نازبو
روش‌هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی
  • آموزش و مقالات
  • آبیاری

روش‌هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی

در منزل شما بیشترین آب صرف چه چیزهایی می‌شود؟ بی‌شک آبیاری مناظر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب می‌باشد. در حقیقت در تابستان نیمی از مصرف آب خانگی می‌تواند صرف چمن و باغ شود. با این حال این امکان وجود دارد که مصرف آب خود را به طور چشمگیری کاهش دهید، قبض آب خود را پایین بیاورید و همچنان یک باغ زیبا و سازنده داشته باشید. فقط کافی است این هشت مرحله را دنبال کنید:

معرفی انواع روش‌های صرفه جویی آب در باغات

1- مواد آلی را به خاک خود اضافه کنید

تمام قسمت‌های خاک یکسان نمی‌باشد. خاک در اصل مجموعه ای از ذرات معدنی با اندازه های مختلف است. اگر بیشتر ذرات بزرگ باشند (شن و ماسه) آب به سرعت از آن عبور می‌کند. اگر بیشتر ذرات کوچک باشند (خاک رس) آب به آهستگی نفوذ خواهد کرد. راه حل برای هر دو مسئله یکسان است. اضافه کردن مواد آلی! مواد آلی به شکل کمپوست، برگ‌های خرد شده یا کود کمپوست باعث بهبود بافت و ظرفیت نگهداری آب در خاک شما خواهد شد. هر سال حداقل 2.5 سانت کمپوست را به خاک باغ خود اضافه کنید.

2- آب را به محدوده ریشه گیاه برسانید

شلنگ‌های پلاستیکی تضمین می‌کنند که تا 90 درصد آبی که شما در باغ خود به کار می‌برید در واقع در دسترس گیاهان تان قرار می‌گیرد. سنسورها تنها می‌توانند 40 تا 50 درصد کارایی داشته باشند. آبیاری قطره ای و شلنگ های آبیاری باعث به حداقل رساندن اتلاف تبخیر و حفظ مناطق بین گیاهان خشک می‌شوند که به محدود کردن رشد علف‌های هرز کمک می‌کند. مخروط آبی یک روش اقتصادی و موثر برای رساندن آب به طور مستقیم به ریشه گیاهان تکی می‌باشد.

3- از مالچ برای حفظ آب استفاده کنید

8-6 لایه مولکول آلی می‌تواند با مسدود کردن علف های هرز و کاهش تبخیر آب نیازهای آبی را به نصف کاهش دهد. مالچ‌های ارگانیک مقداری آب را حفظ کرده و سطح رطوبت اطراف گیاهان را افزایش می‌دهد. مالچ‌های ارگانیک شامل برگ‌های خرد شده، کاه، کمپوست، علف نمک، روزنامه خرد شده و علف پوسیده می‌باشد. مالچ‌های غیر معدنی عبارتند از: پروتئین علف‌های هرز و حلقه‌های درخت فیبر. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات را نیز مطالعه نمایید.

4- از آب آزاد استفاده کنید

آب باران بهترین انتخاب برای گیاهان شما می‌باشد. بدون چرخه و آزاد است. از بشکه‌های باران یا یک مخزن برای جمع آوری آب باران استفاده کنید. یک سقف 9 متر مربعی، 2400 لیتر آب از دو و نیم سانت باران ذخیره خواهد کرد.

5- گیاهان را به دقت انتخاب کنید

با انتخاب گیاهی که بیشترین آب مورد نیازش را آب باران طبیعی تامین می‌کند، کار شما بسیار کمتر می‌شود. برای گیاهان چند ساله مقاوم در برابر خشکسالی، گونه‌هایی را انتخاب کنید که بومی منطقه شما هستند (یا منطقه ای با آب و هوای مشابه) این گیاهان با آب و هوا و خاک شما سازگار خواهند بود. برای مثال گیاهی که در شمال غربی اقیانوس آرام رشد می‌کند احتمالا به مقدار زیادی آب اضافی در شرایط بسیار خشک کلرادو نیاز دارد.

6- میزان چمن خود را کاهش دهید

چمنزار یکی از معروف‌ترین و کارآمدترین نوع باغ است که می‌توانید داشته باشید. به جای آن می‌توانید از گیاهان پوشاننده زمین که به نگهداری کمتری احتیاج دارند استفاده کنید (مانند پیچک و عشقه زمینی)

7- قبل از کاشتن گیاهان برنامه‌ریزی کنید

قبل از این که گیاهان را در باغ خود بکارید با برنامه ریزی می‌توانید از ویژگی‌های موقعیت خود مانند آفتاب، سایه، باد و خاک استفاده کنید. گیاهان گروهی با نیازهای آبی مشابه. همچنین در نظر بگیرید که چگونه گیاهان شما آب مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. آیا شما باید آب مورد نیاز گیاهان را به گوشه ای دور از حیاط خود ببرید؟ برنامه‌ریزی باعث صرفه جویی در زمان و انرژی در طول مسیر خواهد شد. برای این که بدانید چه گیاهانی مناسب منطقه شما هستند با شرکت تعاونی محل خود تماس بگیرید یا با یک متخصص در باغ محلی صحبت کنید.

8- مراقب گیاهان خود باشید

گیاهان سالم به آب، کود و کنترل آفات کمتری نسبت به گیاهان دارای تنش دارند. با انجام وظایف مانند از بین بردن علف‌های هرز، هرس کردن و کنترل آفات، شما آب کمتری مصرف می‌کنید. اگر این نوشته مورد توجه شما واقع شده است، توصیه می‌کنیم مقاله 6 نکته مهم برای آبیاری صحیح گیاهان را نیز مطالعه نمایید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!