نازبو
آموزش و مقالات

آشنایی با ساکولنت و نگهداری از آنها

19 شهریور 1396
22

ساکولنت چیست؟

ساکولنت (succulent) به هر گیاهی که دارای اندام های گوشتی، سفت و ذخیره کننده  آب است، اطلاق می گردد. ساکولنت ها آب را در برگها، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره می کنند. این گیاهان خود را با شرایط آب و هوایی خشک و لم یزرع در سرتاسر جهان، از آفریقا تا صحرای آمریکا، وفق داده اند و همین سازگاری باعث شده که بتوانیم انواع ساکولنت گوشتی را که دارای برگهای پهن، گلهای سفت و برگهای اشکی یا ستونی هستند در منزل پرورش دهیم. گروهی از ساکولنت ها مانند آلوئه ها به خوبی شناخته شده اند در حالیکه برخی از آنها ناشناخته اند. جهت خرید بذر کاکتوس به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

ساکولنت ها یکی از معروف ‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان در باغ‌ های جدید می‌ باشند و دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است. پرورش آن‌ ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند، بسیار بادوام می‌ باشند و تکثیر آن‌ ها بسیار آسان است. همچنین ساکولنت‌ ها در صورت وجود نور کافی برای نگهداری در گلدان، حیاط و پشت‌ بام بسیار مناسب هستند.

تفاوت ساکولنت و کاکتوس در چیست؟

کاکتوس ها رو می توانیم از خانواده ساکولنت ها بدانیم اما هر ساکولنتی، کاکتوس نیست. به آن دسته از ساکولنت هایی که برجستگی روی بدنه دارند و در ادامه آن برآمدگی تیغ های تیزی دارد در دسته کاکتوس ها قرار می گیرند. اما آن دسته از گیاهان گوشتی و آبدار و بدون تیغ را از دسته ساکولنتها می توان دانست. اصولا ساکولنت ها به دو دلیل عمده در بین افراد محبوبیت دارند: اولا زیبا هستند. ثانیا گیاهان نسبتا مقاوم و همیشه سبزی هستند.

انواع ساکولنت ها: 

هاورتیا: خانواده‌ هاورتیا گونه ‌ای از ساکولنت ‌های با اندازه‌ کوچک هستند که بومی آفریقای جنوبی‌ اند. این گیاهان نور زیاد و آب کم لازم دارند. گونه ‌هاورتیا برخلاف اندازه‌ کوچکشان انواع بسیار گوناگونی دارند. از جمله انواع هاورتیا می توان به هاورتیا گورخری، هاورتیا شیشه ای، هاورتیا عنکبوتی، هاورتیا دانه برفی، آلبینو و لیموفیلیا اشاره کرد.

همچنین بخوانید: معرفی هاورتیا گورخری

سمپریوم: این ساکولنت ها بومی آفریقای جنوبی و بخش هایی از امریکاست. سمپریوم ها به دلیل شکل رز مانند خود و داشتن برگسارهای با تنوع رنگی بسیار زیاد و بستن تار در بعضی گونه ها جزء ساکولنت های بسیار پرطرفدار محسوب می شود. سمپریوم به خوبی در مقابل سرما مقاومت می کند و به تجربه دیده شده حتی در زمستان های سرد قادر به حیات می باشد. از این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود. برگها همیشه شاداب است و نوک برگها می توانند بنفش، قرمز، قهوه ای، زرد باشند. سمپریوم ها به دو دسته پرطرفدار تکنورم (سمپریوم لب ماتیکی) و سمپریوم آراکنویدیوم (سمپریوم تارعنکبوتی) تقسیم می شود.

سدوم: سدوم ها بومی مناطق مختلفی در نیمکره شمالی هستند حدود ۴۰۰ گونه در این خانواده وجود دارد که همگی برگ ‌های گوشتی و آبدار دارند و در بین آنها گیاهان یک ساله، چند ساله، گیاهان خزنده به نام stonecrops و گیاهان بوته ‌ای یافت می ‌شود. این ساکولنت ‌ها شکل و اندازه‌ بسیار متنوعی دارند و اندازه‌‌ آن‌ ها از چند ‌سانتی ‌متر تا یک متر متفاوت است. سدوم ‌ها از گونه‌ کراسولا هستند. در هوای خنک و روشن رنگ قرمز خود را حفظ میکنند و در هوای گرم گونه های دارای رنگدانه قرمز سبز میشوند. از انواع سدوم ها می توان سدوم مورگانیانوم، سدوم عروسکی، سدوم سنگی، سدوم سپوریوم، سدوم مینیاتوری و ... نام برد.

بیشتر بخوانید: معرفی گیاه سدوم

آئونیوم: گل آئونیوم که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته ها ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می ‌یابد. ساقه کرم مایل به قهوه ‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می ‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می ‌کند. از انواع آئونیوم ها می توان آئونیوم کیوی، آئونیوم بشقابی و آئونیوم ابلق را نام برد.

آشوریا (اچوریا):  آشوریا جز ساکولنت ها و از خانواده کراسولاسه می باشد. نگهداری آسان و مقاومت بالایی نسبت به نوسانات محیطی دارد. این ساکولنت آشوریا بیش از دویست نوع گونه با رنگ و شکل مختلف در طبیعت دارد. این گیاه کند رشد و دارای پاجوش می باشد. نام دیگر اچوریا، ساق عروس است. بیشتر به خاطر برگ‌ های گوشتی و زیبای شان پرورش داده می‌ شوند. برگ ‌ها به‌ صورت کشیده تا استوانه ‌ای، قاشقی و یا مثلثی پهن دیده می‌ شود و به‌ صورت طوقه ‌ای قرار دارند. گاهی ساقه گیاه بسیار کوتاه بوده و دیده نمی ‌شود. گل‌ های آن خوشه ‌ای و بسیار کم ‌پشت است. در برخی گونه‌ ها ساقه گل دهنده بسیار بلند است و گل ‌ها در آرایشی که هرگز به یک سطح ختم نمی‌ شود و بلند و کوتاه به نظر می ‌رسد در رنگ ‌های صورتی و زرد روی ساقه گل دهنده ظاهر می‌ شوند. از انواع اچوریا می توان اچوریا مروارید نورنبرگ (Echeveria Perle von Nurnberg)، اچوریا نقاشی شده (Echeveria nodulosa)، اچوریا شاهزاده سیاه، اچوریا پرنده (درهم برهم!) (Echeveria topsy turvy)، اچوریا رز خاکی (گل گرد و غبار) (Echeveria Dusty Rose)، اچوریا گلوله برفی مکزیکی (Echeveria Mexican Snowball)، اچوریا دوریس تیلور (Echeveria Doris Taylor)، اچوریا نئون شکن (Echeveria Neon Breakers)، اچوریا تیپی (Tippy)، اچوریا نامرئی (روح) (Ghost) نام برد.

