معرفی بنفشه آفریقایی
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی و گلخانه‌ای است که نسبت به طول روز بی تفاوت است و به خاطر همین یکی از گیاهان همیشه گل‌دار می‌باشد و چنانچه از آن به خوبی مراقبت کنید، می‌توانید در طول سال از دیدن گل‌های کوچک و مینیاتوری اش لذت ببرید.
بنفشه آفريقايي با نام علمي "Saint paulia"بومی آفریقای شرقی است. در بنفشه آفريقايي برگ‌های سبز مخملی و کرک دار روی ساقه فشرده و کوتاه قرار دارند. این گیاه در تمام طول سال گل می‌دهد و رنگ گلبرگ‌های آن آبی، قرمز، صورتی، سفید و بنفش است و از گیاهانی است که قابل نگهداری در گلدان به عنوان گیاه زینتی است. گل‌ها به صورت کم پر و پر پر و پرچم‌ها طلایی و به طرز زیبایی از وسط گل‌ها بیرون زده‌اند، به طوری که تناقض در رنگ پرچم‌ها و گلبرگ‌ها گل را به صورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی در آورده است. در این بخش مقاله به شما طرز نگهداری بنفشه آفریقایی و نحوه برطرف نمودن برخی مشکلات رایج در نگهداری این گیاه در منزل را توضیح می‌دهیم.

برای خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نام  فارسی: بنفشه آفریقایی
خاستگاه: تانزانیا،کنیا و جنوب شرق آفریقا
نام های انگلیسی:
African violet
نام علمی: SAINTPAULIA IONANTHA
خانواده: NERIACEAE  - ژسنریاسه
نام‌های دیگر: سنت پولیا، آیونانتا

برای تهیه خاک مناسب برای بنفشه آفریقایی به این لینک در فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

