نازبو
آموزش و مقالات

10 روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک

آفت کش های طبیعی و شته کش طبیعی به طور معمول از صابون و گاهی اوقات از سایر مواد سازگار با محیط زیست تشکیل می شود. بیشتر باغبانان خانگی به سوی باغبانی ارگانیک تمایل بیشتری نشان داده‌اند؛ محصولات ارگانیک برای سلامتی ما و خانواده‌مان بسیار مهم است. تعدادی دستورالعمل خانگی برای تهیه آفت کش‎ها وجود دارد. این روش ها برای محیط زیست نیز مفید است. شما می‌توانید خودتان آفت کش مورد نیازتان را در خانه درست کنید و به این ترتیب در وقت و هزینه‌تان صرفه جویی کنید.

نکته مهم در استفاده از آفت کش‌های ارگانیک این است که زود تاثیر خود را از دست می‌دهند و با باران شسته می‌شوند؛ برای اینکه نتیجه مطلوب را از آنها بگیرید به دفعات و با فاصله زمانی 1 هفته از آنها استفاده کنید. ما در این مطلب انواع حشره کش های خانگی معروف و مؤثر ارگانیک را برای شما شرح می‌دهیم. جهت خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

10 روش و طرز تهیه حشره کش خانگی و آفت کش های طبیعی

1- استفاده از روغن برای درست کردن آفت کش های طبیعی

از یک صابون ظرفشویی مایع ملایم استفاده کنید. از صابون های معطر آنتی باکتریال (ضد باکتری) و دیگر صابون های تخصصی استفاده نکنید زیرا ممکن است به گیاهان شما آسیب برسانند. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز در یک کاسه مخلوط کنید. از روغن کانولا یا روغن های گیاهی استفاده کنید. 12 میلی لیتر (2/5 قاشق چای‌خوری) از این ترکیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به خوبی مخلوط کنید. ترکیب جدید و باقی مانده ترکیب قبلی را به درون یک آب پاش بریزید و با هم مخلوط کنید. آفت کش را روی بخش کوچکی از گیاه امتحان کنید. با این کار مطمئن می شوید که آسیب بیشتری به گیاه وارد نمی شود. اگر قسمتی از گیاه که آفت کش را روی آن امتحان کرده اید پژمرده شد و یا تغییر رنگ داد از صابون های معمولی دیگر برای درست کردن این آفت کش استفاده کنید. در صورتی که گیاه به این آفت کش حساسیت نداشت آن را به کل گیاه خصوصا زیر برگ ها اسپری کنید . بر نقاطی که حشره تخم گذاری کرده است تمرکز کنید زیرا این آفت کش تخم حشرات و حشرات نابالغ را خیلی سریع از بین می برد.

خرید سم و قارچ کش

قارچ‌کش‌ها برای پیشگیری، درمان بیماری‌های قارچی در گیاهان و درختان و ضدعفونی بذرها و بستر کاشت استفاده می شوند.

خرید سم و قارچ کش

2- استفاده از پوست تخم مرغ برای درست کردن آفت کش های طبیعی و کنترل آفت‌ها

قبل از خرد کردن پوست تخم مرغ‌ها اجازه دهید حسابی خشک شوند. پوسته‌ تخم مرغ‌ها را را با ساطور غذا یا خردکننده‌ی دانه‌های قهوه خرد کنید تا به صورت پودر در بیایند. با این دستگاه می‌توان به خوبی پوسته‌های تخم مرغ را خرد کرد. زمانی که از خرد کننده‌ غذا استفاده می‌کنم قطعاتی بزرگ‌تر از زمانی که از قهوه خرد کن استفاده می‌کنیم بدست می آوریم، این قطعات هم خوب هستند ولی ما پودر را بیشتر ترجیح می‌دهم زیرا بهتر به حشرات می‌چسبد.

بعد از اینکه پوسته‌ تخم مرغ‌ها آسیاب شدند می‌توانید آن‌ها را مستقیما برای استفاده به باغ بیاورید. برای استفاده از پوسته‌ تخم مرغ‌ها به عنوان آفت کش باید پودر پوسته را مستقیما روی حشرات بریزید. با این کار حشرات شروع به بخود پیچیدن می‌کنند؛ شاید آن‌ها را سریعا نکشد اما در طول زمان حتما خواهد کشت. برای کنترل دائمی حشرات پودر پوسته تخم مرغ را روی برگ گیاهانی که بیشترین آسیب دیده‌اند بپاشید. این پودر باعث دور کردن آفت‌ها می‌شود. البته در استفاده از آن مراقب باشید زیرا این پودر هر سوسکی حتی انواع مفید آن را خواهد کشت به همین دلیل بهتر است که پوسته تخم مرغ را به طور مستقیم بر روی آفات خاصی که می خواهید کنترل کنید، بپاشید. برای کنترل حلزون‌ها و سوسک‌ها پودر پوسته تخم مرغ را در اطراف پایه‌ گیاه بپاشید. این کار را بعد از بارش باران تکرار کنید. پودر تخم مرغ را در مکان خشک نگهداری کنید. پوسته‌های تخم مرغ برای سلامتی باغ عالی هستند و به خاک کلسیم اضافه می‌کنند و مزایای بسیار دیگری هم دارد که اگر بدانید تعجب خواهید کرد که مردم چرا پوسته‌ تخم مرغ‌ها را دور می‌ریزند.

