نازبو
4 اشتباهی که باعث از بین رفتن ساکولنت‌ها می‌شود
 • آموزش و مقالات
 • گلدان و محیط های رشد
 • توصیه ها

4 اشتباهی که باعث از بین رفتن ساکولنت‌ها می‌شود

اگر چه گیاهان گوشتی تقریباً نیازی به رسیدگی ندارند و مراقبت از آنها بسیار آسان است، اما برخلاف باور عموم در صورتی که از نیازهای آنها آگاهی نداشته باشید، با توجه و رسیدگی بیش از حد به راحتی باعث نابودی آنها می‌شوید.

در واقع می‌توان گفت اگر نکات مهم در پرورش گیاهان گوشتی را ندانید، پرورش گیاهان گوشتی از جمله خانواده کاکتوس، در خانه کار بسیار سختی است و خیلی زود به مرگ گیاه منتهی می‌شود. به همین علت در اینجا قصد داریم شما را با نکات مهم در پرورش گیاهان گوشتی از جمله خانواده کاکتوس و کراسولا آشنا کنیم.

گیاهان گوشتی گیاهان آپارتمانی بسیار محبوبی برای نگهداری در داخل خانه و بالکن محسوب می‌شوند. به خصوص امروزه با تغییر اقلیم و گرم شدن هوا تمایل به پرورش گیاهان گوشتی روز به روز بیشتر می‌شود. شاید شما هم تجربه کرده باشید، با خوشحالی گلدان کاکتوس می‌خرید و به منزل میبرید اما ظرف چند هفته گیاهتان پژمرده شده و می‌میرد. در حالی که مشکل ممکن است چیز بسیار ساده‌ ای مانند نامناسب بودن خاک یا آبیاری زیاد بوده و به راحتی با آگاهی می‌توانستید مسئله را حل کنید.

اشتباهات رایج در نگهداری از گیاهان گوشتی

اگر به پرورش گل و گیاه علاقه دارید، احتمالاً تجربه خرید یک گلدان ساکولنت و از بین رفتن آن را داشته ‌اید. گیاهان گوشتی که در داخل خانه در نور کم نگهداری می‌شوند، در صورت مساعد بودن شرایط دیگر می‌توانند کمبود نور را تحمل کرده و زنده بماند. معمولاً در چنین شرایطی گیاه به کندی رشد می‌کند.

با این حال برخی از گیاهان ساکولنت با شرایط داخل خانه و آپارتمان راحت‌تر کنار می‌آیند که ازجمله آنها می‌توان به هاروتیا گورخری ( Haworthia fasciata )، سانسوریا ( Sansevieria trifasciata) و کراسولا خرفه ای ( Crassula ovata ) اشاره کرد. بسیاری از انواع کاکتوس نیز می‌تواند شرایط داخل خانه را تحمل کنند که از جمله آنها می‌توان به کاکتوس مامیلاریا ( Mammillaria gracilis fragilis ) اشاره کرد.

گیاهان گوشتی که رنگ روشن دارند در صورتی که در نور کم نگهداری شوند، رنگ آنها به سبز تبدیل شده و به تدریج حالت کشیده پیدا می‌کنند و شکل خود را از دست می‌دهند. با این حال در صورتی که گیاه زینتی با رنگ روشن خریداری کنید، طول عمر آن خیلی بیشتر از شاخه گل‌های بریده خواهد بود. بیشتر گیاهان ساکولنت بدون هیچ گونه مراقبت حداقل چند هفته زنده می‌ماند.

برای خرید کود کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

1- عدم وجود سوراخ تخلیه آب

گیاهان ساکولنت را حتماً باید در گلدانی قرار دهید که ته آن سوراخ‌هایی برای تخلیه آب داشته باشد، مگر این که به شدت از نیازهای گیاهانتان آگاهی داشته و بدانید چند وقت یکبار و به چه میزان باید به آنها آب بدهید. اهمیت زیاد آبیاری گیاهان گوشتی در این است که ریشه‌های این گیاهان در صورتی که به مدت طولانی در خاک مرطوب بمانند، به سرعت دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند.

برخی افراد ممکن است به منظور انتخاب گلدان زیبا، از وجود سوراخ در ته گلدان صرف ‌نظر کنند. در صورتی ‌که گلدانی که انتخاب می‌کنید پلاستیکی باشد می‌توانید خودتان ته آن را با دریل یا ابزارهای دیگر سوراخ کنید. در غیر این صورت هرگز نباید از گلدان‌های بدون سوراخ تخلیه آب استفاده کنید.

2- خاک نامناسب

همان طور که گفته شد ریشه‌های گیاهان ساکولنت در صورت قرارگیری طولانی مدت در خاک خیس به شدت مستعد پوسیدگی هستند. اما باید بدانید علاوه بر عدم وجود سوراخ ته گردان، نوع خاک نیز می‌تواند باعث خیس ماندن خاک و محیط ریشه در گلدان شود.

هنگامی که گلدان کاکتوس یا سایر گیاهان گوشتی را خریداری می‌کنید، پیش از هر چیز ابتدا خاک آن را بررسی کنید. در صورتی که خاک گلدان سفت و متراکم یا خیلی غنی است، باید خاک آن را عوض کرده و از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. خاک‌های بسیار غنی رطوبت را به مدت طولانی در خود حفظ می‌کنند.

خاک کاکتوس را می‌توانید به صورت آماده از فروشگاه‌های گل و گیاه خریداری کرده و یا خودتان آن را آماده کنید. خاک دیاتومه نیز یکی از گزینه ‌های مناسب برای گیاهان گوشتی گلدانی است. در هر صورت خاکی که برای گیاهان گوشتی آماده می‌کنید، باید حاوی مقدار زیادی ماسه یا پرلیت باشد تا قابلیت زهکشی خاک افزایش یابد.

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

در صورتی که خاک گلدان آماده خریداری می‌کنید، می‌توانید آن را با خاک دیاتومه ترکیب کنید. خاک دیاتومه آب را جذب می‌کند اما به سرعت خشک می‌شود به همین علت برای گیاهان گوشتی بهترین گزینه می‌باشد.

خاک‌هایی که سفت، متراکم و رسی هستند به مدت طولانی آب را در خود نگه می‌دارند. به همین علت اغلب گیاهان گوشتی که در چنین خاک‌هایی قرار دارند خیلی زود از بین می‌روند. برای اصلاح خاک‌ رسی می‌توانید ماسه یا پرلیت به خاک اضافه کنید.

3- نور ناکافی

اکثر گیاهان گوشتی نیاز به آفتاب کامل دارند تا بتوانند شکل و رنگ خود را حفظ کنند. با این حال می‌توانید این گیاهان را در نواحی که نیم سایه است نیز قرار دهید.

ممکن است گیاهانی مانند اشوریا که رشد سریع داشته و نیاز زیادی به آفتاب دارند، در اثر عدم دریافت آفتاب کافی کشیده و دراز شوند. اگر چه در صورتی که گیاهانی مانند هاورتیا، سانسوریا و گاستریا دارید می‌توانید آنها را تنها چند ساعت در روز در مقابل نور قرار دهید.

4- آبیاری بیش از حد

گیاهان گوشتی نیز مانند همه گیاهان برای زندگی به آب نیاز دارند اما بیشتر آنها چند روز تا چند هفته بدون آب نیز می‌توانند زندگی کنند در حالی که در صورت آبیاری زیاد دچار پوسیدگی شده و می‌میرند. آبیاری زیاد اولین عامل از بین رفتن گیاهان گوشتی است. به طور کلی اغلب قیمت گیاهان گوشتی چندان زیاد نیست بنابراین نباید بیش از حد نگران آنها شده و دائماً در رسیدگی به آنها وسواس به خرج بدهید. معمولاً توجه زیاد به گیاهان گوشتی، باعث می‌شود بیش از حد به آنها آب داده و باعث مرگ آنها شوید.

با رعایت نکات گفته شده می‌توانید به خوبی گیاهان گوشتی خود را مراقبت کرده و از دیدن سلامتی آنها لذت ببرید. با این حال تجربه ‌های شخصی نیز در پرورش گل و گیاه بسیار حائز اهمیت است. در کنار رعایت موارد گفته شده، سعی کنید الگوی رشد و سلامت گیاهان خود را بشناسید تا بتوانید در این کار موفق‌تر عمل کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  عاطفه
  27 خرداد 1402
  عاطفه

  سلام من سه ساکولنت ائونیدم نیوی دارم که اوایل رشد خوبی داشت و کلی گل جدید داد چند وقت میش پشت بزگهای رگهای سیاه ایجاد شده مثل خراش الان چندوقتیه برگهاش زردو خشک میشه و رنگ صورتی لبه‌ی برگهاش هم از بین رفته کلا نشاط قبل رو نداره البته چند وقت پیش باسم حشره کش همه گلهان رو اسپری و آبیاری کردم و یکبارم بهش کود ۳_۲۰خیلی رقیق بهش دادم الان چیکار میتونم بکنم براش کنار پنجره جنوبی هست،هفته ای یکبارم هم ابیاری میشه

 • پاسخ
  ‌
  21 تیر 1401

  سلام من یک ساکولنت (رز کوهستان)دارم برگاش شروع به زرد شدن کرد و وقتی دست میزدم برگاش میریخت آفت هم ندارد ساقش حالت گندیده شده

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  22 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام اگه ساقش گندیده نشون دهنده اینه که ریشش پوسیده آبیاری بیش از اندازه و خاک بدون زه کشی کافی باعث پوسیدگی میشه

 • پاسخ
  نگار
  25 خرداد 1401
  نگار

  سلام من دوتا اشوریا دارم که تا قبل از اواخر فروردین به خوبی رشد میکردن اما الان چند ماهه همیشه برگهاشون چروک و خشک میشه و میریزه. روی برگها لگه های قهوه ای و گاهی هم لکه های سیاه رنگ مثل قیر دیده میشه. خیلی از برگها رو از دست داده و من نگرانم که باید چیکار کنم؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  29 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام لکه های قهوه ای و سیاه معمولا بخاطر نور شدید و یا آبیاری زیاد است حتما جایی با نور غیر مستقیم نگهداری بشه بین دو آبیاری اجازه بدین خاک خشک بشه اگه این موارد رعایت میشه احتمالا قارچ هست که باید از قارچ کش استفاده کنید

 • پاسخ
  فاطمه
  27 اردیبهشت 1401
  فاطمه

  سلام من یک ساکولنت گوشتی که توی یک کوزه هست خریدم الان یکی از انها پژمرده شده با سرنگ هم اب بهش میدم چیکار کنم دوباره سرحال بشه و برگ بده نمیشه هم درش بیارم ریشه اش را ببینم چون چنتا بقلم هم توی یه کوزه هست لطفا سری یه کاری بگید بکنم

 • پاسخ
  امین
  20 فروردین 1401
  امین

  سلام وقت بخیر من چندساله چند تا گلدون سانسوریا دارم جاهای مختلف خونه گذاشتم خیلی خوب بودن اما الان همه شون دارن لاغر میشن یعنی برگها شون لاغر شده و کمی هم شل شده از همون سال اول هفته ای دو تا سه بار بهشون آب میدادم

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام وقت شما هم بخیر سانسوریا به آبیاری زیاد احتیاج نداره و آبیاری زیاد باعث پوسیدگیش میشه حتما بین دو آبیاری اجازه بدین خاکش خشک بشه

 • پاسخ
  مریم
  15 فروردین 1401
  مریم

  سلام من برای تعویض خاک گل برگ انجیری خاک اطراف ریشه رو جدا کردم ولی بعدش بهم گفتن که اینکار باعث خشک شدن گیاهم میشه و خیلی ناراحتم میخواستم ببینم الان برای کنک به گیاهم و اینکه جلوی این اتفاق رو بگیرم میشه کاری کرد ؟

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام بله خاک دور ریشه نباید خالی بشه اسید هیومیک تا حدودی کمک می کنه

 • پاسخ
  پگاه
  13 آذر 1400
  پگاه

  سلام من یه ساکولنت گرپتووریا دارم اما الان چند ماهی هست که رشد نکرده و برگ هاش هم میریزه اب هم هر موقع خاکش خشک شد میدم به نظرتون چه کاری بکنم که رشد کنن

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 آذر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام گیاه رو از دید آفت و پوسیدگی ریشه بررسی کنید، در صورت عدم مشکل کوددهی کنید.

 • پاسخ
  مهدخت کریمی
  20 آبان 1400
  مهدخت کریمی

  با سلام من حدودا 4 ماه پیش چندتا ساکولنت و کاکتوس خریدم و تا به امروز حالشون خوب بوده اما حدودا هفته پیش یکی از ساکولنت هام از بالای گلبرگ هاش شروع به له شدگی کرد و وقتی به برگ هاش دست بزنی میوفتن و ته برگ هاش خیس و لهه هست و از باقی گلدون ها جداش کردم اما الان دیدم که یکی دیگه از ساکولنت هام هم به همین شکل داره از بالا خراب میشه.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام گلدون ها رو از حیث آفت بررسی کنید.