قیمت بنفشه آفریقایی

نیازهای رشد بنفشه افریقایی

بنفشه آفریقایی هم مثل هر گیاه دیگری به مجموعه‌ای از عوامل برای رشد و نمو بهینه نیاز دارد که از این میان می‌توان به نور، دما، آب، مواد غذایی، و محیط کشت اشاره کرد.
نور: عمل فتوسنتز به عنوان سیستم تولید انرژی منحصر به فرد گیاهان در حضور نور صورت می‌گیرد، ازین رو نور را می‌توان اساسی‌ترین فاکتور رشد گیاه دانست. در مورد میزان نیاز بنفشه آفریقایی به نور عقاید ضد و نقیض فراوان است و این می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. بنفشه آفریقایی در نور به نسبت کم به خوبی رشد می‌کند، ولی برای گلدهی نیاز به شدت نور بیشتر دارد. در صورت استفاده از نور طبیعی، نور ملایم صبحگاهی از یک پنجره رو به شرق می‌تواند مفید باشد، در زمستان نور پنجره رو به جنوب نیز به همان اندازه ملایم و مفید خواهد بود. در تابستان می‌توان با افزایش فاصله گیاهان از پنجره جنوبی، از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کرده و نور خوبی برای گیاهان فراهم کرد. بنفشه آفریقایی از معدود گیاهانی ست که زیر نور مصنوعی لامپ‌ها نیز به خوبی نور طبیعی ( حتی به عقیده برخی بهتر از نور طبیعی! ) رشد و نمو می‌کند. استفاده از نور مصنوعی فلوئورسنت سفید (cool white) بهتر از سایر انواع لامپ‌هاست. به طور معمول لامپ‌های لوله ای فلوئورسنت را در فاصله ی ۳۰ سانتیمتری از سطح گیاهان (عرض ۱۲۰ سانتی متری) نصب می‌کنند تا شدت نوری معادل ۶۰۰ فوت کندل حاصل شود. آزمایش نشان داده که بنفشه آفریقایی در شرایط ۲۴ ساعت روشنایی مداوم با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خوبی رشد و نمو می‌کند. به طور کلی بنفشه آفریقایی برای گلدهی طولانی به ۱۲ تا ۱۶ ساعت روشنایی در شبانه روز – برحسب نوع رقم- نیاز دارد. معمولاً رقم‌هایی با برگ‌های تیره تر و گل‌های پُرپَر به روشنایی بیشتر نیاز دارند. از آنجا که گرد و غباری که بر برگ‌ها می‌نشیند، میزان نور دریافتی گیاه را می‌کاهد باید سعی کنیم همواره برگ‌ها را تمیز نگه داریم. در کل بهترین راه برای تعیین کفایت میزان روشنایی این است که چگونگی رشد گیاهان را مورد توجه قرار دهیم. اگر دمبرگ‌ها بیش از حد بلند و کشیده و متمایل به سمت بالاست و برگ‌ها رنگ سبز تیره داشته و گیاه خیلی کم گل می‌دهد، نشانه کمبود روشنایی است. هنگامی که رنگ برگ‌ها روشن شده و به زردی می‌گراید نشانه زیادی نور است، در شدت نور خیلی زیاد لکه‌های سوختگی روی برگ‌ها بروز خواهد کرد.
دما: دمای مناسب برای پرورش بنفشه آفریقایی ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است. در ۲۵ درجه بنفشه آفریقایی به خوبی رشد و نمو کرده و گل فراوان می‌دهد ولی گلبرگ‌ها به نسبت کوچک و رنگ پریده می‌شوند. اگر دما از ۱۸ درجه کمتر شود رشد و نمو کاهش یافته و احتمال بروز سفیدک (نوعی بیماری قارچی شبیه به پودری سفید رنگ روی برگ‌ها) زیاد می‌شود و برگ‌ها به سمت پایین خم شده و شکننده می‌شوند. کمترین دمای قابل تحمل برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه است. این گیاه برعکس اغلب گیاهان هرچه دمای شبانه گرمتر و دمای روزانه خنک تر باشد ( ثبات و عدم اختلاف میزان درجه حرارت در طول شبانه روز) بهتر رشد و نمو می‌کند. اگر دمای روزانه بالاتر از ۲۹ درجه باشد باعث تحریک گلدهی زودهنگام و ضعیف شدن گیاه می‌شود. حداکثر دما برای این گیاه ۳۲ درجه است.

بنفشه آفریقایی پریسا

آبیاری: محیط کشت بنفشه آفریقایی باید مرطوب باشد ولی در حالت غرقاب قرار نگیرد. برای آبیاری متداول ترین روش این است که زیرگلدانی را پر از آب کرده و گلدان را در آن قرار می‌دهیم تا آب از سوراخ‌های ته گلدان به سمت بالا حرکت کند. پس از مرطوب شدن سطح خاک (تقریبا بعد از حدود نیم تا حداکثر یک ساعت) در صورت باقی ماندن آب در زیرگلدانی باید آب اضافی را خالی کرد. آبیاری از بالا برای بنفشه آفریقای مناسب نیست، زیرا ریزش آب روی برگ‌ها باعث پوسیدگی و رشد قارچ می‌شود. به خاطر داشته باشید که آبیاری باید از زیر گلدان‌ها انجام شود و به همین دلیل غبارپاشی برای این گیاه مضر است که باید رطوبت را به طریق دائمی و پایدار تامین کرد. از طرفی آبیاری مداوم از پایین موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه گیاه خواهد شد که اگر میزان نمک افزایش یابد موجب آسیب گیاه و در نهایت پوسیدگی طوقه می‌شود. به خصوص اگر کیفیت آب آبیاری مناسب نباشد. برای جلوگیری از این حالت می‌توان هر از گاهی آبیاری را از بالا ولی با دقت و جلوگیری از خیس شدن برگ‌ها – به خصوص عدم تجمع قطرات آب در قسمت مرکزی رشد گیاه- انجام داد. ریشه‌های بنفشه آفریقایی به تجمع نمک بسیار حساس است. در صورت استفاده از آب شور (وجود املاح زیاد) یا عدم دقت در استفاده از کودهای شیمیایی و تجمع نمک در خاک، گیاه توانایی جذب آب را نخواهد داشت ازین رو علی رغم آبیاری و خیس بودن بستر کاشت، گیاه علایم پژمردگی را نشان داده و در نهایت از بین خواهد رفت (به اصطلاح گیاه در اثر املاح زیاد می‌سوزد).
برای آبیاری بنفشه آفریقایی باید از آب ولرم ( هم دمای اتاق) استفاده کرد، زیرا آب سرد موجب ایجاد شوک و فروافتادن گل‌ها و ایجاد لکه‌هایی روی برگ‌ها می‌شود. اگر یک شب قبل از آبیاری ظرف آب را در اتاق نگهداری کنیم دمای آن متعادل شده از طرفی کلر موجود در آب خارج می‌گردد، زیرا کلر اضافی موجود در آب آبیاری برای بنفشه آفریقایی زیان آور است. دقت در آبیاری یکی از نکات مهم برای داشتن گیاهانی سالم و با رشد و گلدهی مطلوب است. در فاصله دو آبیاری بهتر است قدری سطح خاک خشک شود نه کاملاً خشک. حدودا هر ۵-۶ روز یکبار زمان مناسبی برای آبیاری است، البته فاصله دو آبیاری، به اندازه گیاه، اندازه گلدان، دما و رطوبت نسبی محیط و نوع محیط کشت گیاه نیز بستگی دارد. به طور کلی ایجاد شرایط نسبتا پایدار با نوسانات کم از لحاظ رطوبت و دما برای داشتن گیاهانی با رشد و گلدهی مطلوب و بهینه لازم است.
مواد غذایی( کود): از آنجایی که محیط کشت بنفشه آفریقایی فاقد خاک (رس) است تقریباً هیچ گونه مواد غذایی برای رشد گیاه ندارد، ازینرو همواره در آب آبیاری از محلول کود مناسب استفاده می‌کنیم. نیازهای همه گیاهان به هنگام رشد با زمان به گل نشستن متفاوت است. رشد و نمو (تولید گل و بذر) دو فرآیند جداگانه و مخالف هم هستند، ازین رو نباید انتظار داشت که گیاه همزمان بیشترین رشد را داشته و نیز بیشترین میزان گل را بدهد. بنفشه آفریقایی در جوانی به کود با مقدار نیتروژن بالا و هنگام گلدهی به نیتروژن کم و فسفر و پتاسیم بالا نیاز دارد. در بازار کودهای مخصوص رشد و گلدهی بنفشه آفریقایی به صورت جداگانه موجود و قابل دسترس است. نکته قابل توجه در استفاده از تمام کودهای شیمیایی رعایت دُز مصرف است. (به دلیل مشکلات ناشی از تجمع املاح همان گونه که در بالا اشاره شد) هیچ گاه کود را به میزان بیش از حد توصیه شده روی بسته به کار نبرید. بهتر است میزان کود محلول در آب را کاهش داده در عوض دفعات استفاده را افزایش دهید. هیچ گاه هنگامی که بستر کاملاً خشک و گیاه تشنه است به آن کود ندهید، زیرا ممکن است ریشه‌های گیاه توانایی جذب آب را نداشته و آسیب ببیند.

