نازبو
معرفی گیاه فيكوس ليراتا
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی گیاه فيكوس ليراتا

فيكوس ليراتا يا فيكوس برگ ويلوني با نام علمی "FICUS LYRATA" از ديگر گياهان خانواده موراسه محسوب مي‌شود. اين گياه برگ‌هايي بشكل پنج ضلعي يا شبيه به يك ويلون دارد و منظره خاص و منحصر به فردي از خود نمايان مي‌كند. گیاه همیشه سبز و زیبای فیکوس لیراتا بومی غرب قاره آفریقا است. این گیاه در مناطق بومی خود میوه هم می‌دهد. هر چند گیاهان سبز به دلایل مختلف از جمله چشم‌نواز کردن محیط، میهمان فضاهای داخلی می‌شوند؛ فیکوس لیراتا خصوصاً با جلوۀ منحصر بفردش می‌تواند در مناطقی سردتر از زادگاهش، عنصر مهمی در طراحی دکورهای داخلی به حساب آید. در محل اصلی خود درخت بزرگی است ولی در آپارتمان ارتفاع آن تا ۲ متر یا بیشتر می‌رسد. حالت چرمی و حاشیه مواج برگ‌ها را از زیبایی خاصی برخوردار کرده است. فیکوس لیراتا به علت برگ‌هایش گاهی انجیری ویولونی می‌نامند. رنگ برگ‌ها سبز تیره با رگبرگ روشن هستند. اندازه برگ‌ها ۳۰تا ۵۰ سانتیمتر بوده و جنبه تزئینی آن زیاد است. اندازه برگ‌ها و طرز قرار گرفتن آن‌ها بر روی ساقه به این گیاه علیرغم جثه نسبتاً بزرگش شکل دلپذیری می‌دهد. این درخت زینتی محبوب در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری است و می‌توان آن را در گلدان نگهداری کرد. ولی در صورت کاشت در زمین از رشد به مراتب سریع‌تری برخوردار می‌باشد.

برای خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نام  فارسی: فيكوس ليراتا
خاستگاه: غرب آفریقا، کامرون و سیرالئون
نام انگلیسی:
fiddle leaf fig
نام علمی: Ficus Lyrata
خانواده:  MORACEAE  - توت
نامهای دیگر:

انجیر زینتی، برگ ويلوني، 

انجیر ربابی، فیکوس ربابی

 

فیکوس لیراتا

نیازهای فیکوس لیراتا

آبیاری: خاک گلدان همواره مرطوب باشد. آبیاری زیاد باعث ریزش برگ‌ها می‌شود. رطویت ایده آل آن 60 درصد و رطوبت حداقل 40 درصد باعث سالم ماندن برگ‌ها می‌شود.
نور: فیکوس لیراتا احتیاج کمی به نور دارد ولی در مقابل نیاز آن به حرارت زیاد بوده و به خصوص زمستان نباید حرارت کمتر از ۱۸ درجه باشد. هوای خشک آپارتمان را مدت کوتاهی تحمل می‌کند. هر هفته یکبار هم گلدان را بچرخانید تا گیاهتان سایه رشد نشود. اگه مقدار نور کافی باشد گیاه سریع‌تر رشد می‌کند.
رطوبت: به خاطر سطح تبخیر بالا به رطوبت بالایی احتیاج دارد، زیرا این گل بومی مناطق گرم و مرطوب است و در طول تکامل خود  به هوای شرجی عادت کرده است. البته با گذاشتن یک سینی پر از آب زیر گلدان طوری که با گلدان در تماس نباشد. می‌توان رطوبت پایداری برای وی ایجاد کرد، البته مثله بقیه فیکوس‌ها نیاز به غبار پاشی روزانه دارد. ترجیحاً روزی ۲ بار یکبار صبح و یکبار هم شب با آب بدون املاح مثله آب جوشیده یا معدنی غبار پاشی کنید، اگر با آب شیر این کار را کنید بعد از یک مدت لکه‌های آب روی برگ‌ها به جا می‌ماند.
خاک: به خاکی با زهکشی خوب و دارای مواد آلی فراوان نیاز دارد، مثلاً ترکیب نصف نصف پیت ماس و پرلیت دونه درشت ترکیب مناسبی است. از خاک کاکتوس یا خاک رس باغچه به هیچ عنوان استفاده نکنید. یادتان باشد آب باید به راحتی از خاک عبور کند.

برای خرید پرلیت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

فیکوس لیراتا

دما: دمای متوسط اتاق یعنی ۱۶ تا ۲۵ درجه. فیکوس لیراتا به هوایی با دمای ثابت نیازمند است و به نوسانات دمایی حساس می‌باشد.

تکثیر: به دو روش قلمه و خوابانیدن هوایی تکثیر می‌گردد زمان قلمه گرفتن در بهار می‌باشد: از انتهای ساقه قلمه‌هایی به طول 10-15 سانت که حداقل دارای یک برگ و سه جوانه باشد تهیه نموده. برش درست از زیر جوانه سوم باشد. برگ‌های تحتانی قلمه را قطع نمایید. قلمه را به مدت 24 ساعت در سایه قرار دهید تا شیره آن خارج شده (یا در اب قرار دهید). از هورمون ریشه زایی برای قلمه استفاده نموده سپس قلمه‌ها را در ماسه شسته شده بکارید. اطراف قلمه را با فشار انگشت محکم نمایید. حرارت 25 درجه را برای قلمه فراهم نموده. بعد از 2-1 ماه ریشه دار شده و آماده انتقال به خاک است. در روش خوابانیدن هوایی ساقه جوان و سالمی را از گیاه مادری انتخاب کنید و در حالی که ساقه به پایه اصلی متصل است، آنرا به روی سطح خاک گلدان دیگری می‌خوابانیم. در این روش ساقه جوان، مواد غذایی مورد نیاز خود را از پایه مادری دریافت کرده، ولی مستقلاً ریشه داده و رشد می‌کند. تا زمان ریشه‌دهی کامل، ارتباط بین ساقه و گیاه مادری ادامه دارد. پس از ریشه‌دهی کامل، ساقه جوان را از پایه مادری جدا می‌کنیم تا گیاه جوان به طور مستقل به رشد خود ادامه دهد. در روش دیگر وقتی گیاه دربخش بالای ناحیه خوابانده شده سیستم ریشه ای را بوجود آورد، می‌توان گیاه جدید را از قسمت زیرین این ناحیه در پایه مادری بریده و به گلدانی مجزا منتقل کرد.

برای خرید پیت ماس به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

فیکوس لیراتا

آفات و بیماری‌ها

کنه قرمز و شپشک آرد آلود معمولاً به این گل حمله می‌کنند. کنه به خاطر هوای خشک محیط حمله می‌کند و پیشگیری از آن غبارپاشی برگ‌ها به طور روزانه می‌باشد و یا با سموم سیستمیک یا سم آبامکتین سم پاشی کنید. شپشک آردآلود هم با سم کونفیدور و دیازینون به طور ترکیبی از بین میرود.

نقاط سوخته روی برگ می‌تواند از قارچ در شرایط هوای گرم و و تهویه ناقص باشد یا می‌توان از شکستگی فیزیکی برگ‌ها باشد همچنین شیره این گل در صورت مثلا شکستگی برگ و در معرض هوا قرار گرفتن باعث حالت سوختگی روی برگ‌ها می‌شود. برگ‌های مرده روی خاک را دور بریزید.

ریزش ناگهانی برگ‌ها به خاطر نوسانات دمایی ناگهانی ناشی از جابجایی گیاه در اتاق است، شرایط محیط مثل نوسان دما، خشکی هوا و قرارگیری ناگهانی جلو آفتاب داغ تابستان می‌باشد.

