ساکولنت

آشنایی با ساکولنت و نگهداری از آنها

در این مطلب خواهید خواند

ساکولنت ها یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین گیاهان در باغ‌های جدید می‌باشند و دلیل این موضوع هم کاملاً مشخص است. پرورش آن‌ها آسان است، در برابر خشکی مقاوم هستند، بسیار بادوام می‌باشند و تکثیر آن‌ها بسیار آسان است. همچنین ساکولنت‌ ها در صورت وجود نور کافی برای نگهداری در گلدان، حیاط و پشت‌بام بسیار مناسب هستند.

ساکولنت چیست ؟

ساکولنت (succulent) به هر گیاهی که دارای اندام های گوشتی ، سفت و ذخیره کننده  آب است ، اطلاق می گردد. ساکولنت ها آب را در برگها ، ساقه ها و ریشه های خود ذخیره می کنند.

این گیاهان خود را با شرایط آب و هوایی خشک و لم یزرع در سرتاسر جهان، از آفریقا تا صحرای آمریکا، وفق داده اند و همین سازگاری باعث شده که بتوانیم انواع ساکولنت گوشتی را که دارای برگهای پهن، گلهای سفت و برگهای اشکی یا ستونی هستند در منزل پرورش دهیم. گروهی از ساکولنت ها مانند آلوئه ها به خوبی شناخته شده اند در حالیکه برخی از آنها ناشناخته اند.

عکس انواع ساکولنت
آشنایی با ساکولنت

 

تفاوت ساکولنت و کاکتوس در چیست؟

کاکتوس ها رو می توانیم از خانواده ساکولنت ها بدانیم اما هر ساکولنتی، کاکتوس نیست. به آن دسته از ساکولنتهایی که برجستگی روی بدنه دارند و در ادامه آن برآمدگی تیغ های تیزی دارد در دسته کاکتوسها قرار می گیرند. اما آن دسته از گیاهان گوشتی و آبدار و بدون تیغ را از دسته ساکولنتها می توان دانست. اصولا ساکولنت ها به دو دلیل عمده در بین افراد محبوبیت دارند:اولا زیبا هستند. ثانیا گیاهان نسبتا مقاوم و همیشه سبزی هستند.

نحوه ی آبیاری ساکولنت ها :

برای رشد بهتر گونه هایی که دارای برگهای گوشتی هستند سعی کنید خاک گلدان را نمناک نگه دارید و به آنها کم آبی ندهید. ساکیولنت ها آب اضافی را در برگها ، ریشه ها و ساقه های خود ذخیره می کنند تا در طول دوره های گرم و بدون بارش خود را نجات دهند.اگر افرادی به شما گفته اند که ساکولنت ها و کاکتوس ها خیلی به آب احتیاج ندارند بدانید این افراد در اشتباهند و در حقیقت با این حرف به مرگ گیاه شما دامن زده اند.

اسامی ساکولنتها با عکس
ساکولنت

اکثر مواقع این اعتقاد وجود دارد که ساکولنت ها و کاکتوس ها به آب خیلی کمی احتیاج دارند خصوصا اینکه کاکتوس ها می توانند برای همیشه بدون آب زنده باشند! این اعتقاد از آنجا سرچشمه می گیرد که کاکتوس ها در بیابان ها هرگز آبی دریافت نمی کنند بنابراین وقتی افراد این گیاهان را در گلدان هم می کارند احساس می کنند باید خیلی خیلی کم به آنها آب داد.باید گفت این تصور غلط است. چرا که در بیابان گیاهی با جثه ای کوچک ممکن است ریشه های گسترده ای در اطراف خود داشته باشد (به عبارت دیگر فضای گیاه مانند گلدان محدود نیست) و مواقعی که برای مدت زمان طولانی باران نبارد ریشه های گسترش یافته گیاه بخوبی از شبنم موجود در خاکهای اطراف استفاده می کنند .

اما در گلدان گیاه به این رطوبت طبیعی دسترس ندارد و ما باید آن را برای آن فراهم کنیم .مطمئنا آبیاری ساکولنتها اصول خاصی دارد یکی از این اصول توجه به فصل است ، در فصل تابستان باید در آبیاری اکثر ساکیولنت ها دست و دلباز تر بود و در طول فصل زمستان موقعی که گیاه به خواب رفته است باید آبیاری را به یکبار در ماه برسانید. اندکی آبیاری در فصل زمستان کمک می کند که ریشه های گیاه از خطر خشکی و مرگ در امان باشند.دقت داشته باشید که هم کم آبی و هم آبیاری بیش از حد هر دو عواقب خاص خود را دارند. بطوریکه که آبیاری بیش از حد و متعاقب آن پوسیدن گیاه عامل بسیار رایج در خرابی گیاه است.

