تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

اصول کلی سبز کردن بذرهای لعابدار مثل شاهی یا منداب

ویژگی این بذرها این است که پس از خیس خوردن حالت ژله ای به خود می گیرند و به راحتی به ماکت می چسبند.

مراحل مختلف سبز کردن:

۱-خیس کردن: مقدار مناسب بذر را پس از یک بار شستن به مدت ۴ ساعت با مقدار آب لازم خیس کنید ( میزان آب لازم برای بذر شاهی ۵ برابر و بذر منداب ۵/۲ برابر مقدار بذر است).

۲-آماده کردن ماکت: سطحی که می خواهید سبزه را روی آن سبز کنید اول با آب افشان خیس کرده سپس یک لایه پنبه به ضخامت ۱ سانتیمتر روی سطح ماکت قرار دهید به طوری که همه جای ماکت را پوشش دهد سپس روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید برای ثابت ماندن تنظیف و پنبه در جای خود می توانید با یک تکه کاموا آن را ببندید سپس سطح ماکت را با آب افشان کاملاً خیس کرده و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید دقت کنید بذر را فقط یک لایه روی تنظیف بمالید ( پس از اتمام کار با آب افشان سطح ماکت را کاملاً خیس کنید).

۳- قرار دادن روکش نایلونی: در این مرحله که بسیار مهم است یک کیسه نایلونی شفاف که دو نقطه آن را سوراخ هایی به اندازه ۳X3 ایجاد کرده اید قرار داده و اضافه های نایلون را زیر ماکت جمع کنید دقت کنید نایلون به سطح ماکت نچسبد.

آبدهی: روز اول ودوم سبزه شما به روزی ۳ بارآبدهی با آب افشان نیاز دارد از روز سوم که بذرها ریشه و جوانه کرد و سبزه شما به رنگ سبز کم رنگ در آمد دیگر احتیاج به روکش نایلونی ندارد در این مرحله سبزه را باید روزی ۲ مرتبه کاملاً سیراب نموده و دیگر احتیاج به آب افشان کردن ندارد.

محل نگهداری: در ۳-۲ روزی که نایلون روی کار قرار دارد به محیط خاصی احتیاج نداشته و می توانید سبزه را در یک محیط معمولی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وقتی نایلون را برداشتید یک روز دیگر هم سبزه را در محیط قبلی قرار داده ولی در روزهای بعد باید سبزه را روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید. البته در معرض وزش باد نباشد در این مرحله سبزه به روزی ۱ بار آبدهی نیاز دارد.

سبزه آبشار

تذکر چند نکته:
بذر منداب در ۶ روز و شاهی در ۸ روز آماده می شود. سعی کنید سبزه را در سبدهای حصیری قرار دهید تا آب از آن کاملاً تخلیه شود. اگر ماکت شما لبه دارد حتما لبه سبد را ببرید تا آب در آن جمع نشود و ایجاد بوی نامطبوع نکند.

طبیعت
برای این مدل از یک سینی پلاستیک که بتوانیم چند جای آن را سوراخ کرده تا آب کاملا تخلیه شود بعد یک تکه ابر ۱ سانتی کف آن پهن می کنیم و روی آن بذر لعابدار مثل شاهی یا منداب می کشیم متوجه باشید بذر را یک لایه استفاده کنید.

برای درخت یک تکه اسفنج را با کارد برش داده و با دست آن را حالت دهید پنبه را به ضخامت ۲ الی ۳ سانت روی آن کشیده بعد از خیس کردن آب اضافی آن را با دست می گیریم و بذر را روی آن یک لایه می کشیم و طبق آموزش عمل می کنیم به جای اسفنج از جوراب هم می توانیم استفاده کنیم یعنی یک جوراب کوتاه را پر از خاک اره یا خاک گلخانه ای کرده و بعد از اینکه آن را کاملاً خیس کرده با دست حالت درخت به آن داده و پنبه روی آن کشیده و بذر را یک لایه استفاده می کنیم و طبق آموزش عمل می کنیم جای درخت را روی ماکت زمینه خالی بگذارید.

مدل لبریز داخل سبد
برای این مدل به یک سبد و یک تکه پارچه نوع آن مهم نیست و یک تکه پنبه به ضخامت ۲ الی ۳ سانت احتیاج داریم. داخل سبد را مقدار یک لیوان سنگریزه می ریزیم تا واژگون نشود بعد آن را با پوشال کولر یا شلتوک یا چیزی که بتوانید جایگزین آن کنید پر کرده و تکه پارچه را به اندازه روی سبد بریده وادامه آن را کمی باریک تر می بریم.

بعد پنبه را روی آن گذاشته و به پارچه کوک می زنیم بعد از اتمام کار آن را کاملاً خیس کرده و با دست آب اضافه آن را می گیریم تا حالت کوبیده پیدا کند و بذر را روی آن یک لایه می کشیم و طبق آموزش قبل آن را سبز می کنیم قبلاً از تنظیف استفاده می کردیم ولی با این روش هم می توان سبزه را آماده کرد متوجه باشید ادامه سبزه روی زمین نیفتد.

سبزه عید


نویسنده مطلب سعید برهانی