نازبو
آموزش و مقالات

روش های طبیعی برای مبارزه با آفات

02 مهر 1397
0
آفت ها و عوامل بیماری زای گیاهی برای هر باغبان یک چالش است و به دنبال راهکارهایی برای از بین بردنشان می باشند. ما به شما توصیه می کنیم که برای از بین بردن آفات و عوامل بیماری زا از مواد شیمیایی استفاده نکنید. شاید این مواد در کوتاه مدت باعث از بین رفتن مهاجمان شوند اما آن ها می توانند موجودات مفید را نیز از بین ببرند. در دراز مدت شما خود و محیط زیست را در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می دهید و اکوسیستم طبیعی باغ خود را در معرض خطر تخریب قرار می دهید. استفاده از یک روش ارگانیک امن تر و موثرتر می باشد. پیشنهاد می کنیم مقاله ۱۰ روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک را نیز از دست ندهید.

باغ شما یک اکوسیستم است

روش های ارگانیک کنترل آفات و بیماری ها برای شما یک باغ سالم، گیاهان و حشرات، پرندگان و حیوانات را به ارمغان می آورد. این روش ها همه حشرات را نابود نمی کند. در حقیقت اکثریت قریب به اتفاق (95 درصد) حشرات بی خطر و یا مفید هستند. در واقع روش ارگانیک این است که شما کمی بیشتر برای باغ خود وقت بگذارید، از گیاهان خود به خوبی مراقبت کنید و مواظب علائم اولیه حمله حشرات و یا علائم بیماری باشید. به عنوان یک باغبان می توانیم برخی از آسیب های گیاهانمان را تحمل کنیم در واقع این آسیب ها نشان دهنده زنگ خطری است که گیاهانمان به توجه بیشتری نیاز دارند. حشرات نقش مهمی در باغ بازی می کنند. هر حشره ای مضر نیست. بعضی از آن ها گرده افشان هستند، برخی مواد آلی را تجزیه می کنند و برخی از آنان شکارچیان سودمند هستند که از دشمنان واقعی تغذیه می کنند. شما باید قادر به شناسایی حشرات مفید و مضر باشید و حشرات مفید را نگه دارید و حشرات مضر و بیماری زا را از بین ببرید. راه کارهای موثر و مناسب مانند موانع فیزیکی، تله ها و عوامل محیطی خاص برای محافظت از باغ و در عین حال حفظ محیط زیست سالم و طبیعی در دسترس است.

مراقبت از گیاهان

حشرات و بیماری ها جذب گیاهان آسیب دیده و ناسالم می شوند. بنابراین کلید کنترل پیشگیری، مراقبت از گیاهان خود می باشد. به این معنی که به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید و شرایطی را که برای رشد سالم و قوی نیاز دارند، فراهم کنید.

گیاهان خود را در خاک سالم بکارید

هر ساله مواد آلی را به باغ خود اضافه کنید تا میزان مواد مغذی، ساختار خاک و ظرفیت نگهداری آب را افزایش دهید. مطمئن شوید که گیاهان شما آب و موادغذایی مورد نیاز خود را دریافت می کنند و در صورت لزوم کود آلی اضافه کنید. گیاهان را مجبور نکنید برای آب و مواد مغذی رقابت کنند. علف های هرز را با مالچ ها نظیر پارچه ها و پلاستیک بپوشانید و عادت کنید که هر بار به باغ می روید علف های هرز را بیرون بکشید.

تمیز کردن باغ

گذاشتن انگور قدیمی، گیاهان گوجه فرنگی و باقی مانده های مشابه در باغ پس از پایان برداشت، مانند قرار دادن یک پادری خوش آمدید برای آفات و عوامل بیماری زا می باشد. بسیاری از حشرات در این آوارها لانه می کنند و در بهار آینده گیاهان شما را از بین می برند. بسیاری از عوامل بیماری زای گیاهی نیز در طول سال در خاک زندگی می کنند.

