در بهمن ماه چه بکاریم؟
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی

در بهمن ماه چه بکاریم؟

کاشت بذر از روش‌های معمول تکثیر گل‌ها و گیاهان مختلف محسوب می‌شود. در طبیعت در فصل بهار بطور طبیعی عملیات گرده افشانی گل‌ها و درختان مختلف صورت می‌پذیرد. در زندگی شهری و صنعتی، کاشت و تکثیر گیاهان توسط انسان‌ها صورت می‌گیرد. عملیات گرده‌افشانی در فصل بهار که هوا معتدل و نور خورشید و باران بیشتری در دسترس است انجام می‌شود. بنابراین اگر بخواهیم در سایر فصول نسبت به کاشت بذر اقدام کنیم باید دمای مناسب، نور خورشید، رطوبت و آب کافی در کنار عواملی مانند خاک و کود را برای رشد گیاه فراهم کنیم. در واقع فصل مناسب برای تکثیر انواع گیاهان در فصل بهار و تابستان و برخی گیاهان در پاییز است. کاشت بذر در بهمن ماه به دلیل سرمای هوا، نور کم خورشید و شرایط نامساعد جوی در مناطق سردسیر و معتدل در فضای آزاد وجود ندارد. نواحی گرمسیری که در طول زمستان آب و هوای معتدلی دارند از این قضیه مستثنی هستند. برای کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف باید شرایط مطلوب را فراهم نمود. در این مطلب به معرفی گل‌ها و گیاهان مختلف قابل کاشت در بهمن ماه و انواع روش‌های کاشت بذر در زمستان خواهیم پرداخت.

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

کاشت بذر در آپارتمان در بهمن ماه

در ماه بهمن زمستان به نیمه راه می‌رسد و برف و سرما در همه جا خودنمایی می‌کند. اگر در دومین ماه زمستان تصمیم دارید انواع گل‌ها و گیاهان مختلف را بکارید، انواع بذرها و گیاهان مختلف در دسترس شما قرار دارد. در روزهای سرد زمستان افراد زمان‌های بیشتری را در خانه می‌مانند. کاشت و پرورش گیاهان در داخل آپارتمان سرگرمی جالبی بشمار می‌رود. گل‌ها و گیاهان نیاز به توجه و مراقبت روزانه دارند. آبیاری، بررسی خاک و کود گلدان، کندن برگ‌های زرد، قرار دادن گلدان در معرض نور خورشید، تنظیم دما و رطوبت محیط و استفاده از انواع تقویتی‌ها و سموم دفع آفات برخی از کارهای روزمره بشمار می‌رود.

همچنین بخوانید: آموزش ساخت باغچه آپارتمانی

علاوه بر این کاشت بذر و مشاهده رشد و جوانه زدن آن لذت بخش است. اغلب گیاهان و گل‌ها قابلیت کاشت در گلدان را دارند. بدین ترتیب می توان آنها را در گلدان و داخل منزل نگهداری نمود. گیاهان بزرگتر و درختان را می‌توان در گلدان‌های بزرگتر کاشت و در بالکن، داخل راهرو، حیاط خلوت و حتی گوشه سالن نگهداری کرد. برای کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف به شرایط مورد نیاز برای جوانه زنی بذر توجه داشته باشید. سبزیجات مختلف مانند ریحان، جعفری، نعناع و شاهی را می‌توان به سادگی حتی بر روی اپن آشپزخانه پرورش داد. صیفی‌جاتی مانند گوجه فرنگی، خیار و فلفل نیاز به فضای بزرگتری دارند. می‌توانید در گلدان های بزرگتر و با فاصله بذرها را بکارید. گل‌ها و گیاهان زینتی براحتی در داخل گلدان و آپارتمان رشد می‌کنند.