اگر بیش از حد در آبیاری ساکیولنت خود دست و دل بازی به خرج دهید بافتِ ذخیره سازی آب گیاه پر می شود و به صورت پف کرده در می آید و در نهایت ترک می خورد. پس همیشه مراقب باشید اگر چه ساکولنت بیش از حد آبیاری شده ممکن است در ابتدا چاق و چله و سالم به نظر برسد اما ممکن است سیستم ریشه در زیر خاک دچار پوسیدگی شود و موجب مرگ گیاه شود. چون اگر خاک را خیلی نمناک نگه دارید به ریشه هوا نمی رسد و ریشه ها می میرند و آرام آرام گیاه نرم شده و پوسیده می شود.

• برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید مقاله آبیاری کاکتوس و ساکولنت را مطالعه نمایید.

چگونه تشخیص دهیم گیاه دچار آبیاری بیش از حد شده؟
طبق نظریه متخصصان علم باغبانی

Debbi shaughnessy of Clemson university علت اصلی مرگ گیاهان گلدانی ،آبیاری بیش از حد است. این نظریه بخصوص در مورد ساکولنت ها صادق است.

ساکولنتمعمولا می توان ساکولنتی را که بیش از حد آبیاری شده از روی برگها و ساقه های پف کرده تشخیص داد. ساکولنت هایی که بیش از حد آبیاری شده باشند نرم و رنگ پریده می شوند و ممکن است رنگ برگها زرد یا سفید شود و یا اینکه برگها رنگ اصلی خود را از دست بدهند.اگر می بینید ساکولنت شما ظاهر ناسالمی دارد ابتدا آبیاری را کاهش دهید و ببینید گیاه چه واکنشی نشان می دهد وقتی ریشه ها از رطوبت زیاد خاک می میرند گیاه طوری خود را نشان می دهد که انگار به آب احتیاج دارد مثلا برگها چروکیده و شل می شوند و گیاه رشد جدیدی نمی کند.

این علائم می تواند از نشانه های فساد ریشه باشد. در حقیقت گیاه به آب احتیاج دارد (چون برگها چروک شده اند) ولی ریشه ی زنده ای ندارد که بتواند آب را جذب کند و به برگها برسد. در این شرایط (با توجه به فصل) می توانید به آرامی گیاه را از گلدان درآورده و سلامت ریشه ها را بررسی کنید ، اگر ریشه ها زنده هستند و خاک هم خشک است معلوم است گیاه به آب احتیاج دارد و گیاه باید بعد از آبیاری واکنش نشان دهد ولی اگر ریشه ها مرده اند ( قهوه ای و پوسیده شدند) و خاک هم خیس هست گیاه شما در خطر است!

درمان ساکولنت هایی که دچار عارضه پرآبی شده اند !

در پاره ای از موارد ساکولنت ها می توانند در این شرایط خود را ترمیم کنند اگر ریشه های مرده و پوسیده را به آرامی از گیاه جدا کنید و گیاه را در خاک خشک بکارید ممکن است گیاه خود را ترمیم کند( البته بستگی به عمق پوسیدگی ریشه دارد)اگر پوسیدگی به ساقه ساکولنت شما حمله کرده و ریشه ها و نواحی حساس گیاه را درگیر کرده است در صورتی که پوسیدگی خیلی پیشرفته نباشد شما می توانید ساقه پوسیده شده را از گیاه جدا کنید.

برای جداسازی ساقه پوسیده شده حتما از یک چاقوی تیز آغشته به الکل استفاده کنید و آنقدر بخش پوسیده شده را بردارید تا جایی که به بخش تمیز و سفید گیاه برسید ، گیاه درمان شده را در مکانی که دارای نور روشن ( نه آفتاب مستقیم) و گردش هوای مناسبی هست نگهداری کنید . اجازه دهید زخمها التیام پیدا کنند و سپس گیاه را به منظور ریشه زایی مجدد در یک ترکیب خاک با زه کشی مناسب بکارید .همه مواد آلوده را دور بریزید و ابزار و محیط کار خود را ضدعفونی کنید.

