ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

در جهان امروز افراد زیادی وجود دارند که از بیماری افسردگی یا بیماری‌های ناشی از آن رنج می‌برند. بسیاری از این افراد برای درمان بیماری خود به متخصصان و کارشناسان این حوزه مراجعه می‌کنند و برخی از این بیماران، بیماری را بدون درمان رها کرده و سختی‌های زیادی را در طول زندگی متحمل می‌شوند. برای از بین بردن این حالت‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد اما از دیدگاه طب ایرانی می‌توانیم به کمک خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی ساده، برای رفع این مشکلات به راه‌حل‌هایی کاربردی برسیم و با شناخت مزاج و کیفیت حالات روانی زمینه بهبود و کنترل عواطف و حالات روانی‌مان را فراهم کنیم.
در مصرف گیاهان دارویی شادی بخش باید به چند نکته توجه شود؛ بومی بودن، کم‌عارضه بودن، تناسب برای مزاج بیشتر افراد. بر این اساس شما را با گیاهی که آرام بخش نشاط آور و ضد افسردگی است آشنا می کنیم.

بادرنجبویه
این گیاه را به عربی «مفرح‌القلب المحزون» می‌نامند که به خوبی جایگاه و اهمیت آن را نشان می‌دهد. بادرنجبویه مقوی دل، دماغ، معده، کبد، مفرح و افزاینده حافظه است. مشخصه برگ بادرنجبویه اصلی این است که اگر آن را کف‌مال کنید و ببویید، بوی لیمویی لطیفی از آن به مشام می‌رسد. برای تهیه دمنوش بادرنجبویه، حدود پنج گرم از برگ بادرنجبویه را در قوری چینی ریخته، با یک لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه روی بخار دم کنید و با کمی عسل یا نبات سفید یا نبات زعفرانی، یک ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا بنوشید. مصرف برگ بادرنجبویه در مبتلایان کم‌کاری تیروئید و در دوره بارداری مجاز نیست.

گزنه تیغی
گزنه‌ی تیغی بعنوان یک گیاه ضد آلرژی شناخته شده است، اما یک انرژی دهنده‌ی فوق‌العاده برای خانم‌هاست. وقتی دمکرده‌ی گزنه را می‌نوشیم، همان انرژی و الکتریسیته برای ما فراهم می‌شود. فواید گزنه تقریبا بی‌شمار است: غدد آدرنال را بازسازی و ترمیم می‌کند، کلیه‌ها را تقویت می‌کند، لوزالمعده را بازسازی می‌کند و قند خون را ثابت نگه می‌دارد. بعلاوه، یک منبع غنی از مواد مغذی ضروری است. یک لیتر دمکرده‌ی گزنه، در حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم دارد. بعلاوه حاوی مقادیر زیادی از ویتامین های A،B،D،E،K هم هست. برای دریافت بهترین نتیجه، آن را بصورت دمکرده بنوشید.

زعفران
طلای سرخ ایران، بسیار نشاط‌آور، مقوی حواس، کاهنده برخی عفونت‌ها، محرک میل جنسی، مقوی قلب، کبد و ریه‌ها و پاک‌کننده کلیه‌ها، مثانه و پوست است. در داروسازی سنتی ایرانی هرگاه می‌خواستند دارویی به قلب برسد و تاثیر قلبی خوبی داشته باشد به آن زعفران می‌افزودند. زعفران را می‌توان به‌تنهایی به‌صورت شربت (مثلا با گلاب) یا دمنوش میل کرد یا همراه دیگر دمنوش‌ها چون چای، چای سبز، به و. . . استفاده کرد. فقط یادمان باشد زعفران بسیار گرم است و مصرف درازمدت یا زیاد آن به‌ویژه در گرم‌مزاجان، موجب عوارضی خواهد شد که گاه می‌تواند جدی باشد.

گیاه آب بشقابی
گیاه آب بشقابی یک راه حل برای مشکلات درونی است. این گیاه به بهتر شدن خلق و خو کمک می‌کند، زیرا جریان اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهد، شما را هوشیار می‌کند و بدون اینکه عصبی شوید، شما را هیجان زده می‌کند. این گیاه برای استرس نیز مفید است. به تنظیم هورمون‌های آدرنال و کنترل قند خون هم کمک می‌کند. این گیاه برای بد اخلاقی هورمونی بسیار مفید است. این گیاه به دختران و پسرانی که دوران سخت نوجوانی را می‌گذرانند، توصیه می‌ شود.

گل سرخ
این گیاه، مفرح و مقوی قلب است و برای ضعف معده و کبد، کلیه‌ها، ریه، رحم و مقعد مفید است. ایرانیان گل‌سرخ را دم می‌کنند یا آن را به ماست و دوغ می‌افزایند. گلاب هم مقوی مغز و دهانه معده است و نیروهای حیاتی بدن را می‌افزاید. از گلاب در مجالس سوگواری برای کاهش اندوه استفاده می‌شود و در برخی خوراک‌های اصیل ایرانی چون شله‌زرد، شیربرنج و برخی شیرینی‌ها نیز جایگاهی ویژه و والا دارد. شربت گلاب و زعفران را برای کاهش اندوه، افسردی و اضطراب و افزایش نیرو و انرژی خود فراموش نکنید.

گیاه خار مریم
ممکن است این گیاه سم زدا، مانند یک تثبیت کننده‌ی خلق و خو بنظر نرسد، اما کبد را پاکسازی می‌کند و یک کبد پر از سم، باعث می‌شود که احساس خوبی نداشته باشید. هر هورمونی که در بدن تولید می‌شود باید توسط کبد متابولیزه شود. وقتی کبد پراز مواد سمی باشد، انتقال دهنده‌های عصبی یا هورمون‌های استرس را بدرستی تجزیه نمی‌کند. خار مریم بخاطر خاصیت پاکسازی‌اش، در گذشته بعنوان یک داروی گیاهی ضد افسردگی، مورد استفاده قرار می‌گرفت. کبد با عصبانیت در ارتباط است و از آنجا که سرخوردگی و خشم باعث افسردگی می‌شود، این گیاه، یک انتخاب مناسب برای مبارزه با افسردگی است.

بابونه
به واسطه تبلیغات زیادی که درباره آن صورت گرفته، گیاهی نام آشنا در نزد عموم مردم به شمار می رود. این گیاه خاصیت عجیبی در رفع افسردگی دارد. بابونه دو گروهند. یکی بابونه زرد شامل انواعی به نام بابونه کوتول، بابونه دو رگ، بابونه زیبا و بابونه دشتی و دیگری گروه بابونه گاوی که شامل دو نوع بابونه بی بو و بابونه گاوی است. همه آنها نیز به تیره مرکبان تعلق دارند.

ترشک
این گیاه نشاط آور به تیره گیاهی ریواس تعلق دارد. ترشک را به وسیله طعم ترش آن می توان از گیاهان به آسانی تشخیص داد. این گیاه در کتاب ها و در زبان مردم به نام های گوناگونی همچون ترشه، حماض، خردل ترش، شبدر ترش و غیره معروف است. ترشک به شدت نشاط آور است و خاصیت ضد تب دارد. این گیاه همچنان اشتهاآور و ملین و تصفیه کننده خون است اما باید در نظر داشت که بیماران رماتیسمی، نقرسی و کسانی که از ناراحتی های کلیه و مثانه رنج می برند نباید آن را مصرف کنند.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما