ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

نخل فونیکس گیاهی است کند رشد با برگهایی به شکل پر که طول آنها بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر میباشد.این نخل زیبا و محبوب بومی مناطق جنوب شرق آسیا است.بدون تردید نخل فنیکس از جمله گیاهان مناسب و محبوب برای نگهداری در آپارتمان­ها و ادارت می­باشد. این گیاه با وجود زیبایی منحصر به فرد خود جلوه­ی فوق­العاده ای به محیط اطرافش هدیه می­نماید.

در مناطق گرمسیری به عنوان درخت یا درختچه­ای زینتی در فضای آزاد خارج از آپارتمان کاشته می­شود. در مناطق دیگر به عنوان گیاهی آپارتمانی پرورش می­یابد.

این گیاه، به مکانی کاملا آفتابگیر و آب و هوای نسبتا مرطوب و همچنین خاک همیشه مرطوب   ( اما نباید زیاد به آن آب داد زیرا باعث می شود برگهای آن زرد شوند.) که معمولا خاک برگ استفاده می شود، نیاز دارد.

همچنین می توان با غنی کردن خاک این گیاه با کود مایع، هفته ای یکبار به رشد این گیاه کمک کرد. با کشت بذر نخل فنیکس ، در فصل بهار می توان آنرا تکثیر کرد که این بذر ها بعد از دو ماه سبز می شوند.

نیازها:

نور: نخل فونیکس برای رشد خود به مکانی با محیط آفتابگیر و نور متوسط احتیاج دارد.

آبیاری: خاک گلدان را مرطوب نگه دارید اما پیوسته آبیاری نشود و گیاه را در آب غوطه ور نکنید.

دما: دمای بین ۲۴تا ۲۷ درجه برای رشد گیاه مناسب است اصولا دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب نیست.

تغذیه: برای تقویت نخل فونیکس از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سرد هر ماه یکباراستفاده گردد..یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر آب حل نمایید وبه صورت آبیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپری کنید.

هرس: برای هرس کردن برگهای کوچکتر ساقه را که بیرنگ هستند قطع کنید . این برگها روی ساقه اصلی رشد می کنند.

تکثیر: به وسیله کاشت بذر (هسته) و یا پاجوش تکثیر می شود . جدا کردن پاجوش آسان ترین روش برای تکثیر این گیاه است. ازدیاد از طریق کاشت بذر در اوایل بهار در حرارت ۲۱-۱۸ درجه سانتی گراد است ، بذرها بعد از ۲ ماه سبز می‌شوند.

خاک: ترکیب خاکبرگ و تورب بسیار مناسب است. و خاکهای مغذی و سبک باعث رشد بسیار مناسب برگهای آن و افزایش جوانه زنی در بهار میشود.

نخل فونیکس

عوارض و درمان

برگهای گیاه در حال سیاه شدن است و برگهای آن می ریزد: هوای سرد موجب سیاه شدن و همچنین ریزش برگهای نخل فونیکس می شود.  این گیاه دمای ۵- درجه سانیتگراد را برای چند ساعت می تواند تحمل کند اما اصولا دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب نیست.

گیاه را در گلدان بکارید و در زمستان در مکان محافظت شده قرار دهید . طی فصول سرد دمای ۲۰-۱۷ درجه سانتیگراد و در طی فصول گرم دمای ۲۷-۲۴ درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است.

برگهای پایینی پیر هستند که به نوبت زرد شده و می ریزند: روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند.

برگهای پایینی همزمان زرد شده و میریزند: احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید و برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده کنید.

برگهای گیاه پژمرده شده اند وکمرن هستند: گیاه در آب غوطه ور است. میزان آبیاری را کم کنید.

نوک برگهای قدیمی زرد شده و برگهای جوان نیز در حال زرد شد هستند: زیاد به گیاه آب داده شده است.

عنکبوت در لابه لای برگهای گیاه است: اگر گیاه را در محل گرم قرار دهید خشکی بیش از اندازه خاک آنها باعث می شود عنکبوتها در آن رخنه کنند و تکثیر یابند.

نخل فونیکس

 

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • از برگ میشه قلمه گرفت؟ برگ نخل فونیکس رو در آب بزاریم ریشه میده؟

  • سلام
   خیر متاسفانه تکثیر نخل فونیکس صرفا از طریق بذر یا پاجوش صورت میگیره

 • سلام
  یه سوالى داشتم
  ما یه نخل فونیکس ۴٠ ساله رو تازه کاشتیم و من نمیدونم چطورى باید ابیارى بشه
  اگر کمکم کنید ممنون میشم

 • گیاه ما رو سرما زده وسط باغچه بوده پلاستیک نزدیم دورش الان زرد شده برگاش میشه کاریش کرده یا نه ممنون

  • اگر ریشه آسیب ندیده باشه، میتونین هرس کنید گیاه رو، پیشنهاد میکنم بعد از اون مدتی از قطره محرک رشد هم استفاده کنید
   خرید قطره محرک رشد

 • سلام . جوانه های نخل من بسار بلند هستند و از وسط گیاه رویش کردن و در عرض ۱۰ روز به یک و نیا متر رسیدن ولی فعلا شاخه هایی هستند که جوانه های جانبی کوچکی دارن .چون گیاهم خیلی داره ارتفاعش بلند میشه گفتم بپرسم این سیر طبیعیه رشدشه ؟ در ضمن بر گاهی پایینی هم یکی یکی زرد میشن و من می چینمشون قبل از افتادن خودشون

  • سلام نازنین عزیز
   اگر چهره گیاه رو زشت نکردن نگه داری کنید در غیر اینصورت اون برگ‌ها رو حذف کنید مشکلی پیش نمیاد، ضمنا اگه کوددهی میکنید در میزان کوددهی خودتون تجدید نظر کنید.