همچنین بخوانید: معرفی گل آشوریا یا ساق عروس

نحوه ی آبیاری ساکولنت ها:

برای رشد بهتر گونه هایی که دارای برگهای گوشتی هستند سعی کنید خاک گلدان را نمناک نگه دارید و به آنها کم آبی ندهید. ساکولنت ها آب اضافی را در برگها، ریشه ها و ساقه های خود ذخیره می کنند تا در طول دوره های گرم و بدون بارش خود را نجات دهند. اگر افرادی به شما گفته اند که ساکولنت ها و کاکتوس ها خیلی به آب احتیاج ندارند بدانید این افراد در اشتباه هستند و در حقیقت با این حرف به مرگ گیاه شما دامن زده اند.

اکثر مواقع این اعتقاد وجود دارد که ساکولنت ها و کاکتوس ها به آب خیلی کمی احتیاج دارند خصوصا اینکه کاکتوس ها می توانند برای همیشه بدون آب زنده باشند! این اعتقاد از آنجا سرچشمه می گیرد که کاکتوس ها در بیابان ها هرگز آبی دریافت نمی کنند بنابراین وقتی افراد این گیاهان را در گلدان هم می کارند احساس می کنند باید خیلی خیلی کم به آنها آب داد. باید گفت این تصور غلط است. چرا که در بیابان گیاهی با جثه ای کوچک ممکن است ریشه های گسترده ای در اطراف خود داشته باشد (به عبارت دیگر فضای گیاه مانند گلدان محدود نیست) و مواقعی که برای مدت زمان طولانی باران نبارد ریشه های گسترش یافته گیاه بخوبی از شبنم موجود در خاکهای اطراف استفاده می کنند .

اما در گلدان گیاه به این رطوبت طبیعی دسترس ندارد و ما باید آن را برای آن فراهم کنیم .مطمئنا آبیاری ساکولنتها اصول خاصی دارد یکی از این اصول توجه به فصل است ، در فصل تابستان باید در آبیاری اکثر ساکولنت ها دست و دلباز تر بود و در طول فصل زمستان موقعی که گیاه به خواب رفته است باید آبیاری را به یکبار در ماه برسانید. اندکی آبیاری در فصل زمستان کمک می کند که ریشه های گیاه از خطر خشکی و مرگ در امان باشند. دقت داشته باشید که هم کم آبی و هم آبیاری بیش از حد هر دو عواقب خاص خود را دارند. بطوریکه که آبیاری بیش از حد و متعاقب آن پوسیدن گیاه عامل بسیار رایج در خرابی گیاه است.

اگر بیش از حد در آبیاری ساکولنت خود دست و دل بازی به خرج دهید بافتِ ذخیره سازی آب گیاه پر می شود و به صورت پف کرده در می آید و در نهایت ترک می خورد. پس همیشه مراقب باشید اگر چه ساکولنت بیش از حد آبیاری شده ممکن است در ابتدا چاق و چله و سالم به نظر برسد اما ممکن است سیستم ریشه در زیر خاک دچار پوسیدگی شود و موجب مرگ گیاه شود. چون اگر خاک را خیلی نمناک نگه دارید به ریشه هوا نمی رسد و ریشه ها می میرند و آرام آرام گیاه نرم شده و پوسیده می شود.

خرید بذر کاکتوس

بذر کاکتوس انواع مختلفی دارد که با توجه به گونه های مختلف آن باید انتخاب شود. کشت این گیاه نیازمند بذر تازه با درصد و تضمین بالاست. برای خرید انواع بذر کاکتوس کلیک کنید. خرید بذر کاکتوس

خرید بذر کاکتوس

بذر کاکتوس انواع مختلفی دارد که با توجه به گونه های مختلف آن باید انتخاب شود. کشت این گیاه نیازمند بذر تازه با درصد و تضمین بالاست. برای خرید انواع بذر کاکتوس کلیک کنید. خرید بذر کاکتوس

چگونه تشخیص دهیم گیاه دچار آبیاری بیش از حد شده است؟

طبق نظریه متخصصان علم باغبانی علت اصلی مرگ گیاهان گلدانی ،آبیاری بیش از حد است. این نظریه بخصوص در مورد ساکولنت ها صادق است. معمولا می توان ساکولنتی را که بیش از حد آبیاری شده از روی برگها و ساقه های پف کرده تشخیص داد. ساکولنت هایی که بیش از حد آبیاری شده باشند نرم و رنگ پریده می شوند و ممکن است رنگ برگها زرد یا سفید شود و یا اینکه برگها رنگ اصلی خود را از دست بدهند. اگر می بینید ساکولنت شما ظاهر نا سالمی دارد ابتدا آبیاری را کاهش دهید و ببینید گیاه چه واکنشی نشان می دهد وقتی ریشه ها از رطوبت زیاد خاک می میرند گیاه طوری خود را نشان می دهد که انگار به آب احتیاج دارد مثلا برگها چروکیده و شل می شوند و گیاه رشد جدیدی نمی کند.

این علائم می تواند از نشانه های فساد ریشه باشد. در حقیقت گیاه به آب احتیاج دارد (چون برگها چروک شده اند) ولی ریشه ی زنده ای ندارد که بتواند آب را جذب کند و به برگها برسد. در این شرایط (با توجه به فصل) می توانید به آرامی گیاه را از گلدان درآورده و سلامت ریشه ها را بررسی کنید ، اگر ریشه ها زنده هستند و خاک هم خشک است معلوم است گیاه به آب احتیاج دارد و گیاه باید بعد از آبیاری واکنش نشان دهد ولی اگر ریشه ها مرده اند ( قهوه ای و پوسیده شدند) و خاک هم خیس هست گیاه شما در خطر است!