متاسفانه در برخی از موارد عمق پوسیدگی زیاد است و بخشهای داخلی و حساس گیاه را درگیر کرده است در این مواقع چاره ای نیست جز اینکه گیاه را دور بیندازید و از جسد آن در تهیه کمپوست استفاده کنید!همان طور که آبیاری بیش از حد خطراتی را برای گیاه در پی دارد نقطه مقابل آن یعنی کم آبی هم برای گیاه دردسرساز است!زیرا ساکولنت ها ترجیح می دهند در طول فصل رشدشان ( اکثرا در بهار و تابستان) به خوبی آبیاری شوند. و آبیاری کم در این زمانها در ابتدا رشد گیاه را متوقف خواهد کرد و سپس برگها شروع به ریزش می کنند. و در ادامه ممکن است خال ها و لکه های قهوه ای رنگ روی سطح برگها پیشرفت کنند.

• حتما بخوانید: ۴ اشتباهی که باعث از بین رفتن ساکولنت ها می شود

عکس انواع ساکولنت
ساکولنتها

 

نحوه صحیح آبیاری ساکولنت

آنچه که اهمیت دارد این است که هرگز نباید به ساکولنت ها کم آب بدهید یا اینکه هر موقع خودتان احساس کردید گیاه به آب احتیاج دارد احساس ترحم کنید و به گیاهتان آب دهید یا یکبار در هفته یا یکبار در ماه آبیاری کنید بلکه گیاهان باید وقتی به آب احتیاج دارند آبیاری شوند !

قطعا وقتی ساکولنت ها در حال رشد هستند آبیاری باید متناوب باشد و وقتی که بخشی از خاک خشک شد آبیاری صورت گیرد اما وقتی ساکولنت ها در خواب به سر می برند آبیاری نباید خیلی زیاد باشد و گیاه در زمان خواب به خاک خشک تری نیاز دارد.آنچه که باید در مورد نگهداری ساکولنت ها بدانید

اکثر ساکولنت ها در بهار و تابستان رشد می کنند اما برخی دیگر در زمستان رشد می کنند ( مانند کاکتوس کریسمس) در طول فصل بهار چون هم شبها و هم روزها گرم است آبیاری باید به صورت کامل صورت گیرد و حتی اگر هوا سرد است ولی شما علائم رشد را در گیاه خود مشاهده می کنید می توانید آبیاری را شروع کنید.

برای ساکولنت هایی مثل آلوئه ورا که در زمستان رشد می کنند آبیاری به جای اینکه در بهار شروع شود در پاییز شروع می شود و آبیاری برای اینگونه از ساکولنت ها در بهار و تابستان محدود می شود ، البته برخی موارد استثنا هم دارد به طور مثال شاید شما دیده باشید با اینکه گیاه شما زمستان رشد است ولی ناگهان در ماه مرداد شروع به رشد می کند و این رشد مجدد، خود علامتی است برای شما تا آبیاری را شروع کنید.

ساکولنتبرای اینکه بدانید آیا زمان آن رسیده است تا گیاه را آبیاری کنید یا نه ؟ انگشت خود را روی سطح خاک بگذارید و ببینید حدود ۵/۲ تا ۵ سانتی متری پایین تر از سطح گلدان ، خاک خشک است یا نه؟ اگر احساس می کنید خاک رطوبت دارد آبیاری نکنید! البته موقعی که ساکولنت ها خواب هستند عمق خشک بودن خاک حداقل باید تا نیمه های گلدان باشد .

برای آن دسته از گیاهانی که پوشیده از خار هستند می توانید از یک تکه چوب یا مداد استفاده کنید و رطوبت ذرات خاک چسبیده به نوک ابزارتان را بررسی کنید .

اگر شک دارید که خاک هنوز رطوبت دارد یا نه بهتر است گیاه را آبیاری نکنید و به خاک فرصت بیشتری بدهید تا خشک شود.

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که ساکولنت ها از کم آبی ممکن است بهبود پیدا کنند ولی آبیاری بیش از حد عواقب زیادی دارد .

در طول فصل رشد آبیاری را طوری انجام دهید که آب مقداری از کف گلدان خارج شود با این کار مطمئن هستید که آب به همه بخشهای ریشه رسیده است . اگر آب به تمام قسمت های ریشه نرسد ریشه خشک می شود و در نهایت می میرد . تکرار مرگ ریشه ها ( از خشکی بیش از حد یا بالعکس) گیاه را دچار شوک خواهد کرد و تنظیمات رشد نرمال گیاه را مختل می کند و خواه ناخواه گلدهی گیاه را هم تحت تاثیر قرار می دهد. اگر این اتفاق بارها و بارها تکرار شود خیلی زود شما گیاه ضعیفی را خواهید داشت که سرانجام یا می میرد یا پذیرای انواع بیماری ها می شود و مشکلات دردسرسازی ایجاد می کند.

بعد از آبیاری آب اضافی داخل زیر گلدانی را دور بریزید و دفعه بعدی که گیاه به آب احتیاج دارد زمانی است که خاک گیاه تقریبا ( نه کاملا) خشک شده باشد.