 • پاسخ
  مهدخت کریمی
  01 آذر 1400
  مهدخت کریمی

  سلام دقیقا چجور افتی ممکنه زده باشند و نشانه های افت چیست؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 آذر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام قارچ یا انواع حشرات

 • پاسخ
  عظمت هستم
  18 آبان 1400
  عظمت هستم

  من چند گلدان ساکولنت و کاکتوس دارم به خاطر سرمای هوا اوردمشون داخل منزل البته الان دو ماهی میشه اول خوب بودن ابیاریشون رو هم طبق دستور تا خاکشون هم خشک نباشه آبیاری نمیکنم اما گل دلفین من درحال جمع شدن هست و حتی گل ابریشمی که یک ساکولنت هست هم برگهاش چروک شده و حتی ریزش داره برگ قاشقی هم همینطور نمی‌دونم چکار کنم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام گلدون ها رو از دید آفت و قارچ بررسی کنید.

 • پاسخ
  لیندا
  22 مهر 1400
  لیندا

  سلام. من انواع ساکولنت ها رو دارم که تو حیاط گلدوناشون کنار هم هست حتی دوتا گلدون حسن یوسف هم کنارشون هست همشون همشون با هم یه دفعه شروع شد براشون سوراخ سوراخ شدن و خورده شدن چکار باید بکنم راهی برای نجاتشون هست؟؟ خیلی ناراحتم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام گیاه رو از دید آفت بررسی کنید و از سم مناسب استفاده کنید

 • پاسخ
  ندا
  23 مرداد 1401
  ندا

  سلام وقت بخیر،من ساکولنت دارم که رشد نمیکنه وابشم خوب دادم و نورشم مناسبه،ولی برگاش چروکیده شده گلدونشو خواستم عوض کنم دیدم نسبت به خودش که فک میکردم ریشه قوی و انچنانی خواهد داشت دیدم یه ریشه یه ریز و کوچیک داره،هر۱۵روز یبارم کود۱۲_۱۲_۳۶میدم بهش.همه گلام رشدش خوبن الا این چیکارکنم

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  29 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام نحوه آبیاریش به چه صورته؟ یکی از دلایل چروک شدن برگها می تونه آبیاری نامناسب باشه هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هردو آسیب میزنه باید آبیاری رو عمیق انجام بدین آب زیر گلدون رو خالی کنید و هر زمان که خاکش خشک شد مجدد آبیاری کنید برای اینکه ریشه هاش قوی تر بشه توی فصل رشد هر دو ماه یکبار اسید هیومیک بهش بدین

 • پاسخ
  باراد
  21 مهر 1400
  باراد

  سلام .يه گياه ساكولنت دارم و هفته اَي يه ليوان اَب ميدم ولي برگهاش اب از دست داده و چروك ميشه و در نهايت ميوفته .ميشه راهنمايي بفرمايين.دو ساعت افتاب ميبينه و زير گلدون هم باز هست ممنون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بعضی از ساکولنت ها نیاز به آب بیشتری دارن، ریشه گیاه رو از دید پوسیدگی بررسی کنید.

 • پاسخ
  سحر
  24 فروردین 1400
  سحر

  سلام. من ساکولنت سووی دارم. برخی برگ هاش رو به پایین هست، هر 10 روز هم آبیاری میکنم. میشه راهنمایی کنید که مشکلی داره یا نه؟

 • پاسخ
  ریحانه
  04 آبان 1400
  ریحانه

  سلام من سه تا کراسولا خریدم و کراسولای نقره ایم داره برگ های پاینیش خشک میشه و قارچ زده و کراسولای نعل اسبی ام هم قارچ زده میشه راهنمایی کنید چطوری قارچ ها رو از بین ببرم بدون قارچ کش چون قارچ کش خیلی گرونه?

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  07 آبان 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بسته های کوچیک قارچکش رو میتونین از نازبو تهبه کنید، جهت خرید سم و قارچکش به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  aban
  26 بهمن 1399
  aban

  سلام من یه ساکونت برگ دار خریدم نمیدونم چرا برگاش پژمرده میشن لطفا راهنمایی کنید چطور مواظبش باشم

 • پاسخ
  Maryam
  30 خرداد 1401
  Maryam

  سلام خسته نباشید من دوستم بهم یه گلدون گل گوشتی هدیه داده برام خیلی باارزشه پشت پنجرمه هر ۵ روز یه بار بهش اب میدم سوراخم داره ته گلدون ولی داره چروک میشه باید چیکارش کنم اصلا رشد هم نمینه

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  08 تیر 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام حتما اجازه بدین خاکش خشک بشه بعد آبیاری رو انجام بدین اگه زیر گلدونی داره نباید آب توی زیر گلدونی بمونه و برای رشد هم باید ماهی یکبار با کود 36 12 12 کوددهی بشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 بهمن 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو اگه از پژمردگی برگ ساکولنت منظورتون چروک شدن برگ ساکولنت هاست۷ لطفا آبیاری رو بیشتر کنید

