تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

درخت نخل گیاهی مناسب شرایط استوایی و نیمه استوایی بوده و می‌توان آن را هم در فضای باز و هم به صورت گلدانی در فضای بسته مانند داخل آپارتمان یا دفتر کار پرورش داد. وجود گلدان درخت نخل در خانه حس استوایی و سرسبزی به فضا می‌بخشد.

در صورتی‌ که می‌خواهید نخل پرورش دهید باید بدانید این گیاه به تدریج بزرگ شده و فضای زیادی می‌گیرد که البته این موضوع به گونه آن نیز بستگی دارد. هنگامی که در داخل خانه نخل پرورش می‌دهید، باید نیازهای آن از جمله نور، کود، آب و دمای مناسب را نیز فراهم کنید. همچنین باید مراقب مشکلاتی مانند آفت ‌زدگی و بیماری‌های قارچی باشید.

توجه داشته باشید که بسیاری از موارد هجوم آفت و بیماری‌های گیاهی را می‌توان از روی علائم آن شناسایی نمود بنابراین توجه به علائم گیاه در حفظ سلامت آن  اهمیت زیادی دارد. 

پرورش نخل

مهمترین نکات:

۱- دمای محیطی را تنظیم کنید

گلدان نخل را باید در مکانی گرم قرار دهید چرا که این گیاه بومی نواحی گرمسیری می‌باشد. دمای ایده ‌آل گیاه نخل در طول روز بین ۱۶تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد و در طول شب ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. با این حال این گیاه می‌تواند طیف گسترده ‌ای از دما را تحمل نماید.

استثنا دمای ایده ‌آل برای این گیاه زمانی است که رشد فعال ندارد. در زمستان که گیاه نخل فعال نیست، میتواند دماهای پایین تر را نیز تحمل نماید. با این حال در صورتی که دمای محیط خیلی پایین باشد علائم سرما زدگی ممکن است در گیاه دیده شود.

علائم سرما زدگی در نخل شامل ایجاد نواحی قرمز مایل به قهوه ‌ای بر روی برگ‌ها است. برای پیشگیری از آسیب ناشی از سرما در گیاه نخل، آن را در دمای بالای ۷ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید. گلدان نخل را از نزدیکی دستگاه‌های تهویه و سرمایشی / گرمایشی، در و پنجره دور نگه دارید.

پرورش نخل

۲- نگه داری نخل از آفتاب شدید

هنگامی که نخل را در داخل خانه نگهداری می‌کنید باید آن را از تابش شدید و بیش از حد آفتاب و یا برعکس، کمبود نور محافظت نمایید. علائم قرار گیری زیاد در معرض نور مستقیم خورشید عبارتند از پژمرده و چروکیده شدن و همچنین قهوه ‌ای یا خاکستری شدن برگ‌ها که در نهایت باعث مرگ و ریزش برگ خواهد شد.

بیشتر نخلهای آپارتمانی در تمام طول سال به نور زیاد و طبیعی نیاز دارند. بنابراین بهترین مکان برای قرار دادن گلدان نخل پشت پنجره آفتاب ‌گیر است.

۳- آبیاری را فراموش نکنید

آبیاری مناسب برای همه گیاهان و به خصوص گیاهان آپارتمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر گیاه نخل آب کافی دریافت نکند، برگهای آن خشک شده و نوک و حاشیه برگها قهوه ‌ای می‌شود. درخت نخل نیاز به خاک مرطوب دارد اما هرگز نباید بگذارید خاک آن کامل خشک شده یا در آب غرق باشد.

باید بگذارید سطح خاک گلدان خشک شود. در فصل زمستان پیش از آبیاری باید بگذارید خاک تا عمق بیشتری خشک شود. هنگامی که به گیاهان می‌دهید، آبیاری را تا زمانی ادامه دهید که آب از سوراخ ته گودال خارج شود. حتماً آب زیر گلدانی را خالی کنید.

پرورش نخل

۴- مراقب کود دهی بیش از حد باشید

کود دهی بیش از حد می‌تواند به گیاهان آسیب وارد کرده و همانند آبیاری نادرست باعث قهوه ‌ای شدن نوک و حاشیه برگها شود. درخت نخل نیاز به کود مایع رقیق شده یا کود آهسته رهش دارد. کود دهی تنها باید در فصل رشد فعال یعنی از اواخر زمستان تا اوایل پاییز انجام شود.

اگر از میزان کودی که باید به گیاه بدهید مطمئن نیستید، کمترین مقداری را که مطمئن هستید اشکالی ایجاد نمی‌کند، استفاده کنید چرا که کود کمتر بهتر از کود دهی زیاد است.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • تشکر از مطالب اموزنده ایا هسته خرما را میشه کاشت یعنی تو خونه میتونیم نخل پرورش بدیم تشکر

    • بله . من توی گلدان کاشته ام و الان وضع خوبی دارن

  • نخل خرمای من هزارپا میزنه چه جوری باید این و رفع کنم سم بخصوصی داره یا نه

    • سلام. سم هست منتهی روش طبیعی عمل کنید. گلدونتون رو بزارید تو یه سطل آب و صبر کنید تا تمام کرم ها و حشرات بیان بیرون.

  • سلام یه هسته خرما کاشتم سبز شده حدود ۴ ماهه چطوری به گلدان دیگه منتقل کنم که اسیب نبینه ؟

    • سلام…کاشت هسته خرما به احتمال بسیار زیاد به نخل جنس نر تبدیل میشه…نخل باید از پاجوش استفاده بشه..حتی اگه جنس ماده هم سبز بشه ثمردهی خوبی نداره…ولی برای زیبایی وزبنتی میشه نگهداری کرد…