اطلاعیه: خرید بالای 4۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

از بین رفتن ساکولنت ها

4 اشتباهی که باعث از بین رفتن ساکولنت ها می شود

اشتباهات رایجی که باعث از بین رفتن گیاهان گوشتی می‌شوند

اگر چه گیاهان گوشتی تقریباً نیازی به رسیدگی ندارند و مراقبت از آنها بسیار آسان است، اما برخلاف باور عموم در صورتی که از نیازهای آنها آگاهی نداشته باشید با توجه و رسیدگی بیش از حد به راحتی باعث نابودی آنها می‌شوید.

در واقع می‌توان گفت اگر نکات مهم در پرورش گیاهان گوشتی را ندانید، پرورش گیاهان گوشتی از جمله خانواده کاکتوس، در خانه کار بسیار سختی است و خیلی زود به مرگ گیاه منتهی می‌شود. به همین علت در اینجا قصد داریم شما را با نکات مهم در پرورش گیاهان گوشتی از جمله خانواده کاکتوس و کراسولا آشنا کنیم.

گیاهان گوشتی گیاهان آپارتمانی بسیار محبوبی برای نگهداری در داخل خانه و بالکن محسوب می‌شوند. به خصوص امروزه با تغییر اقلیم و گرم شدن هوا تمایل به پرورش گیاهان گوشتی روز به روز بیشتر می‌شود. شاید شما هم تجربه کرده باشید، با خوشحالی گلدان کاکتوس می‌خرید و به منزل میبرید اما ظرف چند هفته گیاهتان پژمرده شده و می‌میرد. در حالی که مشکل ممکن است چیز بسیار ساده‌ ای مانند نامناسب بودن خاک یا آبیاری زیاد بوده و به راحتی با آگاهی می‌توانستید مسئله را حل کنید.

اشتباهات رایج در نگهداری از گیاهان گوشتی

اگر به پرورش گل و گیاه علاقه دارید، احتمالاً تجربه خرید یک گلدان ساکولنت و از بین رفتن آن را داشته ‌اید. گیاهان گوشتی که در داخل خانه در نور کم نگهداری می‌شوند، در صورت مساعد بودن شرایط دیگر می‌توانند کمبود نور را تحمل کرده و زنده بماند. معمولاً در چنین شرایطی گیاه به کندی رشد می‌کند.

با این حال برخی از گیاهان ساکولنت با شرایط داخل خانه و آپارتمان راحت‌تر کنار می‌آیند که ازجمله آنها می‌توان به هاروتیا گورخری ( Haworthia fasciata )، سانسوریا ( Sansevieria trifasciata) و کراسولا خرفه ای ( Crassula ovata ) اشاره کرد. بسیاری از انواع کاکتوس نیز می‌تواند شرایط داخل خانه را تحمل کنند که از جمله آنها می‌توان به کاکتوس مامیلاریا ( Mammillaria gracilis fragilis ) اشاره کرد.

گیاهان گوشتی که رنگ روشن دارند در صورتی که در نور کم نگهداری شوند، رنگ آنها به سبز تبدیل شده و به تدریج حالت کشیده پیدا می‌کنند و شکل خود را از دست می‌دهند. با این حال در صورتی که گیاه زینتی با رنگ روشن خریداری کنید، طول عمر آن خیلی بیشتر از شاخه گلهای بریده خواهد بود. بیشتر گیاهان ساکولنت بدون هیچ گونه مراقبت حداقل چند هفته زنده می‌ماند.

علت زرد شدن برگ کاکتوس

1- عدم وجود سوراخ تخلیه آب

گیاهان ساکولنت را حتماً باید در گلدانی قرار دهید که ته آن سوراخ‌هایی برای تخلیه آب داشته باشد، مگر این که به شدت از نیازهای گیاهانتان آگاهی داشته و بدانید چند وقت یکبار و به چه میزان باید به آنها آب بدهید. اهمیت زیاد آبیاری گیاهان گوشتی در این است که ریشه ‌های این گیاهان در صورتی که به مدت طولانی در خاک مرطوب بمانند، به سرعت دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند.