 • پاسخ
  فرشته
  27 اردیبهشت 1401
  فرشته

  سلام من ساکولنت گاستریا دارم که توی یه گلدون کوچیک بود و دورتادور گیاه اصلی پراز پاجوش بود چون تازه خریده بودم همون لحظه آب دادم و تا امروز که دو هفته میگذره آب ندادم خاکشم زود خشک شد ولی برگهای گیاهم شل شده و رنگش عوض شده امروز تمام پاجوشها رو کندم و توی یه گلدون کوچیک گذاشتم و گیاه اصلی رو که ریشه داشت توی یه گلدون کوچیک دیگه اما نگرانم احساس میکنم پاجوشها کلا از بین رفته

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  11 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام هر زمان خاک خشک میشه باید آبیاری کنید دو هفته به گیاه آب ندادین مسلما گیاه از بین میره

 • پاسخ
  شاهین
  24 بهمن 1399
  شاهین

  سلام وقت بخیر من ۴ تا گیاه کاکتوس گوشتی خریداری کردم حدودا یکماه پیش و به گفته فروشنده روزه اول که برام کاشت داخل گلدان گفت برای بار اول آب جوری بده بهش که از زیر گلدان آب خارج شود و بعد از آن هفته یک قاشق آب بده بهشون و تا چندروز پیش گیاه ها خیلی شاداب بودن و حتی یکی از اونها داشت گل میداد اما الان دو روزه از پایین داره برگهاشون خشک میشه و حتی اون گیاهی ام که گل داده بود گلش خشک شده و و مابقی برگها پژمرده شدن و نکته جالبش اینه که همه باهم اینطوری شدن به نظرتون چیکار کنم که دوباره زنده بشن؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  25 بهمن 1399
  نازبو - یاوری

  سلام شاهین عزیز خاک و گیاه رو از دید آفت بررسی کنید، در صورت وجود مشکل از سم یا قارچکش مناسب استفاده کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  24 بهمن 1399
  ناشناس

  سلام من یه آشوریان دارم خیلی نگرانشم برگ هاش داره چروک میشه میشه راهنمایی کنید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  25 بهمن 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو گیاه رو از دید آفت بررسی کنید و آبیاری رو بیشتر کنید.

 • پاسخ
  زلزله
  05 آذر 1399
  زلزله

  سلام.من یه سانسوریا داریم که سر گیاه مخملی رنگ هست متاسفانه تنه گلم داره زرد و خشک میشه ۱۰روز یک بار هم آبش میدم،میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 • پاسخ
  حامد
  08 مرداد 1401
  حامد

  سلام بنده یه گیاه ساکولنت نعل اسبی دارم آب دهی هم خیلی به موقع انجام میدم و هر دفعه هم سیرآبش میکنم و ته گلدان که کفی داره را آبی که میاد را خالی میکنم و نور هم فیلتر شده با پلاستیک یو وی و الان مدتیه که برگهاش چروک میشه و یواش یواش با اینکه هنوز برگ ها سبزه فقط چروک شده با کوچکترین تکون برگها میرزه و الان داره از بین میره لطفا راهنمایی کنید آفت هم نداره دیدم.

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  09 مرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام اگه همه شرایط رو رعایت کردین احتمالا خاکش دچار قارچ شده بهش قارچ کش بدین اگه خوب نشد خاکشو عوض کنید

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 آذر 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست و همراه عزیز نازبو گیاه رو از نور مستقیم دور کنید و خاک رو از دید زهکشی بررسی کنید.

 • پاسخ
  artemis
  13 خرداد 1398
  artemis

  سلام خسته نباشید من سه ماهی هست که ساکولنت خریدم بعد از رشد قابل توجهی که داشتن ،چند روزه یکی از ساکولنت های گوشتیم داره برگهاش خشک میشه( از پایین همزمان چند برگ دارن خشک میشن) یه حشره ریز سبز هم روی گیاه بودکه یکمی از مورچه کوچک تر بود. میشه راهنماییم کنید،امکان داره بخاطر اون حشره باشه؟ سم خاصی داره؟ سه روز یکمرتبه هم ابیاری میکنم. ضد قارچ هم میدم ماهی یکبار

 • پاسخ
  پارسان کنشلو
  04 آبان 1399
  پارسان کنشلو

  سلام ممکنه بخاطر حشره باشه می تونین از انواع سم ها استفاده کنین شته سبز چیز خطر ناکی نیست ولی نباید ۳ روز یک بار ابیاری کنی اگه ساکولنت بزراگه ۱۰ روز اگه کوچیکه ۱۴ روز سمم میتونی بگی سم مخصوص شته