نازبو
آموزش و مقالات

6 نکته مهم برای آبیاری صحیح گیاهان

16 مهر 1397
0
آبیاری گیاهان یکی از فعالیت‌های روزمره‌ای است که افراد گیاه دوست درگیر آن بوده و بسیاری از مواقع هم از آن لذت می‌برند. وقتی صحبت از آبیاری می شود هیچ قانون سخت و محکمی وجود ندارد. این یک تصمیم گیری است که به نوع گیاه، خاک، آب و هوا، زمان سال و بسیاری از متغیرهای دیگر بستگی دارد. این مطلب را دنبال کنید تا با نحوه صحیح آبیاری گیاهان آشنا شوید و سلامت بیشتری را برای گیاهان خانگی خود تامین کنید.

روی منطقه ریشه تمرکز کنید

به یاد داشته باشید که این ریشه ها هستند که به آب نیاز دارند نه برگ ها. مرطوب کردن شاخ و برگ گیاهان تنها باعث هدر رفتن آب می شود و حتی ممکن است موجب گسترش بیماری گیاهان شود. همچنین اگر آبیاری خیلی سریع انجام شود یا آب زیادی را در یک زمان به کار ببرید ممکن است آب از منطقه ریشه ها خارج شود و ریشه ها خشک بمانند. آبیاری آهسته معمولا موثرتر است.

تنها زمانی که نیاز است آبیاری کنید

تایمرهای اتوماتیک برای آبیاری بسیار مفید هستند. فقط باید به شرایط آب و هوایی دقت داشته باشید و زمان هایی که بارندگی فراوان است میزان آن را کاهش دهید. آبیاری بیش از حد می تواند به همان اندازه به گیاهان آسیب برساند.

آبیاری عمیق و کامل

ریشه چمن ها معمولا در عمق 15 سانتی متری خاک متمرکز می شوند و این عدد برای درختچه ها، درختان و بوته ها بالای 30 سانتی متر می باشد. در خاک سنگین ممکن است ساعت ها طول بکشد تا آب به عمق 15 تا 30 سانتی متری برسد. برای بررسی پیشرفت از انگشت خود یا بیل استفاده کنید.

بهترین زمان برای آبیاری صبح است

آب وقتی خنک باشد دیرتر تبخیر می شود. گیاهانتان را صبح زود آبیاری کنید تا هم کمتر تبخیر شود و هم مقاومت لازم در برابر گرمای روز را به دست آورند. از یک سر پخش کننده که قابلیت قطع و وصل داشته باشد استفاده کنید تا هنگام جابجایی بین گلدان ها یا باغچه ها آب هدر نرود. همچنین آبیاری صبح زود به برگ گیاهان شانس خشک شدن می دهد، که در نتیجه آن خطر ابتلا به بیماری های قارچی که در شرایط مرطوب پیش می آید، کاهش می یابد.

از مالچ یا خاکپوش استفاده کنید

یک لایه 2 تا 3 اینچی از مالش ارگانیک مثل کاه، خاک اره، برگ یا پوست گیاهان، گیاهان علفی خرد شده، لاش برگ روی باغچه خود قرار دهید. مردم اغلب به مالچ به عنوان یک هزینه و کار اضافی نگاه می کنند. اما مالچ یک گزینه درجه یک برای حفظ رطوبت خاک، جلوگیری از تبخیر و بهبود محیط برای رشد ریشه است. مالچ همچنین علف های هرزی که برای به دست آوردن رطوبت با گل و گیاه شما رقابت می کنند را پایین نگه می دارد. مالچ همچنین خاک را تجزیه می کند و آن را بهبود می بخشد و باعث می شود آب بیشتری جذب کند.

از ابزار مناسب استفاده کنید

برای آبیاری گیاهان تان سعی کنید به جای آب پاش از شیلنگ جذب کننده و یا آبیاری قطره ای استفاده کنید. شیلنگ های جذب کننده در تمام طول خود سوراخ های ریزی دارند که سرعت تراوش را کم می کند. آبیاری قطره ای و لوله های جذب کننده بسیار کارآمدتر از آبیاری از بالا هستند زیرا مستقیما به سیستم ریشه ای گیاه تحویل داده می شوند و مرحله تبخیر در مسیر رسیدن آب به زمین حذف می شود. اطلاعات بیشتر درباره آبیاری قطره ای را از لینک زیر بخوانید: انواع آبیاری و روش های جدید آبیاری در جهان

مطالب پیشنهادی

کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه
01 شهریور 1396
تزیین فضا با گیاهان گوشتی
02 خرداد 1397
آشنایی با گیاه پنیرک و خواص دارویی آن
12 آبان 1397
معرفی سبزیجات سایه دوست
15 مهر 1398
گیاهان سمی برای حیوانات خانگی
06 آبان 1396
گیاه ازمک و خواص دارویی آن را بیشتر بشناسید
24 تیر 1396
گیاهان رطوبت دوست برای حمام
22 اسفند 1396
کلیپ آموزشی ساخت بونسای آدنیوم
26 فروردین 1398
سنسور هوشمند نظارت بر گل و گیاه
19 شهریور 1396
اثرات تغییر دما بر رشد کاکتوس ها
30 آبان 1396