بیشتر بخوانید: کنترل بیولوژیک آفات

3- استفاده از اسپری فلفلی برای درست کردن آفت کش های طبیعی

این افشانه برای حفاظت از گلها و سبزیجات شماست و به دفع آهو، گوزن،خرگوش و سایر آفات کمک می‌کند. توجه کنید که استفاده از این اسپری ممکن است طعم تندی روی میوه‌های گیاه شما به جای بگذارد.
مواد لازم برای تهیه اسپری فلفل: 6 عدد فلفل تند، 2 فنجان آب، 1 لیتر آب (توجه شود که هر چقدر فلفل‌ها تندتر باشند بهتر است).
فلفل‌های تند را با 2 فنجان آب مخلوط کنید. به مدت 1 تا 2 دقیقه با سرعت بالا مواد را مخلوط کنید. مخلوط را در یک ظرف ریخته و بگذارید تا یک روز بماند. مایع را درون یک پارچه‌ی نخی نازک بریزید و صاف کنید. مایع صاف شده را با حدود 1 لیتر آب مخلوط کنید و به تمام گیاه خود آن را اسپری کنید (اگر باران بارید، بعد از باران دوباره مایع را اسپری کنید). پس از یک هفته دوباره مایع را به گیاه خود بپاشید و هفته بعد نیز این کار را دوباره تکرار کنید.

4- استفاده از آب تنباکو برای درست کردن آفت کش های طبیعی
یک فنجان تنباکو را با 4 لیتر آب مخلوط کنید. تنباکو برای مبارزه با شته گیاهان آپارتمانی ، کرم ها و هزارپا ها مفید است ولی برای گیاهانی مثل فلفل، گوجه، بادمجان یا دیگر اعضای این خانواده مضر است. ترکیب را به مدت 24 ساعت در یک مکان آفتابی یا در یک مکان گرم قرار دهید. رنگ ترکیب را چک کنید. در حالت مطلوب، این آفت کش خانگی به رنگ چای کمرنگ باید باشد. اگر بیش از حد تیره شد آن را با آب رقیق کنید و اگر خیلی کمرنگ به نظر می رسید آن را چند ساعت اضافه تر در آفتاب قرار دهید. سه قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را به این ترکیب اضافه کنید و کاملا آن را مخلوط کنید. ترکیب را به یک آب پاش منتقل کنید. سپس ترکیب داخل آب پاش را یک بار دیگر تکان دهید تا بهتر مخلوط شود. آفت کش را روی قسمت های آلوده گیاه اسپری کنید و همچنین می توانید آن را روی قسمت هایی از گیاه که در وضعیت خوبی هستند نیز اسپری کنید.

توصیه می کنیم مقاله رایج ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی را نیز از دست ندهید.

5- ساخت حشره کش گیاهی از اسپری آب گوجه فرنگی برای درست کردن آفت کش های طبیعی

راهکاری مناسب برای کنترل شته‌ها و سایر حشرات از طریق سموم حشره کش گیاهی :

مواد لازم: 2 فنجان برگ گوجه فرنگی و ساقه‌ گیاه گوجه فرنگی، 1 لیتر آب

2 فنجان برگ و ساقه ی گیاه گوجه فرنگی را در غذا ساز بریزید. 2 فنجان آب را نیز اضافه کنید.
مواد را به مدت 2 دقیقه مخلوط کنید. سپس مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و بگذارید 1 روز بماند. پس از یک روز مخلوط را در یک ظرف جداگانه ریخته و صاف کنید سپس به مایع صاف شده یک لیتر آب اضافه کنید.
این مایع برای گل رز و سایر گیاهان که مورد تهاجم شته قرار گرفته‌اند بسیار مفید است.
نکته: گل های جعفری نیز جزو گیاهانی هستند که معمولاً برای دفع آفات استفاده می‌شوند. می‌توانید ساقه و برگ آنها را در مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید و سپس بگذارید مخلوطتان در ظرفی تا یک روز بماند. بعد از صاف کردن و رقیق کردن با آب به گیاه اسپری کنید.

