تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

شبدر زینتی

نام  فارسی: شبدر زینتی
خاستگاه: جنوب آمریکا
نام انگلیسی:
Purple Shamrock
نام علمی: OXALIS REGNELLII
خانواده:   OXALIDACEAE  – شبدر ترشک
نام های دیگر: اکسالیس,شبدر ترشک,شبدر بنفش,گل عشق ، اگزالیس

توضیحات:

شبدر زینتی با نام علمی “oxalis regnellii”(اکسالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده  “oxalidaceae” ( اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا به خصوص برزیل میباشد و به تازگی به ایران وارد شده. با وجود شباهت اسمی این گیاه با گیاه شبدر، از خانواده شبدر نبوده و گیاهی کاملا متفاوت می باشد.

شبدر زینتی یا گیاه عشق دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود. این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباشد همچنین نگهداری گل اگزالیس یا همان شبدر زینتی برخلاف ظاهر آن خیلی راحت است.

سرعت رشد این گیاهان اصولا سریع و خوب است اما هر زمان که گیاه از نظر فضا (مثلا فضای داخل گلدان) دچار محدودیت شوند رشد آنان نیز کاهش می یابد . اکثر این گیاهان حدود ۲۵ سانتیمتر ارتفاع می یابد و گلهای آنان در هر زمان از سال بخصوص در طی تابستان شکوفا می شوند.

ویژگی دیگری که دارد توانایی حرکت برگها یا همون فوتوناستیک علمی است که شب ها بسته شده و روزها باز می شود که قطعا از نظر تکاملی و اکولوژی دلایل مهمی دارد

شبدر زینتی چندساله و متراکم بوده که ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و گستردگی بین ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر دارد این گیاه سرعت رشدی متوسط دارد وبین ۵ تا ۱۰ سال عمر میکند.

برگها بنفش رنگ، سه گوش و به صورت ۳ تایی میباشند.که ظاهری پروانه شکل داشته وبسیار زیبا میباشند. شاخ و برگ گیاه در طول روز باز و بسته میشود و دارای گلهایی کوچک به رنگهای سفید، صورتی و یا بنفش میباشد. همچنین گلهای شبدر زینتی معطر بوده و فصل شکوفایی آنها اواخر بهار و اوایل تابستان است.

شبدر زینتی

نیازهای شبدر زینتی:

آبیاری: برای آبیاری این گیاه ابتدا باید صبر کرد تا سطح خاک نسبتا خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کرد. آبیاری زیاد و ماندگاری آب در خاک موجب پوسیدن قسمتهای زیرزمین این گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود.

خشکی کشیدن گیاه نیز در ابتدا موجب خشکی و سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت پژمردگی گیاه خواهد شد. به طور کل در روزهای گرم به آبیاری بیشتر با فواصل کمتر نیاز دارد اما هر مقدار که دمای هوا کاهش بیابد نیاز به آبیاری نیز کمتر خواهد شد به نحوی که گاهی می توان هر ۱۰ روز یکبار و حتی دیرتر (بسته به سرمای هوا) آن را آبیاری کرد.

این گیاه نسبت به رطوبت هوا سختگیر نیست و نیازی به افزایش رطوبت هوا از طریق غبارپاشی و یا سایر روشها را ندارد

دما: این گیاهان به طور کل هوای خنک و حدود ۱۵ درجه را می پستندد اما دما را تا حدود ۲۷ تحمل کرده و به رشد خود ادامه می دهند و اگر دما بیش از ۲۷ درجه برسد این گیاهان وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می شوند.

به همین دلیل است که در روزهای گرم باید سعی کرد گیاه را اولا به شکل مناسب آبیاری کرد تا خشکی نکشد و دوما در مکانی به دور از اشعه مستقیم آفتاب قرار داد. همچنین در هوای سردتر نیز آبیاری را باید کاهش داد زیرا هوای سرد به همراه آبیاری زیاد و نامناسب مساوی با پوسیدگی و مرگ گیاه است.

نور: این گیاهان را می توان در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه کشت کرد. یعنی وجود حداقل ۵-۴ ساعت نور برای آنان کافی است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهای گرمی دارد و اگر قصد کاشت این گیاه را در فضای باز دارید بهتر است مکانی را انتخاب کنید که از ۲ بعد از ظهر به بعد دارای سایه باشد زیرا نور شدید و گرمای زیاد موجب سوختن و قهوه ای شدن برگها می شود.

مکان فاقد اشعه مستقیم خورشید اما پر از نور و روشن مشکلی را برای رشد برگها ایجاد نمی کند اما امکان دارد مانع از گلدهی گیاه شود. یکی از عکس العملهای این گیاه در برابر نور باز و بسته شدن برگها است یعنی زمانی که نور کافی است برگها باز و زمانی که نور کاهش می یابد برگها بسته می شوند.

خاک : نسبت به خاک سختگیر نیست می توان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ +شن (با ذرات ۲ میلیمتر) استفاده کرد. برای کوددهی می توان از کود با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ البته با نصف غلظت به شکل هر ۶-۴ هفته یکبار استفاده کرد.

از آنجایی که شبدر زینتی متراکم بودن ریشه هایش در گلدان را دوست دارد لزومی ندارد که هر سال نسبت به تعویض گلدان آن اقدام کرد . بهترین نشانه خروج ریشه ها از منافذ زیرین گلدان و یا بیرون آمدن قطعاتی از ساقه و پیازها از حاشیه های گلدان است که در آن صورت نیز گلدان جدید را خیلی بزرگتر در نظر نگیرید و فقط کافی است که از نظر حجمی حدود ۲۰٪ از گلدان قبلی بزرگتر باشد.

