ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

در زمان خشکسالی ممکن است گیاهان آبی را که برای زنده ماندن نیاز دارند، به سختی به دست آورند و کمتر دوام بیاورند. با چاه هایی که در حال خشک شدن هستند، کم شدن آب انبارها، ممنوعیت آب در بسیاری از مناطق، ما چاره ای جز به حداقل رساندن مقدار آبی که به گیاهان خود می دهیم، نداریم. پس چگونه می توانیم آن ها را با استفاده از آب کمتری شاد و سالم نگه داریم؟ 

سعی کنید مثل یک گیاه فکر کنید. اگر بفهمید که یک گیاه چگونه از آب استفاده می کند و رشد می کند بسیار ساده تر و جالب تر است تا این که ببینید چگونه یک باغ کارآمد را ایجاد و حفظ کنید. 

همه چیز درباره ریشه ها

بیشتر گیاهان رطوبت بسیار کمی را از طریق برگ های خود جذب می کنند. تقریبا تمام آبی که آن ها نیاز دارند باید از طریق ریشه ها جذب شوند. پس گیاهانی که ریشه های بیشتری دارند تجهیزات بیشتری برای پیدا کردن و جذب رطوبت دارند. یک سیستم ریشه ای پیشرفته با تعداد زیاد موهای ریشه مانند اسفنجی، بهترین پوشش گیاهی برای زنده ماندن در شرایط خشکسالی است.

یک گیاه برای ایجاد یک سیستم ریشه ای خوب، ریشه ها باید بتوانند به خاک نفوذ کنند. برای انجام این کار آن ها باید در یک خاک آزاد و شکننده رشد کنند نه یک خاک که سخت و فشرده است. باغبانان می توانند با شکستن خاک سخت با یک چنگال و مهم تر از همه با افزودن مواد آلی به خاک شرایط خوبی برای رشد ریشه فراهم کنند. مخلوط کردن مواد آلی با ذرات خاک بومی خاک را نرم می کند و باعث می شود که ریشه ها در تمام جهات حرکت کنند.

مواد آلی مانند کمپوست، پیت ماس و برگ های خرد شده بهترین راه برای رساندن رطوبت به ریشه گیاه می باشد. افزودن این مواد خاک شما را متخلخل می کند، بنابراین آب هایی که به سطح خاک اعمال می شوند از بین نمی روند بلکه به سمت منطقه ریشه حرکت خواهد کرد. خاکی که حاوی مقدار زیادی از مواد آلی است می تواند رطوبت بیشتری را حفظ کند. زمانی که آب بر روی خاک حاوی مقدار زیادی مواد آلی ریخته می شود، آب را در خود نگه می دارد تا زمانی که گیاه به آب نیاز دارد ریشه ها به آن دسترسی داشته باشند.  صد متر مربع زمین حاوی خاک خوب و خاکبرگ می تواند حدود ۳۴۰ لیتر آب را جذب کند در حالی که صد متر مربع ماسه تنها می تواند ۲۳۰ لیتر جذب کند. 

آخرین نکته در مورد ریشه ها

جذب رطوبت وظیفه جوان ترین بخش سیستم ریشه گیاه – ریشه های رو به رشد و موهای ریشه – می باشد. هنگامی که شرایط رطوبتی به طور قابل توجهی بین مرطوب و خشک متناوب می شوند، این موهای ریشه دچار تنش و آسیب می شوند. پوشاندن سطح خاک با یک لایه ضخیم از مالچ باعث کاهش تبخیر آب می شود و از همه مهم تر میزان رطوبت را در خاک ثابت نگه می دارد تا ریشه های ظریف سالم بمانند.

برای اطلاعات تکمیلی مقاله انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات را نیز مطالعه نمایید.

همه چیز درباره برگ ها

گیاهان از طریق برگ های خود آب بسیاری را جذب نمی کنند بلکه از طریق برگ های خود آب را از دست می دهند. در حقیقت ۹۸ درصد از آب جذب شده توسط یک گیاه از طریق منافذ میکروسکوپی (به نام روزنه) روی برگ های گیاه از بین می رود. این بیرون دادن بخار آب که تعرق نامیده می شود یک بخش ضروری از فرآیند متابولیک گیاه برای جذب مواد مغذی خاک است. تعرق همچنین به خنک شدن گیاهان در هوای گرم کمک می کند.  

راه های مختلفی برای کاهش میزان رطوبت گیاهان شما از طریق برگ هایشان وجود دارد. از آن ها در برابر آفتاب و گرمای بیش از حد محافظت کنید. خورشید بعدازظهر بسیار گرم است. بنابراین فراهم کردن سایه کوچکی برای گیاهان در بعدازظهر ایده خوبی است. برای این کار می توانید از درختان در حیاط خود استفاده کنید یا یک سقف مشبک بر روی گیاهان خود قرار دهید یا گیاهان را طوری بکارید که گیاهان بلندتر برای گیاهان کوتاه تر سایه ایجاد کنند. 

به یاد داشته باشید که برگ های پژمرده در یک بعدازظهر داغ همیشه سبب زنگ خطر نمی شود. در نور خورشید داغ، برخی گیاهان قادر به بستن روزنه های خود و کاهش تعرق هستند. این یک مکانیزم دفاعی طبیعی است. زمانی که خورشید غروب می کند و دمای هوا شروع به خنک شدن می کند، گیاهان عملکرد طبیعی خود را از سر می گیرند و برگ ها به حالت قبل برمی گردند. 

یکی دیگر از راه های مهم کاهش اتلاف رطوبت از طریق برگ های گیاهان، محافظت از آن ها در مقابل باد است. اگر باغتان در یک مکان بسیار بادگیر قرار دارد می توان از چند تکنیک برای محافظت از باغ استفاده کرد. یکی از این راه ها استفاده از یک روکش مانند پارچه های باغی می باشد. در فصل بهار، بسترهایی که به تازگی کاشته می شوند یک بار آبیاری می شوند و سپس با پارچه های باغی پوشانده می شوند. این روکش سطح خاک را از خشک شدن حفظ می کند و همچنین از گیاهان تازه در حال رشد در برابر وزش باد محافظت می کند. به خصوص گیاهان جوان در برابر اتلاف رطوبت آسیب پذیرتر هستند زیرا به اندازه کافی از یک سیستم ریشه ای برای مرطوب نگه داشتن خود بهره مند نشده اند. همیشه پیوندهای جدید را به مدت یک هفته یا بیشتر با پارچه های باغی بپوشانید. هنگامی که ریشه های آن ها گرفته شد، پوشش را می توان برداشت. 

همچنین از پارچه های باغی برای پوشش دادن چهار طرف قفسه های گوجه فرنگی و قفسه های بادمجان می توان استفاده کرد. به این ترتیب گیاهان در برابر باد محافظت می شوند و با آب بسیار کمتری رشد می کنند. گل ها نیز باید در برابر باد محافظت شوند. از نرده ها نیز می توان مانند بسیاری از بادگیرهای دیگر برای محافظت از گیاهان در برابر باد استفاده کرد. یک نرده چوبی ۳ فوتی از منطقه ای در حدود یک تا سه برابر ارتفاع خود محافظت می کند. تجربه نشان می دهد که قسمت های محافظت شده از باد به ندرت به آبیاری نیاز دارند. 

همچنین می توان از درختچه ها و درختان برای ایجاد بادشکن در مکان های مختلف در اطراف حیاط استفاده کرد. از گیاهان بلند و مقاوم مانند اکینوپس و فلوکس برای محافظت از گیاهان نازک تر و حساس در مقابل باد استفاده کنید. بعضی از باغبانان از گیاهان بلند ذرت برای محافظت از کدو و لوبیا در برابر باد و آفتاب استفاده می کنند. ما هم به شما پیشنهاد می کنیم در باغ سبزیجات خود همین کار را انجام دهید و از گوجه فرنگی برای محافظت از لوبیا و از گل های آفتاب گردان برای محافظت از خیار استفاده کنید. 


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور