سبزیجات سایه دوست

معرفی سبزیجات سایه دوست

در این مطلب خواهید خواند

اگر باغچه یا فضایی دارید که نور کاملی ندارد این بدان معنا نیست که باید زندگی عاری از سبزیجات تازه باغی داشته باشید. درست است که یک نقطه آفتابی برای اکثر میوه ها و سبزیجات ایده آل است، اما بسیاری از سبزیجات سایه دوست هستند از جمله محصولات ریشه ای مانند چغندر، سیب زمینی، شلغم، تربچه و سبزیجات سالادی مانند کاهو، کلم، کرفس، تره فرنگی و اسفناج را می توان در باغ های سایه دار کشت کرد. برای برخی محصولات زراعی، محافظت در برابر گرمای تابستان می تواند یک مزیت مثبت باشد. به عنوان مثال محصولات سالادی، رشد سرسبز تری دارند و شیرین و بدون طعم تلخ هستند.

درجات مختلفی برای سایه وجود دارد که می توان با عنوان های سایه کامل، سایه روشن و  یا سایه جزئی توصیف کرد.

سایه کامل: چنین مکانی در طول روز هیچ نوری دریافت نمی‌ کند. باغی با سایه کامل برای کاشت سبزیجات مناسب نیست.

سایه روشن: باغی را توصیف می کند که هر روز یک یا دو ساعت از نور خورشید را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم دریافت می کند. محصولات برگی و گیاهان ریشه ای در چنین مکانی رشد می کنند.

سایه جزئی: چنین مکانی به مدت دو تا شش ساعت آفتاب مستقیم دریافت می کند. در چنین باغی به راحتی می توان محصولات ریشه ای و برگی را پرورش داد و اگر باغ شش ساعت از روز را آفتاب کامل داشته باشد ممکن اسن برخی از محصولات میوه دار نیز در چنین مکانی رشد کنند.

سبزیجات مناسب مکان های سایه دار:

در اینجا برخی از سبزیجات سایه دوست که برای کاشت در مکان سایه دار مناسب هستند را معرفی می کنیم.

۱- کاهو: بهترین گزینه برای فضای سایه دار است زیرا نیاز به محیط خنک، خاک مرطوب و آفتاب جزئی دارد. حداقل به ۲-۳ ساعت نور خورشید نیاز دارد.

۲- اسفناج: اگر عاشق اسفناج هستید؛ چرا آن را در فضای سایه دار خود پرورش نمی دهید. اسفناج یک سبزی مغذی سرشار از آهن است. این سبزی خاک کمی اسیدی و مرطوب را دوست دارد و در ۳-۴ ساعت از نور خورشید عملکرد خوبی دارد. همچنین می توانید اسفناج را در داخل خانه پرورش دهید.

۳- خردل: از برگ خردل می توانید کاری خوشمزه ای درست کنید و آن را به سالادهای خود اضافه کنید. خردل را می توان به راحتی در ظروف پرورش داد. خردل به آبیاری منظم و حداقل ۳-۴ ساعت از نور روز خورشید احتیاج دارد.

۴- آروگولا: آروگولا جزء سبزیجات برگدار با رشد سریع می باشد که در سالادهای مختلف بسیار عالی می شود. آروگولا از سایه استقبال می کند چرا که در آفتاب و گرمای بیش از حد تلخ می شود. آرگولا حداقل به ۳-۴ ساعت نور خورشید نیاز دارد.

۵- سوئیس چارد: از دیگر سبزیجاتی هست که می توانید به راحتی در سایه پرورش دهید اگر چه ممکن است گیاه شما کوچکتر از گیاهانی باشند که در آفتاب کامل رشد می کنند. این سبزی به ۳-۵ ساعت آفتاب در روز احتیاج دارد.

شما می توانید بذر کاهو، اسفناج، خردل، آروگولا، سوئیس چارد و گل کلم را از فروشگاه نازبو تهیه کنید.