برخی افراد ممکن است به منظور انتخاب گلدان زیبا، از وجود سوراخ در ته گلدان صرف ‌نظر کنند. در صورتی ‌که گلدانی که انتخاب می‌کنید پلاستیکی باشد می‌توانید خودتان ته آن را با دریل یا ابزارهای دیگر سوراخ کنید. در غیر این صورت هرگز نباید از گلدان‌های بدون سوراخ تخلیه آب استفاده کنید.

2- خاک نامناسب

همان طور که گفته شد ریشه ‌های گیاهان ساکولنت در صورت قرار گیری طولانی مدت در خاک خیس به شدت مستعد پوسیدگی هستند. اما باید بدانید علاوه بر عدم وجود سوراخ ته گردان، نوع خاک نیز می‌تواند باعث خیس ماندن خاک و محیط ریشه در گلدان شود.

هنگامی که گلدان کاکتوس یا سایر گیاهان گوشتی را خریداری می‌کنید، پیش از هر چیز ابتدا خاک آن را بررسی کنید. در صورتی که خاک گلدان سفت و متراکم یا خیلی غنی است، باید خاک آن را عوض کرده و از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. خاکهای بسیار غنی رطوبت را به مدت طولانی در خود حفظ می‌کنند.

خاک کاکتوس را می‌توانید به صورت آماده از فروشگاه‌های گل و گیاه خریداری کرده و یا خودتان آن را آماده کنید. خاک دیاتومه نیز یکی از گزینه ‌های مناسب برای گیاهان گوشتی گلدانی است. در هر صورت خاکی که برای گیاهان گوشتی آماده می‌کنید باید حاوی مقدار زیادی ماسه یا پرلیت باشد تا قابلیت زهکشی خاک افزایش یابد.

در صورتی که خاک گلدان آماده خریداری می‌کنید، می‌توانید آن را با خاک دیاتومه ترکیب کنید. خاک دیاتومه آب را جذب می‌کند اما به سرعت خشک می‌شود به همین علت برای گیاهان گوشتی بهترین گزینه می‌باشد.

خاک‌هایی که سفت، متراکم و رسی هستند به مدت طولانی آب را در خود نگه می‌دارند. به همین علت اغلب گیاهان گوشتی که در چنین خاک‌هایی قرار دارند خیلی زود از بین می‌روند. برای اصلاح خاک‌ رسی می‌توانید ماسه یا پرلیت به خاک اضافه کنید.

3- نور ناکافی

اکثر گیاهان گوشتی نیاز به آفتاب کامل دارند تا بتوانند شکل و رنگ خود را حفظ کنند. با این حال می‌توانید این گیاهان را در نواحی که نیم سایه است نیز قرار دهید.

ممکن است گیاهانی مانند اشوریا که رشد سریع داشته و نیاز زیادی به آفتاب دارند، در اثر عدم دریافت آفتاب کافی کشیده و دراز شوند. اگر چه در صورتی که گیاهانی مانند هاورتیا، سانسوریا و گاستریا دارید می‌توانید آنها را تنها چند ساعت در روز در مقابل نور قرار دهید.

4- آبیاری بیش از حد

گیاهان گوشتی نیز مانند همه گیاهان برای زندگی به آب نیاز دارند اما بیشتر آنها چند روز تا چند هفته بدون آب نیز می‌توانند زندگی کنند در حالی که در صورت آبیاری زیاد دچار پوسیدگی شده و می‌میرند. آبیاری زیاد اولین عامل از بین رفتن گیاهان گوشتی است. به طور کلی اغلب قیمت گیاهان گوشتی چندان زیاد نیست بنابراین نباید بیش از حد نگران آنها شده و دائماً در رسیدگی به آنها وسواس به خرج بدهید. معمولاً توجه زیاد به گیاهان گوشتی باعث می‌شود بیش از حد به آنها آب داده و باعث مرگ آنها شوید.

با رعایت نکات گفته شده می‌توانید به خوبی گیاهان گوشتی خود را مراقبت کرده و از دیدن سلامتی آنها لذت ببرید. با این حال تجربه ‌های شخصی نیز در پرورش گل و گیاه بسیار حائز اهمیت است. در کنار رعایت موارد گفته شده، سعی کنید الگوی رشد و سلامت گیاهان خود را بشناسید تا بتوانید در این کار موفق‌تر عمل کنید.