حتما به وجود منافذ زیرین گلدان و زهکش مناسب خاک دقت کنید زیرا گل آلود شدن خاک و عدم خروج آب اضافی به معنی پوسیدن پیازها و در نهایت از بین رفتن تمامی گیاه است.

تکثیر: تقسیم گیاه مادری و به بیان دیگر تقسیم پیازهای این گیاه یکی از متداولترین روشها است یعنی زمانی که نسبت به تعویض گلدان اقدام می کنیم می توان توده گیاه مادری را به دو بخش تقسیم کرد و هر یک را در داخلی جداگانه کشت کرد.

زمان تقسیم نیز انتهای زمان استراحت است. در مورد کاشت پیازها نیز باید گفت که هر ۱۰ عدد پیاز را می توان در گلدانی با دهانه به قطر ۲۵ سانت کاشت. در زمان کاشت عمق کاشت را حدود ۳-۲ سانیمتر در نظر می گیرند .

اگر در هوای آزاد قصد کاشت پیازها را دارید فاصله حدود ۱۰-۷ سانتیمتر را بین مکان کاشت در نظر بگیرید. مخلوط خاک را می توان خاک معمولی +خاک برگ+شن درشت در نظر گرفت و قبل از کاشت پیازها ابتدا خاک را خیس و مرطوب کرد سپس اجازه داد که آب اضافی خارج شود و بعد نسبت به کاشت پیازها اقدام کرد .

توجه کنید که آبیار زیاد موجب پوسیدن پیازها می شود. گلدان را در مکانی که از تابش مستقیم آفتاب لااقل به مدت ۵-۴ ساعت در روز برخوردار است قرار دهید تا رشد برگها به بهترین نحو انجام شود.

هرس: گیاهان بالغ و استقرار یافته را هر ۵-۳ سال یکبار در اوایل تابستان و یا در طی فصل رکود  از سطح زمین کف زنی می کنند یعنی تمامی برگها و سایر قسمتهای گیاه را از نزدیکی سطح زمین قطع می کنند تا رشد جدید و برگهای جدید شروع به رشد کنند . گیاهان جوان را هر ساله در اوایل تابستان و یا در طی فصل رکود کف زنی می کنند تا در خاک گسترش یابند و به استقرار آنان کمک شود.

آفات و بیماری: از جمله بیماری های این گیاه می توان به انواع سفیدک (حقیقی و دروغین) ، لکه سیاه ، پوسیدگی ریشه اشاره کرد از آفات متدوال آن نیز می توان از حلزون شته و سوسکهای سرخرطومی نام برد.

توجه: بسیار دقت داشته باشید گیاه اکسالیس به دلیل داشتن اسید اگزالیک ، گیاهی خطرناک محسوب میشود و در صورت بلعیده شدن باعث تحریک دهان و گلو و مسمومیت خواهد شد.
بوییدن گرده گیاه ، واکنش آلرژیک دارد.

شبدر زینتی

بیشتر بدانید:

• می توان این گیاه را در بین گیاهان سبز رنگ کاشت و طیف یکنواخت را از بین برد.با تواجه به آسان که این گیاه ریزوم دارد برای کاشته شدن به صورت ردیفی و در حاشیه هم مناسب است.همچنین می توان ان را به عنوان گیاهی آپارتمانی نگهداشت.

اگر گیاه زیاد بلند و بدشکل است به خاطر کمبود نور تمایل به قد کشیدن به سوی خورشید دارد برای رفع این مشکل آنرا در معرض نور خورشید قرار دهید

 این گیاه به طور کلی مناطق خنک را میپسندد ودر برابر سرما مقاوم است ولی در معرض گرمای شدید از بین خواهد رفت.

 تعویض گلدان را در زمان خواب زمستانی و رکود انجام دهید و همچنین تعویض گلدان را ۱۰ روز الی دو هفته بعد از کف بر کردن آن انجام دهید.

• این گیاه برای باز و بسته شدن برگ ها نیاز به هوای مرطوب دارد. با قرار دادن یک سینی آب زیر آن یا ظرف آب کنازر آن می توان این رطوبت را تامین کرد.

 


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • بله .حتما.

  • با سلام متشکرم از اطلاعات مفیدی که در سایت قراردادید

  • با عرض سلام و خسته نباشید
    من حدود یک ساله که یک گیاه اکسالیس دارم. در فصل تابستان بهش کود آهن دادم و خیلی خوب رشد کرد ولی از وقتی پاییز شده تمام برگ ها یکی یکی پژمرده میشن و حتی برگ های جدید اصلا رشد نمیکنن و همون ابتدا پژمرده و خشک میشن. و حدود دو هفته هست که اصلا برگ جدید نداده. نمیشه راهنمایی کنید که چرا اینجور شده؟ ممنون میشم.
    موفق باشید

    • دوست عزیز این گیاه با دمای هوا مقدار ابیاری تغییر میکنه مشکل شما یا جای گلدان کنار شوفاژ یا بخاری بوده یا برعکس جایی که دمای بیرونی تو پاییز یا زمستان هست. خلاصه هرجا دما نرمال باشه خوبه براش غیر اینصورت از بین میره. و یا نور کافی نداره البته مقدار ابیاری و زه کشی هم ممکنه هرچقدر رو به سردی میره باید ابیاری رو به مراتب کمتر کنی.حالا شما ببین الان تو کدوم شرایط هست و تغییر بده.