جهت خرید بذر سبزیجات و خرید بذر صیفی جات و اطلاع از شرایط کاشت و رشد هر کدام به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

اگر علاقه به درختان خاص و میوه‌های استوایی دارید، باید گفت که می‌توانید آنها را در گلدان‌های بزرگتر بکارید. در نهایت انواع بوته‌های بری و درختچه های بونسای قابلیت کاشت در درون گلدان را خواهند داشت. کاشت بذر در بهمن ماه در داخل منزل و آپارتمان بدون هیچ مشکلی امکان پذیر است. تمام گیاهانی که امکان کاشت آنها در گلدان وجود دارد را می‌توان در فضای بسته کاشت. فروشگاه اینترنتی نازبو بیش از ۳۴۰ نوع بذر سبزیجات، صیفی‌جات، بونسای، میوه‌های استوایی، کاکتوس، گل‌های زینتی و بونسای را عرضه می‌نماید. در ادامه به بررسی کاشت گل‌ها و گیاهان در فضای باز در دومین ماه زمستان خواهیم پرداخت.  

همچنین بخوانید: گیاه مناسب آپارتمان شما چیست؟

کاشت بذر در فضای باز در بهمن ماه

کاشت بذر در بهمن ماه در فضای بیرون به شرایط آب و هوایی وابسته است. اگر متوسط دمای هوا نزدیک به صفر بوده و برف و سرما وجود دارد امکان کاشت گیاهان در فضای آزاد را ندارید. برای اینکار باید از خزانه، گلخانه، داخل منزل، مکان‌های سرپوشیده و اتاقک‌های نایلونی استفاده کنید. نکته مهم این است که باید بذرها را در ابتدا در محیط گرم و مناسب پرورش داده و پس از رشد جوانه‌‍ها و در زمان مناسب به مکان اصلی منتقل نمود. بجز سبزیجاتی مانند ریحان، شاهی، تره، گشنیز، شنبلیله، اسفناج، نعنا و یا شوید، می‌توان سایر صیفی‌جات، گل‌ها، درختان و میوه‌ها را بصورت نشاکاری کاشت. منظور از نشاکاری این است که بذر را ابتدا در محل موقتی در داخل گلدان‌های کوچک و یا سینی نشا کاشته و در محل مناسبی قرار می‌دهند. پس از جوانه زنی و رشد جوانه‌ها می‌توان نسبت به انتقال آنها به مکان اصلی اقدام نمود. با توجه به مدت زمان حداقل یک تا دو ماهه برای نشاکاری می‌توان در اواخر اسفند و فروردین ماه که شرایط جوی مساعد است آنها را منتقل کرد. تمام مزرعه‌ها، مراکز پرورش گل و گیاه، گلخانه و باغداران از این روش برای کاشت بذر در طول زمستان استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی انواع بذر سبزیجات قابل کاشت در بهمن ماه می‌پردازیم.

بذر سبزیجات قابل کاشت در بهمن 

برای کاشت بذر سبزیجات در بهمن ماه انتخاب‌های متعددی وجود دارد. می‌توانید انواع ریحان مانند ریحان بنفش، ریحان سبز محلی، ریحان تایلندی، ریحان بوته ای، ریحان دارچینی و یا ریحان ارغوانی را در داخل گلدان بکارید. ریحان عطر و بوی خوشی دارد و اشتهاآور است. با کاشت ریحان تمام فضای خانه از عطر ریحان پر می‌شود و شما خود را در باغ احساس می‌کنید. برگ‌های ریحان هر چه تیره تر باشند دارای خواص بیشتری هستند. برای اینکار توصیه می‌شود که همه روزه گلدان را پشت پنجره و یا مکانی که بیشترین بهره را از نور خورشید داشته باشد قرار دهید.

برای خرید بذر سبزی خوردن به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاشت بذر ریحان ساده است. کافی است بذر مرغوب تهیه و در گلدان بکارید. پس از یک هفته جوانه آشکار می‌شوند. دوره برداشت برگ‌های ریحان ما بین ۶۰ تا ۷۰ روز است. از دیگر سبزیجات قابل کاشت می‌توان نعناع، شاهی، شوید، تره، اسفناج، مرزه، پیازچه و تربچه را نام برد. با کاشت انواع سبزیجات در داخل آپارتمان سفره خود را رنگین و سرشار از ویتامین‌ها می‌کنید. سبزیجات دیگری مانند لوبیا، بامیه، هویج، کاهو، کلم، گل کلم و یا جعفری از دیگر موارد قابل کشت بشمار می‌آیند. خاک مناسب برای کاشت بذر سبزیجات، خاک باغچه به همراه کود دامی و یا NPK است.

