نازبو
آموزش و مقالات

انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات

25 مهر 1397
0

چه مالچی برای باغچه سبزیجات مناسب است؟

استفاده از مالچ ها بسیار ضروری است. یک از بهترین و کارآمدترین راه ها برای مبارزه با علف های هرز استفاده از مالچ می باشد. برای درختان میوه و بوته ها می توان از پوست درخت یا تراشه های چوب را به عنوان مالچ استفاده کرد و بسترهای کشت را با پوست کاکائو و کمپوست مالچ کرد. اما وقتی نوبت به باغ سبزیجات می رسد، مالچ کمی پیچیده تر می شود. در سال های گذشته برای باغ سبزیجات از مالچ های مختلف مانند کاه جو دوسر، روزنامه، تکه های چمن، کیسه های پلاستیکی، برگ و پلاستیک سیاه استفاده میشد و نتایج متفاوت بود. کاه ها عالی بودند اما پر هزینه بود و همچنین حاوی بسیاری از دانه هایی بود که مجبور بودیم در طول تابستان گیاهان علفی(بیشتر جو) را از زمین خارج کنیم. بیشتر آن ها به جز در قسمت مارچوبه ها، همگی از بین رفتند. مالچ پلاستیک سیاه نتایج خوبی به همراه داشت و معایب آن کمتر بود. وقتی که باد می وزید نگه داشتن آن سخت بود و مانع از رسیدن آب باران به خاک می شد و در پایان فصل پلاستیک زیادی برای دفن زباله ایجاد می شد. با تمام این تجربیات اکنون سعی می کنیم مالچ را مطابق با محصول، شرایط آب و هوایی و خاک انتخاب کنیم. آزمایشات دانشگاهی نشان می دهد که مالچ تا حدود 30 درصد می تواند باعث افزایش (کاهش) محصول شود بنابراین ارزش تست کردن از طریق این گزینه ها را دارد.

محصول

همه سبزیجات شرایط رشد یکسانی ندارند. فلفل تند، گوجه فرنگی، بادمجان و خربزه ها گزینه های خوبی برای مالچ پلاستیکی سیاه هستند. در اوایل بهار، پلاستیک دمای خاک را بالا می برد و به گرم کردن هوای اطراف گیاهان کمک می کند. اما اکثر مالچ های پلاستیکی آب نفوذپذیر نیستند. به این معنی که با گرم تر شدن هوا گیاهان شما ممکن است تشنه باشند. رطوبت ناکافی می تواند به گیاهان شما فشار بیاورد و منجر به بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی گوجه ها و کاهش کلی محصولات شما شود. اگر باران زیادی ببارد و یا از آبیاری از طریق آبیاری با آب پاش استفاده کنید ممکن است گیاه بتواند رطوبت مورد نیاز خود را از گذرگاه ها دریافت کند. راه حل دیگر نصب یک سیستم آبیاری زیر سطحی در زیر مالچ پلاستیکی است. همچنین می توانید در اواخر فصل بهار مالچ پلاستیکی را بردارید و به جای آن از یک مالچ نفوذپذیر مانند کاه، روزنامه یا برش های علفی استفاده کنید. این مالچ ها اجازه می دهد تا آب باران و آب پاش به منطقه ریشه برسد و همچنین به حفظ رطوبت کمک کند. محصولات بومی آب و هوای سرد مانند کلم بروکلی و سبزی، گرمای اضافی یک مالچ پلاستیکی را نمی خواهد. آن ها با مالچ کاه، برگ های خرد شده، کاغذ پاره یا روزنامه بیشتر سازگار هستند. این مالچ ها می توانند دمای خاک را تا حدود 20 تا 25 درجه کاهش دهند که به این ترتیب گیاهان بومی آب و هوای سرد را از گرمای تابستان محافظت می کنند.

آب و هوا

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید از مالچ های پلاستیکی با تدبیر استفاده کنید. دمای بالا در خاک می تواند به گیاهان شما فشار بیاورد و مواد آلی را بسوزاند. در آب و هوای گرم بیشتر محصولات کشاورزی با مالچ خنک کننده خنثی مانند برگ های خرد شده و یا کاه سازگار ترند و برعکس اگر در جایی زندگی می کنید که تابستان خنک و مرطوب دارد استفاده از مالچ های خنک کننده و نگهدارنده رطوبت می تواند فاجعه بار باشد. ممکن است گیاهان از سرما رشد نکنند و از رطوبت زیاد زرد شوند. دقت کنید که قبل از استفاده از مالچ های خنک کننده، خاک کمی گرم و خشک شود. بسته به این که کجا زندگی می کنید ممکن است لازم باشد تا پایان فصل بهار یا حتی اوایل فصل تابستان مالچ را نگه دارید. در اوایل بهار از یک مالچ پلاستیکی استفاده کنید. این باعث افزایش درجه حرارت خاک و همچنین به خشک شدن خاک کمک می کند.

نوع خاک

قبل از انتخاب مالچ شرایط خاک خود را در نظر بگیرید. بیشتر سبزیجات در خاک سنگین و مرطوب عملکرد ضعیفی دارند. این نوع خاک معمولا با گرم شدن هوا خشک می شود بنابراین آن را با یک مالچ ضخیم و رطوبت گیر پوشش ندهید. خاک خشک و ماسه ای نباید با مالچ پلاستیکی پوشانده شود زیرا مانع از نفوذ باران و آب آبیاری به ریشه ها می شود. مطالب پیشنهادی: کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه

مطالب پیشنهادی

معرفی گیاه زاموفیلیا
13 آذر 1396
تزیین فضا با گیاهان گوشتی
02 خرداد 1397
انواع گل سنبل و پرورش آن
02 آبان 1396
18 عنصر برای رشد عادی و کامل گیاهان
30 اردیبهشت 1396
معرفی گیاه پوتوس
22 آبان 1396
زمان پیوند زدن درختان میوه
21 تیر 1397
ریشه زایی قلمه در آب یا خاک؟
03 بهمن 1396
خواص شگفت انگیز ادویه ای فراموش شده به نام برگ بو
02 مرداد 1396
خرید بذر خیار گلخانه ای و قیمت آن
08 بهمن 1398
اثرات تغییر دما بر رشد کاکتوس ها
30 آبان 1396