درمان ساکولنت هایی که دچار عارضه پرآبی شده اند!

در پاره ای از موارد ساکولنت ها می توانند در این شرایط خود را ترمیم کنند اگر ریشه های مرده و پوسیده را به آرامی از گیاه جدا کنید و گیاه را در خاک خشک بکارید ممکن است گیاه خود را ترمیم کند( البته بستگی به عمق پوسیدگی ریشه دارد)اگر پوسیدگی به ساقه ساکولنت شما حمله کرده و ریشه ها و نواحی حساس گیاه را درگیر کرده است در صورتی که پوسیدگی خیلی پیشرفته نباشد شما می توانید ساقه پوسیده شده را از گیاه جدا کنید.

برای جداسازی ساقه پوسیده شده حتما از یک چاقوی تیز آغشته به الکل استفاده کنید و آنقدر بخش پوسیده شده را بردارید تا جایی که به بخش تمیز و سفید گیاه برسید ، گیاه درمان شده را در مکانی که دارای نور روشن ( نه آفتاب مستقیم) و گردش هوای مناسبی هست نگهداری کنید . اجازه دهید زخمها التیام پیدا کنند و سپس گیاه را به منظور ریشه زایی مجدد در یک ترکیب خاک با زه کشی مناسب بکارید .همه مواد آلوده را دور بریزید و ابزار و محیط کار خود را ضدعفونی کنید.

متاسفانه در برخی از موارد عمق پوسیدگی زیاد است و بخشهای داخلی و حساس گیاه را درگیر کرده است در این مواقع چاره ای نیست جز اینکه گیاه را دور بیندازید و از جسد آن در تهیه کمپوست استفاده کنید! همان طور که آبیاری بیش از حد خطراتی را برای گیاه در پی دارد نقطه مقابل آن یعنی کم آبی هم برای گیاه دردسرساز است! زیرا ساکولنت ها ترجیح می دهند در طول فصل رشدشان ( اکثرا در بهار و تابستان) به خوبی آبیاری شوند. و آبیاری کم در این زمانها در ابتدا رشد گیاه را متوقف خواهد کرد و سپس برگها شروع به ریزش می کنند. و در ادامه ممکن است خال ها و لکه های قهوه ای رنگ روی سطح برگها پیشرفت کنند.

اشتباهات رایج در نگهداری از ساکولنت ها

اگر چه گیاهان گوشتی تقریباً نیازی به رسیدگی ندارند و مراقبت از آنها بسیار آسان است، اما برخلاف باور عموم در صورتی که از نیازهای آنها آگاهی نداشته باشید با توجه و رسیدگی بیش از حد به راحتی باعث نابودی آنها می‌ شوید. عوامل از بین رفتن ساکولنت ها

اشتباهات رایج در نگهداری از ساکولنت ها

اگر چه گیاهان گوشتی تقریباً نیازی به رسیدگی ندارند و مراقبت از آنها بسیار آسان است، اما برخلاف باور عموم در صورتی که از نیازهای آنها آگاهی نداشته باشید با توجه و رسیدگی بیش از حد به راحتی باعث نابودی آنها می‌ شوید. عوامل از بین رفتن ساکولنت ها

خاک مناسب ساکولنت ها:

ساکولنت های گلدانی مثل کالانکوئه به آسانی در هر نوع خاکی رشد می کند البته به شرط آنکه خاک زه کشی خوبی داشته باشد می توان با اضافه کردن شن و پرلیت به خاک زهکشی را افزایش داد. نیازهای تغذیه ای ساکولنت ها تقریبا شبیه کاکتوس ها است اما ساکولنت ها در مقایسه با کاکتوس ها نسبت به آبیاری بیشتر و PH های پایین تر تحمل بیشتری دارند. اکثر ساکولنت ها می توانند در هوای آزاد (خارج از گلدان) رشد کنند اما وقتی قرار است ساکولنت ها در گلدان کاشته شوند مهم است که شما از دستورالعمل خاک مخصوص گلدان پیروی کنید که دارای زه کشی مناسب ، گستره PH مناسب و هم چنین مواد غذایی مناسبی باشد .شما می توانید از خاک آماده تجاری استفاده کنید و یا اینکه خاک را خودتان بسازید. جهت خرید خاک به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.
برای ساخت خاک به مواد زیر احتیاج دارید:
•  بیلچه باغبانی
•  سطل
•  شن- گرانیت خورد شده
•  کمپوست کهنه یا خاک باغچه ارگانیک
•  پرلیت
•  آب
•  کود ورمی( اختیاری)

برای تهیه خاک می توانید مقادیر مساوی کمپوست یا پیت ماس، شن درشت باغبانی یا سایر مواد شن دار مثل سنگ پا، پرلیت یا سنگهای آتشفشانی خرد شده را در یک سطل ریخته و با بیلچه باغبانی مخلوط کنید. برای کمپوست می توانید از کیسه های کمپوست تجاری یا کمپوست خانگی که از ته مانده غذاهای آشپزخانه ، ضایعات باغچه یا کود کشاورزی که بخوبی کهنه شده اند استفاده کنید. اگر می خواهید ترکیب خاک گلدانی غنی تری داشته باشید می توانید کود ورمی هم به ترکیب فوق اضافه کنید. جهت خرید ورمی کمپوست به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بعد از مخلوط کردن مواد فوق یک مشت از ترکیب آماده شده را بردارید ، آن را با مقداری آب خیس کنید و در دستتان فشار دهید تا گلوله شود. وقتی که مشتتان را باز کردید خاک نباید به هم فشرده باشد و ذرات ترکیب مورد نظر نباید به هم بچسبند اگر به هم چسبیده بودند کمی بیشتر شن و پرلیت اضافه کنید و دوباره خاک را تست کنید تا وقتی که مخلوط خاک شما با باز کردن مشت از هم فرو بپاشد و ذرات مخلوط از هم جدا شوند. جهت خرید پرلیت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