یکی دیگر از راههای سنجش رطوبت خاک استفاده از PH سنج است یا اینکه می توانید یک تکه سنگ صاف پیدا کنید و پای گلدان، روی سطح خاک بگذارید وقتی سنگ را بر می دارید اگر زیر آن رطوبت وجود داشت زمان آبیاری هنوز فرا نرسیده است و اگر آن ناحیه خشک است موقع آبیاری مجدد است.

• اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است، توصیه می‌کنیم مقاله کاکتوس ها و ساکولنت های خاص را نیز مطالعه نمایید.

اسپری کردن ساکیولنت ها:

اکثر ساکولنت ها و کاکتوس ها جو خیلی مرطوب را نمی پسندند البته در این میان استثنائاتی وجود دارد اما با این حال آنها رطوبت طولانی مدت را دوست ندارند.

شما می توانید در روزهای گرم مقداری آب ولرم را به صورت مه پاش روی ساکولنتها اسپری کنید .ترجیحا اسپری کردن را در اوایل صبح انجام دهید برای اینکه گیاه تا شب فرصت خشک شدن داشته باشد.

نحوه ی ترکیب خاک برای ساکولنت ها :

ساکولنتهای گلدانی مثل کالانکوئه به آسانی در هر نوع خاکی رشد می کند البته به شرط آنکه خاک زه کشی خوبی داشته باشد می توان با اضافه کردن شن و پرلیت به خاک زهکشی را افزایش داد .

نیازهای تغذیه ای ساکولنت ها تقریبا شبیه کاکتوس ها است اما ساکیولنت ها در مقایسه با کاکتوس ها نسبت به آبیاری بیشتر و PH های پایین تر تحمل بیشتری دارند.

اکثر ساکولنت ها می توانند در هوای آزاد ( خارج از گلدان) رشد کنند اما وقتی قرار است ساکولنت ها در گلدان کاشته شوند مهم است که شما از دستورالعمل خاک مخصوص گلدان پیروی کنید که دارای زه کشی مناسب ، گستره PH مناسب و هم چنین مواد غذایی مناسبی باشد .شما می توانید از خاک آماده تجاری استفاده کنید و یا اینکه خاک را خودتان بسازید .

ساکولنت

 

برای ساخت خاک به مواد زیر احتیاج دارید:

•  بیلچه باغبانی
•  سطل
•  شن- گرانیت خورد شده
•  کمپوست کهنه یا خاک باغچه ارگانیک
•  پرلیت
•  آب
•  کود ورمی( اختیاری)

برای تهیه خاک می توانید مقادیر مساوی کمپوست یا پیت ماس ، شن درشت باغبانی یا سایر مواد شن دار مثل سنگ پا ، پرلیت یا سنگهای آتشفشانی خرد شده را در یک سطل ریخته و با بیلچه باغبانی مخلوط کنید . برای کمپوست می توانید از کیسه های کمپوست تجاری یا کمپوست خانگی که از ته مانده غذاهای آشپزخانه ، ضایعات باغچه یا کود کشاورزی که بخوبی کهنه شده اند استفاده کنید .

اگر می خواهید ترکیب خاک گلدانی غنی تری داشته باشید می توانید کود ورمی هم به ترکیب فوق اضافه کنید .

بعد از مخلوط کردن مواد فوق یک مشت از ترکیب آماده شده را بردارید ، آن را با مقداری آب خیس کنید و در دستتان فشار دهید تا گلوله شود. وقتی که مشتتان را باز کردید خاک نباید به هم فشرده باشد و ذرات ترکیب مورد نظر نباید به هم بچسبند اگر به هم چسبیده بودند کمی بیشتر شن و پرلیت اضافه کنید و دوباره خاک را تست کنید تا وقتی که مخلوط خاک شما با باز کردن مشت از هم فرو بپاشد و ذرات مخلوط از هم جدا شوند.

هرگز مقادیر خاکبرگ  بیشتر از خاک نباشد زیرا خاک را به مقدار زیادی اسیدی می کند که اکثر ساکولنت ها بجز کریسمس و ارکیده این شرایط را دوست ندارند. البته خود کریسمس و ارکیده هم یک گستره اسیدیته خاص را می پسندند.

هرگز از خاک باغچه به تنهایی استفاده نکنید.

ساکیولنت ها را در گلدانی بکارید که ریشه تنها حدود ۵/۲ سانتی متر فضای اضافی داشته باشد تا با این کار به خشک شدن سریعتر خاک کمک کرده باشید.

