انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات

انتخاب یک مالچ مناسب برای باغ سبزیجات

استفاده از مالچ ها بسیار ضروری است. یک از بهترین و کارآمدترین راه ها برای مبارزه با علف های هرز استفاده از مالچ می باشد. برای درختان میوه و بوته ها می توان از پوست درخت یا تراشه های چوب به عنوان مالچ استفاده کرد و بسترهای کشت را با پوست کاکائو و کمپوست مالچ کرد. اما وقتی نوبت به باغ سبزیجات می رسد، مالچ کمی پیچیده تر می شود.

توصیه می کنیم مقاله کمپوست و چگونگی تولید آن در خانه را نیز از دست ندهید

در سال های گذشته برای باغ سبزیجات از مالچ های مختلف مانند کاه جو دوسر، روزنامه، تکه های چمن، کیسه های پلاستیکی، برگ و پلاستیک سیاه استفاده کردیم. نتایج متفاوت بود. کاه ها عالی بودند اما پر هزینه بود و همچنین حاوی بسیاری از دانه هایی بود که مجبور بودیم در طول تابستان گیاهان جو را از زمین خارج کنیم.

روزنامه ها ذر اطراف پراکنده می شدند و این وحشتناک بود. تکه های چمن از اواخر فصل بهار ظرف سه هفته در سراسر باغ سبزیجات چمن زد. کیسه های پلاستیکی موثر بودند. آن ها را در مسیر روزنامه ها قرار دادیم. باغ کمی شلوغ به نظر می رسید اما کیسه ها مانع از رویش علف های هرز شده بودند.

همچنین مالچ با برگ را نیز امتحان کردیم. بیشتر آن ها به جز در قسمت مارچوبه ها، همگی از بین رفتند. مالچ پلاستیک سیاه نتایج خوبی به همراه داشت و معایب آن کمتر بود. وقتی که باد می وزید نگه داشتن آن سخت بود و مانع از رسیدن آب باران به خاک می شد و در پایان فصل پلاستیک زیادی برای دفن زباله ایجاد می شد.

با تمام این تجربیات اکنون سعی می کنیم مالچ را مطابق با محصول، شرایط آب و هوایی و خاک انتخاب کنیم. آزمایشات دانشگاهی نشان می دهد که مالچ تا حدود ۳۰ درصد می تواند باعث افزایش (کاهش) محصول شود بنابراین ارزش تست کردن از طریق این گزینه ها را دارد.

محصول

همه سبزیجات شرایط رشد یکسانی ندارند. فلفل تند، گوجه فرنگی، بادمجان و خربزه ها گزینه های خوبی برای مالچ پلاستیکی سیاه هستند. در اوایل بهار، پلاستیک دمای خاک را بالا می برد و به گرم کردن هوای اطراف گیاهان کمک می کند. اما اکثر مالچ های پلاستیکی آب نفوذپذیر نیستند. به این معنی که با گرم تر شدن هوا گیاهان شما ممکن است تشنه باشند. رطوبت ناکافی می تواند به گیاهان شما فشار بیاورد و منجر به بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی گوجه ها و کاهش کلی محصولات شما شود.

اگر باران زیادی ببارد و یا از آبیاری از طریق آبیاری با آب پاش استفاده کنید ممکن است گیاه بتواند رطوبت مورد نیاز خود را از گذرگاه ها دریافت کند. راه حل دیگر نصب یک سیستم آبیاری زیر سطحی در زیر مالچ پلاستیکی است. همچنین می توانید در اواخر فصل بهار مالچ پلاستیکی را بردارید و به جای آن از یک مالچ نفوذپذیر مانند کاه، روزنامه یا برش های علفی استفاده کنید. این مالچ ها اجازه می دهد تا آب باران و آب پاش به منطقه ریشه برسد و همچنین به حفظ رطوبت کمک کند.

محصولات بومی آب و هوای سرد مانند کلم بروکلی و سبزی، گرمای اضافی یک مالچ پلاستیکی را نمی خواهد. آن ها با مالچ کاه، برگ های خرد شده، کاغذ پاره یا روزنامه بیشتر سازگار هستند. این مالچ ها می توانند دمای خاک را تا حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه کاهش دهند که به این ترتیب گیاهان بومی آب و هوای سرد را از گرمای تابستان محافظت می کنند.

آب و هوا

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید از مالچ های پلاستیکی با تدبیر استفاده کنید. دمای بالا در خاک می تواند به گیاهان شما فشار بیاورد و مواد آلی را بسوزاند. در آب و هوای گرم بیشتر محصولات کشاورزی با مالچ خنک کننده خنثی مانند برگ های خرد شده و یا کاه سازگارترند و برعکس اگر در جایی زندگی می کنید که تابستان خنک و مرطوب دارد استفاده از مالچ های خنک کننده و نگهدارنده رطوبت می تواند فاجعه بار باشد. ممکن است گیاهان از سرما رشد نکنند و از رطوبت زیاد زرد شوند. دقت کنید که قبل از استفاده از مالچ های خنک کننده، خاک کمی گرم و خشک شود.

بسته به این که کجا زندگی می کنید ممکن است لازم باشد تا پایان فصل بهار یا حتی اوایل فصل تابستان مالچ را نگه دارید. در اوایل بهار از یک مالچ پلاستیکی استفاده کنید. این باعث افزایش درجه حرارت خاک و همچنین به خشک شدن خاک کمک می کند.

نوع خاک

قبل از انتخاب مالچ شرایط خاک خود را در نظر بگیرید. بیشتر سبزیجات در خاک سنگین و مرطوب عملکرد ضعیفی دارند. این نوع خاک معمولا با گرم شدن هوا خشک می شود بنابراین آن را با یک مالچ ضخیم و رطوبت گیر پوشش ندهید. خاک خشک و ماسه ای نباید با مالچ پلاستیکی پوشانده شود زیرا مانع از نفوذ باران و آب آبیاری به ریشه ها می شود.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

در صورت موجود شدن اطلاع بده ما به محض موجود شده کالا در نازبو به شما اطلاع خواهیم داد. تنها کافی است آدرس ایمیل معتبری را در فرم زیر وارد کنید
آدرس ایمیل تعداد ما آدرس ایمیل شما را در اختیار کسی قرار نخواهیم داد

کلیدواژه خود را وارد کنید