زردی تدریجی و ریزش برگ‌ها به خاطر کمبود رطوبت هوا یا هوای خنک یا خشکی خاک می‌باشد. کمبود نور هم همین اثرات را دارد.

برگ‌های جدید سوخته به خاطر کمی آب می‌باشد و نوک برگ‌های خشک شده خشکی هوا یا خاک می‌باشد.

برای خرید سم و قارچ کش به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

در صورت دیدن لکه‌های سبز کم رنگ روی برگ که به مرور قهوه‌ای می‌شوند، پشت و روی برگ‌ها را با قارچکش مانکوزب سم پاشی کنید، سم پاشی حداکثر 3 بار به فاصله 10 روز تکرار شود، تا بهبود علائم، برگ‌ها را غبارپاشی نکنید.

فیکوس لیراتا

بیشتر بدانید:

 • نیاز نیست خاک گلدان را هر 6 ماه یکبار تعویض کنید، چون به ریشه‌های گیاه آسیب وارد می‌شود و زمان ترمیم ریشه‌ها طولانی است و خود این موضوع باعث ایجاد تنش در گیاه می‌شود.
 • توجه داشته باشید کود را به اندازه و به نسبت تعیین شده استفاده کنید، کود زیاد باعث گیاه سوزی می‌شود.
 • تکثیر و جابجائی بهتر است در فصل بهار انجام گردد. 2-3 روز قبل از جابجا نمودن به گیاه آب ندهید تا خاک خشک شده و از اطراف ریشه گیاه جدا نشود.
 • برای تقویت گیاه در فصول سرد هر ماه یکبار و در فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید. یک قاشق کود را در یک لیتر آب حل نمایید وبه صورت آبیاری به گیاه بدهید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  محدثه
  15 دی 1402
  محدثه

  من تازه خریدمش، اطلاعی درباره گیاه نداشتم.از اونجایی که نوشته هوای گرم و مرطوب میخواد به نظرتون توی آب و هوای یزد خوب میشه ؟!

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  11 بهمن 1402
  نازبو - یاوری

  شرایط داخل ساختمون براش مهیا کنید مشکلی نداره

 • پاسخ
  شراره
  19 فروردین 1402
  شراره

  درود بر شما.گلدان فیکوس بزرگی،حدود ۲ متر دارم که متاسفانه در اثر کمبود آب و رطوبت برگهای پایینیش و از دست داد.می خواستم بدونم روی ساقه در قسمت پایین که برگهاش و از دست داده،دیگه برگ‌درنمیاد و خالی میمونه یا دوباره رویش برگ خواهد داشت؟سپاس ازتون

 • پاسخ
  ظفر
  11 شهریور 1401
  ظفر

  با سلام نمنه این گیاه را تازه خریداری کرده ام اما پس از انتقال به منزل برگ های آن حالت افتادگی دارد و از پایین هم تعدادی در حال خشک شدن است. راهنمایی بفرمایید.

 • پاسخ
  ناشناس
  09 آبان 1400
  ناشناس

  سلام ايا مبشور از اين گياه در راه پله بدون نور استفاده كرد

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بدون نور خیر، نور کم نیاز داره و مهمتر اینکه دمای زیر ۱۸ درجه مشکلساز میشه برای رشد گیاه

 • پاسخ
  ناشناس
  06 مهر 1400
  ناشناس

  سلام من چند وقته این گیاهو خریدم الان یدونه از برگاش کامل خشک شده و برگ های جدید هم لبه هاش سیاه شده

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام رطوبت محیطی کم و قارچ میتونه از دلایلش باشه

 • پاسخ
  فیکمس
  09 مرداد 1400
  فیکمس

  قارچ فیکوسی سمی

 • پاسخ
  زینب
  15 تیر 1400
  زینب

  سلام بذر فیکوس لیراتا چند از کجا بگیرم

 • پاسخ
  کبری
  27 فروردین 1400
  کبری

  سلام من یه ماهه فیکوس لیراتا خریدم حدود 1 هفته که برگهایش به سمت پایین کشیده شدن علتش چی میتونه باشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 اردیبهشت 1400
  نازبو - یاوری

