نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

نکته مهم در مورد کمپوست این است که شما می توانید یک مشت کاغذ بریده، تکه های کاغذ و برگ های خشک را در یک دسته قرار دهید و آن ها را به کمپوست و کود سرشار از مواد مغذی برای باغتان تبدیل کنید. بسته به میزان کمپوست شما و چیزهایی که در آن قرار داده اید این روند می تواند سه ماه تا دو سال طول بکشد. اگر می خواهید کمپوست را سریع تر آماده کنید چند نکته وجود دارد که با انجام آن ها می توانید سرعت این روند را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید» کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

۱- سایز ظرف کمپوست را درست انتخاب کنید

کمپوست هایی که در حدود ۱ متر مکعب (۳ فوت مربع با ۳ فوت ارتفاع) انبار می شوند سریع تر داغ می شوند (تا ۱۴۰ درجه فارنهایت). گرما محصولی از اقدام سریع میکروب ها است و یک نشانه مطمئن که میکروب ها با سرعت بالا برای تجزیه مواد کار می کنند. دسته های کوچکتر و دسته های بزرگتر سرعت گرم شدنشان کمتر است.

۲- اکسیژن رسانی

میکروب ها به اکسیژن نیاز دارند تا کارشان را انجام دهند. هفته ای یکبار مواد را زیر و رو کنید تا هوای مورد نیاز را تأمین کنید. اگر نمی توانید یا نمی خواهید که این توده را زیر و رو کنید سعی کنید با چنگک اکسیژن را به همه قسمت های کمپوست برسانید.

نکاتی جهت افزایش سرعت در فرآیند تولید کمپوست

۳- انتخاب درست مواد تشکیل دهنده کمپوست

برای تجزیه سریع تر، کمپوست باید حاوی کربن و نیتروژن باشد. ساقه های ذرت، کاه، برگ های خشک، خاک اره و کاغذ خرد شده سرشار از کربن می باشند. یونجه، گیاهان علفی، جلبک دریایی، ته مانده های آشپزخانه سرشار از نیتروژن می باشند.

۴- مرطوب نگه داشتن کمپوست

آب یکی دیگر از مولفه های اصلی در ساخت کمپوست است اما بیش از حد نیاز ندارد. توده کمپوست شما باید مثل یک اسفنج مرطوب باشد اما نباید خیلی خیس و پر از آب باشد.

۵- تکه تکه کردن مواد کمپوست

جای تعجب نیست که مواد کوچکتر سریع تر تجزیه می شوند. شما می توانید برگ های افتاده را با استفاده از ماشین چمن زنی خود خرد کنید و با تکه تکه کردن و ریز کردن ته مانده های آشپزخانه به تولید سریع تر کمپوست کمک کنید. برخی از باغبانان حتی توصیه می کنند که ته مانده های آشپزخانه را از طریق مخلوط کن ریز کنند در این صورت هنگام اضافه کردن رطوبت بیشتری هم به کمپوست افزوده می شود.

نکته: در سال های گذشته متخصصان توصیه می کردند که جهت افزایش سرعت فعالیت میکروبی کودهای شیمیایی که سرشار از نیتروژن هستند را به کمپوست اضافه کنند. اما امروزه با گونه های جدید باکتری باعث نگرانی شده اند و بسیاری از مردم از این پیشنهاد حمایت نمی کنند. یونجه و سویا که سرشار از نیتروژن هستند جایگزین های مناسبی برای کودهای شیمیایی هستند.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

در صورت موجود شدن اطلاع بده ما به محض موجود شده کالا در نازبو به شما اطلاع خواهیم داد. تنها کافی است آدرس ایمیل معتبری را در فرم زیر وارد کنید
آدرس ایمیل تعداد ما آدرس ایمیل شما را در اختیار کسی قرار نخواهیم داد

کلیدواژه خود را وارد کنید