ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل آزالیا

نام  فارسی: گل آزالیا
خاستگاه: شمال شرق آمریکا
نام های انگلیسی:
azalea
نام علمی: RHODODENDRON SIMSII
خانواده:   Ericaceae
نام های دیگر: Azalea indica,Indoor,خرزهره هندی

توضیحات:

گل آزالیا بانام علمی “Rhododendron simsii” گیاهی زینتی و بسیار عمومی است که هم برای تزئین باغ و هم گلخانه به کار می رود. این گیاه به صورت درختچه یا درخت های نسبتاً کوچک است. گل های درشت و پرپر آن دارای رنگ های مختلف قرمز، بنفش، سفید و زرد است. گل ها منفرد هستند و یا اغلب به صورت گروهی قرار دارند.

فصل شکوفایی گل آزاله در بهار است و این گل به مدت چند هفته شکوفاست. آالیایی که در گلدان پرورش یافته است و اندازه آن نیز کوچک‌تر است، هدیه بسیار خوبی برای عید نوروز و روز مادر است. پس از این که شکوفه‌های گلدان از بین رفتند، گیاه آزالیا را به باغچه منتقل کنید و آن را بکارید.

گل آزالیا

نیازها:

نور :در تمام پاییز و زمستان در نور کامل رشد و نمو کرده و گل می دهد اما نباید اشعه آفتاب مستقیما به آن بتابد ولی بهتر است در فصل تابستان در سایه قرار داده شود.. تابش مستقیم نور آفتاب به گیاه موجب سوختگی برگها و گلبرگها و همچنین ریزش جوانه های گل خواهد شد. نور کم محیط موجب پریدگی رنگ برگها و عدم شکل‌گیری جوانه های گل خواهد شد.

دما : از اوایل پاییز دوره استراحت شروع می شود وجوانه های گل ایجاد می شود. آزالیا برای تولید غنچه های گل به حدود ۶ تا ۸ هفته سرما، دمای روز ۱۸-۱۵درجه سانتیگراد و شب ۱۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد. اگر در اوایل پاییز سرمای مصنوعی ایجاد شود در اوایل زمستان به گل می رود. همچنین در زمان گلدهی گیاه هر مقدار که هوای محیط خنک تر باشد طول دوران گلدهی گیاه نیز افزایش می یابد. گرمای هوا موجب ریزش غنچه های گل و خشکیدگی و چروکیدگی برگها خواهد شد.

آبیاری : بستر کاشت آزالیا باید هواره مرطوب باشد حتی در زمستان خشکی کشیدن گیاه موجب ریزش برگ‌ها می‌شود. در صورتی که بستر کاشت خشک شود برگهای سبز و جوان هم شروع به ریزش می‌کند برای آبیاری از آب بدون املاح همانند آب باران یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

گیاه را باید در تابستان و پاییز غبار پاشی کرد این عمل به خنک شدن آزالیا کمک کرده و گیاه را به تشکیل جوانه‌های گل تحریک می‌کند

رطوبت :این گیاه به محیط مرطوب نیاز دارد برای تامین رطوبت می توان گیاه را غبار پاشی کرد یا گیاه را دریک زیرگلدانی حاوی سنگریزه قرار داد. بدین صورت که داخل زیر گلدانی را تا لبه آن سنگریزه های درشت می‌ریزند. سپس تا نیمه ارتفاع دیواره آن آب ریخته می‌شود و گلدان حاوی گیاه بر روی سنگریزه ها قرار می‌گیرد. باید مراقب بود تا ته گلدان حاوی گیاه با آب موجود در زیر گلدانی ، تماس نداشته باشد. گرمای محیط آب داخل زیر گلدانی را به تدریج تبخیر کرده و رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم می‌کند.

تغذیه :کود دهی این گیاه از اردیبهشت تا اواسط تیره ماه انجام می‌گیرد و از جمله کودهای توصیه شده برای گیاهان بالغ استفاده از کودهایی است که میزان بیشتری پتاسیم دارد و همچنین حاوی آهن است و این نوع کود را هر دو هفته یکبار استفاده می‌کنند.

