نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گیاه کالانکوئه

یکی از محبوب ترین گلهای بهاری گل کالانکوآ یا کالانکوئه است. گیاهی چند ساله با گلدهی بسیار زیبا و متنوع در رنگ های سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد می باشد. این گیاه به خاطر طول عمر گل، مقاومت به خشکی و سرما و گل های جذاب و رنگارنگش طرفداران زیادی دارد. کالانکوئه روز کوتاه است که به طور معمول از اواسط زمستان تا اواسط بهار گل دهی دارد. جهت خرید کالانکوئه به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

مشخصات گل کالانکوئه:

کالانکوئه با نام علمی "Kalanchoe blossfeldiana" و از خانواده "Crassulaceae" می باشد. این جنس دارای 200 گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی و گل های زیبای آنها مورد توجه است. گونه مورد نظر بومی ماداگاسكار بوده و ارتفاع و گسترش آن به حدود 30 سانتی متر می ‌رسد.

برگها سبز روشن، گوشتی و تخم مرغی شكل هستند كه لبه آنها به طرف بالا برگشته است. گل های كالانكوئه به رنگ های قرمز، صورتی، نارنجی، زرد و سفید است که لوله ای شكل بوده و به صورت خوشه ای ظاهر می شوند .فصل پیرایش گل ها، از اواسط پاییز تا شروع فصل گرما است.

نگهداری از این گیاه آپارتمانی گلدار بسیار آسان است و با مراقبت بسیار کم، تعداد زیادی گل ماندگار تولید می‌ کند و کمتر به بیماری دچار می ‌شود.

خرید کالانکوئه

کالانکوئه یک گزینه مناسب برای افراد پر مشغله است زیرا سازگاری بالایی با خشکی خاک دارد و در صورتی که آبیاری آن را فراموش کنید بازهم سبز می ‌ماند. این ویژگی کالانکوئه به دلیل برگهای گوشتی و آبدار آن است که آب را در خود ذخیره می ‌کنند و در صورت نیاز از آن استفاده می ‌کنند.

بیشتر بخوانید: گل های آپارتمانی محبوب و زیبا برای تزئین خانه

نگهداری و مراقبت از گل کالانکوئه:

کالانکوئه به عنوان یک گیاه خانگی به روزی 8 تا 10 ساعت نور درخشان نیاز دارد و باید در گلدانی با خاک سبک و با زه کشی خوب که حدودا نیمی از آن پرلیت است کاشته شود. تنها زمانی که کالانکوا خشک شده است لازم است به آن آب دهید می توانید انگشت خود را در خاک فرو کنید اگر خاک مرطوب بود لازم نیست به گیاه آب دهید.

اگر میخواهید گیاه خود را بعد از گلدهی دور بیندازید اصلا لازم نیست به آن کود داده تغذیه اش کنید ولی اگر میخواهید کالانکوا خود را نگهدارید می توانید دوباره گیاه را به گل بنشانید.

زمانی که گل ها شروع به پژمرده شدن کردند آنها را قطع کنید وگیاه را در یک اتاق تاریک برای مدت یک ماه قرار دهید و آبیاری گیاه را در این مدت کاهش دهید. زمانی که جوانه های جدید شروع به تشکیل شدن کردند گیاه را دوباره به یک منطقه آفتابی برگردانیدو آبیاری را طبق معمول ادامه دهید و به زودی می توانید از زیبایی گل ها لذت ببرید.

خرید گلدان کالانکوئه

کالانکوئه با گل های بسیار زیبا و رنگی یکی از محبوب ترین گل های بهاری است. این گیاه زیبا نگهداری بسیار آسانی هم دارد. جهت خرید کلیک کنید. خرید کالانکوئه

خرید گلدان کالانکوئه

کالانکوئه با گل های بسیار زیبا و رنگی یکی از محبوب ترین گل های بهاری است. این گیاه زیبا نگهداری بسیار آسانی هم دارد. جهت خرید کلیک کنید. خرید کالانکوئه

نیازهای گل کالانکوئه:

نور : این گیاهان مکان‎های آفتابی و نورِ درخشانِ خورشید را دوست دارند؛ به ویژه در تابستان که فصلِ رشدشان است. در طولِ زمستان آن را مقابلِ یک پنجره جنوبی قرار دهید

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه، کود حیوانی خاک مطلوب کالانکوئه می باشد.خاک باید دارای زهکش خوبی باشد و ph هم بین ۶/۵-۸/۵ باشد. جهت خرید خاک و بستر کشت مناسب به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

دما: دمای مناسب آن ۱۸-۲۲ درجه می باشد. این گیاه گرما را دوست دارد. دما نباید از ۱۳ درجه پایین‎تر برود. در دماهای بالای ۲۷ و زیر ۱۶ گلدهی به تاخیر می افتد.