بیشتر بخوانید : چگونه گلدان را زهکشی کنیم ؟

تکثیر بنفشه آفریقایی محیط کشت: نکته ای که باید دانست این است که اکثر گیاهان گلدار برای گل دادن به خاک اسیدی نیاز دارند، اگه دیدید روی سطح خاک سفیدک جمع شده یعنی خاک شوره دار است و به سمت قلیایی شدن پیش می‌رود. همان گونه که می‌دانیم بنفشه آفریقایی در خاک نمی‌روید بلکه در آمیزه سبکی از مواد آلی درشت بافت رشد می‌کند که در کف جنگل‌های انبوه و در شکاف صخره‌ها گرد می‌آید. مخلوط خاکی مناسب باید زهکش و تهویه مناسبی داشته، در عین حال توانایی نگهداری آب کافی را داشته باشد. برای این منظور عموماً از ترکیب پیت موس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده می‌شود. (طبق تجربه شخصی من کوکوپیت هم به جای پیت موس یا مخلوط با آن قابل استفاده است). ترکیب‌های مخصوص کشت بنفشه آفریقایی به صورت تجاری نیز در بازار قابل دسترسی ست. PH محیط کشت باید ۵.۸ تا ۶.۵ باشد. به دلیل وجود پیت در این ترکیب، خاک بنفشه آفریقایی عموماً اسیدی ست. برای افزایش پی اچ می توان از پوست تخم مرغ استفاده کرد. به این صورت که پوست تخم مرغ را در آبی که برای بنفشه آفریقایی کنار می‌گذاریم به مدت یک شب خیسانده و یا آن را خرد کرده به صورت پودر درآورده به میزان یک فنجان برای  حدودا ۲۷ لیتر خاک به کار می‌برند. به این ترتیب کلسیم مورد نیاز گیاه نیز تامین خواهد شد. البته آهک زیاد هم محیط کشت را قلیایی می‌کند که برای بنفشه آفریقایی مثل اکثر گیاهان مناسب نیست. بهترین پی اچ برای رشد بنفشه آفریقایی اندکی اسیدی یعنی حدود ۶.۵ است، زیرا این گیاه خود را به پی اچ آب باران سازش داده است. در نهایت بنفشه آفریقایی به دلیل مقاومت به خشکی، گرمی هوا و سایه (نور کم) یکی از گیاهان ایده آل برای نگهداری در آپارتمان است. البته برای پرورش آن باید ۳ شرط دمای یکنواخت، رطوبت مناسب، و محیط کشت مساعد را فراهم کرد.

تعویض گلدان بنفشه افریقایی

بنفشه آفریقایی ریشه‌های بسیار ظریفی دارد. برای گلدهی این ریشه‌ها باید سالم بوده و خوب توسعه یافته باشند. اگر گیاه در خاک فشرده یا سنگین کشت شود گل نخواهد داد. برای کاشت از ترکیب پیت موس و پرلیت به نسبت مساوی استفاده کنید.

بنفشه‌های آفریقایی سالی یک بار نیاز به تعویض خاک دارند. چون به دلیل استفاده مکرر از کودهای شیمیایی و نیز به دلیل املاح موجود در آب محیط کشت به مرور اسیدی‌تر می‌شود و نیز تجمع امالح برای ریشه‌ها مضر است. از طرفی بنفشه آفریقایی در گلدان کوچک‌تر بهتر عمل می‌کند، زیرا حجم بیشتر خاک خیس اطراف ریشه‌ها احتمال بیماری‌ها قارچی و باکتریایی را افزایش میدهد.

از گلدانی استفاده کنید که قطر دهانه آن تقریباً یک سوم قطر بوته باشد. چنانچه اندازه گلدان نسبت به بوته بزرگ باشد گیاه گل نخواهد داد.

گلدان‌های سفالی و سرامیکی به دلیل مشکلات ناشی از تجمع املاح و نیز شوک سرما به ریشه‌های حساس بنفشه آفریقایی، چندان برای این گیاه مناسب نیستند. ازین رو بهتر است از گلدان‌های پلاستیکی  برای کاشت استفاده کنید.

رطوبت : رطوبت نسبی خیلی کم و خشکی هوا نیز گاه موجب خشک شدن غنچه‌ها می‌شود. در صورت خشکی بیش از حد هوا یک سینی پر از آب در نزدیکی بوته‌ها قرار دهید، تا از طریق تبخیر سطحی رطوبت نسبی افزایش یابد.

تمیز نمودن برگ‌ها: با برس مخصوص برگ‌ها را تمیز کنید. غبارپاشی نکنید، از مواد براق کننده هم استفاده ننمایید، حذف گل‌های خشک شده بر زیبایی گلدان و گل می‌افزاید.