محصولات فروشگاه

33 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  من سه ماهی هست که ساکولنت خریدم بعد از رشد قابل توجهی که داشتن ،چند روزه یکی از ساکولنت های گوشتیم داره برگهاش خشک میشه( از پایین همزمان چند برگ دارن خشک میشن)
  یه حشره ریز سبز هم روی گیاه بودکه یکمی از مورچه کوچک تر بود.
  میشه راهنماییم کنید،امکان داره بخاطر اون حشره باشه؟
  سم خاصی داره؟
  سه روز یکمرتبه هم ابیاری میکنم.
  ضد قارچ هم میدم ماهی یکبار

  1. سلام ممکنه بخاطر حشره باشه می تونین از انواع سم ها استفاده کنین شته سبز چیز خطر ناکی نیست ولی نباید ۳ روز یک بار ابیاری کنی اگه ساکولنت بزراگه ۱۰ روز اگه کوچیکه ۱۴ روز سمم میتونی بگی سم مخصوص شته

 2. سلام.من یه سانسوریا داریم که سر گیاه مخملی رنگ هست متاسفانه تنه گلم داره زرد و خشک میشه ۱۰روز یک بار هم آبش میدم،میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   گیاه رو از نور مستقیم دور کنید و خاک رو از دید زهکشی بررسی کنید.

 3. سلام من یه آشوریان دارم خیلی نگرانشم برگ هاش داره چروک میشه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   گیاه رو از دید آفت بررسی کنید و آبیاری رو بیشتر کنید.

 4. سلام
  وقت بخیر
  من ۴ تا گیاه کاکتوس گوشتی خریداری کردم حدودا یکماه پیش و به گفته فروشنده روزه اول که برام کاشت داخل گلدان گفت برای بار اول آب جوری بده بهش که از زیر گلدان آب خارج شود و بعد از آن هفته یک قاشق آب بده بهشون
  و تا چندروز پیش گیاه ها خیلی شاداب بودن و حتی یکی از اونها داشت گل میداد
  اما الان دو روزه از پایین داره برگهاشون خشک میشه و حتی اون گیاهی ام که گل داده بود گلش خشک شده و و مابقی برگها پژمرده شدن
  و نکته جالبش اینه که همه باهم اینطوری شدن
  به نظرتون چیکار کنم که دوباره زنده بشن؟

  1. سلام شاهین عزیز
   خاک و گیاه رو از دید آفت بررسی کنید، در صورت وجود مشکل از سم یا قارچکش مناسب استفاده کنید.

 5. سلام من یه ساکونت برگ دار خریدم نمیدونم چرا برگاش پژمرده میشن لطفا راهنمایی کنید چطور مواظبش باشم

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   اگه از پژمردگی برگ ساکولنت منظورتون چروک شدن برگ ساکولنت هاست۷ لطفا آبیاری رو بیشتر کنید

  2. سلام خسته نباشید من دوستم بهم یه گلدون گل گوشتی هدیه داده برام خیلی باارزشه پشت پنجرمه هر ۵ روز یه بار بهش اب میدم سوراخم داره ته گلدون ولی داره چروک میشه باید چیکارش کنم اصلا رشد هم نمینه

   1. سلام حتما اجازه بدین خاکش خشک بشه بعد آبیاری رو انجام بدین اگه زیر گلدونی داره نباید آب توی زیر گلدونی بمونه و برای رشد هم باید ماهی یکبار با کود 36 12 12 کوددهی بشه

 6. سلام. من ساکولنت سووی دارم. برخی برگ هاش رو به پایین هست، هر 10 روز هم آبیاری میکنم. میشه راهنمایی کنید که مشکلی داره یا نه؟

  1. سلام من سه تا کراسولا خریدم و کراسولای نقره ایم داره برگ های پاینیش خشک میشه و قارچ زده و کراسولای نعل اسبی ام هم قارچ زده میشه راهنمایی کنید چطوری قارچ ها رو از بین ببرم بدون قارچ کش چون قارچ کش خیلی گرونه😂

 7. سلام .يه گياه ساكولنت دارم و هفته اَي يه ليوان اَب ميدم ولي برگهاش اب از دست داده و چروك ميشه و در نهايت ميوفته .ميشه راهنمايي بفرمايين.دو ساعت افتاب ميبينه و زير گلدون هم باز هست ممنون

  1. سلام
   بعضی از ساکولنت ها نیاز به آب بیشتری دارن، ریشه گیاه رو از دید پوسیدگی بررسی کنید.

