اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

6 روش برای سرعت بخشیدن به رشد گوجه فرنگی

با شروع فصل رشد، باغبانان در سراسر کشور مشتاقانه منتظر دیدن اولین گوجه رسیده خود هستند. با این حال دمای سرد و آب و هوای بی ثبات بهار می تواند کاشت را به تاخیر بیندازد و رشد گیاهان گوجه فرنگی را کند نماید. در این جا 6 راه مؤثر برای جهش در فصل رشد و کوتاه کردن انتظار برای دیدن اولین گوجه فرنگی رسیده بیان شده است.

1- انتخاب گیاه گوجه فرنگی با بلوغ سریع: یک گیاه با بلوغ سریع مانند گوجه فرنگی چهارم جولای را انتخاب کنید و اولین گوجه فرنگی رسیده خود را به مدت 49 روز بعد از پیوند برداشت کنید. با انواع مختلفی از گوجه فرنگی ها که 80 یا 90 روز طول می کشد مقایسه کنید شما باید یک ماه بیشتر برای رسیدن میوه انتظار بکشید. هنگام انتخاب نهال گوجه فرنگی یا خرید بذر آن برای کاشت در خانه، توضیحات در مورد تعداد روزهای بلوغ هر گیاه را بررسی کنید.

2- گرم کردن خاک: گوجه فرنگی ها به بهترین شکل در خاک گرم رشد می کنند، خاک سرد رشد آن ها را کند می کند. اگر باغچه شما با مالچ پوشیده شده است در بهار زودتر آن را کنار بزنید تا گرمای خورشید به خاک نفوذ کند. همچنین خاک در ظروف و بسترهای رشد سریع تر از خاک باغچه گرم می شود و به این ترتیب برای گیاهان گرما دوستی مانند گوجه فرنگی ایده آل هستند.

3- عادت دادن گیاه گوجه فرنگی به شرایط خارج از منزل: چه گوجه فرنگی ها را از طریق بذر پرورش داده باشید یا نهال آن ها را خریداری کرده باشید، باید آن ها را به شرایط بیرون از منزل عادت دهید. حدود یک هفته قبل از این که بتوانید نهال ها را به باغ ببرید آن ها را در یک نقطه حفاظت شده در بیرون در هوای آزاد قرار دهید (تا حدودی سایه و خارج از باد) و بعد از چند ساعت در شب آن ها را به داخل بیاورید. به تدریج در طول یک هفته یا ده روز آن ها را در معرض نور خورشید بیشتر و باد قرار دهید. به این ترتیب چند هفته زودتر می توانید آن ها را به باغ ببرید و اولین میوه آبدار خود را برداشت کنید.

4- محافظت از گیاهان گوجه فرنگی جوان در برابر باد و سرما: دمای پایین و هوای خشک رشد گوجه فرنگی را به شدت کند می کند و باد آن ها را خشک و شکننده می نماید. گوجه فرنگی ها را در قسمت جنوبی خانه بکارید تا از محیط گرمتر استفاده کنند.

5- استفاده درست از مالچ: در ماه اول خاک اطراف پیوند جدید را رها بگذارید تا خورشید بتواند خاک را گرم کند. با شروع فصل تابستان می توانید از یک لایه کاه برای کمک به حفظ رطوبت خاک استفاده کنید.

6- استفاده از پشتیبان برای نگه داشتن شاخ و برگ گیاهان دیگر: ساقه های نازک و شاخ و برگ های پراکنده درختان در حال رشد باعث ایجاد سایه می شوند و رسیدن گوجه فرنگی ها را به تأخیر می اندازد. قفس های محکم، نردبان و دیگر پشتیبانی ها را در زمان کاشت نصب کنید تا گیاهان را درست نگه دارد و از سایه انداختن بر روی گوجه فرنگی ها جلوگیری شود.

پیشنهاد میکنیم مقاله معرفی و کاشت گوجه زیتونی را نیز از دست ندهید.

تنوع بی نظیری از انواع گوجه را میتوانید از اینجا تهیه کنید.

محصولات فروشگاه

5 پاسخ

    1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
      خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته، اگه تجربه یا توصیه ای دارید با همراهان نازبو به اشتراک بذارین

      1. سلام برای بهتر شدن کیفیت خاک بعد از کاشت نشا گوجه چه کودی بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.