هرگز مقادیر خاکبرگ  بیشتر از خاک نباشد زیرا خاک را به مقدار زیادی اسیدی می کند که اکثر ساکولنت ها بجز کریسمس و ارکیده این شرایط را دوست ندارند. البته خود کریسمس و ارکیده هم یک گستره اسیدیته خاص را می پسندند. هرگز از خاک باغچه به تنهایی استفاده نکنید. ساکولنت ها را در گلدانی بکارید که ریشه تنها حدود ۵/۲ سانتی متر فضای اضافی داشته باشد تا با این کار به خشک شدن سریعتر خاک کمک کرده باشید. وقتی ساکولنت ها را در گلدان کاشتید سطح خاک را کمی فشار دهید و قدری آب استفاده کنید تا اطراف ریشه ها نمناک شود دقت کنید که فشار بیش از حد به سطح خاک ممکن است به ریشه های حساس گیاه صدمه بزند و ترمیم و بازسازی گیاه  دچار مشکل شود.

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

نحوه صحیح آبیاری ساکولنت

آنچه که اهمیت دارد این است که هرگز نباید به ساکولنت ها کم آب بدهید یا اینکه هر موقع خودتان احساس کردید گیاه به آب احتیاج دارد احساس ترحم کنید و به گیاهتان آب دهید یا یکبار در هفته یا یکبار در ماه آبیاری کنید بلکه گیاهان باید وقتی به آب احتیاج دارند آبیاری شوند! قطعا وقتی ساکولنت ها در حال رشد هستند آبیاری باید متناوب باشد و وقتی که بخشی از خاک خشک شد آبیاری صورت گیرد اما وقتی ساکولنت ها در خواب به سر می برند آبیاری نباید خیلی زیاد باشد و گیاه در زمان خواب به خاک خشک تری نیاز دارد.آنچه که باید در مورد نگهداری ساکولنت ها بدانید.

اکثر ساکولنت ها در بهار و تابستان رشد می کنند اما برخی دیگر در زمستان رشد می کنند ( مانند کاکتوس کریسمس) در طول فصل بهار چون هم شبها و هم روزها گرم است آبیاری باید به صورت کامل صورت گیرد و حتی اگر هوا سرد است ولی شما علائم رشد را در گیاه خود مشاهده می کنید می توانید آبیاری را شروع کنید. برای ساکولنت هایی مثل آلوئه ورا که در زمستان رشد می کنند آبیاری به جای اینکه در بهار شروع شود در پاییز شروع می شود و آبیاری برای اینگونه از ساکولنت ها در بهار و تابستان محدود می شود ، البته برخی موارد استثنا هم دارد به طور مثال شاید شما دیده باشید با اینکه گیاه شما زمستان رشد است ولی ناگهان در ماه مرداد شروع به رشد می کند و این رشد مجدد، خود علامتی است برای شما تا آبیاری را شروع کنید.

برای اینکه بدانید آیا زمان آن رسیده است تا گیاه را آبیاری کنید یا نه ؟ انگشت خود را روی سطح خاک بگذارید و ببینید حدود ۵/۲ تا ۵ سانتی متری پایین تر از سطح گلدان ، خاک خشک است یا نه؟ اگر احساس می کنید خاک رطوبت دارد آبیاری نکنید! البته موقعی که ساکولنت ها خواب هستند عمق خشک بودن خاک حداقل باید تا نیمه های گلدان باشد. برای آن دسته از گیاهانی که پوشیده از خار هستند می توانید از یک تکه چوب یا مداد استفاده کنید و رطوبت ذرات خاک چسبیده به نوک ابزارتان را بررسی کنید. اگر شک دارید که خاک هنوز رطوبت دارد یا نه بهتر است گیاه را آبیاری نکنید و به خاک فرصت بیشتری بدهید تا خشک شود. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که ساکولنت ها از کم آبی ممکن است بهبود پیدا کنند ولی آبیاری بیش از حد عواقب زیادی دارد.

در طول فصل رشد آبیاری را طوری انجام دهید که آب مقداری از کف گلدان خارج شود با این کار مطمئن هستید که آب به همه بخشهای ریشه رسیده است . اگر آب به تمام قسمت های ریشه نرسد ریشه خشک می شود و در نهایت می میرد . تکرار مرگ ریشه ها ( از خشکی بیش از حد یا بالعکس) گیاه را دچار شوک خواهد کرد و تنظیمات رشد نرمال گیاه را مختل می کند و خواه ناخواه گلدهی گیاه را هم تحت تاثیر قرار می دهد. اگر این اتفاق بارها و بارها تکرار شود خیلی زود شما گیاه ضعیفی را خواهید داشت که سرانجام یا می میرد یا پذیرای انواع بیماری ها می شود و مشکلات دردسرسازی ایجاد می کند.

بعد از آبیاری آب اضافی داخل زیر گلدانی را دور بریزید و دفعه بعدی که گیاه به آب احتیاج دارد زمانی است که خاک گیاه تقریبا ( نه کاملا) خشک شده باشد. یکی دیگر از راههای سنجش رطوبت خاک استفاده از PH سنج است یا اینکه می توانید یک تکه سنگ صاف پیدا کنید و پای گلدان، روی سطح خاک بگذارید وقتی سنگ را بر می دارید اگر زیر آن رطوبت وجود داشت زمان آبیاری هنوز فرا نرسیده است و اگر آن ناحیه خشک است موقع آبیاری مجدد است.

اسپری کردن ساکولنت ها:

اکثر ساکولنت ها و کاکتوس ها جو خیلی مرطوب را نمی پسندند البته در این میان استثنائاتی وجود دارد اما با این حال آنها رطوبت طولانی مدت را دوست ندارند. شما می توانید در روزهای گرم مقداری آب ولرم را به صورت مه پاش روی ساکولنتها اسپری کنید .ترجیحا اسپری کردن را در اوایل صبح انجام دهید برای اینکه گیاه تا شب فرصت خشک شدن داشته باشد.

آبیاری کاکتوس ها و ساکولنت ها

یکی از اصول مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها که خیلی باید به آن دقت کرد، آبیاری می‌باشد. آبیاری به عواملی مثل سن و نوع گیاه اندازه گلدان و فصل بستگی دارد. آبیاری کاکتوس و ساکولنت

آبیاری کاکتوس ها و ساکولنت ها

یکی از اصول مهم در نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها که خیلی باید به آن دقت کرد، آبیاری می‌باشد. آبیاری به عواملی مثل سن و نوع گیاه اندازه گلدان و فصل بستگی دارد. آبیاری کاکتوس و ساکولنت

نور مورد نیاز ساکولنت ها:

ساکولنت ها نور روشن را ترجیح می دهند مانند پنجره های جنوبی . شما می توانید با مشاهده برگهای ساکولنت ها متوجه شوید آیا نور دریافتی کافی است یا خیر؟

دقت داشته باشید که بعضی از گونه ها هنگامیکه به طور ناگهانی در معرض نور خورشید قرار بگیرند دچار سوختگی سطحی می شوند و رنگ برگها به سمت قهوه ای یا سفید گرایش پیدا می کند و سطح بیرونی گیاه سفید رنگ می شود هم چنین بافت گیاه نرم می شود و گیاه رو به خراب شدن پیش می رود.
اما اگر ساکولنت شما به مدت طولانی هم در مکان کم نور قرار بگیرد با باریک شدن ساقه و زیاد شدن فاصله برگها به صورت کشیده رشد می کند که این شرایط تحت نام اتوله شدن شناخته می شوند.

راه حل آن فراهم کردن شرایط نوری بهتر برای گیاه ،عادت دادن تدریجی گیاه به مکان پر نور و هرس کردن آن قسمت از گیاه که دچار کم نوری شده تا گیاه به شکل اصلی خود برگردد.

ساکولنت ها بسته به نوع واریته خود هر کدام نیاز نوری متفاوتی دارند برخی به نور آفتاب کامل و برخی به نور فیلتر شده احتیاج دارند. و تعدادی اصلا به نور کامل احتیاج ندارند و به نور روشن ملایم بسنده می کنند مثلا ساکولنتی مانند آلوئه ورا سایه روشن را تحمل می کند.

دقت داشته باشید برخی ساکولنت ها در تمام طول سال نیاز نوری بالایی دارند و باید نور خورشید را به طور کامل دریافت کنند البته نور باید به تمام بدنه گیاه برسد نه این که فقط به یک طرف گیاه نور بتابد.

اگر ساکولنت ها نور مورد نیاز خود را دریافت نکنند رشد خوبی نخواهند داشت سرحال نخواهند بود و به احتمال قوی گل هم نخواهند داد.

شرایط دمایی ساکولنت ها:

ساکولنت ها خیلی بیشتر از آنچه که افراد تصور می کنند قدرت تحمل سرما را دارند همانطور که میدانید در بیابان ها اختلاف دمایی زیادی بین شب و روز وجود دارد بطوریکه ساکولنت ها حتی شب های سرد با دمای پایین تر از ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند . دمای ایده آل برای ساکولنت ها در روز بین۲۱ تا ۲۹ درجه سانتیگراد  و در شب بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است.

درست است که برخی از ساکولنت ها دمای بین ۴-۷ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند اما بهتر است در این دما آبیاری نشوند زیرا تلفیق سرما و رطوبت می تواند پوسیدگی و فساد گیاه را به همراه داشته باشد.

شاید به نظر شما مطلب فوق با جمله ای که گفته شد اگر ساکولنت ها را کم آبیاری کنید ریشه ها از خشکی خواهند مرد در تناقض باشد اما نکته مهم این است که اگر گیاهان شما در یک گلخانه سرد باشند این سرما و رطوبت تواما منجر به فساد و پوسیدگی گیاه می شود در حقیقت چون در هوای سرد خاک فرصت خشک شدن پیدا نمی کند در نتیجه رطوبت بالای خاک موجب فساد گیاه می شود پس در هوای سرد ساکولنت ها خاک خشک تر را ترجیح می دهند.

به طور کلی گیاه باید همیشه در تعادل دمایی باشید به عبارت دیگر برخی از ساکولنت ها گرما دوست هستند پس در طول سال باید این گرما برایشان فراهم باشد و زمانی هم که ساکولنت ها در زمان استراحت هستند شرایط سردتر را ترجیح می دهند.

هوای تازه برای ساکولنت ها:

هوای تازه برای همه گیاهان لازم است و باید به مقدار فراوان در دسترس گیاه باشد ساکولنت ها هم از این دسته مجزا نیستند .اگر شما گیاه را در خانه نگهداری می کنید می توانید با باز گذاشتن پنجره هوای تازه را برای گیاه فراهم کنید .حتی در فصل زمستان هم با باز گذاشتن پنجره گیاه را هوا دهی کنید.

ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان می ‌باشند. پرورش آن‌ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند، بسیار بادوام می‌باشند و تکثیر آن‌ها بسیار آسان است. کلیک کنید تا با چند گونه ساکولنت های مقاوم و مناسب برای آپارتمان آشنا شوید. ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت های مناسب آپارتمان

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان می ‌باشند. پرورش آن‌ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند، بسیار بادوام می‌باشند و تکثیر آن‌ها بسیار آسان است. کلیک کنید تا با چند گونه ساکولنت های مقاوم و مناسب برای آپارتمان آشنا شوید. ساکولنت های مناسب آپارتمان

نیاز های غذایی ساکولنت ها:

گیاهان مواد غذایی را از خاک گرفته و استفاده می کنند حال اگر گیاه شما در گلدان کاشته شده باشد خاک به مرور مواد غذایی خود را از دست می دهد و به اصطلاح فقیر می شود .گیاهان هم مثل سایر موجودات هستند اگر به آنها غذا ندهید از گرسنگی خواهند مرد! یکی از راههای تغذیه گیاهان کوددهی است.

به یاد داشته باشید ساکولنت ها مقادیر بالای کود نیتروژن را دوست ندارند چرا که کود نیتروژن زیاد از حد باعث می شود گیاه شما پر آب و شل و ول شود و هم چنین گیاه را دچار وابستگی می کند . در کل کود دهی زیاد بخصوص ترکیبات نیتروژن بالا مشکلات فساد ریشه و برگ را به همراه دارند. جهت خرید کود به فروشگاه آنلاین نازبو مراجعه کنید.

طریقه ی کوددهی به ساکولنت ها:

برای کوددهی به ساکولنت ها مقادیر موازنه یک کود مرغوب را به طور مثال فرمول ۸-۸-۸ یا ۱۰-۱۰-۱۰ را در 15 لیتر آب حل کنید همیشه نصف مقداری که روی بسته بندی کود توصیه شده برای ساکولنت های خانگی خود استفاده کنید به طور مثال اگر روی بسته بندی کود پیشنهاد شده یک قاشق سوپ خوری را در 15 لیتر آب حل کنید شما یک دوم قاشق سوپ خوری را در همان مقدار آب حل کنید.

البته شما می توانید برای رشد بیشتر کاکتوس های ستونی بلند از محلول کود به نسبت قوی تری استفاده کنید . اما برای ساکولنت های گرمسیری مانند کاکتوس کریسمس باید محلول کود رقیق تری استفاده کرد به عبارت دیگر اگر برای سایر ساکولنت ها یک دوم قاشق سوپ خوری از کود را در 15 لیتر آب حل می کردیم برای ساکولنت های گرمسیری یک چهارم همان کود را در 15 لیتر آب حل کنیم.

محلول کود را که آماده کردید می توانید ساکولنت ها را با ان آبیاری کنید طوری که آب از کف گلدان خارج شود 15 لیتر از محلول ممکن است برای چندی گیاه کافی باشد ، بستگی به سایز گیاه دارد.

زمان کوددهی:

کوددهی باید در فصل رشد گیاه انجام شود پس در فصل بهار که فصل رشد اکثر ساکولنت ها ست می توان آنها را کوددهی کرد و دوباره در اواخر تابستان یا اوایل پاییز به آنها کود داد. کوددهی حداقل یکبار در ماه رشد کافی است. برای ساکولنت های زمستان رشد مثل کریمس می توانید یکبار در فصل زمستان کوددهی کنید البته محلول خیلی رقیق!

تذکر: موقعی که ساکولنت ها در زمستان به حالت نیمه خفته هستند کوددهی نکنید به طور کلی هنگامی که رشد طبیعی و نرمال گیاه کند شد کوددهی را متوقف کنید. کوددهی را موقعی انجام دهید که حدود ۳ سانتی متر از خاک سر گلدان کاملا خشک شده باشد مثلا برای گیاهان بزرگ که طبیعتا گلدان بزرگتری هم دارند دوره آبیاری شاید یکبار در ماه کافی باشد شما می توانید همان یکبار گیاه را با محلول کود آبیاری کنید.

چون گلدان های بزرگ فرصت بیشتری لازم دارند تا خاک خشک شود و عمق بیشتری از خاک باید خشک شده باشد تا بتوان کوددهی کرد اگر خاک گلدان هنوز مرطوب است کوددهی را به تاخیر بیندازید چون آبیاری مکرر باعث می شود مواد غذایی مورد نیاز گیاه از خاک شسته شود و قبل از آنکه در اختیار گیاه قرار بگیرد از کف گلدان خارج شود.

ساکیولنت های که در هوای آزاد خارج از گلدان نگهداری می شوند خیلی احتیاجی به کوددهی ندارند زیرا آنها به مواد غذایی ذخیره شده در خاک دسترسی دارند ولی اگر خواستید می توانید مقادیر کمی از محلول کود ( نصف مقدار پیشنهادی روی بسته) را به خاک اضافه کنید.

خرید انواع کود

یکی از مهمترین کارها و ابزارهای لازم برای باغبانی و پرورش گیاهان خرید کود است. برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

خرید انواع کود

یکی از مهمترین کارها و ابزارهای لازم برای باغبانی و پرورش گیاهان خرید کود است. برای داشتن گیاهان سالم و محصولات پربار باید بطور مرتب کوددهی صورت پذیرد. برای خرید کود مناسب کلیک کنید. خرید کود

تکثیر ساکولنت ها:

هرس کردن اگر با دقت و اصولی انجام شود باعث می شود شکل و شمایل ساکولنت شما جذاب تر شود.

ظاهر ساکولنت ها به واریته آنها بستگی دارد. برخی بخاطر انشعابات شاخ و برگهای شان جذاب شده اند و برخی دیگر بخاطر گلهای رنگارنگ شان.

با اینکه اکثر ساکولنت ها خیلی به هرس کردن احتیاجی ندارند اما شما می توانید با یک هرس سبک علاوه بر حفظ شکل و سایز گیاه خود، فضای گلدانی بیشتری هم در اختیار گیاه بگذارید.

قبل از هرس کردن و قلمه زدن ساکولنت شما باید نقشه کلی را در ذهن پیاده کرده باشید تا بدانید دقیقا کدام ساقه و کجا ساقه را قرار است قطع کنید چون از جایی که قطع کردید گیاه انشعاب جدیدی میزند و شروع به رشد مجدد می کند که اگر حساب شده شاخه را قطع نکرده باشید ممکن است شکل ظاهری گیاه را به هم زده باشید و از جذابیت گیاه کاسته باشید.

برای قلمه گیری باید ساقه را از گره مورد نظر ببرید . برش را با چاقوی تیز و تمیز و تحت زاویه ۴۵ درجه انجام دهید.

آنچه که باید در مورد نگهداری ساکولنت ها بدانید

زمان قلمه گیری:

قلمه گیری ساکولنت ها در اوایل بهار درست قبل از اینکه رشد مجدد گیاه شروع شود انجام می گیرد قلمه گیری واریته هایی که گل داده اند بعد از زمان گل دهی یا در طول فصل زمستان که فصل خواب آنهاست انجام شود.

