ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

باغداری ارگانیک نسبت به آنچه به طور معمول در سوپرمارکت محلی شما پیدا می شود ، غذای سالم تری برایتان عرضه خواهد کرد . با پرورش دادن سبزیجات توسط خودتان ، با مجبور نبودن برای خریدن محصولات ارگانیک گران قیمت از فروشگاه های مواد غذایی ، می توانید پول خود را پس انداز کنید . علاوه بر این شما مطمئن هستید که خود و خانواده تان را با بهترین محصولات ، یعنی محصولاتی عاری از هرگونه مواد شیمیایی و بسیار خوشمزه تامین می کنید .

اولین گام برای کاشت یک باغ ارگانیک، فهمیدن معنای کلمه ارگانیک است. محصولات ارگانیک، غذاهایی سالم هستند که بدون بهره گیری از روش های سنتی و امروزی تولید شده اند. باغبانی ارگانیک به معنای کشت بدون استفاده از کودهای شیمیایی یا آفت کش هاست. باغ های ارگانیک با استفاده از کودهای طبیعی و بازدارنده های طبیعی حشرات، مانند کاشت همراه، کشت می شوند.

موفقیت یک باغچه ارگانیک به خاک آن بستگی دارد . کشت و زرع در یک باغ ارگانیک سخت تر از زراعت در باغی که از کودهای شیمیایی استفاده می کند نیست، اما کمی برنامه ریزی بیشتر می طلبد. برای داشتن یک باغ ارگانیک موفق، بایستی خاک سالم برای رشد گیاهان داشته باشید. برای رسیدن به این هدف، باید خاک را با مواد غذایی تقویت کنید تا تمام کمبودهای احتمالی تأمین شود. برای این کار، با کود کمپوست خوب و طبیعی شروع کنید.

کمپوست به زبان ساده، یک ماده گیاهی یا حیوانی در حال پوسیدن است. شما می توانید به سادگی با استفاده از زباله های آشپزخانه و اضافات باغچه ها، شاخه های بریده شده و برگ ها، یک سطل کمپوست بسازید.نیازی نیست که این سطل را با جزئیاتی دقیق بسازید . تنها کافی است که منطقه ای را انتخاب نموده و شروع به جمع آوری مواد ارگانیکی مانند چمن چیده شده ، برگ ها ، و زائدات غذایی نمایید . اگر مایل باشید ، می توانید از سطل هایی ساخته شده از سیم بافته شده و یا سازه های چوبی استفاده کنید و همچنین می توانید بشکه ای پنجاه و پنج گالنی را برای این کار انتخاب کنید . هر روز به سطل کمپوست خود سر زده و موادی را به آن اضافه کنید . اگر از یک بشکه استفاده می کنید، حتماً به فاصله چند سانتیمتر تمام اطراف آنرا با مته سوراخ هایی ایجاد کنید تا کمپوست فرصت تنفس و پخته شدن پیدا کند.

همواره خاک خود را تست کرده و در صورت نیاز از کودهای ارگانیک مناسب برای بارورسازی و غنی نمودن خاک خود استفاده کنید .کود طبیعی را می توان از تمام مراکز معتبر لوازم باغبانی خریداری نمود. این کودها می توانند شامل عصاره جلبک دریایی و انواع گوناگونی از کودها باشد. کودها می توانند از مدفوع خرگوش، مرغ، بز و یا گاو باشند، یا مخلوطی از مدفوع گاو و مرغ که معمولاً در میان تولید کنندگان حرفه ای ارگانیک ترجیح داده می شود. حدود یک سال برای تقویت خاک محوطه ای که می خواهید باغ ارگانیک تان باشد وقت صرف کنید. با افزودن مداوم کمپوست و دیگر کودها به خاک، هنگامیکه زمان کاشت فرا برسد برای دانه ها و جوانه های خودتان بهترین شروع را رقم می زنید. گیاهان سالم، اولین دفاع شما در برابر بیماری و حمله حشرات هستند.

گیاهان سالم و دانه های زیست پذیر و مناسب برای رشد را جهت کاشتن انتخاب کنید .بسیاری از باغدارهای ارگانیک، گیاهان غیر صنعتی را انتخاب می کنند، به این دلیل که دانه آنها را می توان سال به سال ذخیره و استفاده نمود. دیگر اینکه، برای جلوگیری از بیماری و مقاومت نسبت به حشرات، دانه ها و گیاهان پیوندی را برای پرورش انتخاب کنید. شما همچنین می توانید بنابرآنچه که می خواهید در باغتان بکارید، بطور ترکیبی هم گیاهان غیرصنعتی و هم دانه های پیوندی را انتخاب کنید.

در مورد کاشت اشتراکی گیاهان یا کشت مخلوط تحقیق نموده و روش های آن را بیاموزید . اطمینان حاصل کنید که گیاهان به خوبی و در یک رابطه همزیستی مناسب در کنار یکدیگر رشد می کنند . به عنوان مثال ، گل همیشه بهار می تواند توجه شته ها را به سمت خود جلب نموده و آن ها را از گیاهان گوجه فرنگی شما دور سازند .

مطمئن شوید که باغ ارگانیک شما آب کافی دارد . گیاهان برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارند و گاهی طبیعت میزان کافی از رطوبت را برای گیاهان شما تامین نمی کند . برای کمک به حفظ رطوبت خاک، در اطراف گیاهان کوچک از مالچ استفاده کنید: یعنی مقداری یونجه یا کاه بریزید تا رطوبت خاک حفظ شود. گیاهانی مانند کلم باید در اطراف ساقه شان لوله های پلاستیکی قرار داده شود تا از خورده شدن گیاه توسط حلزونها، کرمهای صدپا و انواع خاصی از کرم ها جلوگیری شود. این لوله ها را می توانید به راحتی از بطری های نوشابه پلاستیکی تمیز بسازید. بدین صورت که قسمت بالا و پایین بطری پلاستیکی را می برید و آنرا خیلی راحت دور تا دور گیاه تازه کاشته شده قرار می دهید.

سعی کنید از آفت کش ها استفاده نکنید . روش های ارگانیک در این زمینه کمک بزرگی به شما خواهند کرد ، استفاده از ترکیب آب و فلفل و یا مخلوط صابون ارگانیک که جهت دور کردن آفت ها بر روی گیاهان اسپری می شود و مواردی مشابه را امتحان کنید . مخلوط صابون علاوه بر دور کردن آفت ها فایده دیگری نیز دارد و آن کاهش احتمال بیماری گیاهان است . یک راه کار دیگر استفاده از شبکه های توری برای حفاظت از گیاهان در مقابل حشرات ، آفت ها و حیوانات کوچک می باشد .

اگر دستگاه کاغذ خرد کن دارید، می توانید روزنامه ها و مجلات قدیمی را خرد کنید و آنها را در ردیف های بین گیاهان تان بریزید. این کار مانع رشد علفهای هرزی می شود که حشرات را به باغ شما جذب می کنند. البته ترجیحاً از روزنامه هایی استفاده کنید که با جوهر سویا چاپ شده اند، تا به گیاهان باغتان آسیبی نرسد.

به محض اینکه محصول دادن گیاهی متوقف شد ، آن گیاه را بکنید .این گیاهان را جهت استفاده در سال آینده به سطل کمپوست خود اضافه کنید . وقتی گیاهان دیگر میوه نمی دهند ، کندن به موقع آن ها به حفظ مواد مغذی خاک ، غیر فعال کردن آفت ها و جلوگیری از بیماری ها کمک خواهد کرد


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور