0 آیتم ها - تومان
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.
معرفی گل شمعدانی

معرفی گل شمعدانی

گل شمعدانی از دسته گیاهانی است که هم در باغچه و فضای باز و هم در گلدان و محیط آپارتمان به خوبی رشد می کند. نگهداری، کاشت و تکثیر گل‌های شمعدانی، به کمی زمان، حوصله و سعی نیاز دارد، ولی برای انجام آن به مهارت خاص و یا فضای زیادی نیاز نخواهید داشت.

نام فارسی: شمعدانی
خاستگاه آفریقای جنوبی
نام انگلیسی: GERANIUM
نام علمی: PELARGONIUM HORTOM
خانواده: GERANIACEAE – شمعدانی
نامهای دیگر: succulents, shrubs , پلارگونیوم

مشخصات:

گل شمعدانی گیاه علفی، یکساله یا چندساله و پایا هستند و ارتفاع آن ها در طبیعت در حدود یک تا ۲ متر هم می رسد. برگها بزرگ، کرکدار و کروی هستند اگر برگ ها بین دو انگشت له شوند عطر ویژه ای از آن ها متصاعد می شود. گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش و به شکل گل آذین چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند.

خانواده شمعدانی یک خانواده نسبتاً پر گیاه است. تعداد زیادی از آن‌ها به عنوان شمعدانی‌های بذری تحت، عنوان گیاهان یکساله در فضای آزاد کشت می‌شوند. شمعدانی‌های کشور ما از گروه پلارگونیوم‌ها و جنس پلارگونیوم هستند. این جنس برگ‌های سبز پنجه‌ای و گل‌های متراکم دارد که بعنوان گیاهان فضای سبزی و پات پلنت Pot plant معرفی شده‌اند.

انواع گل شمعدانی:

الف) شمعدانی معمولی:

شمعدانی معمولی،گیاهی است چند ساله علفی که ممکن است ابتدای ساقه آن نیمه چوبی شده باشد،ولی استحکام چندانی ندارد. پهنک برگ گرد و در وسط برگها یک حلقه تیره رنگ وجود دارد.بنابراین،این دسته از شمعدانی ها را گاهی حلقه دار نیز می نامند. دارای رقم های متعددی است که در برخی برگها بزرگ و در برخی کوچک بوده و حلقه وسطی برگ نیز کم یا بیش نمایان است.از رقم های مهم این گونه که بعضی ها هم دورگه هستند موارد زیر را میتوان نام برد:

۱- شمعدانی حرامزاده: رقمی است پاکوتاه و پرگل و در بهار، تابستان و پاییز گل می دهد. برگها درشا با حاشیه کنگره ای است.

۲- شمعدانی بهار هلویی: دارای برگهای دو رنگ و گل های درشت و زیبا است و به رنگ صورتی مایل به نارنجی می باشد.

۳- شمعدانی نقره ای: اطراف برگها در این رقم به رنگ سفید نقره ای و وسط آن ها سبز رنگ است و گلها به رنگ قرمز تند می باشند.

۴- شمعدانی سفید: برگ ها کوچک،گل ها سفید رنگ،کم پر یا پرپر هستند

۵-شمعدانی ترمه ای: برگ ها سبز با حاشیه کرم و رنگین بوده، حلقه های وسطی آن ها بزرگ شده و به رنگ زرد مایل به قرمز درآمده و خود برگ ها نیز به رنگ زرد تیره می باشند، گل ها به رنگ صورتی تند بوده و کم پر هستند.

۶-شمعدانی طلایی: برگ ها به رنگ زرد و سبز بوده و گل ها قرمز و پرپر هستند، حلقه وسطی برگ ها در بعضی به کلی از بین رفته و در بعضی به طور کامل نمایان است.

ب) شمعدانی پیچ یا شمعدانی برگ عشقه ای:

این گونه که گاهی به نام پیچ روسی نیز خوانده میشود،به علت دارا بودن ساقه های آویزان نازک و زاویه دار و حالت رونده،به قیم نیاز داشته و گاهی به عنوان گیاه آویزی استفاده می شود. برگ ها ضخیم، دارای ۵ لوب، تقریبا بدون کرک با حاشیه کامل و رگبرگ مرکزی است. در این نوع نیز بعضی برگ ها دارای حلقه وسطی تیره رنگی هستند. گل های آن به رنگ های قرمز تند،بنفش و صورتی است و از نظر تراکم به پیچ کم پر و پرپر شهرت دارد، این نوع شمعدانی از بهار تا پائیز(در طول سال) گل میدهد،رشد آن در گلدان بهتر است.

ج)شمعدانی اژدر (شمعدانی آلمانی،شمعدانی گل درشت):

برگ ها به رنگ سبز تیره و چین دار با دمبرگ دراز، گل ها بسیار درشت، به رنگ های صورتی، قرمز و گاهی دو رنگ با رگه های ارغوانی و به صورت چتری هستند، برگ ها کشیده و به شکل خاصی به طرف بالا متمایل است. اندام این گیاه بدون کرک است. دوره گلدهی این دسته به نسبت کوتاه است، در بین گل کاران ایرانی به نام شمعدانی آلمانی نیز معروف است.