کود: می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هردو هفته یكبار از خرداد تا شهریور ، به این گیاه كود داد. برای خرید کود به فروشگاه آنلاین نازبو مراجعه کنید.

آبیاری: در طولِ تابستان به گیاه به‎طورِ متوسط هفته ای ۲-۳ بار آب داده و در زمستان آبیاری را کاهش دهید. بینِ دفعاتِ آبیاری اجازه دهید که سطحِ خاک کاملاً خشک شود. در فصلِ زمستان گیاه می‌‎تواند تقریباً بدونِ آب سر کند.

تکثیر: این گیاه معروف را می توانید به آسانی تكثیر كنید. قلمه های انتهایی ساقه را به طول 5/7 سامنتیمتر از اواسط تا اواخر بهار با یك چاقوی تیز تهیه كنید، سپس به مدت 2 یا 3 روز در كناری قرا دهید تا در محل بریدگی ها، كال تشكیل شود.

قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید در یك اتاق معمولی با دمای 20-18 درجه سانتی گراد نگاه دارید. سپس قلمه ها را به آرامی در گلدانهایی با قطر دهانه 9 سانتی كمتر، حاوی كمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و كاكتوس قرار دهید و در دمای 21-20 درجه سانتی گراد، با نور مناسب و كافی ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید .

خاك را نسبتا مرطوب كنید و مواظب باشید كه خیلی خیس نباشد. زمانی كه ریشه دهی انجام شده و گیاه جدید شروع به رشد می كند، به آب بیشتری نیاز دارد، ولی مراقب باشید كه آبیاری بیش از اندازه نكنید.

آفات وبیماری: جزو گیاهان مقاوم در برابر آفات و بیماری ها می باشد و به جز شته های قرمز که از ساقه های گلدار این گیاه استفاده می کنند غالبا آفت دیگری تمایلی به استفاده از این گیاه ندارد  مواظب حلزون هم باشید چون برگهای این گل را دوست دارد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما از جمله عناصر زینتی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی ها علاقه وافری به حضور همیشگی آنها در منزلمان داریم. جهت آشنایی بیشتر با این گیاهان کلیک کنید. گیاهان مقاوم به سرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما از جمله عناصر زینتی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی ها علاقه وافری به حضور همیشگی آنها در منزلمان داریم. جهت آشنایی بیشتر با این گیاهان کلیک کنید. گیاهان مقاوم به سرما

درمورد گل کالانکوئه بیشتر بدانید:

• گیاهی آپارتمانی است و در گلدان سریع رشد می کند و تکثیر می شود. گیاهی مقاوم است گلدهی آن طولانی و در صورت جدا کردن گلهای خشک از گیاه تا 4 ماه گلدهی می کند

• خاک خیس باعث می شود که ریشه گیاه فاسد شود و منجر به مردن گیاه میشود.کود دادن به گیاه نیز باید غیر متناوب صورت گیرد و نباید بیشتر از یک مرتبه در ماه باشد.

• از شلوغ کردن بیش از حد گیاه خودداری کنید زیرا در صورت عدم وجود تهویه مناسب هوا اطراف برگها روی برگها لکه هایی پدید می آید.

• برای کسانی که در نواحی ساحلی زندگی میکنیدخبرخوب این است که کالانکوا نسبت به خاک وهوای محتوی نمک مقاوم است.

• گلهای بدشکل و یا کاهش تعداد گل در گل آذین، در اثر دماهای خیلی بالا یا پایین ایجاد می شود.

• دماهای خیلی بالا یا پایین یا فصل مناسب گلدهی نیست ( فصل گلدهی این گیاه پاییز است)

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

گیاهان مناسب اتاق کودکان

دقت در انتخاب نوع گیاه مناسب اتاق کودک بسیار مهم است چراکه کوکان علاقه بیشتری به گلها و گیاهان رنگارنگ و آنچه در تلویزیون یا کتاب های مخصوص کودک دیده اند دارند. در این پست ۱۰ گیاه مناسب برای اتاق کودکان را معرفی می کنیم.

معرفی گل شعله جاوید

گل شعله جاوید دارای برگ های آجدار زیبایی است که قسمت پشت آنها مایل به زرشکی می باشد، گل ها آن خیره کننده و به رنگ زرد مایل به نارنجی است. برگ های این گیاه در طول شب جمع می شود. جهت اطلاعات بیشتر درباره این گل زیبا کلیک کنید.

گلدانهای گروهی و مزیت آنها

مزیت گروهی کردن گیاهان، تنها به دلیل ظاهر آنها نیست، این کار ویژگی های مثبت دیگری نیز دارد، آب دادن به آنها ساده تر می شود و رطوبت هوای بین گیاهان بالاتر می رود. بالا بودن رطوبت برای واریته های ظریف بسیار حیاتی است. کلیک کنید.