 8. سلام. من انواع ساکولنت ها رو دارم که تو حیاط گلدوناشون کنار هم هست حتی دوتا گلدون حسن یوسف هم کنارشون هست همشون همشون با هم یه دفعه شروع شد براشون سوراخ سوراخ شدن و خورده شدن چکار باید بکنم راهی برای نجاتشون هست؟؟ خیلی ناراحتم

 9. من چند گلدان ساکولنت و کاکتوس دارم به خاطر سرمای هوا اوردمشون داخل منزل البته الان دو ماهی میشه اول خوب بودن ابیاریشون رو هم طبق دستور تا خاکشون هم خشک نباشه آبیاری نمیکنم اما گل دلفین من درحال جمع شدن هست و حتی گل ابریشمی که یک ساکولنت هست هم برگهاش چروک شده و حتی ریزش داره برگ قاشقی هم همینطور نمی‌دونم چکار کنم

 10. با سلام من حدودا 4 ماه پیش چندتا ساکولنت و کاکتوس خریدم و تا به امروز حالشون خوب بوده اما حدودا هفته پیش یکی از ساکولنت هام از بالای گلبرگ هاش شروع به له شدگی کرد و وقتی به برگ هاش دست بزنی میوفتن و ته برگ هاش خیس و لهه هست و از باقی گلدون ها جداش کردم اما الان دیدم که یکی دیگه از ساکولنت هام هم به همین شکل داره از بالا خراب میشه.

 11. سلام من یه ساکولنت گرپتووریا دارم اما الان چند ماهی هست که رشد نکرده و برگ هاش هم میریزه اب هم هر موقع خاکش خشک شد میدم به نظرتون چه کاری بکنم که رشد کنن

  1. سلام
   گیاه رو از دید آفت و پوسیدگی ریشه بررسی کنید، در صورت عدم مشکل کوددهی کنید.

 12. سلام من برای تعویض خاک گل برگ انجیری خاک اطراف ریشه رو جدا کردم ولی بعدش بهم گفتن که اینکار باعث خشک شدن گیاهم میشه و خیلی ناراحتم میخواستم ببینم الان برای کنک به گیاهم و اینکه جلوی این اتفاق رو بگیرم میشه کاری کرد ؟

  1. سلام بله خاک دور ریشه نباید خالی بشه اسید هیومیک تا حدودی کمک می کنه

 13. سلام وقت بخیر
  من چندساله چند تا گلدون سانسوریا دارم جاهای مختلف خونه گذاشتم خیلی خوب بودن اما الان همه شون دارن لاغر میشن یعنی برگها شون لاغر شده و کمی هم شل شده
  از همون سال اول هفته ای دو تا سه بار بهشون آب میدادم

  1. سلام وقت شما هم بخیر سانسوریا به آبیاری زیاد احتیاج نداره و آبیاری زیاد باعث پوسیدگیش میشه حتما بین دو آبیاری اجازه بدین خاکش خشک بشه

 14. سلام من دوتا اشوریا دارم که تا قبل از اواخر فروردین به خوبی رشد میکردن اما الان چند ماهه همیشه برگهاشون چروک و خشک میشه و میریزه. روی برگها لگه های قهوه ای و گاهی هم لکه های سیاه رنگ مثل قیر دیده میشه. خیلی از برگها رو از دست داده و من نگرانم که باید چیکار کنم؟

  1. سلام لکه های قهوه ای و سیاه معمولا بخاطر نور شدید و یا آبیاری زیاد است حتما جایی با نور غیر مستقیم نگهداری بشه بین دو آبیاری اجازه بدین خاک خشک بشه اگه این موارد رعایت میشه احتمالا قارچ هست که باید از قارچ کش استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.