د)شمعدانی عطری:

این گل ها چندان زینتی نیستند، چون هم ریز هستند و هم مدت کوتاهی روی بوته ظاهر می شوند. اما برخی از آن ها به رنگ آبی مایل به بنفش و بسیار زیبا هستند، برگ های آن ها کرک دار، معطر و دارای بریدگی های عمیق بوده و به رنگ های ساده و ابلق هستند.برگها در اثر تماس عطری بسیار خوشبو و به نسبت تند از خود متصاعد میکنند،از این جهت از اسانس انها در عطرسازی استفاده میشود،این دسته شامل ۲۰۰ گونه است که عطر برگهای انها متفاوت و شبیه بوی لیمو ترش،سیب،نعناع،گل رز ،توت فرنگی و ادویه هایی مثل فلفل و زنجبیل است. ساقه های شمعدانی عطری چند ساله نیمه چوبی است.

شرایط نگهداری و پرورش:

خاک: خاکی برای شمعدانی مناسب است که کمی سنگین باشد. این خاک را اگر متشکل از ده قسمت در نطر بگیرید باید شامل : دو قسمت خاکبرگ، چهار قسمت خاک باغچه، دو قسمت کود دامی پوسیده و دو قسمت شن باشد.

نور: گل شمعدانی نسبت به نور بسیار واکنش می دهد به طوری که نیاز به آفتاب مستقیم دارد و نور آفتاب گلدهی گیاه را بیشتر می کند.

دما: گیاه شمعدانی در گستره دمایی بین ۱۰ تا ۲۵ درجه بهترین رشد را خواهد داشت. در زمستان‌ها و شب‌های پاییزی که هوا خنک است؛ بهتر است شمعدانی را به خانه آورده و در گلخانه نگهداری کنید.

آبیاری: بیشتر انواع گل شمعدانی به محیطی خشک نیاز دارند، در نتیجه فاصله آبیاری باید به گونه‌ای باشد که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.

کوددهی:

شمعدانی در زمستان نیاز چندانی به کود ندارد. در سایر فصل ها، محلول پاشی ماهیانه با یک کود کامل و با غلظت کم نتیجه خوبی می دهد. کودپاشی و آبیاری بیش از حد،باعث رشد رویشی زیاد و کاهش تعداد گل می شود.

تکثیر:

گل های شمعدانی به راحتی تکثیر می‌شوند، فقط کافی است بخشی از گل را جدا کنید و درون آب قرار دهید تا ریشهٔ جدید بدهد و شما می‌توانید دوباره آن را بکارید و از راه بذر هم قابل تکثیر است اما بهترین گزینه قلمه زدن است.

بیماری ها و آفات:

پوسیدگی ریشه: می تواند در نتیجه بر هم کنش عواملی مانند آب زیاد، اکسیژن کم، آبشویی بیش از حد و تجمع بیش از حد نمک های محلول در خاک ایجاد شود.

زردی برگها شمعدانی: به دلایل مختف مانند آبیاری کم یا بیش از اندازه، مواد غذایی، شرایط نامساعد جوی و خشکی بیش از حد و یا کمی نور ایجاد می شود.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله علل زرد شدن برگهای شمعدانی را مطالعه نمایید.

گیاه بیحال است: یا از آبیاری کم می باشد یا زیاد و یا هوای سرد عامل آن شده است.شرایط را بازبینی کنید.

تارهایی روی برگها کشیده شده: اگر تار عنکبوت باشد که مفید می باشد زیرا عنکبوت همیار کشاورز است و در شکار حشرات و انواع آفات کمک می کند ولی اگر در زیر برگها تار باشد علامت کنه است و باید هر چه سریع تر با کونفیدور سمپاشی شود. عامل اصلی کنه هوای خشک است پس غبار پاشی هفته ای ۳ بارو پر کردن زیر گلدانی فراموش نشود!

مگسهایی سیاه به دور گیاه در حال پروازند: با ریختن سنگ ریزه و یا سنگهای زینتی روی خاک گیاه آنها مدفون می شوند یا کنترل با دست و یا عصاره سیر برای مبارزه کافیست.

نوک برگها قهوه ای شده: از خشکی هوا و تشنگی می باشد.

گیاه گل نمی دهد: اگر در فصل گلدهی باشد شاید گیاه انرژی به گل رفتن را نداشته باشد مثلا نور برای غذاسازی یا تغذیه کافی در اختیار نداشته باشد.

گلها می ریزد: احتمالا از هوای گرم و خشک باشد هوای سرد هم میتواند باعث ریزش گلها شود.

سرشاخه ها سیاه می شوند: سیاه شدن سرشاخه ها می تواند از سرمای بیش از حد،یخ زدگی،گرمای زیاد،یا قارچ باشد شرایط را بازبینی کنید.

برگها قرمز رنگ می شوند: از کمبود فسفر می باشد و احتمالا بخاطر هوای سرز باشد که فسفر قابل استفاده ی گیاه در خاک را نامحلول می کند!

توصیه می کنیم مقاله گلهای آپارتمانی محبوب و زیبا برای تزئین خانه شما را نیز از دست ندهید.

یک دیدگاه

  1. ميثم اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸

    بسیار ممنون از مطالبتون

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط