کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

کمپوست چیست؟

تعریف کمپوست“Compost”؟ کود کمپوست در واقع بازیافت مواد از دست رفته گیاهی است.

کود کمپوست چیست ؟ تلنبار مواد آلی در یک مکان به منظور تجزیه و استفاده بعدی آن در کشاو رزی قرن هاست که توسط زارعین با فرهنگ های مختلف انجام م ی گیرد. در چین بیش از دو هزار سال است که بقایای گیاهی را از طریق مخلوط کردن با فضولات انسانی و حیوانی مورد استفاده قرار می دهند. در اروپا استفاده از خاک کمپوست ضایعات به منظور افزایش حاصلخیزی خاک به زمان رو می ها بر می گردد و این امر در بین زارعین رواج زیادی داشت.

مردم آموختند با این روش نه تنها می‌توانند از حجم زباله‌های تولید شده شهری بکاهند، بلکه کود مورد نیاز برای پرورش گیاهان خانگی را نیز بی‌هیچ هزینه‌ای تامین ‌کنند.آمار دقیقی از میزان تولید سالانه کمپوست در خانه‌ها در دست نیست اما بر اساس آمارهای جهانی به طور میانگین سالانه در هر خانه بیش از ۲۰۰ پوند (۹۰٫۷۱۸ کیلو) زباله از مواد طبیعی در هر آشپزخانه تولید می‌شود که به راحتی می‌توان آنها را به کمپوست تبدیل کرد.

کمپوست خانگی

کمپوست خانگی

از کمپوست می توان در باغبانی و زراعت چمن کاری، فضاس سبز شهر ها ، اصلاح اراضی جنگلکاری مالچ و جلوگیری از فرسایش خاک استفاده کرد.منیزیوم و فسفات موجود در این کود سبب آبرفتی شدن خاک‌های کشاورزی و جذب سریع تر مواد مغذی درون خاک می‌شود.کمپوست به عنوان یک آفتکش طبیعی برای خاک نیز می‌باشد.

یکی از مهمترین فواید کود گیاهی و سبز بهبود خواص فیزیکی خاک می باشد. بالا رفتن هوموس باعث تشکیل خاک دانه ها می شود و لوله های مویین خاک بیشتر شده و تهویه و نفوذپذیری خاک را افزایش می دهند.

کود سبز از دو طریق بر میزان تلفات ناشی از آب شویی تاثیر می گذارد یکی از طریق انتقال آب از خاک به اتمسفر بر اثر تعرق ، و دیگری از طریق جذب عناصر غذایی از محلول خاک و جلوگیری از انتقال آن به زه آبها ، در صورتی که محصول دارای سایه انداز گسترده باشد و سطح خاک را به طور کامل بپوشاند ، تعرق مکانیزم اصلی اتلاف رطوبت خاک خواهد بود. اتلاف رطوبت خاک از راه تعرق موجب کاهش نفوذ آب به پایینتر از محدوده ریشه شده و در نتیجه میزان تلفات ناشی از آب شویی را کاهش می دهد.

روش‌های پوسش صنعتی:

روش تراکتوری:

در این روش زباله میکس شده در ردیف‌های موازی انباشت می‌شود و تراکتوری که دستگاه میکس در کنار آن نصب شده از میان ردیف‌ها حرکت کرده و عمل میکس را انجام می‌دهد، سپس تراکتور دیگری با دستگاه خردکن به همان شیوه عمل می‌نماید.

روش دپوی انباشته ای:

در این روش زباله میکس شده بعد از انباشت پشته‌ای در اثر فشار طبقات بالاتر آرام آرام و به مرور زمان تجزیه می‌گردد.

انواع کمپوست

مزایا و فواید کمپوست :

از فواید کاربرد کمپوست در کشیاورزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کود کمپوست در واقع بازیافت مواد از دست رفته گیاهی است. در کشور هلند مردم مجاز نیستند تا مواد زائد سبزیجات و میوه ها را دور بریزند بلکه باید ان را کمپوست کنند ،به همین دلیل هلند سرزمین گلهاست.

در کمپوست مواد به طور متعادل جذب می شود.

ارزش مواد غذایی بالایی دارد.

با حالت اسفنجی شکل خود حفظ و ثعادل و کنترل رطوبت می شود.

کود هایی مخلوط و کامل هستند و همین طور که از اسم ان که از واژه ی لاتین به معنای آمیخته است می توان فهمید، در واقع یک یا دو منظوره نیستند بلکه همه نیاز گیاه حتی با همراه کردن بعضی مواد شیمیایی با ریشه، نیاز به ماده معمول در خاک در آن باقی می ماند.

آلودگی ندارد زیرا همه انگلها و میکروبهای بیماری زا توسط آنتی بیوتیک ها ی ترشح شده از بین می رود و کود پاستوریزه و دارای خاصیت انتی بیو تیکی می شود و در اخر میکروبهای معمول در خاک ان باقی می ماند.

کمپوست مثل کود شیمیایی مقاومت ندارد بلکه توسط اسید فرمیک ترشح شده از ریشه حل می شود.

جلوگیری از فرسایش خاک می کند با نگهداشتن اب در خود و از شسته شدن خاک جلوگیری میکند و یا در مقابل باد از خاک محافظت می کند.

باعث تعادل دمای خاک می شود.

مانند یک کمپلس عمل می کند یعنی عناصر اضافی را در خود نگه می دارد و با همراه کردن آنها با دیشه تا عمق هم گیاه را تامین می کند.

باعث متخلخل شدن خاک و تهویه مناسب آن توسط شکل اسفنجی اش می شود.

خاک سخت و کلوخه را با نحوه چیدن ساختمان خاک نرم می کند.

گیاه را در مقابل دگرگونی های جوی ، بویژه خشکی ، بوسیله گرمتر نگهداشتن خاک در زمستان وخنک نگهداشتن آن در تابستان محافظت می کند جالب است بدانید بعضی از گیاهان خود کمپوست هستند و در آب و بدون خاک زندگی می کنند غذایی را از مقدازی خزه یا لجن ، توسط کمپوست سازی تهیه می کنند که به این عمل هیدروبونیک می گویند.

کمپوست باعث تجزیه سموم خاک می شود و این کار را با تغییر فرمولاسیون ،شکل یا اندازه مواد انجام می دهند.

خاک کمپوست سبک

آیا می دانستید شما نیز می توانید از زباله های خانگی خود کودی ارگانیک و طبیعی درست کنید . با این کار نه تنها در هزینه های خود صرفه جویی می کنید بلکه در تهیه محصولات و گیاهانی سالم تر و عاری از کودهای شیمیایی موق شوید. در ادامه طرز تهیه کمپوست از زباله خانگی را به شما آموزش می دهیم:

چطور درمنزل کمپوست خانگی تولید کنیم؟

برای تولید کمپوست در منزل تقریبا از تمام مواد ارگانیک می‌توان استفاده کرد. کپه اولیه کمپوست نیازمند نسبت مناسبی از مواد غنی از کربن یا قهوه‌ای و مواد غنی از نیتروژن یا سبز است.مواد قهوه‌ای به موادی چون برگ خشک، نی و چوب خشک گویند و مواد سبز شامل مواد طبیعی با رنگ سبز و تازه مثل علف تازه و اغلب مواد زائد آشپزخانه‌ها است.

مخلوط کردن مواد مختلف از این دست می‌تواند کودهای کمپوستی با درصدهای متفاوتی از مواد مغنی تولید کند. تولید مغذی‌ترین کمپوست بیشتر به یک هنر شباهت دارد که از لابه‌لای تجربه فراوان بیرون می‌آید تا علم صرف.ایده‌آل درصدهای مواد، ۲۵ قسمت مواد قهوه‌ای در مقابل یک قسمت مواد سبز است.

اگر حجم کربن در مواد اولیه زیاد باشد سبب می‌شود که تجزیه مواد به کندی انجام شود و در نتیجه تولید کود مدت زمان بیشتری ببرد. وجود مقادیر زیاد نیتروژن در مواد اولیه هم سبب می‌شود بوی کود زیاد باشد.

برگ‌ها بخش زیادی از زباله‌های حیاط‌ها و باغ‌ها را تشکیل می‌دهند. برای تولید کود کمپوست خوب در خانه که به کار نگهداری گل‌های گلدانی‌تان بیاید، می‌توانید از مقادیری از برگ‌های ریخته شده در پارک نزدیک خانه‌تان استفاده کنید.

هر روز در آشپزخانه منزل شما حجم زیادی از زباله‌هایی چون پوست خربزه و هندوانه، هویج، چای‌های کیسه‌ای، هسته سیب، پوست موز و تقریبا هر چیز طبیعی دیگری که در آشپزخانه به کار می‌رود، تولید می‌شود. شما تقریبا می‌توانید تمام زباله‌های طبیعی آشپزخانه‌تان را بازیافت کنید.

البته موادی چون گوشت و مواد گوشتی، مواد لبنی و مواد چرب مثل سس سالاد و کره بادام‌ زمینی برای تولید کود دردسرآفرین هستند. ضایعات گوشت در کمپوست باعث ایجاد بوی بد و جذب حشرات موذی می‌شود.

قیمت کود کمپوست

 

چه چیزهایی را کمپوست نکنید

این موارد تنها برای باغچه شما چندان مفید نیستند بلکه می‌توانند باعث شوند که کمپوست شما بو بگیرد و برای حیوانات خانگی جذاب باشند. از این آیتم ها دوری کنید تا کمپوست موفقی داشته باشید.

هر چیزی که شامل گوشت روغن و یا چربی باشد

پسماند گیاهان مریض

خاک های حاصل از چوب فرآوری شده

مدفوع گربه یا سگ

چیزهایی که شامل دانه علف هرز باشد

محصولات لبنی

مرحله اول

مواد قهوه‌ای و سبز را با هم مخلوط کنید.

برای اینکه تل کمپوست گرم خودتان را درست کنید تا زمانی صبر کنید که مواد کافی برای حدود ۹۰ سانتی متر عمق داشته باشید.

شما باید مواد مرطوب و سبز آن را با مواد خشک و قهوه‌ای مخلوط سازید. سپس شروع کنید به ساختن کمپوستتان با آیتم های سبز و قهوه ای رنگ اگر دیدید که ظرف کمپوست شما خیلی خیس به نظر می رسد و بو گرفته آیتم‌ های قهوه‌ای و خشک بیشتری به آن اضافه کنید و اگر کمپوست شما خیلی قهوه‌ای و خشک به نظر می رسد آیتم های سبز بیشتر و کمی آب به آن اضافه کنید که باعث می شود خیلی کم می شود.

مرحله دوم

به تل کمپوستی خود آب بدهید: داِیما به تل کمپوستی خود آب بپاشید طوری که همیشه حالت یک اسفنج خیس را داشته باشد.

بیش از حد آب اضافه نکنید و گرنه میکرو ارگانیسم ها در آب زیاد از حدی که اضافه کرده‌اید پایین میروند اگر این اتفاق بیفتد تا شما به جای اینکه به کمپوست تبدیل شود به توده ای بدون خاصیت تبدیل می شود. دائماً مراقب تغییر دمای کمپوست خود باشید و آن را تحت نظر داشته باشید تا مطمئن شوید مواد شما به درستی در حال تجزیه و کمپوست شدن هستند.

یا می توانید به سادگی دست خود را داخل تل کمپوستی خود فرو ببرید و باید احساس گرما کنید.

مرحله سوم

تل کم پوستی خود را به هم بزنید.

طی فرآیند کمپوست شما باید اکسیژن را به همه جای کمپوست خود برسانید برای این کار کافی است هفته‌ای یکبار توسط شن کش تل خود را به هم بزنید تا هوا به همه جای آن برسد.

بهترین زمان برای برهم زدن کمپوست زمانی است که مرکز آن گرم شده و یا همان زمانی که دمای آن بین ۵۴ تا ۶۵ درجه سیلیسیوس باشد.

برهم‌زدن تل کمپوستی می تواند به جا افتادن و آماده شدن سریع طرح کمپوست ها کمک کنند و از بو گرفتن آن جلوگیری می کنند.

در این مرحله لایه ها به هدف ایجاد تعادل بین قسمت سبز و قهوه ای کمپوست رسیده‌ایم پس کامل آن را به هم بزنید.

مرحله چهارم

باغ خود را تغذیه کنید
وقتی به مرحله‌ای می‌رسید که کمپوست دیگر گرما تولید نمی کنند و رنگ آن قهوه ای می شود خشک می شود و کاملاً پوسیده شده وقت این است که آن را به باغتان تغذیه کنید.

در ابتدای هر فصل کاشت بین ۴ الی ۶ اینچ ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر کمپوست را به بستر کاشت خود اضافه کنید.

برخی از باغبان ها چیزی به نام چای کمپوست از کمپوست خود می‌سازند. این به این معنی است که می گذارند کمپوست برای چند روزی در آب باقی بماند و بعد از آن آن را از صافی رد می کنند تا کود خانگی حاصل شود.

فقط با چند مواد اولیه از آشپزخانه و کمی صبر می توانید به سر حال ترین باغچهای که تا به حال داشتید دست پیدا کنید.

نکات مهم در تولید کمپوست خانگی

برای تولید کمپوست در خانه می‌توانید از سطل‌های فلزی در بسته استفاده کنید و آن را در جایی چون بالکن خانه‌تان قرار دهید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که هر به هر اندازه زباله که تولید شد، به کود قبلی خود بیفزایید.

حواستان باشد که زباله‌های خانگی جزو مواد “سبز” هستند، در نتیجه هر بار که مقداری زباله آشپزخانه‌ای به سطلتان اضافه می‌کنید، روی آن را با حدود ۲۰ سانتی‌متر از مواد “قهوه‌ای” مثل برگ‌های خشک، بپوشانید. برای اینکه کودتان با سرعت بیشتری تولید شود، می‌توانید تمام مواد آن را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید.

استفاده از برگ‌های سوزنی کاج هم برای تولید کمپوست توصیه می‌شود. برای استفاده از این برگ‌ها لازم است آنها را در طی فرآیند تجزیه‌شان خرد کنید و هر چند روز یک بار آنها را به قطعات کوچکتری ببرید. حسن به کار بردن این برگ‌ها در اسیدی کردن خاک است. اگر خاکی که برای گلدان‌ها یا حیاطتان به کار می‌برید قلیایی است، با اضافه کردن برگ‌های سوزنی کاج به مواد اولیه کودتان، می‌توانید جنس خاک را ارتقا دهید.

برای اینکه روند تولید کمپوست کوتاه‌تر شود، باید به جزئیات هم توجه کرد. اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید، سطل بازیافتتان را در محلی قرار دهید که در معرض تابش نور خورشید باشد تا با کمک گرمای خورشید، مواد زودتر تجزیه شوند. اگر هم در منطقه‌ای گرمسیر و خشک زندگی می‌کنید، سطل را در سایه قرار دهید تا سرعت تبخیر آب مواد موجود در آن کم شود.

زمان مورد نیاز برای تولید کمپوست کاملا به نسبت مواد اولیه شما و شرایط محیطی بستگی دارد، اما می‌توانید از روی شرایط ظاهری کود، پی ببرید که آماده است یا نه. کود کامپوست نهایی به رنگ قهوه‌ای تیره است و بوی خاک می‌دهد. اغلب در آن بخش‌هایی از برگ که تجزیه نشده است، دیده می‌شود.

سطل کمپوست خانگی

پوست تخم مرغ هم ماده اولیه خوبی برای کود کمپوست است اما به کندی تجزیه می‌شود.ظرف استیل برای نگهداری مواد کود کمپوستبرای تولید کمپوست در خانه می‌توانید از سطل‌های فلزی در بسته استفاده کنید و آن را در جایی چون بالکن خانه‌تان قرار دهید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که هر به هر اندازه زباله که تولید شد، به کود قبلی خود بیفزایید.

حواستان باشد که زباله‌های خانگی جزو مواد سبز هستند، در نتیجه هر بار که مقداری زباله آشپزخانه‌ای به سطلتان اضافه می‌کنید، روی آن را با حدود ۲۰ سانتی‌متر از مواد “قهوه‌ای” مثل برگ‌های خشک، بپوشانید. برای اینکه کودتان با سرعت بیشتری تولید شود،

می‌توانید تمام مواد آن را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید.استفاده از برگ‌های سوزنی کاج هم برای تولید کمپوست توصیه می‌شود. برای استفاده از این برگ‌ها لازم است آنها را در طی فرآیند تجزیه‌شان خرد کنید و هر چند روز یک بار آنها را به قطعات کوچکتری ببرید.

حسن به کار بردن این برگ‌ها در اسیدی کردن خاک است. اگر خاکی که برای گلدان‌ها یا حیاطتان به کار می‌برید قلیایی است، با اضافه کردن برگ‌های سوزنی کاج به مواد اولیه کودتان، می‌توانید جنس خاک را ارتقا دهید.برای اینکه روند تولید کمپوست کوتاه‌تر شود، باید به جزئیات هم توجه کرد.

اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید، سطل بازیافتتان را در محلی قرار دهید که در معرض تابش نور خورشید باشد تا با کمک گرمای خورشید، مواد زودتر تجزیه شوند.اگر هم در منطقه‌ای گرمسیر و خشک زندگی می‌کنید، سطل را در سایه قرار دهید تا سرعت تبخیر آب مواد موجود در آن کم شود.

زمان مورد نیاز برای تولید کمپوست کاملا به نسبت مواد اولیه شما و شرایط محیطی بستگی دارد، اما می‌توانید از روی شرایط ظاهری کود، پی ببرید که آماده است یا نه. کود کمپوست نهایی به رنگ قهوه‌ای تیره است و بوی خاک می‌دهد. اغلب در آن بخش‌هایی از برگ که تجزیه نشده است، دیده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست را نیز از دست ندهید.

یک دیدگاه

  1. Avatar
    سندسی آذر ۴, ۱۳۹۷

    سلام،سطل کمپوست ویا در پوش آن باید دارای منفذ باشد ،اگر بله،چیزی آبکش مانند را میتوان استفاده کرد؟

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

در صورت موجود شدن اطلاع بده ما به محض موجود شده کالا در نازبو به شما اطلاع خواهیم داد. تنها کافی است آدرس ایمیل معتبری را در فرم زیر وارد کنید
آدرس ایمیل تعداد ما آدرس ایمیل شما را در اختیار کسی قرار نخواهیم داد

کلیدواژه خود را وارد کنید