تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

علف های هرز سودمند و یا (Beneficial weed) علف هایی هستند که به طور معمول بصورت خودرو رشد کرده وخوراکی محسوب نمی شوند اما دارای خواص دارویی برای سلامتی انسان و از همه مهمتر سلامتی خاک وغنی تر شدن آنست.
اگرچه به اشتباه تصور میشود که علف های هرز سودمند با گیاهانی که در همسایگی خود هستند بر سر غذا و آب و رطوبت رقابت میکنند ولی علف های هرز سودمند بطور مستقیم یا غیر مستقیم مواد مغذی را برای خاک فراهم می کند.

بعنوان مثال حبوبات و یا شبدر سفید از طریق فرایند تثبیت نیتروژت، نیتروژن کافی را به خا اضافه می کند.

علف های هرز سودمند

تاریخچه علم علف های هرز:

از شروع زراعت مسئله علف ها مطرح و از همان زمان تقریبا علم علف های هرز پایه گذاری شد. بولی در سال ۱۹۰۸ میلادی در مزرعه گندم خود،این علف ها را توسط نمک طعام، سولفات آمونیوم، سولفات مس، ارسنات سدیم با موفقیت کنترل و بیان نمود که کنترل انتخابی علف های هرز از نقطه نظر اقتصادی بیش از هر تحقیق دیگر در زمینه کشاورزی می تواند ارزشمند باشد.

در سال ۱۹۳۱ سه شیمیدان به نام های اسمیت، کوگل و هاگن مواد اکسین را پیدا کرده و متوجه شدند که این مواد در غلظت های بالا خاصیت علف کشی دارند.اوایل به وسیله وجین با علف های هرز مبارزه می شد و شروع علمی این دانش از سال ۱۹۴۲ بوده است.

در این سال ماده (۲-۴-D) کشف و بشر متوجه شد که این ماده خاصیت گیاه کشی دارد و این علف های پهن برگ بخصوص در مزارع گندم را با استفاده از آن از بین بردند.وقتی پهن برگ ها از بین رفتند این علف های باریک برگ که خصوصیات اکولوژیکی شبیه تری به گندم داشتند، رشد بیشتری یافته و در نتیجه بشر به فکر تولید علف کشی که باریک برگ ها را کنترل کند افتاد.

علم علف های هرز علم ی است که حدود ۵۰ سال قدمت دارد. امروزه حدود ۲۰۰-۲۲۰ نوع علفکش در دنیا ساخته شده است . بعضی از این علف کش ها مثل رانداپ یا گلی فوسیت علف هرز کش عمومی هستند.

علف های هرز سودمند

فواید علف های هرز سودمند :

۱- کنترل فرسایش در اراضی غیر زراعی یا اراضی که بصورت آیش گذاشته می شوند.

۲- بسیاری از علف های هرز سودمند پناهگاه و محل استقرار مناسبی برای حشرات مفید ، هستند به خصوص در سیستم های تک کشتی ، چون کاشت، داشت و برداشت در این سیستم ها همزمان انجام می شود و در بسیاری از فصل ها حشره مفید با کاهش غذا روبه رو شده و می تواند بر روی این علف های هرز سودمند زندگی خود را بگذراند.

۳- باعث ایجاد تنوع ژنتیکی در اگرواکوسیستم ها می شوند.

۴- در بعضی موارد باعث زیبایی طبیعت می شوند مثلا در دامنه یا دشتی که پوشیده از شقایق وحشی است زیبایی خاصی وجود دارد.

۵- ممکن است علف های هرز سودمند مصرف دارویی داشته باشند مثل شیرین بیان، بابونه و خارشتر(ترنجبین را از ریشه خارشتر استخراج می کنند) یا علف هرز کاپاریس که میوه هایش بسیار گران است و مصرف دارویی و صنعتی دارد.

۶- مورد تغذیه حشرات و حیوانات از جمله زنبور عسل قرار می گیرند. بعضی از علف های هرز سودمند دارای مواد خوراکی اند که در صنعت بکار می روند. مثلا نوعی سیب زمینی ترشی ترکیبی بنام اینولین دارد و در صنعت استفاده می شود.

۷- از خاکشیر و گاو زبان برای مصرف خوراکی و از شاخ و برگ خشک اویار سلام برای تهیه حصیر و از ریشه های کاسنی برای بهبود طعم پودر قهوه استفاده می گردد

۸- از علف های هرز سودمند به عنوان مخزن ژن در اصلاح نباتات استفاده می شود. برای مثال sacharum spontaneus بطور وسیعی برای اهداء ژن های مخصوص به نی شکر استفاده می شود.

۹- برخی از علف های هرز باعث شکسته شدن لایه hard pan می شوند که در اثر زیادی فعالیت ماشین الات کشاورزی در زمین ایجاد می شوند. گاو آهن عمق خاصی را هر ساله شخم می زند و بعد از چند سال یک لایه غیر قابل نفوذ زیر این عمق ایجاد می شود که hard pan (هاردپن) نام دارد و ریشه برخی از علف های هرز باعث شکسته شدن این لایه ها می شوند.

۱۰- جدیدا گونه هایی از علف های هرز شناسایی شده اند که خصوصیات نماتدکشی دارند. اختلاط آنها با خاک شدیدا باعث کاهش تعداد گره های نماتد بر روی ریشه می شود. به عنوان مثال ، علف های هرز Cratolaria از این قبیل نماتد کش ها هستند.


نویسنده مطلب سعید برهانی