ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

لیندا

نام  فارسی: لیندا
خاستگاه: جنوب غرب آمریکا و مکزیک
نام انگلیسی:
Elephent foot tree پافیلی
نام علمی: BEAUCARNEA RECURVATA
خانواده:   RUSCACEAE  – روساسه
نام های دیگر: نخل دم اسبی , پافیلی , Ponytail Palm
تعداد گونه: ۲۴

توضیحات:

لیندا یا نخل دم اسبی با نام علمی “BEAUCARNEA RECURVATA” از خانواده “Asparagaceae” بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیک است و به زندگی بیابانی عادت دارد. برگ های آن باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری است. این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند.

گیاهی که زیاد نیاز به نگهداری خاص نداشته باشد، فضای آپارتمان را شاد و سرزنده کند، زیاد کود نخواهد، زود به زود بزرگ نشود و برگ و باری داشته باشد که هرس شدید نخواهد مناسب فضاهای آپارتمانی هستنداگر برای شما هم پیش آمده که هر گلدانی را به خانه می‌برید، بعد از چند ماه با ناراحتی هرچه تمام‌تر با گیاه خشک شده‌اش مواجه می‌شوید و تراس و انباری‌تان پر شده از گلدان‌های خالی، یک پیشنهاد خوب برای‌تان داریم.

«لیندا» را با خود به خانه ببرید. به شرط اینکه چند توصیه خیلی کوچک را در مورد آن رعایت کنید، لیندا می‌تواند تا چندسال در گوشه پذیرایی یا تراس آپارتمان شما بدرخشد و با خرمنی از برگ‌های آویخته زیبایی را هدیه کند.  پافیلی یا نخل دم اسبی بسیار مناسب برای دفاتر اداره های دارای نور زیاد و منازل پر نور کنار پنجره است.

حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است و به دلیل حالت برگسار “نخل دم اسبی” (Ponytail Palm)است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده لیندا به این خاطر است که آب را در خود ذخیره کند.

این گیاه رشدی آهسته دارد و در نهایت می‌تواند به ارتفاع حدود ۲ متر نیز برسد. نگهداری از آن برای باغبان های آماتور نیز ساده است. به خاطر وضع خاص برگها و ساقه ان به عنوان گیاه گلدانی منفرد نگهداری میشود،با بالارفتن سن گیاه از ساقه ان جوانه هایی میروید که به خاطر حفظ شکل و  فرم ان باید فورا حذف شود.

نیازهای لیندا :

آبیاری: اصولا این گیاه به خشکی مقاوم است اما برای رشد بهتر آن، در تابستان که هوا بسیار گرم است آبیاری را ۳-۲ مرتبه در هفته انجام دهید. در فصول سردتر همانند پاییز و بهار نیز هفته ای یکبار این گیاه را آب دهید. همیشه مراقب باشید تا خاک گلدان غرقابی و خیس نماند.

اگر گیاه مدت زمانی طولانی را در هوای گرم تشنه بماند، ساقه آن منقبض و چروکیده می‌شود که در این حالت بهتر است گیاه به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار گیرد. همچنین گاهی برگها زرد می‌شوند و می‌افتند که این نیز نشانه آبیاری بیش از اندازه است.

برای جلوگیری از این مسئله اجازه دهید در فواصل آبدهی گیاه، سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود سپس گیاه را آب دهید. توجه داشته باشید که این گیاه در انتهای ساقه خود (قسمت متورم) اب ذخیره می‌کند بنابراین باید مراقب بود تا خاک گلدان هرگز حالت غرقاب پیدا نکند.

به این گیاه در فصل زمستان باید تا حدودی استراحت داد به همین دلیل در این فصل هر ۳-۲ هفته یکبار آبیاری کافی است. همچنین در فصل گرم سال غبارپاشی را هفته‌ای یکبار باید انجام داد . البته اگر زمانی که نور آفتاب به شکل مستقیم به برگها می‌تابد عمل غبارپاشی را انجام دهید ممکن است نقاط و لکه‌های سوخته و قهوه‌ای رنگی روی برگها ایجاد شود.

دما: برای گیاه لیندا بهترین دما در تابستان حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است و در زمستان نیز تا ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. افتادن برگهای سبز رنگ گیاه نشانه سرد بودن بیش از اندازه محیط است. همچنین اگر برگها خشک شوند و بریزند نیز نشانه گرم بودن بیش از اندازه محیط است.

نور: لیندا برای رشد خوب به نور کامل نیاز دارد اما در محیط نیمه سایه نیز به زندگی خود ادامه می دهد. نور ناکافی موجب عدم ایجاد و رشد برگهای جدید می‌شود.

خاک: خاک گلدان باید زهکش خوبی داشته باشد تا آب را در خود نگه ندارد. مخلوط خاکی که شامل دو قسمت لوم یک قسمت پیت هوموس و دو قسمت ماسه و سنگریزه هایی برای ایجاد زهکش خوب لازم است تعویض گلدان گیاه هر دو سال یکبار لازم است و این عمل بهتر است که در بهار انجام پذیرد.