معرفی گل بگونیا

بگونیا یکی از پرطرفدارترین گیاهان زینتی در بین گلکاران است. اگر شما هم به دنبال گیاه آپارتمانی زیبا و پر گل می‌گردید که زینت‌بخش خانه‌ی شما باشد و یا به دوستان خود هدیه دهید، بگونیا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

دیدگاه شما

بتول معین

1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من توی توضیحاتتون متوجه شدم فصل گل دهی گیاه پاییزه پس چرا گفته بودید به هیچ وجه در این فثل کود ندیم ‌‌ویاه درحال استراحته؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام من جایی از متن ندیدم که گیاه کوددهی نشه در پاییز، ولی یه قانون کلی هست که هنگامی که گیاه در استراحته نباید تغذیه بشه

ماجده

1 سال قبل

سلام من کالانکوئه رو مدتی پیش از شمال و از یکی از دوستان گرفتم و تا دیروز در حیاط منزل نگهداری میکردم که کم کم متوجه زرد شدن برگها و افتادگی آنها شدم گیاه رو از خاک بیرون آوردم و ریشه آن رو که سیاه شده بود بریدم و در آب گذاشتم امروز متوجه ریشه های جدیدی شدم که در آب زده بود اولا اینکه آیا کارم درست بوده؟ ثانیا اینکه در چه خاکی بکارم دوباره زرد نشود؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام خاک سبک ابتدا و بعد خاک استاندارد گل و گیاه، جهت خرید خاک به نازبو مراجعه کنید، میتونستین همون موقع از قارچکش هم استفاده کنید.

ناشناس

1 سال قبل

گل من برگ هاش زرد شده برسیش کردم به ریشش ی چیزای شبیه شپش چسبیده .برای بهبودش چی کار کنم؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام قارچکش و سم مناسب آبیاری کنید

علیرضا

2 سال قبل

سلام خیلی خوب بود خاک گیاه باید اسیدی باشه یا قلیایی؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام علیرضای عزیز تا حدودی قلیایی

سارا

2 سال قبل

ببخشید من گلدانم زهکشی مناسب نداشت منم مجبور شدم جابجاش کنم و چون از بیرون خریدم گفتم شاید خاکش خوب نباشه و خاکش کمی عوض کردم حالا میترسم به خاطر اینکه ریشش دست کاری شده خشک بشه. برگاش هم نوکشون قرمز و زرده من اونارو چیدم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم حالش خوب بشه و اینکه از پشت شیشه روزی 10ساعت نور داره

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سارای عزیز برای تعویض گلدان کالاتگوئه باید یکم صبوری میکردین، سر برگ ها رو نچینید، گیاه رو کاور کنید و نور براش کافیه فقط دمای مناسب و رطوبت محیطی رو براش فراهم کنید.

ناشناس

2 سال قبل

گلهای من دیگه گل نمیدن ویکی از اونها حالت قارچ زده چه سمی استفاده کنم تا بقیه شون هم آلوده نشن؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از قارچ کش کاپتان میتونین استفاده کنین، برای گلدهی بعد از رفع قارچ و آفت از کود ۳۶ ۱۲ ۱۲ یا قطره محرک رشد استفاده کنید، جهت خرید کود، خرید قارچ کش و خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

طاهره حسینی

2 سال قبل

سلام خسته نباشی من گل کالانکویه کالانکویه دارم برکاش رخته چیکار کنم میشه راهنمیایم کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام طاهره عزیز گیاه رو کاور کنید، از اسپری قطره محرک رشد استفاده کنید و آبیاری را تنظیم کنید. جهت خرید قطره محرک رشد به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام من این گیاه رو کادو گرفتم اما گلهاش خشک شده برگهاش هم داره میریزه و برگهاش ریزتر داره میشه لطفا راهنماییم کنید ایا من این گیاه بیرو بذارم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، آبیاری گیاه رو هم بیشتر کنید، گیاه رو برای چند روز کاور کنید و دمایی معتدل براش مهیا کنید.

رضا

2 سال قبل

بسیارراهنمایی جامع بود دممنون توضیحات شما عالیست

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام رضا عزیز خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

گل شیراز

3 سال قبل

سلام بسیار عالی بود،اگر برای زمان تعویض گلدانش توضیح میدادید عالی تر میشد??

نازبو - یاوری

3 سال قبل

باسلام زمان تعویض گلدان برای تمامی گلدون ها یه چیز کلیه، میتونین این دوتا مطلب رو بخونید : چند نکته برای تعویض گلدان ها روش صحیح تعویض گلدان

مهدیه

3 سال قبل

من امروز خریدم این گیاه رو امیدوارم خوشگل باشه

بهار

3 سال قبل

مرسییییییببببب??????

آزاد

3 سال قبل

عالی است بسیار متشکرم