انواع گل بنفشه آفریقایی

تکثیر بنفشه آفریقایی

1- روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تکثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تکثیر فصل تابستان است در این روش ابتدا بهترین برگ‌ها را انتخاب کنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینید برگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود. قلمه‌ها را در خاك هم می‌توانید ریشه دار کنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب‌ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه‌ها 25 درجه سانتیگراد است. قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه‌ها در آن كاشته شده اند، موجب افزایش رطوبت نسبی می‌شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می‌كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یک ماه دارای ریشه می‌شود.
2- تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد کافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده کنید.
3- بذر بنفشه آفریقایی : با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می‌توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای کاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ‌ها را روشن کنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری کنید.
علت‌های عدم گلدهی: به غیر از عوامل فوق که در چارچوب نیازهای گیاه خدمتتون گفتم، پاجوش‌های زیاد روی ساقه اصلی نیز نه تنها فرم و شکل بوته را به هم می‌زنند بلکه موجب کاهش گلدهی نیز می‌شود. بهتر است پاجوش‌های اضافی را پیش از اینکه خیلی بزرگ شوند حذف کرده و تنها یک طوقه اصلی را در یک گلدان نگه دارید. گاه علیرغم مساعد بودن تمام شرایط و سالم بودن گیاه، بوته بنفشه آفریقایی همچنان به رشد رویشی  ادامه داده و گل نمی‌دهد. در چنین شرایطی ایجاد یک تنش یا شوک می‌تواند موجب تحریک گیاه به گلدهی شود (این شوک می‌تواند به صورت تنش خشکی یا حرارتی باشد) اجازه دهید گیاه کمی پژمرده شود سپس اقدام به آبیاری کنید. فقط پیش از ایجاد تنش باید از مساعد بودن تمام عوامل و نیز سلامتی گیاه اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید : کاشت و نگهداری از گل‌های پیازی

عوارض و درمان

گل‌ها ریز و متفرق هستند: گل‌های پژمرده را حذف و گیاه را طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.
روی برگ‌ها لکه‌های قهوه ای مشاهده می‌شود : غبارپاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است، گیاه احتیاج به غبارپاشی نداشته و روش آبیاری آن مخصوص است
گیاه سالم است، ولی به طور ناگهانی زرد شده است : گاز آشپزخانه و یا گاز نفت و هوای کثیف عامل آن است، گیاه را به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید.
رگها پیچیده و خشک  و خم شده اند: هوا گرم و خشک است و گیاه احتیاج به آبیاری دارد، از رطوبت دائمی و پایدار استفاده کنید، هرگز غبارپاشی نکنید.
برگ‌ها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
رگه‌ها یا لکه های سفید رنگ روی برگ ظاهر شده : به خاطر ریختن آب روی برگ‌ها، یا سوختگی ناشی از آفتاب و یا از همه مهمتر، آبیاری نامنظم گیاه و خشکی دیدن گیاه می‌باشد، برگ‌های این چنینی را کنده و آبیاری را مرتب کنید.
نوک و یا حاشیه برگ‌ها خشک می‌شود : سوختگی ناشی از کود زیاد، شوری خاک، تجمع نمک و شوره روی خاک و مشکل pH باعث این قبیل نارسایی‌ها می‌شود.
گل‌ها شفاف و کمرنگ شده اند: صدمه مربوط به قطرات آب حاصله از غبارپاشی است، در هنگام غبارپاشی گل‌ها را محفوظ دارید. گل‌ها و برگ‌های گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاده از اندازه انجام شده است. در تمام طول سال هفته ای دو بار آبیاری کافی است، گیاه را از بالا آبیاری نکنید و طبق دستور عمل نمایید.
برگ‌های جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان‌ها دارند. در بهار گلدان‌ها را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید african-violet-2-erin-boyle-gardenista-733x836