وقتی ساکیولنت ها را در گلدان کاشتید سطح خاک را کمی فشار دهید و قدری آب استفاده کنید تا اطراف ریشه ها نمناک شود دقت کنید که فشار بیش از حد به سطح خاک ممکن است به ریشه های حساس گیاه صدمه بزند و ترمیم و بازسازی گیاه  دچار مشکل شود.

ساکولنت

نور مورد نیاز ساکیولنت ها:
ساکیولنت ها نور روشن را ترجیح می دهند مانند پنجره های جنوبی . شما می توانید با مشاهده برگهای ساکولنت ها متوجه شوید آیا نور دریافتی کافی است یا خیر؟

دقت داشته باشید که بعضی از گونه ها هنگامیکه به طور ناگهانی در معرض نور خورشید قرار بگیرند دچار سوختگی سطحی می شوند و رنگ برگها به سمت قهوه ای یا سفید گرایش پیدا می کند و سطح بیرونی گیاه سفید رنگ می شود هم چنین بافت گیاه نرم می شود و گیاه رو به خراب شدن پیش می رود.
اما اگر ساکولنت شما به مدت طولانی هم در مکان کم نور قرار بگیرد با باریک شدن ساقه و زیاد شدن فاصله برگها به صورت کشیده رشد می کند که این شرایط تحت نام اتوله شدن شناخته می شوند.

راه حل آن فراهم کردن شرایط نوری بهتر برای گیاه ،عادت دادن تدریجی گیاه به مکان پر نور و هرس کردن آن قسمت از گیاه که دچار کم نوری شده تا گیاه به شکل اصلی خود برگردد.

ساکیولنت ها بسته به نوع واریته خود هر کدام نیاز نوری متفاوتی دارند برخی به نور آفتاب کامل و برخی به نور فیلتر شده احتیاج دارند. و تعدادی اصلا به نور کامل احتیاج ندارند و به نور روشن ملایم بسنده می کنند مثلا ساکولنتی مانند آلوئه ورا سایه روشن را تحمل می کند.

دقت داشته باشید برخی ساکیولنت ها در تمام طول سال نیاز نوری بالایی دارند و باید نور خورشید را به طور کامل دریافت کنند البته نور باید به تمام بدنه گیاه برسد نه این که فقط به یک طرف گیاه نور بتابد.

اگر ساکولنت ها نور مورد نیاز خود را دریافت نکنند رشد خوبی نخواهند داشت سرحال نخواهند بود و به احتمال قوی گل هم نخواهند داد.

• پیشنهاد می کنیم مقاله نور مناسب کاکتوس و ساکولنت را نیز از دست ندهید.

آنچه که در مورد نگهداری ساکولنت ها باید دانست

ساکولنت چیستشرایط دمایی ساکولنت ها:
ساکولنت ها خیلی بیشتر از آنچه که افراد تصور می کنند قدرت تحمل سرما را دارند همانطور که میدانید در بیابان ها اختلاف دمایی زیادی بین شب و روز وجود دارد بطوریکه ساکیولنت ها حتی شب های سرد با دمای پایین تر از ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد را تحمل می کنند . دمای ایده آل برای ساکیولنت ها در روز بین۲۱ تا ۲۹ درجه سانتی گراد  و در شب بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد است.

درست است که برخی از ساکولنت ها دمای بین ۴-۷ درجه سانتی گراد را تحمل می کنند اما بهتر است در این دما آبیاری نشوند زیرا تلفیق سرما و رطوبت می تواند پوسیدگی و فساد گیاه را به همراه داشته باشد.

شاید به نظر شما مطلب فوق با جمله ای که گفته شد اگر ساکولنت ها را کم آبیاری کنید ریشه ها از خشکی خواهند مرد در تناقض باشد اما نکته مهم این است که اگر گیاهان شما در یک گلخانه سرد باشند این سرما و رطوبت تواما منجر به فساد و پوسیدگی گیاه می شود در حقیقت چون در هوای سرد خاک فرصت خشک شدن پیدا نمی کند در نتیجه رطوبت بالای خاک موجب فساد گیاه می شود پس در هوای سرد ساکولنت ها خاک خشک تر را ترجیح می دهند.

به طور کلی گیاه باید همیشه در تعادل دمایی باشید به عبارت دیگر برخی از ساکولنت ها گرما دوست هستند پس در طول سال باید این گرما برایشان فراهم باشد و زمانی هم که ساکولنت ها در زمان استراحت هستند شرایط سردتر را ترجیح می دهند.

