نازبو
آموزش و مقالات

کاشت سبزیجات در بسته های کاه

بسته کاهی را مانند یک ظرف بزرگ با حجم 150 لیتر تصور کنید. برخلاف یک زمین پرشده از خاک گلدان، بسته کاه یک محیط عمیق استریل برای پرورش گیاهان می باشد. همانطور که کاه شروع به تجزیه شدن می کند آن را به یک محیط غنی و کمپوست تبدیل می کند که برای رشد سبزیجات ایده آل است. در پایان فصل ها تبدیل به توده ای از مواد آلی می شود که پر از حیات است. بعد از برداشت محصولات، مواد فوق العاده ای را برای بسترهای باغ و یا یک جمع با ارزش برای کپه کود فراهم می کند.

مزایای استفاده از بسترهای کاه:

توانایی ایجاد یک باغ فوری در هر جایی که خورشید می تابد. راهی برای جلوگیری از تخلیه ضعیف، سختی کار و یا بیماری در خاک. تجربه بسیار مهیج باغبانی و از بین بردن علف های هرز

از کجا شروع کنیم؟

توصیه ما به افراد مبتدی این است که با تعداد کم شروع کنند. به این ترتیب می توانند ببینند که آیا این تکنیک برای آن ها خوب عمل می کند یا نه. ما اولین سال با 12 بسته کاه شروع کردیم که با گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان، کدو و خیار درست شده بود. در سال دوم به 40 تا افزایش یافت، کاهو و سبزی های دیگر، پیاز، سیر، هویج، چغندر و تربچه را اضافه کردیم. کاه گندم کاه ایده آل است هرچند انواع دیگر مانند یونجه و گندم سیاه جایگزین های مناسبی هستند. از علف های خشک که اغلب ارزان تر هستند خودداری کنید. آن ها اغلب شامل گیاهان خشک با دانه های زیادی هستند. به علاوه آن ها خیلی زود تجزیه می شوند و تبدیل به علف های هرز می شوند. کاه کاج هم به خوبی کار نمی کند. جاذب نیست و خیلی آهسته تجزیه می شوند.

بسته های کاه را کجا قرار دهیم؟

سبزیجات به حداقل 8 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند. همچنین دقت کنید که به آب دسترسی داشته باشید. می توانید آن ها در باغ و یا مسیرهای بتونی قرار دهید. بسته کاه خیس بسیار سنگین می شود و می تواند به سقف های چوبی آسیب برساند. پس با در نظر گرفتن این نکات جای مناسبی را انتخاب کنید.

چه چیزی پرورش دهیم؟

می توانید از بذرها یا نهال های گیاهی استفاده کنید درست همانطور که در بستر کشت یا زمین پرورش می دهید. برای نهال، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل و سبزیجات بهاری را در نظر بگیرید. اگر می خواهید بذر بکارید با لوبیا، خیار و اسکواش شروع کنید. هویج، چغندر، سیب زمینی شیرین و سیب زمینی می توانند به خوبی رشد کنند اما کمی سخت تر هستند.

چگونه بسته های کاه را آماده کنیم؟

قبل از اینکه بتوانید گیاهان را در بسته های کاه بکارید، به آماده سازی ویژه ای نیاز دارند، بنابراین حداقل دو هفته قبل از تهیه کردن گیاهان، بسته های کاه را بخرید. محلی که می خواهید بسته های کاه را در آن جا قرار دهید آماده کنید چرا که زمانی که بسته های کاه آماده سازی می شوند برای حرکت دادن بسیار سنگین خواهند بود. هفته اول بسته های کاه را به طور کامل آبیاری کنید تا این که آب از پایین بسته ها خارج شود. بر روی سطح نیتروژن به اندازه توصیه شده بپاشید. هر روز نیتروژن و آب را به طور کامل اضافه کنید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید. در روزهایی که از نیتروژن استفاده نمی کنید کاه را فقط بطور کامل آبیاری کنید. هفته دوم برای سه روز بعد روزانه نیتروژن را نصف مقدار اولیه اضافه کنید و آبیاری را به طور کامل انجام دهید. بعد از سه روز افزودن نیتروژن، روزانه آبیاری کنید. در پایان هفته هر بسته کاه را با 2 فنجان کود مناسب مانند 5-5-5 کوددهی کنید و همچنان آبیاری را به طور کامل انجام دهید. چرا نیتروژن خیلی زیاد است؟ این کار باعث شروع فرآیند کمپوست می شود و یک محیط ایده آل برای ریشه های گیاه ایجاد می کند. در طول این دو هفته، دمای کاه ها به طور قابل توجهی بالا می رود و می تواند به دمای 50 درجه سانتیگراد یا بیشتر برسد. بعد از دو هفته درمان، کاه ها برای کاشت آماده می شوند. دمای داخلی باید حدود 23 تا 26 درجه سانتیگراد باشد که می توانید با یک دماسنج گیاهی مشخص کنید. از هر دو طرف و نیمه پایینی بسته های کاه را بررسی کنید. همچنین می توانید برای این کار از انگشت خود استفاده کنید. فضای داخلی باید گرم باشد نه داغ. اگر بسته کاه هنوز خیلی گرم است چند روز دیگر منتظر بمانید و دوباره بررسی کنید.

چگونه بکاریم؟

برای کاشت نهال های گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل و سبزیجات یک شکاف در بالای بسته کاه ایجاد کنید و ریشه ها را در محل قرار دهید. اطراف ریشه ها را با یک خاک گلدان با کیفیت خوب و غنی پر کنید. مطمئن شوید که نهال ها به خوبی نشسته و سطح آن هم سطح با بسته کاه می باشد. به آرامی آبیاری کنید و در صورت نیاز خاک بیشتری برای پر کردن شکاف ها و تثبیت نهال ها استفاده کنید. بیشتر از دو گوجه فرنگی، فلفل و یا نهال های بادمجان را در هر بسته نکارید. همه انواع گوجه فرنگی ها به خوبی در کاه ها رشد می کنند. میزان موفقیت به توانایی برای نگه داشتن آن ها بستگی دارد. برای نگه داشتن گیاهان قد بلند مانند گوجه فرنگی می توانید با استفاده از چوب یا میله آن ها را به زمین یا بسته های کاه محکم کنید و در صورتی که نمی توانید این کار را انجام دهید از گوجه فرنگی های قد کوتاه استفاده کنید. برای محصولات دیگر از فاصله گذاری توصیه شده برای انواع مختلف استفاده کنید. برای کاشت محصولات از طریق بذرها یک لایه 5 سانتی متری از خاک گلدان مرطوب در بالای بسته کاه پخش کنید. از خاک های سطحی که برای جوانه زدن زمخت هستند اجتناب کنید. آن ها را نرم کنید و به آرامی آب بدهد. بذرها را در عمق و فاصله توصیه شده بکارید و در طول رویش مطمئن شوید که به طور مرتب آبیاری می شوند.

مراقبت و رفع مشکل

بسته های کاه می توانند به سرعت خشک شوند چون در بالای زمین قرار گرفته اند و نفوذ پذیر هستند. مطمئن شوید که به طور منظم آبیاری می شوند. آبیاری قطره ای یا شلنگ های جذب کننده گزینه های مناسبی هستند. همچنین تغذیه منظم مهم است زیرا آبیاری مکرر باعث کاهش سریع مواد مغذی می شود. محصولات خود را یک بار در هفته با کود گیاهی متعادل و محلول در آب تغذیه کنید. از آن جایی که گیاهان در بالای بسته های کاه کاشته می شوند از دسترس بعضی از موجودات مانند خرگوش در امان هستند. در پایان فصل بسته های کاه خراب می شوند که میزان آن به محصولاتی که در آن ها رشد کرده اند و آب و هوا بستگی دارد. برخی از این بسته ها خوب نگهداری می شوند تا در پاییز در آن ها سیر کاشته شود. بقیه به یک پشته غنی از کود تبدیل می شوند که برای اضافه کردن به بسترهای کشت و یا انداختن در ظرف کمپوست عالی هستند. مطالب پیشنهادی:

کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

ورمی کمپوست کودی ارگانیک و پایدار

آموزش اصول کوددهی

آشنایی مختصر با انواع بستر کشت

نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

 آشنایی با انواع کود NPK جذب کود از طریق محلول پاشی برگی

دیدگاه شما