از بین بردن هرگونه گیاه بیمار یا آلوده

باقی مانده گیاهان را به خاک تبدیل کنید یا آن ها را در کپه کود گیاهی قرار دهید. خاک را با چنگال یا بیل نرم کنید تا هرگونه تخم باقی مانده، لاروها یا شفیره ها در معرض هوای سرد و پرندگان قرار بگیرند. علف های هرز اطراف باغ خود را از بین ببرید چون آن ها یکی از عوامل ایجاد آفات و حشرات می باشند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله علف های هرز و مبارزه با آنها را نیز مطالعه نمایید.

محصولات خود را بچرخانید

بسیاری از حشرات و گیاهان باعث ایجاد بیماری در خاک می شوند. اگر در سال بعد همان گیاه (یا یک مورد مرتبط) را در همان محل بکارید شما باعث بزرگ تر و قوی تر شدن این آفات می شوید. چرخش گیاه می تواند آسیب های حشرات را کاهش داده و بیماری های خاک را به حداقل برساند. حداقل دو سال برای کاشت محصولات مشابه مانند کلم بروکلی و گل کلم در همان محل صبر کنید. کاشت بذرهای برنج، سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز در همان مکان در سال بعد آسیب پذیر هستند. چرخش گیاه همچنین به حفظ تعادل مواد مغذی خاک کمک می کند. در سال اول کاشت فیدرهای سنگین مانند گوجه فرنگی و کاهو را می توان از طریق حبوبات، مانند نخودفرنگی و لوبیا که در واقع مقداری نیتروژن را به خاک بازمی گردانند، دنبال کرد. سال سوم شما می توانید با کاشت فیدرهای سبک مانند هویج و چغندر به خاک استراحت بدهید.

تنوع داشتن

اگر گروه های کوچکتر از گیاهان را در باغ قرار دهید به جای این که مثلا همه سیب زمینی ها را در یک جا بکارید، در این صورت شرایط برای رشد آفات سخت تر می شود. استفاده از گیاهان و گل ها در بین گیاهان دیگر می تواند راه موثر دیگری برای محافظت از باغ شما باشد. برخی از گیاهان مانند گل همیشه بهار و گل لادن آفت ها و حشرات را دفع می کنند. برخی دیگر مانند کرفس، نعناع و رازیانه حشرات مفید را جذب می کنند که آفات را شکار می کنند. مخلوط کردن برخی از این گیاهان در باغ سبزیجات شما یک اکوسیستم بسیار متنوع و طبیعی را پرورش می دهد.

کاشت به موقع

حشرات معمولا در حدود یک بار در هر سال ظاهر می شوند. بنابراین می توانید با توجه به الگوهای منطقه و محیط زیست خود برای کاشت گیاهان خود برنامه ریزی کنید تا با صدمات کمتری مواجه شوید.

گونه های مقاوم

برخی از گونه های گیاهی مقاومت طبیعی در برابر آفات و بیماری ها از خود نشان می دهند. گیاهان دارویی معمولا به عنوان گونه های مقاوم در برابر بیماری ها و آفات انتخاب می شوند.

مطالب پیشنهادی

معرفی سرخارگل و خواص دارویی آن
06 تیر 1397
معرفی سبزیجات سایه دوست
15 مهر 1398
معرفی بنفشه آفریقایی
23 آبان 1396
گل قاصدک یک علف هرز سودمند
27 خرداد 1397
روش هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی
13 شهریور 1397
بذر گوجه فرنگی گلخانه ای
12 بهمن 1398
معرفی گل سیکلامن
30 دی 1396
گیاه مناسب آپارتمان شما چیست؟
15 مهر 1396
معرفی کاج مطبق و روش نگهداری و تکثیر آن
08 اردیبهشت 1397
مقابله با سفیدک پودری به روش طبیعی
16 آذر 1396