علت گل ندادن بنفشه آفریقایی : گلدان‌ها خیلی بزرگ انتخاب شده اند. تا دو سال آینده گلدان‌ها را تعویض نکنید یا در صورتی که مواد غذایی کمکی به خاک گلدان‌ها اضافه نکرده اید، ان را کود دهی کنید.
برگ‌ها رنگ پریده هستند یا حاشیه برگ زرد می‌شود: یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل و در صورتی که برگ‌ها کوچک باقی می‌مانند طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.
برگ‌ها سیاه می‌شوند: صدمه مربوط به مواد براق کننده شیمیایی است، از آنها استفاده نکنید، برای تمیز نمودن برگ‌ها از برس نرم مخصوص استفاده کنید.
 برگ‌ها خیلی سفید یا خیلی زرد می‌شوند: به خاطر کمبود منیزیم و یا نور شدید در تابستان است، سولفات منیزیم یا کود کامل اضافه کنید و از نور مستقیم دور کنید.

برای خرید کود میکرو گیاهان آپارتمانی  به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.
بذر بنفشه آفریقایی

 آفت‌های بنفشه آفریقایی

شپشک‌ها (Mealy bugs): در بنفشه‌های آفریقایی داری شپشک اغلب برگ‌ها از رشد بازمانده و ظاهری بدشکل و پیچیده در اطراف گیاه به خود می‌گیرند.  شپشک‌ها حشراتی کوچک هستند با بدن نرم و سفید رنگ که درون ماده ای واکسی پوشیده شده و گونه‌های متعددی در این گروه قرار دارند. یکی از رایج‌ترین گونه‌ها شپشک آردآلود است که تارهای پنبه ای چسبناک دور خود ایجاد کرده حشره داخل آن محافظت می‌شود. بارزترین علامت آلودگی به شپشک آردآلود نیز مشاهده تارهای پنبه ای چسبناک در محل اتصال دمبرگ‌ها به ساقه اصلی گیاه  است) در حالت پیشرفته روی تمام سطوح از جمله پشت و روی برگ‌ها و روی دمبرگ‌ها به چشم می‌خورد (شپشک‌ها روی سطح و زیر برگ‌های گیاه از طریق مکیدن شیره گیاهی تغذیه می‌کنند. یکی دیگر از نشانه‌های هجوم شپشک‌ها وجود یک ماده چسبناک عسل مانند رو برگ‌هاست. برای تیمار گیاهان آلوده به شپشک‌ها) ابتدا به وسیله ی گوش پاک کن آغشته  به الکل تا جای ممکن حشرات را جدا کرده و برگ را تمیز کنید سپس (با استفاده از محلول یک حشره کش مناسب و طبق دستور روی بطری، پشت و روی برگ‌های گیاه را با دقت سمپاشی کنید. نکته بسیار مهم جلوگیری از شیوع شپشک‌هاست. برای این منظور گیاهان آلوده را از سایر بوته ها دور کرده و دست‌ها و لوازم کار را تمیز نگه دارید. گیاهان جدیدی هم که وارد مجموعه می‌شوند. برای اطمینان از عدم آلودگی باید در ابتدا برای مدتی(۲تا ۳ ماه) قرنطینه شوند.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