  سلام کبری عزیز رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، دما رو کنترل کنید و آبیاری رو منظم کنید

 • پاسخ
  ناشناس
  08 مرداد 1399
  ناشناس

  سلام فیکوسم رو وقتی اووردم چنتا برگ خوب داد ولی الان یک ماه بیشتر نوک زده ولی باز نمیشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  12 مرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو کوددهی کنید و رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  خانم حیدری
  25 فروردین 1399
  خانم حیدری

  سلام وقت بخیر من فیکوس لیراتا حدود ۷ساله دارم دوتا شاخه جانبی هم زده تکثیرشون کردم از قسمت اصلی گیاه ولی نمیدونم چرا رشدش خیلی کمه حتی کودسه بیست وهیومیک اسیدهم بهش دادم خاکسم کاملا خاک سبک وزهکشی داره روبه پنجره جنوبیه ونورش غیرمستفیم میباشد لطفا راهنماییم کنید.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  27 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام رطوبت محیط رو بالا ببرید و از قطره محرک رشد استفاده کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  05 فروردین 1399
  ناشناس

  سلام یه سوال داشتم . چرا فیکوس من برگهای جدید که میزنه ریز هستن؟ در طول یک ماه ۵ الی ۶ برگ جدید زد ولی همشون ریز هستن .پنجره جنوبی نور خوبی داره ، خاک هم جدیدا ریخته و زهکش مناسب داده

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام و عرض ادب لطفا رطوبت محیطی رو بالا ببرید، از کود گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید خرید کود گیاهان آپارتمانی

 • پاسخ
  ناشناس
  13 مهر 1398
  ناشناس

  سلام ما از این گلدونها داریم برگهاش دارن زرد و قهوه ای میشن و میریزن چیکار کنیم خاکشم عوض کردم اوردم تو اتاق که نور هم داشته باشه

 • پاسخ
  سلطانی از بوشهر
  27 خرداد 1401
  سلطانی از بوشهر

  باسلام من هم دارم اشتباهی که کردم نقاشی خونه داشتم گذاشتمش حیاط نور مستقیم آفتاب مضر است نور غیرمستقیم بهترینه براش!

 • پاسخ
  ابوالفضل یاوری
  13 مهر 1398
  ابوالفضل یاوری

  سلام مشکلتون شامل موارد گسترده ای میشه چند مورد رو چک کنید زهکشی خاک رو بررسی کنید، خاک باید زهکشی خوبی داشته باشه به این معنی که آب اضافی به سرعت از انتهای گلدون خارج بشه، همچنین خاک باید از مواد مغذی بهره مند باشه فیکوس گیاهییه که شدیدا به منابع غنی تغذیه ای احتیاج داره، تهویه خوب هم نیاز داره، اگر بعد از تعویض گلدان این اتفاق افتاده مربوط به شکیه که گیاه وارد شده، مدتی صبر کنید اگر رفع نشد از قطره محرک رشد برای رفع تنش استفاده کنید، اگر لکه های قهوه ای ایجاد میشن از پشت برک قابل مشاهده و سپس گسترش پیدا میکنن گرما رو کم کنید و از قارچ کش استفاده کنید
  جهت خرید ابزار باغبانی مورد نیازتون می تونین از لینک های زیر اسنفاده کنید :
  خرید کود
  خرید خاک و بستر کشت
  خرید قطره رشد
  خرید قارچ کش کاپتان

 • پاسخ
  محمدرضا
  19 اسفند 1400
  محمدرضا

  سلام وقت بخیر فیکوس لیراتا من دوتا جونه زد ولی جفتش افتاد یدونش یه ذره سیاه شد یه دونش سبز بود دلیلش چیه؟!

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 اردیبهشت 1401
  نازبو - یاوری

  سلام آبیاری زیاد و قارچ میتونه از دلایلش باشه