6- استفاده از پرتقال برای درست کردن آفت کش های ارگانیک
پوست یک پرتقال را جدا کنید. اگر پرتقال تازه در دسترس ندارید می توانید از 1/5 قاشق چایی خوری تفاله مرکبات خشک شده استفاده کنید یا می توانید از 15 میلی لیتر آب تغلیظ شده پرتقال استفاده کنید. مرکبات در از بین بردن آفاتی مثل حلزون ها، شته ها، قارچ ها خیلی قوی هستند. همچنین این آفت کش در برابر مورچه ها و سوسک ها نیز کار می کند. پوست پرتقال را در یک ظرف شیشه ای بریزید و 2 فنجان آب جوش به آن اضافه کنید. محلول به مدت 24 ساعت در یک جای گرم قرار دهید. محلول را از یک صافی عبور دهید و پوست ها را جدا کنید و دور بریزید و آب را در یک ظرف بریزید. چند قطره صابون کاستیل به آب به دست آمده اضافه کنید. نعنای موجود در صابون کاستیل بسیار موثر است. ترکیب را کاملا مخلوط کنید. ترکیب را به درون یک آب پاش منتقل کنید و آن را مستقیما روی قسمت های آلوده گیاه اسپری کنید.

7- استفاده از سبزیجات برای ساخت آفت کش گیاهان آپارتمانی
½ فنجان فلفل تند را با ½ فنجان حبه سیر یا پیاز مخلوط کنید. همچنین می توان هم از پیاز و هم از سیر استفاده کرد. همه سبزیجات باید قبل از استفاده خرد شوند. سبزیجات خرد شده را در مخلوط کن برقی بریزید تا به حالت یک رب غلیظ برسند. دو فنجان آب گرم (500 میلی لیتر) به ترکیب اضافه کنید و به طور کامل آن ها را با هم مخلوط کنید. ترکیب را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و آن را به مدت 24 ساعت در یک مکان آفتابی یا یک مکان گرم قرار دهید. بهتر است که در مکان آفتابی نگه داشته شود. مخلوط را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را به یک ظرف دیگر منتقل کنید. این آب آفت کش شما می باشد. آفت کش خود را به درون یک آب پاش بریزید. قبل از این که آفت کش را به درون آب پاش بریزید، آب باش را با آب و صابون بشویید تا آلودگی نداشته باشد. از این آفت کش گیاهان آپارتمانی می توان برای درمان گیاهان آلوده هر 4 یا 5 روز یکبار استفاده کرد. پس از 3 یا 4 بار استفاده، آفات از بین می روند. جهت خرید بذر سبزیجات به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

8- استفاده از روغن چریش برای درست کردن آفت کش های طبیعی
15 میلی لیتر روغن چریش را با ½ قاشق چایی خوری صابون ظرفشویی مایع ملایم مخلوط کنید. بسیاری معتقدند روغن چریش که از برگ های تلخ یک درخت به دست می آید، یکی از موثرترین آفت کش های موجود است. مخلوط روغن و صابون را به 2 لیتر آب گرم اضافه کنید. ترکیب را کاملا و به آرامی هم بزنید. این آفت کش را به یک آب پاش منتقل کنید و آن را به کل گیاه خصوصا قسمت های آلوده و آسیب دیده اسپری کنید و بیشتر روی این نقاط تمرکز کنید.

9- اسپری صابونی دفع حشرات
یک صابون ظرفشویی مایع ملایم انتخاب کنید. با استفاده از صابون خفیف تر احتمال ایجاد اثرات مضر روی گیاه کمتر می شود. از صابون های تخصصی، ضد باکتری و صابون های معطر نباید استفاده شود. 10 تا 15 میلی لیتر صابون را به 4 لیتر آب اضافه کنید و آن ها را به خوبی با هم مخلوط کنید. ترکیب را درون یک آب پاش بریزید. ممکن است همه مخلوط آب و صابون در یک آب پاش جای نگیرد بنابراین باید از یک آب پاش بزرگ استفاده کنید و تا جایی که ممکن است مخلوط را درون آن بریزید. آفت کش را روی قسمت کوچکی از گیاه که آلوده شده است تست کنید و به مدت یک روز آن را تحت نظر داشته باشید،  اگر پژمرده نشد یا تغییر رنگ نداد بی خطر است.
آفت کش های طبیعی را روی کل گیاه اسپری کنید و بر مناطقی که به نظر می رسد آلودگی زیاد تر است بیشتر تمرکز کنید. این آفت کش حشرات را فلج می کند و آن ها دیگر قادر به غذا خوردن نخواهند بود و در نتیجه از بین می روند. هر دو یا سه روز یک بار آفت کش را روی گیاه اسپری کنید و این کار را به مدت 2 هفته انجام دهید. به دلیل این که این آفت کش رقیق است ادامه برنامه تنها راهی است که اطمینان حاصل می شود آلودگی از بین رفته است.

اگر این مطلب را پسندیده‌اید، ممکن است مطلب نحوه ضد عفونی کردن خاک را هم دوست داشته باشید.

10- استفاده از گل داوودی برای درست کردن آفت کش های طبیعی

½ فنجان (113 گرم) گل داوودی خشک شده را با یک لیتر (4 فنجان) آب مخلوط کنید. گل های داوودی دارای یک بخش به نام pyrethrum هستند که این ترکیب می‌تواند بسیاری از حشراتی که گیاهان را آلوده می کنند را فلج کند. اجازه دهید مخلوط گل و آب به مدت 20 دقیقه بجوشد. جوشاندن مخلوط باعث رها سازی pyrethrum به درون آب می شود. پس از جوشیدن، مخلوط گل و آب را از یک صافی عبور دهید و گل ها را جدا کنید و دور بریزید و آب را به یک ظرف منتقل کنید. آب به دست آمده را به درون یک آب پاش بریزید و آن را روی گیاه اسپری کنید. روی قسمت هایی از گیاه که بیشتر آسیب دیده تمرکز کنید. آفت کش را به کل گیاه شامل زیر برگها اسپری کنید. این ترکیب را می توانید به مدت دو ماه نگه داری کنید، بعد از گذشت این مدت دیگر موثر نیست. برای خرید بذر گل و گیاهان زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

هشدار: بعضی از آفت کش های طبیعی مثل تنباکو و آفت کش های مبتنی بر صابون ممکن است به گیاه آسیب برسانند، بنابراین بهتر است قبل از استفاده کلی روی گیاه، روی قسمت کوچکی از گیاه امتحان شود و در صورت عدم بروز حساسیت، از آفت کش روی تمام گیاه استفاده شود.

دیدگاه شما

ناشناس

10 ماه قبل

سلام دوستان عزیز چند تا درخت انار توحیاط داریم خیلی شته سبز رنگ بهش چسبیده میترسم اگه سم بزنم گلهاش بریزه لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

داوری

11 ماه قبل

سلام توباغم هشت اصله درخت هلو دارم ۵تا از اونا شته زده با این که با این که تازه گل کرده واول ساله می تونم برای از بین بردن شته ها از مایع (دستشویی یا ظرفشویی استفاده کنم)

نازبو - زلفی پور

10 ماه قبل

سلام بله ولی اگه خیلی زیاد هستن و از این طریق از بین نرفتن چاره ای جز سمپاشی نسیت که الان چون گل داده سمپاشی باعث ریزش گلها میشه بازهم می تونید از یک باغبان کمک بگیرید که شرایط رو از نزدیک بررسی کنه

فرجی

1 سال قبل

با سلام ما توی باغچه حیاط گل ناز یخی داریم مدتی هست که روی برگهای ان حشره های سیاه چسبیده وبرگها چروکیده شده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چه کنیم باتشکر

محمود رشید نیا

10 ماه قبل

سلام آیا سرما شته را از بین مبرد

نازبو - زلفی پور

9 ماه قبل

سلام معمولا باعث کم شدنشون میشه ولی برخی نسبت به سرما هم مقاومن

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام احتمالا شته هست، از سم یا روش های ارگانیک مناسب استفاده کنید.

ناشناس

1 سال قبل

سلام شته زده به نارنج هام که توی پانسیو هستن. چکار کنم؟

ناشناس

1 سال قبل

سلام من درخت انار وگلابی دارم درخت گلابی امسال چهارمین سال کاشتش هست هرساله شکوفه میده ولی کلا شته میگیره و شکوفه هاش می‌ریزه موندم چکارکنم خیلی ناراحتم البته کنار درخت گلابی درخت انار هم هست اونم کلا شته میگیره بعد میوه هاش بالای درخت خراب میشه چکارکنم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام از سم مناسب استفاده کنید، جهت خرید سم به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

علي اصغر كريمي

1 سال قبل

درخت انار در خانه دچار آفت شده ميوه انار كرم مي زند. داخل انار سياه مي شود ميوه سالم نمي ماند ترك مي خورد و مي افتد. لطفا راهنمايي فرماييد آفت كش خانگي چيست. با تشكر

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام آبیاری رو بیشتر کنید و کوددهی کنید

ناشناس

1 سال قبل

سلام گیاه های من یک حشره های ریز زده و برگ هایش هم داره خشک میشه چیکار باید بکنم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام از سم مناسب استفاده کنید

ناشناس

1 سال قبل

سلام مایه باغچه کوچیک داریم که پدرم توش گل محمدی ودرخت گردوودرخت انگورکاشته حال بعدیه سال اول بوته گل محمدی وحالا درخت گردوخشک شدن ودرخت انگورهم بعضی برگاش داره خشک میشه مشکل چیه وچیکارکنیم گناه دارن گیاهای بیچاره واینکه پدرم ازکودحیوانی استفاده کرده،درخت گردوچندروزه خشک شده میشه دوباره احیاش کرد ممنون میشم هرچه سریعتر راهنماییمون کنید

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام نیاز به آنالیز خاک و عکس گیاهه

Amini

1 سال قبل

سلام آیا ریختن پودر گیاهان مخلوط نعنا،اویشن،رزماری،شویدبرای دفع حشرات در گلدان مناسب؟

ناشناس

1 سال قبل

دارچین مفیده

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام میتونه موثر باشه ولی نه خیلی