هوای تازه برای ساکولنت ها:
هوای تازه برای همه گیاهان لازم است و باید به مقدار فراوان در دسترس گیاه باشد ساکولنت ها هم از این دسته مجزا نیستند .اگر شما گیاه را در خانه نگهداری می کنید می توانید با باز گذاشتن پنجره هوای تازه را برای گیاه فراهم کنید .حتی در فصل زمستان هم با باز گذاشتن پنجره گیاه را هوادهی کنید.

نیاز های غذایی ساکولنت ها :
گیاهان مواد غذایی را از خاک گرفته و استفاده می کنند حال اگر گیاه شما در گلدان کاشته شده باشد خاک به مرور مواد غذایی خود را از دست می دهد و به اصطلاح فقیر می شود .گیاهان هم مثل سایر موجودات هستند اگر به آنها غذا ندهید از گرسنگی خواهند مرد! یکی از راههای تغذیه گیاهان کوددهی است.

به یاد داشته باشید ساکولنت ها مقادیر بالای کود نیتروژن را دوست ندارند چرا که کود نیتروژن زیاد از حد باعث می شود گیاه شما پر آب و شل و ول شود و هم چنین گیاه را دچار وابستگی می کند . در کل کود دهی زیاد بخصوص ترکیبات نیتروژن بالا مشکلات فساد ریشه و برگ را به همراه دارند.

طریقه ی کود دهی به ساکولنت ها:
کوددهی ساکولنتبرای کوددهی به ساکولنت ها مقادیر موازنه یک کود مرغوب را به طور مثال فرمول ۸-۸-۸ یا ۱۰-۱۰-۱۰ را در ۱۵ لیتر آب حل کنید همیشه نصف مقداری که روی بسته بندی کود توصیه شده برای ساکیولنت های خانگی خود استفاده کنید به طور مثال اگر روی بسته بندی کود پیشنهاد شده یک قاشق سوپ خوری را در ۱۵ لیتر آب حل کنید شما یک دوم قاشق سوپ خوری را در همان مقدار آب حل کنید.

البته شما می توانید برای رشد بیشتر کاکتوس های ستونی بلند از محلول کود به نسبت قوی تری استفاده کنید . اما برای ساکیولنت های گرمسیری مانند کاکتوس کریسمس باید محلول کود رقیق تری استفاده کرد به عبارت دیگر اگر برای سایر ساکیولنت ها یک دوم قاشق سوپ خوری از کود را در ۱۵ لیتر آب حل می کردیم برای ساکیولنت های گرمسیری یک چهارم همان کود را در ۱۵ لیتر آب حل کنیم.

محلول کود را که آماده کردید می توانید ساکیولنت ها را با ان آبیاری کنید طوری که آب از کف گلدان خارج شود ۱۵ لیتر از محلول ممکن است برای چندی گیاه کافی باشد ، بستگی به سایز گیاه دارد.

زمان کوددهی:

کوددهی باید در فصل رشد گیاه انجام شود پس در فصل بهار که فصل رشد اکثر ساکولنت ها ست می توان آنها را کوددهی کرد و دوباره در اواخر تابستان یا اوایل پاییز به آنها کود داد. کوددهی حداقل یکبار در ماه رشد کافی است. برای ساکولنت های زمستان رشد مثل کریمس می توانید یکبار در فصل زمستان کوددهی کنید البته محلول خیلی رقیق!

تذکر:

موقعی که ساکیولنت ها در زمستان به حالت نیمه خفته هستند کوددهی نکنید به طور کلی هنگامی که رشد طبیعی و نرمال گیاه کند شد کوددهی را متوقف کنید. کوددهی را موقعی انجام دهید که حدود ۳ سانتی متر از خاک سر گلدان کاملا خشک شده باشد مثلا برای گیاهان بزرگ که طبیعتا گلدان بزرگتری هم دارند دوره آبیاری شاید یکبار در ماه کافی باشد شما می توانید همان یکبار گیاه را با محلول کود آبیاری کنید.

چون گلدان های بزرگ فرصت بیشتری لازم دارند تا خاک خشک شود و عمق بیشتری از خاک باید خشک شده باشد تا بتوان کوددهی کرد اگر خاک گلدان هنوز مرطوب است کوددهی را به تاخیر بیندازید چون آبیاری مکرر باعث می شود مواد غذایی مورد نیاز گیاه از خاک شسته شود و قبل از آنکه در اختیار گیاه قرار بگیرد از کف گلدان خارج شود.

ساکیولنت های که در هوای آزاد خارج از گلدان نگهداری می شوند خیلی احتیاجی به کوددهی ندارند زیرا آنها به مواد غذایی ذخیره شده در خاک دسترسی دارند ولی اگر خواستید می توانید مقادیر کمی از محلول کود ( نصف مقدار پیشنهادی روی بسته) را به خاک اضافه کنید.

