تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

دراسنا

درخت اژدها ( درخت دراگون)، خون سیاوشان، دراسنا، درخت پول، ماداگاسکار، گیاهی خانگی است که نیاز کمی به نگهداری دارد. بیش از چهل گونه دراسنا وجود دارد که در اینجا ما به بررسی یکی از محبوب ترین آنها، دراسنا مارگیناتا میپردازیم.

رقم و تیپ(کولتیوار) تریکالر یا سه رنگ ها که عموما گیاهان رنگین کمانی خوانده میشوند دارای حاشیه زرد و کرم در حاشیه برگ های سبز هستند. با نور مناسب، گیاه دراگون سالانه حدود ۴۵ سانتیمتر در سالهای اول رشد میکند و ممکن است در مجموع به ارتفاع ۳ تا ۴٫۵ متر برسد.

دراسینا برای سگ ها و گربه ها بسیار سمی است. برگ این گیاه هنگامی که توسط سگ و گربه خورده می شود سبب علائم بالینی ادم صورت و دهان (تورم)، سرازیر شدن آب دهان، استفراغ و بی اشتهایی می شود. این گیاه همانند سایر اعضای خانواده خنجریان شامل ساپونین های استروئیدی است که می تواند برای انسان در هنگام جویده یا بلعیده شدن سوزش ایجاد کند اما برای انسان سمی محسوب نمیشود.

تصفیه هوا:

ناسا این گیاه را تصفیه کننده (گیاهان دیگری که هوا را تصفیه می کنند را از اینجا پیدا کنید) آلاینده های هوا نظیر بنزن، فرمالیدها، تری کلرواتیلن و زایلن می داند.

محل نگهداری:

درخت اژدها به نور غیر مستقیم خورشید و به میزان متوسط به بالا نیاز دارند. نقاط قهوه ای روی برگ ها معمولا نشان از این دارد که گیاه بیش از حد آفتاب دیده است. از سوی دیگر اگر گیاه به اندازه کافی نور نبیند برگها بی حال و رنگ پریده میشوند. دمای مناسب برای گیاه دراسنا، دمای معمول اتاق  و بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. اگر چندین روز در زمستان منزل نیستید حتما دمای منزل را کنترل کنید. تغییر ناگهانی در دما ممکن است سبب افتادن برگ های پایینی شود. همچنین رطوبت معمول اتاق ها برای آن مناسب است.

آب و کود:

بهترین و مطمئن ترین راه برای کشتن گیاه دراسنا این است که بیش از حد به آن آب بدهید. فقط زمانی به گیاهتان آب دهید که عمق ۳سانتی خاک خشک شده باشد. اجازه ندهید که زیر گلدانی پر آب بماند. در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار و در پاییز و زمستان هر ماه از کود مایع استفاده کنید و آن را کودیاری نمایید.

تعویض گلدان:

گیاهان رنگین کمانی را هر ۲ سال یکبار در گلدانی با یک سایز بزرگتر قرار دهید تا زمانی که گیاه به ارتفاع مورد نظر برسد. پس از آن، گیاهتان را هر سه سال یکبار در همان گلدان  و یا یک گلدان دیگر با همان سایز در خاکی تازه قرار دهید.  گیاه دراسنا در گلدان کوچک با ریشه هایی در هم تنیده بهتر رشد میکند.

از یک خاک گلدان معمولی استفاده کنید و تا میتوانید بدون آسیب به ریشه ها، خاک قدیمی را جدا کنید.

فلوراید:

گیاه دراگون به فلوراید موجود در آب حساس است. قسمت های مرده، یا  سوخته بر روی برگ ها و وجود حاشیه  زرد یا قوه ای بر روی آنها ممکن است بیانگر این باشد که گیاه در به حد زیادی در معرض فلوراید بوده است. از خاک گلدان با پرلیت کم استفاده کنید و برای جلوگیری از جذب فلوراید از PH آن را بین ۶ تا ۶٫۵  نگاه دارید، همچنین از کود دادن با کود سوپر فسفات پرهیز نمایید.

رسیدگی به ارتفاع:

گیاهان رنگین کمانی معمولا برای قرار دادن بر روی میز خریداری میشوند، اما پس از مدتی با رشد سریعی که دارند باید آنها را روی زمین قرار دهید. با مراقبت مناسب، آنها به حدی رشد میکنند که اغلب منازل نمیتوانند آن را در خود جای دهند. زمانی که رشد گیاه بیش از حد بود و جایی برای آن نداشتید میتوانید شاخه های بالایی را در ارتفاع مناسب قطع نمایید . ممکن است بالای آن لخت و بیریخت به نظر برسد اما پس از چند هفته ۲ انشعاب جدید از بیرون زده و شروع به شاخ و برگ دادن میکنند.


نویسنده مطلب مجتبی فلاح
  • سلام خسته نباشید، یک شاخه گیاه دراسینا خریدم، فروشنده گفت ۱۵ روز بزار تو آب تا ریشه بزنه.محل نگهداریش هم،تو اتاق پشت پنجره گذاشتم.حالا یک هفته گذشته ریشه نزده و برگای پایینی زرد شده که جداش کردم. فکر کنم بقیه برگاش هم همین طور بشه. نوک برگ ها هم زرد و قهوه ای شده. لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟

    • منم همینطوری یه شاخه خریدم. روزای اول برگاش زرد شد و افتاد ولی به تدریج ریشه میده. ۲ روز یبار آبش رو عوض کنید حتما. و یه تیکه کوچیک چوب دارچین بندازین تو آبش