لیندا

1 سال قبل

سلام یه سری کرم سبز افتادن به گلدونام تو گلدونای سبزی بیشترن لاغرو کشیده و سبز روشنن چه افت کشی استفاده کنم کممک کنین لطفا

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام لیندای عزیز سم دیازونین معمولا جواب میده

منصوره جاودانی

1 سال قبل

سلام درخت زردالوی من شته سبز داره خیلی زیاد طوری که بقیه درختهای کنارشو داره. پر میکنه باید چکار کنم

ناشناس

1 سال قبل

سلام روغن ولک مخلوط با اب مستقیم روی شته ها پشت برگها پاشیده شود برای چند هفته جواب میدها

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام منصوره عزیز از سم مناسب استفاده کنید

فردین کرمی

1 سال قبل

سلام باغی دارم 2 هتکار. درختان گردو،بادام،شلیل،هلو،گیلاس،آلبالو..... امسال 1 درخت گیلاس و یک درخت شلیل کاملا خشک شدند و 2 درخت گیلاس دارم که نه خشک هستند و نه برگ هایشان رشت میکند در حد جوانه مانده‌اند اسفند ماه هم سم دیازینون و قارچ هم استفاده کرده‌ام لطفا راهنمایی کنید مشکل این درختان چیست؟ آیا بیماری آنان به بقیه درختان سرایط نمیکند و چه سم‌هایی باید استفاده کنم.

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام فردین عزیز باید اطلاعات بیشتری بدین

احمدی

1 سال قبل

سلام برای سمپاشی درختان میوه باغچه خونه چه محلولی بخرم یا خونگی بسازم

رضا

1 سال قبل

سلام چه زمانی میتونم بچه های کاکتوس رو از گلدون جدا کنم؟چه زمانی مناسبه؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام رضای عزیز زمان خاصی نداره، هر زمانی که امکانش رو داشتید مشکلی ایجاد نمیکنه

Omid

1 سال قبل

سلام.من قلمه گیاه پدیلانتوس رو از کسی گرفتم الان سه هفته هست که ریشه نکرده آب گلدان رو هم دو روز یک بار عوض میکنم اونو گذاشتم در یک مکانی که هم نور کافی داره و هم خنکه ولی برگ هاش جمع میشه تو خودش و زرد شده و میریزه میشه راه نماییم کنین چیکار کنم؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام امید عزیز گیاه رو از دید آفت بررسی کنید

معصومه

2 سال قبل

با سلام .من بذر فلفل دلمه و گوجه كاشتم الان سبز شده امده دو سانت امده بيرون از خاك ولي پر شنه هاي سياه است من داخل گلدان در آپارتمان هستم راهنمايي كنيد براي از بين بردن شته ها چه بايد بكنم در ضمن ايران نيستم خودم بايد تهيه سم را داخل خانه انجام دهم. با تشكر

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام معصومه عزیز از روش های ارگانیک بالا میتونین استفاده کنین، میتونید هم چسب زرد تهیه کنید و کنار گلدان بگذارید تا پشه ها بچسبن بهش

محمد

2 سال قبل

سلام برای از بین بردن حشرات داخل خاک چکار کنیم؟ (من یک گلدان گل شب بو دارم و وقتی زیر گلدانی را برداشتم زیر گلدان ۵ عدد حشره سیاه خیلی کوچک +یک خر خاکی بود چه نوع سمی برای از بین بردن این حشرات هست؟+نحوه مصرف؟)

ناشناس

2 سال قبل

نیاز به سم نیست 5 یا 6 تا کفشدوزک بگیر بزار تو گلدونت. کفشدوزکا اونا رو میخوره. هیچ آسیبی به گیاه هم نمیزنه. من خودم این کارو کردم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام محمد عزیز دیازینون خوبه، میتونین هم چند روزی به گیاه خشکی بدین برای رفع مشکل. جهت خزید سم به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام من یه بوته فلفل دارم که پشه های ریز سیاه تو خاکش زده باعث شده رنگ برگها زرد بشه و فلفل هم دیر بده مشکل چیه و برای حلش باید چه کار کنم ممنونم

شهریار

2 سال قبل

سلام من توی خاک گلدونم حشره های ریز سفید پیدا شده که شبیه شپش هستن و وقتی ابیاری میکنم خیلی سریع به سطح خاک میان و دوباره میرن زیر خاک...خیلی زیادن چه راهکاری معرفی میکنین؟ممنونم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام شهریار عزیز احتمالا مگس سفیده، از سم مناسب استفاده کنید. جهت خرید سم به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از روش ارگانیک یا سم استفاده کنید، جهت خرید سم به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

امیرارسلان

2 سال قبل

سلام درخت خانگی من کنه و کرم زده لطفا مرا راهنمایی کنید چگونه با افات درختم بجنگم ممنونم از شما

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام امیر عزیز نیاز به شناخت دقیقی از آفت داره، جهت خرید سم میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

بانو

2 سال قبل

باسلام و خسته نباشید می خوام خاک گلدون هام رو عوض بکنم میشه دارچین و پودر پوسته تخم مرغ به خاک اضافه کنم و بعد گل ها رو بکارم ؟ می خوام حشره نزنه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو به مقدار کم موردی نداره، آبیاری رو درست انجام بدین، خاک زهکشی خوبی داشته باشه و خاک استاندارد استفاده کنید مشکلی از بابت حشره نباید داشته باشید، بعدا هم میتوینن از سم یا روش های ارگانیک برای از بین بردن حشرات استفاده کنید.

سعادتي

2 سال قبل

سلام وقت بخير بنساي من عرض يكهفته نابود شد ، برگهاش شروع كرد به لول شد و قهوه اي شد و كامل همه برگاش ريخت ، كه هم خاكش رو عوض كردم هم قارچ كش استفاده كردم هم محرك رشد ، بعد از يكهفته امروز ديدم روي خاكش يه سري حشره سفيد نزديك به بدنه ش روي خاك دارن راه ميرن ، دوباره قارچ كش اسپري كردم كه وقتي خيس شد ديدم تقريبا نصفه بدنش هم سفيدك زده مثل تخم ريز حشرات ، الان بايد چيكار كنم و چه آفتيه ؟؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو طبق توضیحات شما شپشک آرد آلوده

سیما

2 سال قبل

کدووخیارکاشتم تازه محصول دادن همه سوراخ وپرکرم هستن اگرسم شیمیایی بزنم محصولش روتاده روز نمیشه استفاده کرد لطفاسم طبیعی معرفی کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سیمای عزیز راهکارهای مقاله رو دنبال کنید و از تله حشرات استفاده کنید.

اوچی

2 سال قبل

سلام وقت بخیر نعناع فلفلی که کاشتم قسمت نوک نعناع جمع میشه گویا مورچه شته کشت کرده با اب و ریکا اسپری کردم ولی این افت به بوته های دیگر هم مرتب انتقال پیدا میکنه لطفا راهنمایی کنید.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از اسپری دارچین استفاده کنید، همچنین اسپری آب و الکل هم برای گیاه مفیده

عبدالرضا رامین فر

2 سال قبل

سلام وقت بخیر در لاهیجان درختان گلابی وحشی و سیب من دچار قارچ ریشه ای شده و تا حالا سه درخت خشک شده چکار کنم از قارچ کش کاپیتان استفاده کنم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام عبدالرضای عزیز با کارشناسان نازبو تماس بگیرید یا از کارشناسان کشاورزی محل زندگی خودتون کمک بگیرد.

ناشناس

2 سال قبل

با سلام من گل حسن یوسف زیاد دارم و همیشع پای اون ها خرده مداد تراش میریزم و خیلی از آفت ها جلوگیری میکنه.

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو ممنونیم که توصیه خودتون رو با ما و همراهان عزیز فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو به اشتراک گذاشتید.

سلطانی

2 سال قبل

سلام داخل خاک گلدانهام پرازمگس های ریزوحشرهای ریزسفیدرنگ شده ممنون میشم راهنمایم کنیدسه تا ازگل هام خشک شده

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو مگس سفید هستن احتمالا، از سم مناسب استفاده کنید، سم دیازینون به نسبت ۱ تا ۲ در ۱۰۰۰

زیبا

2 سال قبل

سلام ، من طبق دستور روغن برای افت کش روغن و و مایع ظرفشویی داون استفاده کردم و همه حشرات زود از بین رفتند. متاسفانه هوا خیلی خیلی گرم شد ۳۸ درجه و تمام فلفلهای عزیزم با چربی افت کشی که بهشون مانده بود برگ‌هاشون سوخت و ریخت. آیا راهی برای احیای مجدد گیاهانی هست؟ من خیلی براشون زحمت کشیده بودم و فقط یک سوم راه باقی مانده بود که گل بدهند. لطفا راهنمای کنید. خیلی براشون ناراحتم و دوستشون داشتم.کاش برگ‌هاشبا پشه ها خورده میشوند تا کشته. خیلی قشنگ و سرحال و قوی شده بودند. من کانادا زندگی میکنم و سم دیازینون اینجا ممنوع است

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام زیبای عزیز متاسفانه گرمای بالا، همچنین اثر خود حشرات موجب این امر شده، شستشو بدین گیاهان رو در زمانی که هوا خنک تره، امیدوارم که حالشون خوب بشه، تنها راهی که الان به نظرم امکان پذیره همین مورده

زیبا

2 سال قبل

سلام، برگ‌های فلفل گلدانها من خورده شده، چطور می‌توانم ضد افت خانگی درست کنم برای کشتن مگس سفید پروانه، من تو کانادا هستم و اینجا سم دیازینون ممنوع است. ممنون از پاسخ شما

زیبا

2 سال قبل

سلام من فلفل دلمه کاشتم و امروز دیدم مقدار زیادی از برگ‌ها خورده شده. چطور میتونم سم دیازینون در منزل درست کنم. ممنون

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام زیبای عزیز متاسفانه درست کردن این سم داخل منزل مقدور نیست، از انواع سموم مجاز دیگه استفاده کنید، یا از روش های ارگانیکی مثل تله حشرات یا مواردی که بالا ذکر شده.

ناشناس

2 سال قبل

من توگلدون گل محمدی کاشتم والان غنچه داده ولی چندروزه که حشرات سبزرنگ چسبنده ای توقسمت ساقه هاش وغنچه هاش هستن چیکارکنم به نظرتون ازشرش راحت بشم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو از سم دیازینون ۳ در ۱۰۰۰ استفاده کنید، روش های ارگانیک و طبیعی هم بالا ذکر شده.

آزاده...

2 سال قبل

سلام.من سبزی خوردن کاشتم روی برگهای ریحان سوراخ هایی هستش.دلیلش چیه وچکارباید کرد؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام آزاده عزیز علت این امر خورده شدن برگ‌ها توسط آفات هست، برای گیاهان آپارتمانی غیرخوراکی میتونین از سم دیازینون ۲ در ۱۰۰۰ استفاده کنید ولی برای سبزی خوردن از روش‌های ارگانیک استفاده کنید، همچنین میتونین کنار سبزی‌هایی که کشت کردین جعفری و نعنا بکارین تا حدودی باعث دور شدن طیفی از آفات میشن، مخصوصا جعفری.

ASAL

2 سال قبل

سلام من چندتا بذر کاشتم توي خاک کوکوپيت و تا بذر ها جوانه زدند پشه هاي ريز سياه کم جون زيادي تو اون گلدون زياد شدند وقتي ميخواستم به گلدون آب بدم بالا ميومدن و جوانه ها از بين رفتن بعد اون پشه ها به تمام گلدونام اومدن و گياهام داشتن پژمرده ميشدن جاي گلدونارو عوض کردم و اون جوانه ها پژمرده شدن جوانه هاي جديدي دراومدن که سبز و شادابن ولي هنوزم فکر ميکنم آفت داشته باشن بايد از کدوم آفت کش براي اينکه مطمئن بشم خاک بدون آفته استفاده کنم که جوانه ها خراب نشن دوباره؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام عسل عزیز برای کشت سبزی و بذر از خاک مناسب استفاده کنید، کوکوپیت تنها بستر خوبی برای کشت نیست، وجود پشه های ریز نشون دهنده رطوبت خیلی بالاست، اجازه ندید تا بستر کشت خیس و باتلاقی بمونه، همچنین آب داخل زیر گلدانی رو حتما خالی کنید، خوندن مقالات سموم کشاورزی و دفع آفات و الکل یک روش طبیعی برای مقابله با آفات رو پیشنهاد میکنم، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

نگین

2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من یک گیاه سرخسی دارم احساس میکنم شته زده چون یکی دیگه از گیاهام که نخل ماداگاسکار هست هم آلوده کرده ولی وقتی این گیاهو خریدم گفتن که نباید به برگ هاش آب بخوره چون تغییر رنگ میده من کمی مایع ظرفشویی رو با آب مخلوط کردم و روی همه گیاهام اسپر کردم و تا حدودی خوب بود ولی هنوزم هستن می خواستم بدونم برای سرخسی از الکل استفاده کنم اشکالی نداره؟ یا اینکه چه پیشنهاد بهتری دارید؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام نگین عزیز مایع ظرفشویی و الکل اگه دوز کم استفاده بشه فکر نمیکنم آسیب بزنه، مخصوصا الکل، با این حال احتیاط کنید، پیشنهاد میکنم مطالب نخل ماداگاسکار را بیشتر بشناسید همچنین معرفی گیاه سرخس و الکل یک روش طبیعی برای مقابله با آفات رو مطالعه کنید.

ناشناس

2 سال قبل

سلام من گیاه کاج مطبق خریدم الان داره از پایین زرد میشه مبریزه علتش چیه؟ افتاب مستقیمم نمیدم ابم هفته ای یه بار یه پارچ چیزی که فروشندش به من گفت

محمد امین

11 ماه قبل

سلام درخت گوجه سبز سه ساله است امروز دیدم برگهاش تازه در میاومد بالا لوله شکل شده بود داخلش پر شته های سفید یا بعضی ها سبز یا قهوه‌ای روی برگهاش بود علتشچیه چکار کنم بره

نازبو - زلفی پور

10 ماه قبل

سلام باید سمپاشی بشه دوست عزیز

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست عزیز فکر میکنم میزان آبیاریتون پایینه، در مقاله معرفی کاج مطبق و روش نگهداری و تکثیر آن میخوانیم : آبیاری: باید سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در تابستان می توانید هر دو روز یک مرتبه آبیاری کنید و این میزان را در زمستان به هر ۱۰ روز یک مرتبه کاهش دهید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگهای زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب نمایید. برگهای سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند : هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آبفشان را فراموش نکنید. برگهای شاخه های پایین می ریزد: گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد از اندازه باشد گیاه را بمحل روشن تری انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و با قیچی تیز حذف نمایید. لطفا مقاله فوق را در فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مطالعه کنید.