اگر در اواخر تابستان و در اوایل پاییز گیاه را با کودهای حاوی میزان نیترژن بالا تغذیه کنیم، از میزان گلدهی برای سال آینده کاسته می شود زیرا چنین کودهایی گیاه را بیشتر به رشد رویشی ترغیب می‌کنند. در زمان شکوفایی گلها می‌توان از کود استفاده کرد اما باید غلظت کود را به نصف کاهش داد.

خاک مناسب: استفاده از پیت ماس و خاک برگ تهیه شده از پوسته و برگهای درخت کاج در ترکیب بستر کاشت این گیاه توصیه می‌شود زیرا اسیدیته این ماده کم است و به اسیدی شدن بستر کاشت کمک می کند. همچنین پوشاندن سطح بستر کاشت با ۴-۲ سانتیمتر خاک اره تهیه شده از درخت کاج نیز به این مسئله کمک می‌کند . یکی از مخلوط های کاشت این گیاه عبارت است از : یک قسمت پیت ماس+ یک قسمت خاک گلدان+ یک قسمت شن + یک قسمت پرلایت.

تعویض گلدان : تعویض گلدان این گیاه هر ۳-۲ سال انجام می‌شود و بعد از اتمام گلدهی گیاه این کار را انجام دهید. اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید.گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.

هرس: در صورت نیاز به هرس باید این عمل را بعد از اتمام زمان گلدهی گیاه انجام داد. شاخه های بدشکل و بیمار را جدا کنید و سپس شاخه هایی را که خارج از شکل کلی گیاه رشد کرده اند کوتاه کنید. همچنین سرزنی شاخه‌های قوی به منظور تحریک رشد جوانه های جانبی و حفظ ظاهر بوته‌ای شکل گیاه نیز باید انجام گیرد.

تکثیر: از اواخر بهار تا اواسط تابستان با استفاده از قلمه چوب نیمه سخت که از ساقه‌های جوان گرفته می‌شود می‌توان آزالیا را تکثیر کرد قلمه‌هایی به طول ۸-۱۰ سانت تهیه کرده و در بستر کاشتی حاوی مخلوط مساوی پیت ماس و پرلایت به نحوی که حداقل ۲-۳ سانت از قلمه‌ها در بستر کاشت فرو رفته باشند بکارید.

وجود پاگرما (دمای خاک گلدان بیشتر از دمای محیط نگهداری باشد) به میزان ۲۲ درجه سانتی‌گراد و غبار پاشی به ریشه دهی قلمه‌ها کمک می‌کندزمانی که قلمه‌ها نشانه‌هایی از ریشه دار شدن را نشان دادند برای ۲-۴ هفته در مکانی با دمای ۷ درجه قرار می‌گیرند و سپس دما را به حدود ۲ درجه کاهش می‌دهند.

برای تکثیر گل آزالیا می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یک چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و برای اینکه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد و نورکافی نگه داری کنید.

گل آزالیا

عوارض و درمان:

دلایل زرد شدن برگها: زهکش نامناسب خاک، فقر شدید غذایی و عدم کودهی ، کود دهی بیش از حد، بالا بودن PH خاک یا پایین بودن بیش از حد PH خاک

شکل گلها غیر طبیعی و شاخه ها دراز و منحرف هستند :احتیاج به هرس دارد،بعد از قطع گلها شاخه های دراز و بدشکل را هرس کنید.

حلقه های سفید رنگ روی برگ ها مشاهده میشود :حشره ی آفت عامل آن است.با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

پوستک هایی اطراف گلها مشاهده میشود :کاملا طبیعی است،با توسعه ی گلها از بین میروند.

برگ ها سیاه میشوند :هوا سرد است.گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل است.هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند(مواظب گها باشید).تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگ های سبز کمرنگ هستند :نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است.گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید،با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده ی سرد شده ابیاری و یا غبار پاشی کنید.

حشراتی در اطراف گلها در حال پروازند :با سم حشره کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.(مواظب گلها باشید)

غنچه ها باز نمیشوند :آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است،شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک تر منتقل نموده و در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.سپس آبیاری کنید.

برگ های جدید ریز باقی می ماند و گل ها تشکیل نمیشوند :گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است.از زمانی که جوانه ها ظهور نموده و تا گیاه در گل است هفته ای یکبار با مواد غذایی مخصوص گیاه را تغذیه نمایید،مواد غذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن میتوانید به صورت غبار پاشی روی برگ ها گیاه را تغذیه نمایید،تغذیه را در اواسط تابستان قطع کنید.