برای خرید بذر سبزیجات به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نازبو بیش از ۷۰ نوع بذر سبزیجات مرغوب و با کیفیت را از بهترین تولیدکنندگان داخلی و خارجی تهیه و عرضه می‌کند. کلیه بذرها تست شده و با درجه خلوص صددرصد عرضه می‌شوند.  

برای خرید پکیج بذر سبزی ایتالیایی اینجا را کلیک کنید. 

کاشت بذر صیفی جات در بهمن ماه

بذر صیفی‌جات معمولاً در ماههای بهار و تابستان کاشته می‌شود. صیفی‌جات عمدتا سبزیجات و میوه‌های گرمسیری بوده که متناسب با آب و هوای تابستان هستند. انواع گوجه فرنگی و خیار به همراه بادمجان و کدو از دیگر صیفی‌جات پرمصرف در تمام طول سال هستند. به طور معمول در سرمای زمستان انواع صیفی‌جات کمیاب شده و با قیمت‌های گران عرضه می‌شوند. با کاشت بذر صیفی جات در بهمن ماه علاوه بر صرفه جویی اقتصادی می‌توان درآمد خوبی بدست آورد. گلخانه داران و مراکز پرورش گیاهان با کاشت انواع گوجه فرنگی و خیار گلخانه ای از بازار مصرف خوبی برخوردار هستند. اگر می‌خواهید برای مصرف خانگی و یا کسب درآمد به کاشت بذر صیفی‌جات در زمستان اقدام کنید، باید محل مناسب برای کاشت پیدا کنید. پس از یافتن مکان مورد نظر نیاز به گلدان‌های کوچک و یا سینی‌های نشا دارید. سینی‌های نشا پلاستیکی و یکبار مصرف با قیمت ارزان در فروشگاه اینترنتی نازبو عرضه می‌شود که می‌توانید از آنها استفاده نمائید. پس از گذشت ۱۰ تا ۲۰ روز جوانه‌ها آشکار می‌شوند. در این زمان باید نشاها را به مکان اصلی منتقل نمود. اگر دمای هوا در بیرون مساعد است می‌توان جوانه‌ها را بیرون انتقال داد. در غیر اینصورت از گلدان استفاده می‌شود. در صورت کاشت صیفی‌جات در فضای سرپوشیده، باید کلیه نکات از جمله نور، دما، رطوبت، خاک، کود و آب جوانه‌ها تحت کنترل باشد. انواع صیفی‌جات مانند گوجه فرنگی، بادمجان، خیار، کدو، بامیه، هندوانه، طالبی و خربزه، ملون، لوبیا، ذرت و فلفل را می‌توانید به این روش بکارید.

برای خرید پکیج کاشت 15 بذر صیفی و سبزیجات به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاشت میوه‌های کمیاب در بهمن ماه

میوه‌های استوایی از جمله میوه‌های خاص و منحصر به فرد هستند. این میوه‌های پرآب برای هوای گرم و داغ مناطق گرمسیری مناسب است. اگر می‌خواهید در روزهای گرم و داغ تابستان انواع میوه‌های استوایی را در دسترس داشته باشید، بذر آنها را بکارید. کاشت بذر میوه‌های استوایی نیاز به شرایط خاص دارد. این میوه‌ها در بازار کمیاب و گران هستند. فروشگاه اینترنتی نازبو بذر انواع میوه‌های استوایی مانند پاپایا و دراگون فروت را عرضه می‌کند. برای کاشت آنها نیاز به دمای متوسط ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و محیط مرطوب وجود دارد. در بهمن ماه نمی‌توان میوه‌های کمیاب را در فضای آزاد کاشت. اگر در داخل خانه فضای مناسب برای کاشت بذر میوه های استوایی دارید، می‌توانید یک گلدان مناسب تهیه و آنرا بکارید. درختان میوه های استوایی دائمی هستند و در تابستان زمان گلدهی آنها خواهد بود. انواع پاپایا شامل پاپایا ردلیدی، پاپایا بلک گست، پاپایا هلند گلد و پاپایا بنگلادشی به همراه دراگون فروت زرد، سفید، قرمز و بنفش از جمله میوه‌های استوایی خاص و کمیاب هستند.