تریپس (Thrips): تریپس یکی از آفات رایج بنفشه آفریقایی است که در بافت‌های گیاه تخم ریزی می‌کند. در بنفشه آفریقایی داخل پرچم‌های گیاه (اندام  زردرنگ مرکز گل) زندگی می‌کند. در مرحله بلوغ پرواز کرده و به راحتی از گلی به گل دیگه می‌رود. این حشره بسیار ریز بوده و معمول به چشم نمی‌آید. برای دیدنش باید گل را روی یک صفحه تیره رنگ بتکانید. اگر با نوک انگشت به پرچم‌ها ضربه بزنید موجودات ریزی را خواهید دید که از پرچم‌ها خارج شده و با سرعت حرکت می‌کنند. عموما سفید رنگ  هستند، بنابراین تشخیص آنها روی گل‌هایی که رنگ روشنی دارند دشوارتر است. اواخر بهار و فصل تابستان تریپس در فضای باز) باغ و باغچه (به وفور یافت می‌شود ازین رو پس از فعالیت در بیرون و آمدن به منزل لباس‌های خود را تعویض کرده و دست‌ها رو با آب و صابون شست و شو دهید، سپس به بنفشه‌های خود بپردازید. در ضمن در صورت باز کردن پنجره‌ها از توری استفاده کنید. گل‌های جدید را نیز تا ۲ ماه قرنطینه نمایید سپس وارد مجموعه اصلی خود کنید. اما در صورت آلودگی بنفشه آفریقایی به تریپس باید قبل از همه فوراً بوته آلوده را از بقیه گیاهان خود جدا کرده و همه گل‌ها و غنچه‌ها را حذف نموده و دور بریزید. سپس بوته را با محلول یک حشره کش مناسب تیمار کنید. در مراحل ابتدایی این آفت به راحتی با حذف گل‌ها و غنچه‌ها کنترل می‌شود. مانند همه آفات و بیماری ها بهترین و موثرترین راه برای مقابله، پیشگیری است؛ از طریق رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه گیاهان جدید.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کنه سیکلامن(Cyclamen Mites): کنه سیکلامن از شیره گیاهی ساقه و جوانه های بنفشه آفریقایی در نزدیک سطح خاک تغذیه می‌کند و موجب بدشکلی و افتادن برگ‌ها و پوسیدگی از قسمت مرکزی بوته گیاه به سمت بیرون می‌شود. این آفت کوچکتر از آن است که با چشم دیده شود، اما می‌توان بقای مرده آن را که روی گیاه ریزش می‌کند به صورت پودری خاکستری رنگ مشاهده کرد. دمبرگ و پهنک بسیار شکننده  شده، گل‌ها از ریخت می‌افتند و ساقه‌ها گره دار و پیچیده می‌شوند. مرکز بوته نیز از رشد باز مانده و در صورت لمس کردن سفت و خشن به نظر می‌رسد. پیشگیری از این آفت آسان‌تر از کنترل آن است که از طریق قرنطینه گیاهان جدید برای اطمینان از عدم آلودگی و نیز ضدعفونی کردن ابزار و ظروف کاشت انجام می‌شود. بهترین راه در برخورد با گیاهان آلوده به کنه سیکلامن این است که ۳ یا ۴ برگ سالم گیاه را جدا کرده در محلول کنه کش فرو برده و برای تکثیر استفاده کنید و بقیه گیاه را از بین ببرید! در صورت تمایل می‌توان برای تیمار گیاهان آلوده به کنه آنها را به محلی با رطوبت نسبی کمتر منتقل کرده و با یک محلول کنه کش تجاری مناسب مانند دی مایت Dimite اقدام به سمپاشی نمایید. کلتان Kelthane وسایتیون Cythion نیز کنه کش‌های خوبی هستند، اما این کار باید در چند مرحله انجام گیرد و نیز این احتمال وجود دارد که کل مجموعه خود را از دست بدهید. برای جلوگیری از شیوع آفت همواره دست‌ها را تمیز نگه داشته و ابزار و ظروف کاشت را به مدت نیم ساعت در محلول ۰۱% وایتکس قرار دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  مقصودی
  05 مهر 1400
  مقصودی

  من بنفشه آفریقایی ازطریق فیتیله تکثیر کردم عالی بود ممنون از اطلاعات خوبتون

 • پاسخ
  سارا
  14 اردیبهشت 1397
  سارا

  سلام بخش تراریوم جای سوال نداره ! ی تراریوم تو تنگ دایره ماهی زدم لایه اولش سنگ خیلی درشت لایه دوم ذغال ازکبابی گرفتم ! لایهسوم دولیوان پیت ماس با تقریبا سه لیوان خاک کاکتوس +خاک 4 تا کاکتوسی ک قرار بود بره تو تراریوم ! از کاکتوسها تمیز کردم قبل کاشت راحت وبیدردسر کاشتمشون کمتراز نصف عمق شیشه شد کارم ایراد داشت ؟

گزارش اشکال در سایت