• همچنین بخوانید: توصیه های مهم برای مراقبت از گیاهان گوشتی یا ساکولنت

تکثیر ساکولنت از ساقه و نحوه قلمه زدن ساکولنت ها :

تکثیر ساکولنت هاهرس کردن اگر با دقت و اصولی انجام شود باعث می شود شکل و شمایل ساکیولنت شما جذاب تر شود.

ظاهر ساکیولنت ها به واریته آنها بستگی دارد.برخی بخاطر انشعابات شاخ و برگهایشان جذاب شده اند و برخی دیگر بخاطر گلهای رنگارنگ شان.

با اینکه اکثر ساکولنت ها خیلی به هرس کردن احتیاجی ندارند اما شما می توانید با یک هرس سبک علاوه بر حفظ شکل و سایز گیاه خود،فضای گلدانی بیشتری هم در اختیار گیاه بگذارید.

قبل از هرس کردن و قلمه زدن ساکولنت شما باید نقشه کلی را در ذهن پیاده کرده باشید تا بدانید دقیقا کدام ساقه و کجا ساقه را قرار است قطع کنید چون از جایی که قطع کردید گیاه انشعاب جدیدی میزند و شروع به رشد مجدد می کند که اگر حساب شده شاخه را قطع نکرده باشید ممکن است شکل ظاهری گیاه را به هم زده باشید و از جذابیت گیاه کاسته باشید.

برای قلمه گیری باید ساقه را از گره مورد نظر ببرید . برش را با چاقوی تیز و تمیز و تحت زاویه ۴۵ درجه انجام دهید.

آنچه که باید در مورد نگهداری ساکولنت ها بدانید

زمان قلمه گیری :

قلمه گیری ساکیولنت ها در اوایل بهار درست قبل از اینکه رشد مجدد گیاه شروع شود انجام می گیرد قلمه گیری واریته هایی که گل داده اند بعد از زمان گلدهی یا در طول فصل زمستان که فصل خواب آنهاست انجام شود.

قلمه هایی را که جدا کرده اید می توانند ریشه بزنند و گیاه جدیدی را به وجود بیاورند. قلمه را در یک گلدان مناسب با خاک گلدانی نمناک بکارید و خاک را تا زمانی که قلمه ریشه بزند و علائم رشد جدید ظاهر شود نمناک نگه دارید بدین صورت که هر دو روز یکبار سطح خاک را با آب اسپری کنید قلمه ها حدود ۴ هفته طول می کشد که ریشه دار بشوند در این مدت آبیاری را باید کاهش دهید.

برخی از ساکولنت ها را نیز می توان از طریق برگ تکثیر کرد

نحوه تکثیر ساکولنت ها از طریق برگ:

۱- برای تکثیر ساکولنت ها از برگ ابتدا باید گیاه مادری انتخاب کنید که سالم باشد و همچنین گیاه مادری باید بالغ باشد در این صورت شانس ریشه دار شدن برگ‌ها بیشتر خواهد بود. همچنین یک روز قبل از جدا کردن برگ‌ها گیاه را آبیاری کنید تا آب کافی در برگ‌ها وجود داشته باشد.

۲- سپس برگ‌ها را به آرامی و با پیچاندن از گیاه جدا می‌کنیم، توجه داشته باشد به گونه‌ای برگ‌ها را جدا کنید که از محل اتصال به گیاه جدا شوند و برگ‌ها نشکنند. برگ‌های انتخاب کنید که بالغ باشند و برگ‌هایی که تازه سبز شده باشند مناسب نیستند.

۳- حتماً از برگ‌های سالم و سبز برای ریشه دار کردن انتخاب کنید. احتمال ریشه دار شدن برگ‌های مریض و شکسته کمتر است.

۴- برگ‌های جدا شده را در محلی خنک و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم تا محل جدا شده خشک شود. اگر زخم انتهای برگ شما به صورت کامل پینه نبندد پس از آبیاری مقدار زیادی رطوبت جذب می‌کند و می‌پوسد. مدت زمان خشک شدن به نوع گیاه و دما و رطوبت محیط دارد و معمولاً یک هفته زمان می‌برد.

۵- برای تسریع در ریشه زایی برگ‌ها می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی نیز استفاده کرد. البته این مرحله ضرورتی ندارد و برگ اکثر ساکولنت ها بدون هورمون به راحتی ریشه می‌دهند.