جهت خرید بذر میوه‌های کمیاب به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

کلیه بذرها از تولیدکنندگان معتبر خارجی تهیه شده و به صورت کاملا تست شده و با درصد جوانه زنی بالا عرضه می شوند. علاوه بر میوه‌های استوایی انواع رزبری، بلک بری، بلوبری، استرابری و گوجی بری در رنگها و گونه های متنوع را نیز می توانید بکارید. این میوه‌ها بوته ای بوده و به سهولت می‌توان آنها را در گلدان کاشت.

جهت خرید بذر بری ها به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

کاشت بذر کاکتوس در بهمن

کاشت بذر کاکتوس در بهمن ماه در داخل گلدان و در فضای سرپوشیده امکان پذیر است. شما می‌توانید انواع کاکتوس را در داخل منزل، گلخانه، خزانه و یا یک مکان مسقف بکارید. متوسط دمای ۲۵ درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذر کاکتوس نیاز است. کاکتوس‌ها همه ساله در فصل بهار و تابستان گل می‌دهند. برای تهیه خاک کاکتوس باید خاک سبک شنی تهیه نمود. البته در آب و هوای گرم خاک سبک و آب و هوای سرد خاک نیمه سنگین باغچه توصیه می‌گردد. کاکتوس‌ها بومی ایران نیستند. محل رویش اولیه کاکتوس‌ها، در بیابان‌های آمریکای شمالی و مرکزی است. بعدها این گیاه به سایر مناطق جهان منتقل گردید. فروشگاه اینترنتی نازبو بیش از ۳۰ نوع بذر کاکتوس عرضه می‌کند. شما می‌توانید کاکتوس ژمینو شکلاتی، کاکتوس آستروفیتوم، کاکتوس پارودیا، کاکتوس اپونتیا، کاکتوس کاپریکورن، کاکتوس اچینو، کاکتوس توربینو، کاکتوس لوبلی، کاکتوس تریکوسرئوس، کاکتوس لوبیویا، کاکتوس مامیلاریا و کاکتوس نئوریموندیا را از نازبو خریداری و در گلدان بکارید. کلیه بذرهای کاکتوس از وارد کنندگان معتبر آلمانی تهیه شده و از اعتبار بین المللی برخوردارند.

برای خرید پکیج بذر کاکتوس گنبدی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاشت بذر بونسای و درختان خاص در بهمن ماه

کاشت بذر بونسای به زمان خاصی بستگی ندارد. با توجه به اینکه انواع بونسای را در گلدان نگهداری می‌کنند، امکان کاشت و نگهداری آن در داخل آپارتمان وجود دارد. درختچه‌های مینیاتوری دائمی هستند و با کاشت آن شما دارای یک درخت زیبای همیشگی خواهید بود. انتخاب گلدان مناسب برای بونسای اهمیت زیادی دارد. گلدانی را انتخاب کنید که در عین زیبایی امکان تهویه داشته باشد. با سوراخ کردن ته گلدان امکان خروج آبهای اضافی و جلوگیری از ماندگی و پوسیدگی در آن کاهش می‌یابد. نکته مهم در نگهداری بونسای این است که برای داشتن برگ‌های سالم، گلدهی و جلوگیری از آفت زدگی گیاه از انواع سموم دفع آفات، قارچکش و تقویت کننده‌های گیاه استفاده کنید.

