تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

۵ توصیه مهم برای پرورش ساکولنتها

پرورش گیاهان گوشتی یا ساکولنت از جمله کاکتوسها کار بسیار آسانی است به شرطی که چند اصل اساسی را در این زمینه بدانید. در واقع این گروه از گیاهان نیاز بسیار کمی به مراقبت و رسیدگی دارند در حالی که همیشه خوب و سرحال و سالم هستند. ۵ توصیه زیر را در مراقبت از گیاهان ساکولنت همیشه آویزه گوش خود کنید تا از زیبایی گیاهانتان لذت ببرید.

۱-آبیاری عمیق اما به دفعات کم انجام دهید

بسیاری از افراد در همین نکته اساسی مشکل دارند. یادتان باشد آب زیاد دشمن اصلی گیاهان گوشتی است. این نکته اصل مهمی در پرورش تمامی گیاهان گوشتی و آبدار از جمله کاکتوسهاست. اکثر افراد به علت آبیاری بیش از حد این گیاهان آنها را از دست میدهند.

با این حال گیاهان گوشتی هر بار که آبیاری میشوند باید تمام سیستم ریشه شان غرق در آب شده و کامل رطوبت دریافت نماید. سپس بگذارید تا خاک آن کامل خشک شود و دو مرتبه آبیاری کنید.

بنابراین خشک شدن کامل خاک بین دو آبیاری اصل مهمی است که نباید فراموش کنید. هر چه برگهای گیاه گوشتی و آبدار تر باشند، گیاه نیاز کمتری به آب دارد بنابراین دفعات کمتری آبیاری را انجام دهید. اگر چه برخی از گیاهان با افتادگی برگهایشان نیاز به آب را به شما اعلام میکنند اما غالبا چنین نیست.

۲-گیاه را درخاکی با قابلیت زهکشی مناسب نگهداری کنید

برای این که خاک بین دو آبیاری کامل خشک شود و از طرفی پس از خشک شدن آن را عمیق آبیاری کنید، باید قابلیت زهکشی خاک مناسب باشد وگرنه به مدت طولانی خیس و اشباع از آب مانده و باعث گندیدگی ریشه میشود.

خاک گیاهان گوشتی باید سبک و متخلخل باشد تا آب به راحتی از داخل آن تخلیه شود. برای این منظور مقداری پرلیت یا ماسه به خاک اضافه کنید. نسبت پرلیت به خاک باید برابر باشد. همچنین میتوانید خاک کاکتوس آماده خریداری نمایید.

پرورش ساکولنتها

۳-گیاه را در مکانی کاملا آفتابگیر بگذارید

گیاهان ساکولنت نیاز زیادی به نور خورشید دارند تا سالم بمانند. اگر چه برخی از این گیاهان ممکن است نور مستقیم خورشید در روزهای داغ تابستانی را دوست نداشته باشند اما در کل باید نور زیادی دریافت کنند.

در صورتی که کاکتوس در فضای باز بیرون قرار دارد آن را در جایی بگذارید که مدتی هم سایه داشته باشد و خنک بماند. نور صبحگاهی مناسب تر است.

اگر گیاه را در داخل خانه نگهداری میکنید آن را در پشت پنجره ای آفتابگیر بگذارید که در بیشتر ساعات روز آفتاب داشته باشد. احتمال سوختگی برگها در داخل خانه بسیار کمتر است چرا که محیط خنک است.

یکی از علائمی که نشان میدهد گیاه آفتاب کافی دریافت نمیکند، باریک و بلند شدن گیاه است. اگر گیاه شما شروع به قد کشیدن کرد در حالی که فاصله بین برگهای آن زیاد شده است خوشحال نشوید، چرا که گیاه در تلاش برای رسیدن به نور بیشتر است.

به خاطر داشته باشید گیاهانی که نور مناسب مورد نیاز خود را دریافت نمیکنند ضعیف میشوند.

۴-به راحتی گیاه را تکثیر کنید

تکثیر گیاهان گوشتی کار ساده ای است. به راحتی میتوانید با قطع کردن برگ از گیاه مادر و قرار دادن آن در خاک مرطوب (پس از این که انتهای آن خشک شد)گیاه را تکثیر نمایید. اگر گیاهان گوشتی تان زیاد شده است میتوانید آنها را به دیگران هدیه داده و علاوه بر کمک به گسترش گیاهان، آنها را خوشحال کنید.

۵-آزمایش کنید

واکنشهای گیاه را زیر نظر داشته باشید تا بهتر بتوانید نیازهای آن را بشناسید. برای مثال هنگام آبیاری برای این که دقیقا بدانید نیاز گیاهتان چگونه است، واکنش آن را در فواصل مختلف آبیاری زیر نظر داشته باشید چرا که برخی گیاهان ممکن است در گلدان فضای کمتر و خاک کمتری داشته و زودتر تشنه شوند در حالی که گلدان دیگری در همان اندازه ریشه کمتر و نیاز کمتر به آب دارد.

هر منطقه و شرایط محیطی متفاوت است و حتی در یک ساختمان وضعیت اتاقهای رو به آفتاب با اتاقهای پشت به نور کاملا متفاوت است. نظارت بر واکنشهای گیاه کار جالب و هیجان انگیزی است و باعث میشود با گیاه ارتباط بیشتری برقرار کرده و بیشتر لذت ببرید.


نویسنده مطلب سعید برهانی