قلمه هایی را که جدا کرده اید می توانند ریشه بزنند و گیاه جدیدی را به وجود بیاورند. قلمه را در یک گلدان مناسب با خاک گلدانی نمناک بکارید و خاک را تا زمانی که قلمه ریشه بزند و علائم رشد جدید ظاهر شود نمناک نگه دارید بدین صورت که هر دو روز یکبار سطح خاک را با آب اسپری کنید قلمه ها حدود ۴ هفته طول می کشد که ریشه دار بشوند در این مدت آبیاری را باید کاهش دهید.

برخی از ساکولنت ها را نیز می توان از طریق برگ تکثیر کرد

نحوه تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ:

1- برای تکثیر ساکولنت ها از برگ ابتدا باید گیاه مادری انتخاب کنید که سالم باشد و همچنین گیاه مادری باید بالغ باشد در این صورت شانس ریشه دار شدن برگ‌ ها بیشتر خواهد بود. همچنین یک روز قبل از جدا کردن برگ‌ ها گیاه را آبیاری کنید تا آب کافی در برگ ‌ها وجود داشته باشد.

2- سپس برگ ‌ها را به آرامی و با پیچاندن از گیاه جدا می‌ کنیم، توجه داشته باشد به گونه‌ ای برگ ‌ها را جدا کنید که از محل اتصال به گیاه جدا شوند و برگ‌ ها نشکنند. برگ‌ های انتخاب کنید که بالغ باشند و برگ‌ هایی که تازه سبز شده باشند مناسب نیستند.

3- حتماً از برگ ‌های سالم و سبز برای ریشه دار کردن انتخاب کنید. احتمال ریشه دار شدن برگ‌ های مریض و شکسته کمتر است.

4- برگ‌ های جدا شده را در محلی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌ دهیم تا محل جدا شده خشک شود. اگر زخم انتهای برگ شما به صورت کامل پینه نبندد پس از آبیاری مقدار زیادی رطوبت جذب می ‌کند و می ‌پوسد. مدت زمان خشک شدن به نوع گیاه و دما و رطوبت محیط دارد و معمولاً یک هفته زمان می‌ برد.

5- برای تسریع در ریشه زایی برگ ‌ها می‌ توان از هورمون ‌های ریشه زایی نیز استفاده کرد. البته این مرحله ضرورتی ندارد و برگ اکثر ساکولنت ها بدون هورمون به راحتی ریشه می ‌دهند.

6- پس از خشک شدن انتهای برگ ‌ها آنها را به طور خوابیده بر روی بستر کاشت قرار می ‌دهیم. ترکیب خاک بستر  را می‌ توانید از مخلوط ماسه کوکوپیت و پیت ماس تهیه کنید. برای نتیجه بهتر بستر را با سم قارچ کش مانند مانکوزب یا کاربندازیم قبل از کاشت ضدعفونی کنید.

7- بستر کاشت باید دارای رطوبت نسبی باشد یعنی نه زیاد خیس و نه زیاد خشک. رطوبتی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد برای ریشه دار شدن برگ‌ ها کافی می ‌باشد. اگر احساس کردید خاک بستر خشک است می ‌توانید بر روی آن آب اسپری کنید.

8- برگ ‌های کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌ دهیم. آفتاب مستقیم و شدید باعث از دست دادن رطوبت برگ ‌ها و در نتیجه خراب شدن آنها خواهد شد.

9- برگ‌ های کاشته شده بسته به نوع گیاه و شرایط محیطی بعد از حدود یک هفته تا یک ماه شروع می‌ کنند به ریشه زدن و ایجاد جوانه یا گیاه جدید.

10- چند روز بعد از به وجود آمدن جوانه‌ ها برگ شروع به خشک شدن می ‌کند و می ‌توان جوانه را جدا کرد و به گلدان انتقال داد. برای جدا کردن جوانه نباید عجله کنید و زمانی که جوانه به راحتی و خود به خود از برگ جدا شد اقدام به جدا کردن نمایید.

11- برای گیاه خود گلدان مناسبی انتخاب کنید. گلدان حتماً باید داری سوراخ‌ هایی در کف داشته باشد. همچنین گلدان اگر خیلی بزرگ ‌تر از گیاه باشد آب زیادی در خود نگه داشته و باعث پوسیدگی ریشه می ‌شود.

12- خاکی مناسب و سبک که می ‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت باشد آماده کنید و گیاه جدید خود آر در آن بکارید.

13- گیاه کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

14- گیاه کاشته شده را بعد از چند روز می‌ توانید آبیاری کنید. توجه داشته باشید نباید بلافاصله بعد از کاشت شروع به آبیاری کنید و باید اجازه بدهید گیاه ریشه زده و سپس شروع به آبیاری نمایید.

* شما می توانید سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شوند.

سایر مطالب مرتبط از نگاه کاربران نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه کاربران نازبو را بخوانید

آموزش تکثیر ساکولنت ها به روش قلمه برگ

تکثیر ساکولنتها از دو جهت میتواند حائز اهمیت باشد. اولین دلیل جلوگیری از هزینه اضافی برای خرید ساکولنت جدید و دومین دلیل جلوگیری از رشد قدی و بیش از حد آن ها است. یکی از ساده ترین روشها برای تکثیر ساکولنت استفاده از برگ است.

توصیه های مهم برای مراقبت از ساکولنت ها

پرورش گیاهان گوشتی یا ساکولنت ها و همچنین کاکتوس ها کار بسیار آسانی است به شرطی که چند اصل اساسی را در این زمینه بدانید. در واقع این گروه از گیاهان نیاز بسیار کمی به مراقبت و رسیدگی دارند در حالی که همیشه خوب و سرحال و سالم هستند.

تزئین محیط با گیاهان گوشتی و ساکولنت ها

گیاهانی که برگهای گوشتی و آبدار دارند به عنوان ساکولنت یا گیاهان گوشتی شناخته می‌شوند. نه تنها پرورش این گیاهان بسیار آسان است، بلکه به علت تنوع زیاد رنگ‌، اندازه و شکل برگ از آنها می‌توان برای تزئین فضاهای کوچک و بزرگ استفاده کرد. کلیک کنید.