عدم رشد برگهای جدید یا کوچک ماندن آنان شاید به دلیل عدم وجود مواد غذیی کافی باشد که در این صورت می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هفته‌ای یک مرتبه استفاده نمود.

هرس: گاهی بر روی ساقه گیاه جوانه‌هایی رشد می‌کند که اگرچه در تکثیر این گیاه می توان از آنان استفاده کرد اما نگهداری و تداوم رشد آنان بر روی تنه گیاه مادری موجب چند تنه شدن گیاه خواهد شد بنابراین برای حفظ ظاهر گیاه می بایست این جوانه‌ها را از ساقه جدا نمود.

لیندا

تکثیر: جدا کردن پاجوشهایی که از کنار گیاه مادری بیرون آمده اند یکی از راه های تکثیر این گیاه است. در واقع گاهی در یک گلدان دو یا چند گیاه به شکل متراکم در حال رشد هستند که می توان در زمان تعویض گلدان گیاه در فصل بهار می توان نسبت به جدا سازی آنان اقدام کرد.

اما توصیه می شود که قبلا از اقدام به این عمل تمامی وسایل و مواد لازم از جمله گلدانها و مخلوط خاکی مورد نیاز را تهیه کنید و گلدانهای جدید را بعد از قرار دادن چند تکه سفال و یا سنگریزه ۳-۲ سانتیمتر در کف آن به منظور کمک به خروج آب اضافه ، تا حدود ۳۰٪ فضای داخلی از مخلوط کاشت پر کرد.سپس زمان بیرون آوردن گیاه مادری از گلدان آن است و بعد از آن تا جایی که امکان دارد خاک اطراف ریشه های گیاه را تمیز کنید.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه ها می توانید برای تمیز کردن خاک اطراف گیاهان از جریان ملایم آب نیز استفاده کنید. گیاه را بررسی کنید تا دریابید که گیاهان از کدامین قسمت در هم فرو رفته اند و به هم متصل هستند و برای جدا کردن آنان از یکدیگر می توان از وسایلی همانند چاقو یا قیچی باغبانی نیز می توان کمک گرفت تا آسیب وارده به گیاهان به حداقل ممکن برسد.

سپس گیاهان را به شکل مستقل در گلدانهای جدا گانه بکارید و گلدان را از مخلوط خاکی پر کرده و سپس آنرا آب دهید و در صورت نشست کردن بستر کاشت مجددا مقداری مخلوط خاکی اضافه کنید و با دست و البته به آرامی بستر کاشت را کمی فشار دهید تا گیاه به خوبی در مکان خود مستقر شود.

گاهی بر روی ساقه گیاه  بخصوص در قسمت پایین آن (ناحیه متورم و ضخیم ساقه)، گیاهچه های کوچکی شکل می گیرد که با نام “تنه جوش”  نیز می توان آنان را خواند که بعد از مدتی که از رشد آنان گذشت و قسمت اتصال آنان به ساقه گیاه مادری کمی متورم شد می توان با کمک وسیله ای تیز می توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و در بستر کاشت قرار داد به نحوی که حدود ۳۰٪ ارتفاع گیاهچه در درون بستر کاشت قرار گیرد.

البته ریشه زایی تنه جوشهای لیندا کمی سخت انجام می گیرد و به همین دلیل استفاه از موادی که با نام هورمونهای ریشه زایی برای سهولت ریشه زایی این گیاهچه ها توصیه می شود. بعد از جدا کردن گیاهچه ها و قبل از قرار دادن آنان در بستر کاشت، باید انتهای گیاهچه را (یعنی قسمتی که به گیاه مادری متصل بوده است) آغشته به هورمون کرد و سپس گیاه را کاشت.

به هر حال این مسئله به معنی عدم ریشه زایی گیاهچه های لیندا به دلیل عدم استفاده از چنین هورمونهایی نمی باشد.بستر کاشت باید در طی ریشه زایی مرطوب نگهداشته شود اما آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن گیاهان جوان خواهد شد.

محیط پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب و حفظ رطوبت محیط با غبار پاشی و همچنین کشیدن پلاستیک شفاف بر روی گلدان حاوی گیاهچه ها از جمله عوامل کمک کننده به ریشه زایی است.

لیندا

آفات، بیماری و مشکلات:

مشاهده لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگ یا زخم های سفید رنگ پنبه ای در هر دو طرف برگ به خاطر آفت است هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،لکه ها را میتوانید با پنبه اغشته به محلول سم نیز مسموم کنید.

 علت زرد شدن نوک برگ گل لیندا و یا خشک شدن نوک برگ لیندا : اگر فقط نوک برگ آسیب دیده و قهوه‌ای شده باشد و حاشیه‌ها هنوز سبزرنگ‌ هستند، علت هوای خشک یا صدمه ناشی از برخورد شی مکانیکی با گیاه است. اما حاشیه‌های زرد و قهوه‌ای علت‌های دیگری دارند؛ ازجمله اینکه در آبیاری دقت نشده و آب بیش از اندازه یا کمتر از حد مجاز داده شده است، گاهی هم درجه حرارت کم یا نور کم می‌تواند این عوارض را داشته باشد.

