کالانکوئه

معرفی گیاه کالانکوئه

در این مطلب خواهید خواند

کالانکوئه در مهرماه وارد بازار شده و فصل پاییز تا فصل گرم گل دهی دارد. برای کسانی که در نواحی ساحلی زندگی میکنیدخبرخوب این است که کالانکوئه نسبت به خاک وهوای محتوی نمک مقاوم است. گیاهی چند ساله و روز کوتاه است که به طور معمول از اواسط زمستان تا اواسط بهار گلدهی دارد.

نام  فارسی:کالانکوئه
خاستگاه:ماداگاسکار
نام انگلیسی:
KALANCHOE
نام علمی:KALANCHOE BLOSSFELDIANA
خانواده: CRASSULACEAE  – کراسالاسه
نام های دیگر:کالانکوآ , کالانشه‌آ , کالانشه نو, Kalanchoe, Palm Beach Belle
تعداد گونه:۲۰۰

توضیحات:

کالانکوئه با نام علمی “Kalanchoe blossfeldiana” و از خانواده “Crassulaceae” می باشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی وگل های زیبای آنها مورد توجه است. گونه مورد نظر بومی ماداگاسکار بوده و ارتفاع و گسترش آن به حدود ۳۰ سانتی متر می‌رسد.

برگها سبز روشن، گوشتی و تخم مرغی شکل هستند که لبه آنها به طرف بالا برگشته است. گل های کالانکوئه قرمز کم رنگ و لوله ای شکل بوده و به صورت خوشه ظاهر می شوند .فصل پیرایش گل ها، از اواسط زمستان تا اواسط بهار است.

کالانکوئه

نگهداری و مراقبت:

کالانکوئه به عنوان یک گیاه خانگی به روزی ۸ تا ۱۰ ساعت نور درخشان نیاز دارد و باید در گلدانی با خاک سبک و با زه کشی خوب که حدودا نیمی از آن پرلیت است کاشته شود .تنها زمانی که کالانکوا خشک شده است لازم است به آن آب دهید میتوانید انگشت خود را در خاک فرو کنید اگر خاک مرطوب بود لازم نیست به گیاه آب دهید.

اگر میخواهید گیاه خود را بعد از گلدهی دور بیندازید اصلا لازم نیست به آن کود داده تغذیه اش کنید .ولی اگر میخواهید کالانکوا خود را نگهدارید میتوانید دوباره گیاه را به گل بنشانید.

زمانی که گل ها شروع به پژمرده شدن کردند آنها را قطع کنید وگیاه را در یک اتاق تاریک برای مدت یک ماه قرار دهید و آبیاری گیاه را در این مدت کاهش دهید. زمانی که جوانه های جدید شروع به تشکیل شدن کردند گیاه را دوباره به یک منطقه آفتابی برگردانید.و آبیاری را طبق معمول ادامه دهید و به زودی می توانید از زیبایی گل ها لذت ببرید.

نیازها:

نور : این گیاهان مکان‎های آفتابی و نورِ درخشانِ خورشید را دوست دارند؛ به ویژه در تابستان که فصلِ رشدشان است. در طولِ زمستان آن را مقابلِ یک پنجره جنوبی قرار دهید

دما: دمای مناسب آن ۱۸-۲۲ درجه می باشد. این گیاه گرما را دوست دارد. دما نباید از ۱۳ درجه پایین‎تر برود. در دماهای بالای ۲۷ و زیر ۱۶ گلدهی به تاخیر می افتد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، ماسه، کود حیوانی خاک مطلوب کالانکوئه می باشد.خاک باید دارای زهکش خوبی باشد و ph هم بین ۶/۵-۸/۵ باشد.

کود: می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هردو هفته یکبار از خرداد تا شهریور ، به این گیاه کود داد.

آبیاری: در طولِ تابستان به گیاه به‎طورِ متوسط هفته ای ۲-۳ بار آب داده و در زمستان آبیاری را کاهش دهید. بینِ دفعاتِ آبیاری اجازه دهید که سطحِ خاک کاملاً خشک شود. در فصلِ زمستان گیاه می‌‎تواند تقریباً بدونِ آب سر کند.

کالانکوئه

تکثیر: این گیاه معروف را می توانید به آسانی تکثیر کنید. قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۵/۷ سامنتیمتر از اواسط تا اواخر بهار با یک چاقوی تیز تهیه کنید، سپس به مدت ۲ یا ۳ روز در کناری قرا دهید تا در محل بریدگی ها، کال تشکیل شود.

قلمه ها را دور از تابش مستقیم خورشید در یک اتاق معمولی با دمای ۲۰-۱۸ درجه سانتی گراد نگاه دارید. سپس قلمه ها را به آرامی در گلدانهایی با قطر دهانه ۹ سانتی کمتر، حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس قرار دهید و در دمای ۲۱-۲۰ درجه سانتی گراد، با نور مناسب و کافی ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید .

خاک را نسبتا مرطوب کنید و مواظب باشید که خیلی خیس نباشد. زمانی که ریشه دهی انجام شده و گیاه جدید شروع به رشد می کند، به آب بیشتری نیاز دارد، ولی مراقب باشید که آبیاری بیش از اندازه نکنید.

آفات وبیماری: جزو گیاهان مقاوم در برابر آفات و بیماری ها می باشد و به جز شته های قرمز که از ساقه های گلدار این گیاه استفاده می کنند غالبا آفت دیگری تمایلی به استفاده از این گیاه ندارد  مواظب حلزون هم باشید چون برگهای این گل را دوست دارد

کالانکوئه

بیشتر بدانید:

• گیاهی آپارتمانی است و در گلدان سریع رشد می کند و تکثیر می شود. گیاهی مقاوم است گلدهی آن طولانی و در صورت جدا کردن گلهای خشک از گیاه تا ۴ ماه گلدهی می کند

• خاک خیس باعث می شود که ریشه گیاه فاسد شود و منجر به مردن گیاه میشود.کود دادن به گیاه نیز باید غیر متناوب صورت گیرد و نباید بیشتر از یک مرتبه در ماه باشد.

• از شلوغ کردن بیش از حد گیاه خودداری کنید زیرا در صورت عدم وجود تهویه مناسب هوا اطراف برگها روی برگها لکه هایی پدید می آید.

• برای کسانی که در نواحی ساحلی زندگی میکنیدخبرخوب این است که کالانکوا نسبت به خاک وهوای محتوی نمک مقاوم است.

• گلهای بدشکل و یا کاهش تعداد گل در گل آذین، در اثر دماهای خیلی بالا یا پایین ایجاد می شود.

• دماهای خیلی بالا یا پایین یا فصل مناسب گلدهی نیست ( فصل گلدهی این گیاه پاییز است)

13 پاسخ

 1. سلام
  بسیار عالی بود،اگر برای زمان تعویض گلدانش توضیح میدادید عالی تر میشد👌🙏

  1. سلام رضا عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

 2. سلام من این گیاه رو کادو گرفتم اما گلهاش خشک شده برگهاش هم داره میریزه و برگهاش ریزتر داره میشه لطفا راهنماییم کنید ایا من این گیاه بیرو بذارم

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، آبیاری گیاه رو هم بیشتر کنید، گیاه رو برای چند روز کاور کنید و دمایی معتدل براش مهیا کنید.

 3. سلام خسته نباشی من گل کالانکویه کالانکویه دارم برکاش رخته چیکار کنم میشه راهنمیایم کنید

 4. گلهای من دیگه گل نمیدن ویکی از اونها حالت قارچ زده چه سمی استفاده کنم تا بقیه شون هم آلوده نشن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.