اشتباهات رایج در خرید و کاشت بذر کاکتوس

شاید شما نیز در انتخاب بذر کاکتوس و فاکتورهایی که باید هنگام خرید در نظر گرفت دچار مشکل شده باشید. بذر کاکتوس جز بذرهای بسیار حساس در بین گیاهان می‌باشد که در خرید آن باید خیلی دقت کرد. جهت اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید بذر کلیک کنید.
نغمه

10 ماه قبل

سلام وقت بخیر من یه گل ساکولنت دارم سرش یدونه کوچیک مثل خودش داده حالا اون کوچیکه با اینکه به گیاه اصلی متصل ه ریشه داده تو هوا یعنی هم خودش به گیاه اصلی وصله هم ازش ریشه اومده بیرون.حالا لطفا راهنماییم کنید چکارش کنم.

نازبو - یاوری

9 ماه قبل

سلام بسته به گیاه داره ولی معمولا میتونین جداش کنید و داخل بستر سبک کشت کنید

لطفا کمکککک کنین. باتشکر

1 سال قبل

من یه ساکولنت داشتم به علت این که بزرگ شد جابجاش کردم بعد الان از وقتی جابجاش کردم همینطوری داره برگاش زرد میشه و بعد آب داخلش خالی میشه همینطوری ساقه و برگاش از پایین این اتفاق براش میفته توروخدا کمک کنین من یه بار دیگه هم ‌وقتی اولین بار‌گرفتمش گلدونش خیلی کوچیک بود جابجاش کردم ولی اتفاقی براش نیفتاد الان نمیدونم چی شده

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام زماان مناسبی رو انتخاب نکردید، پیشنهاد میکنم مطلب زیر رو بخونید https://www.nazboo.com/جلوگیری-از-شوکه-شدن-گیاه-هنگام-انتقال/

رادمهر

1 سال قبل

درود خیلی آموزش‌های خوبی بود

رها

1 سال قبل

سلام ممنون از مطالب خوبتون ، من یه سوال داشتم.. من ساکولنت سدوم سنگی دارم چن وقته برگاش چروک شده ، علتش چیه ؟ من چی کار باید بکنم که به حالت قبلی برگرده ؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام رهای عزیز آبیاری کم یا آفت میتونه دلیلش باشه

پ

2 سال قبل

فک کنم قرار بود انواع ساکولنت هارو معرفی کنید:/

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو پیشنهاد شما به همکاران بخش محتوا منتقل شد و به زودی موارد مرتبط به محتوای منتشر شده اضافه میشه.

صابر

2 سال قبل

عالی.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام صابر عزیز خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

مبینا

2 سال قبل

واقعاممنون خیلی خوب توضیح دادید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام مینای عزیز خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، پیشنهاد میکنم مطالب تکثیر ساکولنت به روش قلمه برگ و آبیاری کاکتوس و ساکولنت را مطالعه کنید، خرسند خواهیم شد اگر شما هم توصیه و یا مطلبی دارید با همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو در میون بگذارید و در آخر برای خرید بذر کاکتوس میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

امام علی

2 سال قبل

سلام خوبی

محمد

3 سال قبل

سلام من چند تا ساکولنت دارم که پشت پنجره شرقی گذاشتم که ‌از ساعت ۷الی۱۳نور مستقیم آفتاب رو می گیر ند به نظرتون چقدر آب بدم ممنون

محمد

3 سال قبل

سلام من چند تا ساکولنت دارم که پشت پنجره شرقی گذاشتم که از ساعت ۷ تا۱۳ نور مستقیم آفتاب رو می گیر ند به نظرتون چقدر آب بدم ممنون

امین

3 سال قبل

با سلام، ممنون از سایت خوبتون در مورد آبیاری کاکتوس ها خواستم مطلبی رو اضافه کنم، دلیل اینکه باید به کاکتوس ها کم آب داد این هست که این گیاهان در طول روز روزنه های خود را بسته و شبها باز می کنند که باعث کاهش تعریق و از دست دادن آب در شرایط آفتاب روزانه میشه، در حقیقت این گیاهان بخش اعظم عملیات فتوسنتز خود را در شب انجام می دهند

ناشناس

1 سال قبل

با سلام وخسته ببخشیدمن یک گل ساکولنت که اسمشو نمیدونم چندماهی است که خریدم گلبرگهای آن از پایین چروکیده وزردشده تااینکه متوجه شدم ریشه آسیب دیده ریشه را کامل کات کردم آیا امیدی به ریشه دار شدنش است در آب یا درخاک بگذارم لطفا راهنمایی کنیدشکل آن مانند خورشیدی است درکنارهه ای برگها تیغهای قهوهای دارد

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام داخل بستر سبک کشتش کنید

میلاد

3 سال قبل

بسیار عالی بود. خسته نباشید

مجید

4 سال قبل

عالی.سپاسگزارم

امیر حسین

4 سال قبل

در بخش نیازهای غذایی ساکیولنت ها نکات به مهم و ارزشمندی اشاره فرمودید اما ایا پس از تغذیه گیاه ساکیولنت - چنانکه به دقت شرح دادید - بهتر نیست در روز ابیاری این کار را انجام دهیم و پیش از ابیاری کار تغذیه را شروع کنیم و با مکثی حدود 15 تا 20 دقیقه گیاه را ابیاری کنیم و بعد زیر گلدانی را از اب جمع شده خالی کنیم? عنایت بفرمائید و از راهنمائی های ارزشمند خود مرا بی نصیب نگذارید. با احترام ا. ح. گروسی

مطالب پیشنهادی

شرایط نگهداری از گیاه سنگی
01 آبان 1396
گیاهان مناسب اتاق کودکان
01 شهریور 1397
معرفی گل همیشه بهار و خواص دارویی آن
20 خرداد 1397
معرفی و نگهداری سانسوریا
16 شهریور 1396
روش هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی
13 شهریور 1397
آشنایی مختصر با انواع کود
13 شهریور 1396
نحوه کاشت و خواص دارویی ریحان یا نازبو
07 مرداد 1397
علف های هرز و مبارزه با آنها
22 شهریور 1396
معرفی گیاه سپر فارسی
10 تیر 1398
معرفی گل قرنفل
04 تیر 1397