مهمترین آفت لیندا کنه قرمز است که میتوان از مالاتیون و دیازینون استفاده کرد.

مهمترین بیماری این گیاه پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف ایجاد میشود.

سقوط مداوم برگها می تواند ناشی از سر بودن محیط باشد که می توانید گیاه رو به نقطه گرمتری منتقل کنید.

ساقه چروک و منقبض شده گیها می توتند ناشی از کمبود آب باشد در صورتیکه با رعایت شرایط نگهداری باز هم پایه چروکیده شود احتمال صدمه دیدن ریشه به دلیل بیماری و آفت است. ا بهبود شرایط گیاه نیز کود دهی را متوقف کنید

درصورت آسب دیدن ریشه ها هنگام تعویض گلدان یک قاشق چای خوری قارچ کش بنومیل را در یک لیتر آب حل کنید به صورت آبیاری به خاک دهید ،یک هفته بعد با کود هیومیک اسید گیاه را تقویت کنید .

بیشتر بدانید:

لیندا گیاهی کم توقع است و در طول بهار و تابستان یک بار از کود مایع استفاده میشود.

یادتان باشد که این گل حمام کردن را دوست ندارد. پس هرگز روی برگ‌هایش آبپاشی نکنید.

متخصصان برای این گیاه خاک لیمونی تجویز می‌کنند مخلوطی از خاک رس، شن و مواد آلی است.

هر دو سال یک بار گلدان را تعویض کنید زیرا تعویض زود به زود باعث ریشه زایی زیاد لیندا می شود.

اگر اهل مسافرت‌های طولانی هستید، لیندا می تواند گزینه مناسبی برای گلخانه شما باشد.

لیندا اصلا دوست ندارد گیاه دیگری رویش سایه بیندازد و اغلب با گیاهانی که از خودش کوتاهترند دوست است.

نه تنها اشتباه در تعویض خاک و گلدان به آن صدمه می‌زند، بلکه تعویض زود به زود باعث ریشه‌زایی آن شده و ارتفاع ساقه را زیاد می‌کند. اینطوری گیاه زیبایی و تعادلش را از دست می‌دهد.

 

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • بله

 • بسیار مطالب مفیدی بود

 • سلام، نخل دم اسبی من برگاش خیلی نازک و شکننده هست باید چکار کنم ؟ در ضمن اگر تو مسیر باد کولر باشه مشکلی براش پیش میاد ؟

 • سلام لیندای من برگاش از حالت گردی در اومد و افتاده شده میشه بگید باید چی کنم خوب بشه

  • سلام
   رطوبت رو بالاتر ببرید، دما رو هم کنترل کنید که از حد معمول کمتر یا بیشتر نباشه، معمولا این مشکلات هنگامی که هوا سرد و گرم میشه و از وسایل گرمایشی استفاده میکنیم این اتفاق میفته، همچنین توی دوره رشد میتونین از کود استفاده کنین، قطره محرک رشد توی تمام سال قابل استفاده هست

   جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :

   خرید کود
   خرید خاک و بستر کشت
   خرید قطره رشد
   خرید قارچ کش کاپتان

 • گیاه نخل دم اسبی من جدیدا پشم های سفید رنگی از خود بیرون داده که روی برگها یش نشسته و من نگران هستم که اتفاقی برایش بیفتد اگر راه حلی دارید لطفا پشنهاد بدهید با تشکر

 • سلام،گیاه من پیازش چروک شده،آب هم زیاد نمیدم،هر وقت خاکش خشک میشه بهش آب میدم در حد یک لیوان،میخواییم دلیلش رو بدونم

 • سلام وقت بخیر،لیندای من زمستان به علت جابجایی یخ زد و همه برگهاش قهوه ای شد مجبور شدم همه برگهاشو هرس کنم لطفا راهنمایی کنید برای رشد مجددش چه کاری انجام بدم

  • سلام الناز عزیز
   اگر هنوز گیاه زنده باشه میتونین با کاور کردن و استفاده از قطره محرک رشد به سبز شدن مجددش کمک کنید، جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام، لیندای من برگهای زیرینش دارن خشک میشنو میریرن. از بالا برگهای جوان داده ولی برگهای زیرین درحال خشک شدن هست

  • سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   اگه مقدار ریزش کم هست موردی نداره، در غیر اینصورت ریزش برگها به علل متعددی اتفاق میفته، فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی متفاوته، تا خاک خشک نشده سعی کنید آبیاری نکنید، حدد ۲ تا ۳ سانتی متر عمق خاک باید خشک شده باشه تا آبیاری مجدد انجام بشه، سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل و از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان و خروج اب اضافی از گلدان مطمئن بشید. آب داخل زیر گلدونی رو حتما ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بعد آبیاری خالی کنید که مطمئن بشید آبی داخل زیر گلدونی نمونده.