ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

فیکوس لیراتا

نام  فارسی: فیکوس لیراتا
خاستگاه: غرب آفریقا ، کامرون و سیرالئون
نام انگلیسی:
fiddle leaf fig
نام علمی: Ficus Lyrata
خانواده:  MORACEAE  – توت
نام های دیگر: انجیر زینتی,برگ ویلونی,انجیر ربابی,فیکوس ربابی

توضیحات:

فیکوس لیراتا یا فیکوس برگ ویلونی با نام علمی “FICUS LYRATA” از دیگر گیاهان خانواده موراسه محسوب می شود. این گیاه برگ هایی بشکل پنج ضلعی یا شبیه به یک ویلون دارد و منظره خاص و منحصر به فردی از خود نمایان می کند.

گیاه همیشه سبز و زیبای فیکوس لیراتا بومی غرب قاره آفریقا است. این گیاه در مناطق بومی خود میوه هم می دهد. هر چند گیاهان سبز به دلایل مختلف از جمله چشم نواز کردن محیط، میهمان فضاهای داخلی می شوند؛ فیکوس لیراتا خصوصاً با جلوۀ منحصر بفردش می تواند در مناطقی سردتر از زادگاهش، عنصر مهمی در طراحی دکورهای داخلی به حساب آید.

در محل اصلی خود درخت بزرگی است ولی در آپارتمان ارتفاع آن تا ۲ متر یا بیشتر میرسد. حالت چرمی و حاشیه مواج برگ ها را از زیبایی خاصی برخوردار کرده است. فیکوس لیراتا بعلت برگهایش گاهی انجیری ویولونی مینامند.

رنگ برگها سبز تیره با رگبرگ روشن هستند . اندازه برگها ۳۰تا ۵۰ سانتیمتر بوده و جنبه تزئینی آن زیاد است .اندازه برگها و طرز قرار گرفتن آنها بر روی ساقه به این گیاه علیرغم جثه نسبتا” بزرگش شکل دلپذیری میدهد.

این درخت زینتی محبوب در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری است و می توان آن را در گلدان نگهداری کرد. ولی در صورت کاشت در زمین از رشد به مراتب سریعتری برخوردار میباشد.

فیکوس لیراتا

نیازهای فیکوس لیراتا :

آبیاری: خاک گلدان همواره مرطوب باشد. آبیاری زیاد باعث ریزش برگ ها می شود. رطویت ایده آل آن ۶۰ درصد و رطوبت حداقل ۴۰ درصد باعث سالم ماندن برگ ها می شود.

نور: فیکوس لیراتا احتیاج کمی به نور دارد ولی در مقابل نیاز آن به حرارت زیاد بوده و بخصوص زمستان نباید حرارت کمتر از ۱۸ درجه باشد . هوای خشک آپارتمان را مدت کوتاهی تحمل میکند . هر هفته یکبار هم گلدان را بچرخانید تا گیاهتان سایه رشد نشود.اگه مقدار نور کافی باشد گیاه سریع تر رشد میکند.

رطوبت: به خاطر سطح تبخیر بالا به رطوبت بالایی احتیاج دارد زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب است و در طول تکامل خود  به هوای شرجی عادت کرده است. البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد.میتوان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد البته مثله بقیه فیکوس ها نیاز به غبار پاشی روزانه دارد.

ترجیحا روزی ۲ بار یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مثله آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید اگر با آب شیر این کار را کنید بعد از یک مدت لکه های آب روی برگها به جا میماند.

خاک: به خاکی با زهکشی خوب و دارای مواد آلی فراوان نیاز داره مثلا ترکیب نصف نصف پیت ماس و پرلیت دونه درشت ترکیب مناسبی است. از خاک کاکتوس یا خاک رس باغچه به هیچ عنوان استفاده نکنید.یادتان باشد آب باید به راحتی از خاک عبور کند.

دما:دمای متوسط اتاق یعنی ۱۶ تا ۲۵ درجه. فیکوس لیراتا به هوایی با دمای ثابت نیازمند است و به نوسانات دمایی حساس میباشد

فیکوس لیراتا

تکثیر: به دو روش قلمه و خوابانیدن هوایی تکثیر میگردد.زمان قلمه گرفتن در بهار میباشد:از انتهای ساقه قلمه هایی به طول ۱۰-۱۵ سانت که حداقل دارای یک برگ وسه جوانه باشد تهیه نموده.برش درست از زیر جوانه سوم باشد.برگ های تحتانی قلمه را قطع نمایید.قلمه را به مدت ۲۴ ساعت در سایه قرار دهید تاشیره ان خارج شده(یا در اب قرار دهید ).

از هورمون ریشه زایی برای قلمه استفاده نموده سپس قلمه ها را در ماسه شسته شده بکارید.اطراف قلمه را با فشار انگشت محکم نمایید .حرارت ۲۵ درجه را برای قلمه فراهم نموده.بعد از ۱-۲ ماه ریشه دار شده واماده انتقال به خاک است.

در روش خوابانیدن هوایی ساقه جوان و سالمی را ازگیاه مادری انتخاب کنید و در حالی که ساقه به پایه اصلی متصل است، آنرا به روی سطح خاک گلدان دیگری می خوابانیم. دراین روش ساقه جوان، مواد غذایی مورد نیاز خود را ازپایه مادری دریافت کرده ولی مستقلا ریشه داده و رشد می کند.

تا زمان ریشه دهی کامل، ارتباط بین ساقه و گیاه مادری ادامه دارد. پس از ریشه دهی کامل، ساقه جوان را ازپایه مادری جدا می کنیم تا گیاه جوان به طورمستقل به رشد خود ادامه دهد. در روش دیگر وقتی گیاه دربخش بالای ناحیه خوابانده شده سیستم ریشه ای را بوجود آورد، می توان گیاه جدید را ازقسمت زیرین این ناحیه در پایه مادری بریده و به گلدانی مجزا منتقل کرد.

فیکوس لیراتا

آفات و بیماریها:

کنه قرمز و شپشک آرد آلود معمولا به این گل حمله میکنند.کنه به خاطر هوای خشک محیط حمله میکند و پیشگیری از آن غبارپاشی برگها به طور روزانه میباشدو یا با سموم سیستمیک یا سم آبامکتین سم پاشی کنید.شپشک آردآلود هم با سم کونفیدور و دیازینون به طور ترکیبی از بین میرود.

نقاط سوخته روی برگ میتواند از قارچ در شرایط هوای گرم و و تهویه ناقص باشد. یا میتوان از شکستگی فیزیکی برگها باشد همچنین شیره این گل در صورت مثلا شکستگی برگ ،و در معرض هوا قرار گرفتن باعث حالت سوختگی روی برگ ها میشود.برگهای مرده روی خاک را دور بریزید.

ریزش ناگهانی برگها به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از جابجایی گیاه در اتاق است،شرایط محیط مثل نوسان دما ،خشکی هوا و قرار گیری ناگهانی جلو آفتاب داغ تابستان میباشد

زردی تدریجی وریزش برگها به خاطر کمبود رطوبت هوا  یا هوای خنک  یا  خشکی  خاک میباشد. کمبود نور هم همین اثرات را دارد.

برگهای جدید سوخته به خاطر کمی آب میباشد و نوک برگهای خشک شده  خشکیهوا یا خاک میباشد .

در صورت دیدن لکه های سبز کم رنگ روی برگ که به مرور قهوه ای میشوند پشت و روی برگ ها را با قارچکش مانکوزب سم پاشی کنید سم پاشی حداکثر ۳ بار به فاصله ۱۰ روز تکرار شود ،تا بهبود علائم، برگها را غبارپاشی نکنید .

فیکوس لیراتا

بیشتر بدانید:

نیاز نیست خاک گلدان را هر ۶ ماه یکبار تعویض کنید،چون به ریشه های گیاه آسیب وارد میشود.و زمان ترمیم ریشه ها طولانی است.و خود این موضوع باعث ایجاد تنش در گیاه میشود.

وجه داشته باشید کود را به اندازه و به نسبت تعیین شده استفاده کنید،کود زیاد باعث گیاه سوزی میشود.

تکثیر و جابجائی بهتر است در فصل بهار انجام گردد. ۲-۳ روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود.

برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر ۲ هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید. یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام ما از این گلدونها داریم برگهاش دارن زرد و قهوه ای میشن و میریزن چیکار کنیم خاکشم عوض کردم اوردم تو اتاق که نور هم داشته باشه

  • سلام
   مشکلتون شامل موارد گسترده ای میشه چند مورد رو چک کنید
   زهکشی خاک رو بررسی کنید، خاک باید زهکشی خوبی داشته باشه به این معنی که آب اضافی به سرعت از انتهای گلدون خارج بشه، همچنین خاک باید از مواد مغذی بهره مند باشه فیکوس گیاهییه که شدیدا به منابع غنی تغذیه ای احتیاج داره، تهویه خوب هم نیاز داره، اگر بعد از تعویض گلدان این اتفاق افتاده مربوط به شکیه که گیاه وارد شده، مدتی صبر کنید اگر رفع نشد از قطره محرک رشد برای رفع تنش استفاده کنید، اگر لکه های قهوه ای ایجاد میشن از پشت برک قابل مشاهده و سپس گسترش پیدا میکنن گرما رو کم کنید و از قارچ کش استفاده کنید

   جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :

   خرید کود
   خرید خاک و بستر کشت
   خرید قطره رشد
   خرید قارچ کش کاپتان

 • سلام یه سوال داشتم .
  چرا فیکوس من برگهای جدید که میزنه ریز هستن؟ در طول یک ماه ۵ الی ۶ برگ جدید زد ولی همشون ریز هستن .پنجره جنوبی نور خوبی داره ، خاک هم جدیدا ریخته و زهکش مناسب داده

  • سلام و عرض ادب

   لطفا رطوبت محیطی رو بالا ببرید، از کود گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید

   خرید کود گیاهان آپارتمانی

 • سلام وقت بخیر من فیکوس لیراتا حدود ۷ساله دارم دوتا شاخه جانبی هم زده تکثیرشون کردم از قسمت اصلی گیاه ولی نمیدونم چرا رشدش خیلی کمه حتی کودسه بیست وهیومیک اسیدهم بهش دادم خاکسم کاملا خاک سبک وزهکشی داره روبه پنجره جنوبیه ونورش غیرمستفیم میباشد لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام
   رطوبت محیط رو بالا ببرید و از قطره محرک رشد استفاده کنید.