جهت خرید بذر بونسای و کود بونسای به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کود NPK یکی از بهترین انواع کود برای بونسای است. فسفر و پتاسیم موجود در کود موجب پر رنگ شدن رنگ برگ‌ها، جلوگیری از زردی، خشک شدن و سوختگی‌ آنها می‌شود. همچنین شادابی و طراوت را به درخت بونسای ما می‌بخشد. کاشت بذر بونسای در مراکز پرورش گل و گیاه به صورت حرفه‌ای در خزانه و مکان‌های سرپوشیده انجام می‌گیرد. گلدان‌های کوچک پلاستیکی و یا سینی‌های نشا را برای کاشت بذر در نظر می‌گیرند. پس از جوانه زدن و رشد آنها امکان انتقال به مکان اصلی فراهم می‌شود. فروشگاه اینترنتی نازبو بیش از ۱۰ نوع درختچه بونسای را ارائه می‌کند. بذرهای عرضه شده در نازبو همگی از تولیدکنندگان معتبر بین المللی تهیه شده و در بسته بندی های اورجینال بفروش می‌رسند.

برای خرید پکیج بذر کاکتوس استوانه ای به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

کاشت بذر گل‌ها و درختان زینتی در بهمن 

گل‌ها و درختان زینتی زیبا و دلنشین هستند. داشتن گل‌های تزیینی در خانه و محل کار حس خوبی را به انسان منتقل می‌کند. اگر می‌خواهید دکوراسیون خانه و یا محل کار خود را با گل‌های زینتی جذابتر کنید، می‌توانید بذر گل‌های تزیینی را بکارید. پس از کاشت بذر گل‌ها و در مدت زمان دو تا سه هفته اولین جوانه‌ها ظاهر می‌شوند. برای جوانه‌زنی به دمای محیط کشت و قدرت نامیه توجه داشته باشید. معمولاً گل‌های زینتی را در فضای آزاد در فصول بهار، تابستان، پاییز و اواخر زمستان میکارند. بهمن ماه به دلیل سرمای هوا و بارش برف امکان کاشت گل‌ها و درختان در فضای باز وجود ندارد. در این ماه برای کاشت انواع گل‌ها باید بذر آنها را در گلدان و یا سینی نشا کاشت. پس از گذشت یک الی دو ماه از کاشت بذر، می‌توان آنرا به فضای باز انتقال داد. با این روش شما تقریبا تمام گل‌ها و گیاهان را می‌توانید در بهمن ماه و زمستان بکارید. نکته مهم در خصوص کاشت گل‌ها و گیاهان مختلف این است که نحوه کاشت هر نوع بذر متفاوت است. برخی دانه‌ها نیاز به یک دوره سرما دارند لذا آن‌ها را باید در یخچال نگهداری نمود. برخی باید مدتی در آب قرار گیرند و برخی باید در دستمال و روزنامه خیس پیچیده شوند. بطور کلی هر چقدر بذرها تازه تر باشند، قدرت جوانه زنی آنها بیشتر است. دانه‌های کهنه و قدیمی در حالت نهفتگی فرو می‌روند و قدرت جوانه زنی خود را از دست می‌دهند. برخی گل‌های زینتی دائمی بوده و برخی یکساله یا چند ساله اند. شما می‌توانید انواع گل‌ها و گیاهان زینتی را در داخل آپارتمان خود پرورش دهید. گلدان‌های مختلفی مانند دیواری، نرده ای، آویز، پایه دار و یا زمینی وجود دارند که جنبه دکوری داشته و در رنگ‌های متنوع عرضه می‌شوند. فروشگاه اینترنتی نازبو بیش از ۹۰ نوع بذر گل‌ها و گیاهان زینتی را عرضه می‌نماید. برخی گل‌های زینتی عرضه شده در نازبو، شامل گل داوودی، گل نازآفتابی، گل مینا، گل آلاله، گل اطلسی، گل شب بو، گل ابری، گل اشرفی، گل مغربی، گل نیلوفر، گل گازانیا، گل شاه پسند، گل میمون، گل تاج الملوک، گل تاج خروس و گل عروس است.