۶- پس از خشک شدن انتهای برگ‌ها آنها را به طور خوابیده بر روی بستر کاشت قرار می‌دهیم. ترکیب خاک بستر  را می‌توانید از مخلوط ماسه کوکوپیت و پیت ماس تهیه کنید. برای نتیجه بهتر بستر را با سم قارچ کش مانند مانکوزب یا کاربندازیم قبل از کاشت ضدعفونی کنید.

۷- بستر کاشت باید دارای رطوبت نسبی باشد یعنی نه زیاد خیس و نه زیاد خشک. رطوبتی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد برای ریشه دار شدن برگ‌ها کافی می‌باشد. اگر احساس کردید خاک بستر خشک است می‌توانید بر روی آن آب اسپری کنید.

۸- برگ‌های کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از آفتاب مستقیم قرار می‌دهیم. آفتاب مستقیم و شدید باعث از دست دادن رطوبت برگ‌ها و در نتیجه خراب شدن آنها خواهد شد.

۹- برگ‌های کاشته شده بسته به نوع گیاه و شرایط محیطی بعد از حدود یک هفته تا یک ماه شروع می‌کنند به ریشه زدن و ایجاد جوانه یا گیاه جدید.

۱۰- چند روز بعد از به وجود آمدن جوانه‌ها برگ شروع به خشک شدن می‌کند و می‌توان جوانه را جدا کرد و به گلدان انتقال داد. برای جدا کردن جوانه نباید عجله کنید و زمانی که جوانه به راحتی و خود به خود از برگ جدا شد اقدام به جدا کردن نمایید.

۱۱- برای گیاه خود گلدان مناسبی انتخاب کنید. گلدان حتماً باید داری سوراخ‌هایی در کف داشته باشد. همچنین گلدان اگر خیلی بزرگ‌تر از گیاه باشد آب زیادی در خود نگه داشته و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

۱۲- خاکی مناسب و سبک که می‌تواند ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت باشد آماده کنید و گیاه جدید خود آر در آن بکارید.

۱۳- گیاه کاشته شده را در محلی با نور ملایم و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

۱۴- گیاه کاشته شده را بعد از چند روز می‌توانید آبیاری کنید. توجه داشته باشید نباید بلافاصله بعد از کاشت شروع به آبیاری کنید و باید اجازه بدهید گیاه ریشه زده و سپس شروع به آبیاری نمایید.

 

13 پاسخ

 1. در بخش نیازهای غذایی ساکیولنت ها نکات به مهم و ارزشمندی اشاره فرمودید اما ایا پس از تغذیه گیاه ساکیولنت – چنانکه به دقت شرح دادید – بهتر نیست در روز ابیاری این کار را انجام دهیم و پیش از ابیاری کار تغذیه را شروع کنیم و با مکثی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گیاه را ابیاری کنیم و بعد زیر گلدانی را از اب جمع شده خالی کنیم? عنایت بفرمائید و از راهنمائی های ارزشمند خود مرا بی نصیب نگذارید.
  با احترام
  ا. ح. گروسی

 2. با سلام،
  ممنون از سایت خوبتون
  در مورد آبیاری کاکتوس ها خواستم مطلبی رو اضافه کنم، دلیل اینکه باید به کاکتوس ها کم آب داد این هست که این گیاهان در طول روز روزنه های خود را بسته و شبها باز می کنند که باعث کاهش تعریق و از دست دادن آب در شرایط آفتاب روزانه میشه، در حقیقت این گیاهان بخش اعظم عملیات فتوسنتز خود را در شب انجام می دهند

 3. سلام من چند تا ساکولنت دارم که پشت پنجره شرقی گذاشتم که از ساعت ۷ تا۱۳ نور مستقیم آفتاب رو می گیر ند به نظرتون چقدر آب بدم ممنون

 4. سلام من چند تا ساکولنت دارم که پشت پنجره شرقی گذاشتم که ‌از ساعت ۷الی۱۳نور مستقیم آفتاب رو می گیر ند به نظرتون چقدر آب بدم ممنون

  1. سلام مینای عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته،
   پیشنهاد میکنم مطالب تکثیر ساکولنت به روش قلمه برگ و آبیاری کاکتوس و ساکولنت را مطالعه کنید، خرسند خواهیم شد اگر شما هم توصیه و یا مطلبی دارید با همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو در میون بگذارید و در آخر برای خرید بذر کاکتوس میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

  1. سلام صابر عزیز
   خوشحالیم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته، لطفا اگر تجربه یا توصیه ای دارید در اختیار همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو قرار بدین

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   پیشنهاد شما به همکاران بخش محتوا منتقل شد و به زودی موارد مرتبط به محتوای منتشر شده اضافه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.