روی برگ ها لکه های قهوه ای تیره مشاهده میشوند :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی است.از آنها استفاده نکنید.

روی گلها لکه های سیاه مشاهده میشود :صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی و یا سموم حشره کش است،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گلها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

برگ ها کرکدار هستند :کاملا طبیعی است نگران نباشید.

برگ ها و گلها خشک میشوند :عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است.شرایط را بازدید کنید،اگر احتیاج به آبیاری است گلدان ها را طبق دستور آبیاری کنید.چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس آبیاری نمایید.

رنگ مسی برگها: ناشی از سرما، بالا بودن شدت نور و یا کمبود نیتروژن

گل آزالیا

بیشتر بدانید:

• برای اینکه پس از خریدن گل آزالیا و آوردنش به منزل با افتادن غنچه ها و ریختن برگهای گل آزالیا مواجه نشویم لازم است که اولا گل آزالیا را از نقاط گرم اتاق دور نگهداریم و ثانیا به گیاه آزالیا آب فراوان باید داد بنابر این باید به یاد داشته باشیم که گلدان گل آزالیا را در خنک ترین نقطه اتاق و در برابر نور کافی قرار دهیم .

• چناچه گهگاه گلدان آزالیا را از انتها برای مدت چند دقیقه درون سطل محتوی آب قرار دهیم به سلامتی گیاه کمک زیادی کرده ایم. در بهار اگر گلدان گل آزالیا را در زیر باران ملایم قرار دهیم تا از آب باران که فاقد مواد آهکی است استفاده کند مفید خواهد بود. باید بدانیم که هر قدر محل نگهداری گلدان گیاه آزالیا خنک تر باشد گلهای آزالیا پردوام تر خواهد بود.

• پس از اینکه گل دادن آزالیا تمام شد گلهای خشک شده را جدا کرده و گلدان رادر محلی که نور کافی به آن برسد د رحرارت ۶ تا ۸ درجه سانتیگراد قرار داده و از میزان آب دهی باید کاست. جوانه های جدید را نیز از شاخه ها باید جدا کرد.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام. گلدان آزالیا خریدم. روز اول خوب بود. روز دوم دو لیوان به آن آب دادم. گلدان بزرگ است. روز سوم که بیدار شدم دیدم گلها پژمرده شده. چه کار باید بکنم. ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   گرمای هوا موجب ریزش غنچه های گل و خشکیدگی و چروکیدگی برگها خواهد شد.

 • سلام گلدان آزالیا رو یک ده روز به عید خریدم و الان دیگه گل نداره.آیا باز هم امکان گلدهی داره؟چون فروشنده میگفت تا آخر بهار گل میده.چه کار باید انجام بدم.ممنون

  • سلام
   از کود مخصوص گلدهی گیاهان میتونین استفاده کنین

 • عالی بود

 • سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفیدی که گذاشتید
  میشه لطفا تکثیر آزالیای بلژیکی به روش قلمه زدن رو کاملا توضیح بدید
  از نحوه قلمه زدن تا انتخاب خاک و نوع گلدان و نحوه نگهداری …..(البته برای گیلان)
  ممنون

 • سلام ممنون از مطالب ارائه شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  گیاه ازالیا ی من
  پر از پشه ریز در سطح خاک شده و
  الان دارم هر ۱۵روز یکبار با کود پتاسیم تغذیش میکنم
  و هر روز اسپری میکنم
  و یک روز در میان ابیاری که سطح خاک خشک شده
  و برگهای تازه آن سیاه شده و برگ ریزون داره
  ممنون از شما

 • Salam man eyd noroz azalia kharidam Alan engar nok shakheha halat chand bargi dare mikhastam bedonam mikhad gol bede va jasham khonak osayas Alan nor Khobe ya tachieves began vali aftab mostaghim besh nemikhore

 • سلام
  با تشکر فراوان بخاطر مطالب مفید سایت تون
  برای کاشت آزالیا از طریق بذر، در مرحله اول چه کاری باید انجام دهم؟

 • خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت فوق العاده