همچنین بخوانید : گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

بذر گیاهان هیبریدی قابل کاشت در بهمن ماه

بذر گیاهان و محصولات هیبریدی متعددی در فروشگاه نازبو موجود است. میوه‌های هیبریدی مانند ملون، سبزیجات و صیفی جاتی مانند کدو، خیار، گوجه فرنگی و ذرت، گل‌ها و گیاهان تزیینی مانند گل گازانیا، گل جعفری، گل کوکب، گل شمعدانی و گل بگونیا و میوه‌های استوایی پاپایا برخی از انواع محصولات هیبریدی بشمار می‌آیند. برای کاشت بذر هیبریدی در بهمن ماه باید آنها را در یک مکان سرپوشیده و مناسب بکارید. گوجه فرنگی، خیار، کدو و فلفل را می‌توان به آسانی در منزل و داخل آپارتمان کاشت. با توجه به زمان باردهی انواع صیفی‌جات که از دو ماه به بعد است، می‌توانید در اوایل فروردین اولین محصولات را برداشت کنید. فروشگاه اینترنتی نازبو بیش از ۳۰ نوع بذر هیبریدی را عرضه می‌نماید. برخی از محصولات هیبریدی قابل عرضه در نازبو شامل ذرت شیرین، کدو، فلفل کاپی، گوجه فرنگی، انواع خیار، گل کلم سفید، ملون زرد، کلم بروکلی، گل جعفری، گل میمون، گل سنگ، گل نازآفتابی، گل آلاله، گل حسن یوسف، گل بگونیا و گل شب بو است. کلیه بذرها وارداتی است و از برترین برندهای دنیا تامین می‌شوند. در قسمت مربوط به هر نوع بذر اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص نحوه کاشت و پرورش انواع گل‌ها و گیاهان مشاهده می‌شود. این اطلاعات می‌تواند در کلیه مراحل خرید تا کاشت و نگهداری گل‌ها و گیاهان راهنمای خوبی برای شما باشد.

جهت خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

فروش انواع بذر در فروشگاه اینترنتی نازبو

مرکز فروش اینترنتی نازبو بیش از ۳۴۰ نوع بذر شامل بذر سبزیجات، صیفی‌جات، کاکتوس، گل‌ها و گیاهان زینتی، بونسای، هیبریدی، میوه‌های استوایی و کمیاب و درختان خاص را عرضه می‌کند. کلیه محصولات دارای گارانتی و تضمین کیفیت بوده و در بسته بندی‌های حرفه ای به محل مشتری ارسال می‌گردند. علاوه بر انواع بذر، امکان خرید گلدان، سینی نشا، کودهای مایع و NPK، خاک و بستر کشت و لوازم باغبانی وجود دارد. خریداران می‌توانند با مراجعه به وب سایت نازبو و بصورت آنلاین انواع محصولات و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند. کلیه سفارشات پس از تسویه حساب به محل مشتریان از طریق پست ارسال می‌شوند. تیم پشتیبانی نازبو بطور شبانه روزی و هفت روز هفته پاسخگوی سوالات کاربران و مشتریان هستند. اگر تصمیم به خرید انواع محصولات نازبو را دارید و یا در زمینه نحوه کاشت بذر، نگهداری و مراقبت از گل‌ها و گیاهان مختلف نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. مرکز فروش بذر نازبو در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان، برای خریدارانی که بیش از یکصد و پنجاه هزار تومان خرید انجام دهند، کلیه کالاهای خریداری شده را بطور رایگان ارسال می‌نماید. همچنین فروشگاه اینترنتی نازبو به عنوان یکی از حامیان محیط زیست همواره یک درصد از میزان فروش خود را به اجرای طرحهای حفاظت از محیط زیست اختصاص می دهد. از اینرو با خرید از مرکز فروش بذر نازبو، شما نیز بطور غیر مستقیم در این حرکت سبز سهیم خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع محصولات قابل عرضه در نازبو از وب سایت نازبو دیدن فرمائید. همچنین شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، تلگرام و فیسبوک همواره آخرین اخبار و اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  ع م
  22 دی 1400
  ع م

  سلام، خوب بود ولی خیلی گلی گویی شده و خیلی قابل استفاده نبود.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 بهمن 1400
  نازبو - یاوری

  سلام ممنون از اینکه نظراتتون رو با ما به اشتراک میزارین، به همکاران بخش محتوی منتقل میکنم