم بعضی مدل هاش ۴۰۰۰ ppm و بعضی دیگه ۶۰۰۰ ppm و یا ۸۰۰۰ یا ۲۰۰۰ ppm هست ، به نظر شما کدوم شماره رو باشد تهیه کنم ؟ با تشکر فراوان

 4. سلام میشه در مورد تکثیرسانسوریا توضیح بدین که باید هورمن ریشه زایی زده بشه وبسترش چی باشه

 5. سلام ایا از طریق قلمه کرفتن رو ساقه درخت اوکادو میتوان ریشه گرفت یا قلمه بگیریم

 6. روش ساخت پودر ریشه زایی
  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر:
  ۰٫۲ ۰٫۴ ۰٫۶ ۰٫۸ ۱ ۱٫۲ ۱٫۴ ۱٫۶ درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید

 7. پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

  1. سلام
   نیازی به هورمون نداره، شرایط رو رعایت کنین درصد بالایی ریشه میده، میتونین هم از گرید اول(نرم) استفاده کنید

  2. سلام، سانسوریا نیازی به هرمون ریشه زا ندارد و به راحتی تکثیر میشود و ریشه می دهد.

 8. سلام مطالب جالبی بود ممنون.درمورد بنجامین هم توضیح بدین لطفا.چرا ساقه بنجامین در آب بعضی وقتا ریشه میده وبعضی وقتامیگنده.ویه سوالم ایتکع چرابعدازریشه دهی گیاه درآب وانتقالش به خاک،گیاه نابودمیشه؟

  1. سلام محم عزیز
   متاسفانه اطلاعات زیادی ندارم، با توجه به بررسی های انجام شده به عدد ۵ سی سی از محلول توی ۱۰ لیتر آب رسیدم، ولی ممنون میشم شما هم نتیجه بررسی های خودتونو با ما به اشتراک بزارین ؟
   ممنونم

  2. سلام وقت بخیر برای تکثیر زاموفولیا از طریق برگ چه درصد از هورمون ریشه زایی مناسبه ؟ ک زودتر ریشه بده

 9. با سلام نهال انار تو بهمن ماه قلمه زدیم تو گلدان برگ اورده برا ریشه زنی قلمه از شما راهنمایی مخوام با تشکر

  1. سلام لشکر بلوکی عزیز
   اگه برگ آورده همه چیز خوبه به نظر، برای تقویت ریشه میتونین از کود ریشه زایی یا قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید کود و قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 10. سلام . من زیپلین قلمه زدم و گذاشتم داخل خاک یادم رفت هورمون بزنم میشه بعدش توی اب هم بهش اضافه کنم؟

  1. سلام معصومه عزیز
   پیشنهاد نمیکنم بعد از کاشت اینکار رو انجام بدین، میتونین صبر کنید و اگر قلمه موفق نبود برای بار بعدی این اقدام رو انجام بدید، الان جهت بالاتر بردن شانس قلمه زدن میتونین از قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 11. برگ های اشوریا را جدا کردم چگونه از پودر ریشه زایی استفاده کنم .کجایه برگ بزنم هورمون رو از همون جایی که جداشون کردم .

  1. سلام علی عزیز
   بله، انتهای ساقه جدا شده رو مرطوب کنید و داخل هورمون ریشه زایی فرو ببرید.

 12. سلام دوست گرامی،سوالی داشتم در مورد قلمه زدن درخت پالونیا پرنسس ،لطفا راهنمایی بفرمایید در چه فصلی میتونم از درخت قلمه جدا کنم ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر و سپاس فراوان،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.