۶- کلم بروکلی: کلم بروکلی از آن دسته سبزیجاتی است که به محیط خنک و آفتاب جزئی احتیاج دارد. پس می توانید آن را در سایه دارترین بخش باغ خود بکارید. همچنین این گیاه برای کاشت در کنار هویج و پیاز نیز عالی است. هر دو سبزی نیز در سایه بسیار خوب رشد می کنند. این سبزی به حداقل ۲-۳ ساعت نور خورشید احتیاج دارد.

۷- گل کلم: گل کلم نیز مانند کلم بروکلی دمای خنک تر را ترجیح می دهد. بنابراین برای کاشت در منطقه ای با سایه جزئی مناسب می باشد هر چند اگر نور بیشتری دریافت کند سر بزرگ تری تولید می کند. گل کلم به ۳-۴ ساعت نور احتیاج دارد.

۸- کلم بروکسل: کلم بروکسل را نیز می توان در ۴-۵ ساعت نور خورشید پرورش داد. اگر چه ممکن است به اندازه ای که آن ها در آفتاب کامل کاشته می شوند نرسند اما جوانه هایی زیبا و خوشمزه تولید می کنند.

۹- پیازچه: این پیازها در تمام فصل در سایه جزئی خوب رشد می کنند. پیازچه به حداقل ۳ ساعت نور خورشید در طول روز نیاز دارد.

۱۰- سبزیجات ریشه ای: تقریباً تمام سبزیجات ریشه ای مانند چغندر، شلغم، تربچه، هویج در شرایط سایه جزئی قابل رشد هستند، اما توجه داشته باشید که هر چه خورشید کمتر زمان بالغ شدن آن ها طولانی تر است. چنین سبزیجاتی حداقل به ۴-۵ ساعت نور خورشید نیاز دارند.

بسیاری از گیاهان دیگر مانند لوبیا، نخود فرنگی، نعنا، پونه کوهی، سیر، جعفری نیز در سایه جزئی و با حداقل ۳ ساعت نور خورشید در روز به خوبی رشد می کنند.

سبزیجات سایه دوست

نکاتی برای پرورش سبزیجات در سایه:

گیاهان و سبزیجات سایه دوست را انتخاب کنید. سعی نکنید محصولات زراعی را که خواستار آفتاب کامل هستند، پرورش دهید.

برای سرعت بخشیدن به برداشت محصول در مکان های سایه دار بهتر است ابتدا بذرها را در خانه یا محیط داخلی بکارید سپس نهال ها را به زمین منتقل کنید. با انجام این کار زودتر به باردهی می‌رسید.

اگر گیاهان شما بخشی از روز در معرض سایه هستند باید در خاک با کیفت بالا و حاوی مقدار زیادی کمپوست کاشته شوند. شاخه های درختان را هرس کنید تا نور آفتاب بیشتر به باغ برسد.

رطوبت در سایه به سرعت تبخیر نمی‌شود. با این حال اگر مکانی که سبزیجات در آن کاشته شده‌اند نزدیک یک درخت باشند، ممکن است به آب بیشتری نیاز داشته باشند. زیرا گیاهان برای به دست آوردن آب با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر زمان که احساس کردید خاک در حال خشک شدن است، آن را مرطوب کنید.

نقاشی دیوارهای اطراف یا نرده های سفید باعث می شود نور بیشتری به باغ بیفتد. سنگ فرش های سبک با رنگ روشن در معابر یا پیاده روهای مجاور باغهای سایه دار، نور بیشتری را منعکس می کند.

مکان‌های سایه دار یک مکان ایده آل برای آفاتی مثل حلزون‌ها هستند. از پوست خرد شده تخم مرغ برای جلوگیری از ورود آفاتی مثل حلزون، قورباغه و وزغ می‌توانید استفاده کنید. پوست تخم مرغ را روی خاک اطراف گیاهان بریزید.

همچنین بخوانید: نکاتی برای کاشت سبزیجات در خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.