قربانی

2 سال قبل

باسلام. درخت اناری درحیاط داریم که پرازشته های سبزرنگ شده چطوروباچه سمی میتوانیم ازشراین شته هاخلاص شویم

ها

1 سال قبل

درخت انار و گلهای رز منم شته زده بودند از یه سمی که مخصوص شته بود چندین بار استفاده کردم کامل از بین رفت اسم سمه ایمیداریا بود از مغازه های کشت و صنعت و اینا گرفته بودم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام برای پاسخ دقیق باید عکسی رو ببینم از گیاهتون و آفتش، شتسشوی روزانه و مداوم میتونه کمک کنه، جهت خرید قارچ کش کاپتان میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

محمد

2 سال قبل

سلام من یک گل رز خریدم که شته زده به نظر شما کدوم دارو رو استفاده کنم??

ناشناس

1 سال قبل

سلام خداقوت جلوی درب خانه چندتادرخت داریم حتی هرس هم ک میکنیم وقتی بهاربرگ میده برگاش بازنمیشه وزودزردمیشه دلیلش چیه چطوررفع میشه؟؟

ناشناس

7 ماه قبل

سلام احتمالا کمبود آهن دارن

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام چه درختیه؟ کود میتونه کمک کنه و آفت هم باید بررسی بشه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام محمد عزیز برای شته میتونین از سم مناسب استفاده کنید، پیشنهاد کاربر عزیزمون یارحسینی چند نظر بالاتر رو میتونین استفاده کنید، همچنین شستشوی مداوم گیاه میتونه مفید باشه

ناشناس

2 سال قبل

سلام ببخشید من دوتا ازگل های خونم شته های سفید زدن حشره اصلا معلوم نیست ولی مثل پنبه یا کپک سفید چسبیده به پشت برگای گل چه راهی پیشنهاد میدهید

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست عزیز، فکر میکنم شپشک آرد آلود باشه، میتونین از سم مناسب استفاده کنید و یا از پنبه آغشته به الکل برای تمیز کردنش استفاده کنید، برای خرید کود به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

یارحسنی

2 سال قبل

باسلام وعرض ارادت خدمت همه ی دوستداران طبیعت من برای شته ها این روش راامتحان کردم جواب داده برای چهار لیتر آب دوقاشق غذا خوری شامپوی سر ودوتا ق غ روغن خوراکی مایع باشد بهتر ودوتا ق غ جوش شیرین رادریک ظرف چهار لیتری مخلوط وخوب بهم میزنیم بعد روی گلها اسپری میکنیم واگر کمتر نیاز داشتید همه رابه نصف تغییر میدهید نکته اول روی گلها برگ مخملی یاگلهایی که برگها ی زبر دارند اول مقداری کم روی یکی دو برگ تست شود اگر مشکلی نداشت بعد کامل اسپری کنید ودوم اینکه مایع را زیاد نگه ندارید چون بو ی بدی میگیرد ممنون ببخشید که زیاد شد

ناشناس

11 ماه قبل

سلام ، ممنون که تجربه گرانبهاتون و با ارزشتون را به اشتراک گذاشتید. زنده باشی انشاالله

نازبو - یاوری

2 سال قبل

ممنون از شما(جناب/سرکار) یار حسینی، خیلی خیلی ممنون از شما بابت به اشتراک گذاشتن تجربه های خودتون با ما و سایر همراهان نازبو، امیدواریم بازهم تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

عاطفه

2 سال قبل

اگر خاک گلدان حشره وسوسک خاکستری وپشه ریز بزنه چیکار باید کنم

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سم پاشی، کم کردن رطوبت و آبیاری، همچنین خالی کردن آب داخل زیرگلدانی بعد از گذشت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از هربار آبیاری

جواد طاهری

2 سال قبل

سلام.برای پشه گل های آپارتمانی چه کار باید کرد.حشره کش تار و مار خوب است یا نه؟

ناشناس

1 سال قبل

۰سلام دوستان یک قاشق الکل صنعتی با۱۰برابرآب اظافه شودافت خوبی میشه واسه شته

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام پشه بیشتر در گلهای آپارتمانی به دلیل رطوبت بالا بوجود میاد، بهتره آبیاری رو منظم و حتما حتما حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از آبیاری آب داخل زیرگلدونی رو خالی کنید، پیشنهاد ما برای مرحله بعد استفاده از آفت کش های طبیعی که در مطلب عنوان شده جهت استفاده در داخل منزل هست همچنین جهت خرید بذر می توانید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

مهدی

2 سال قبل

سلام در مورد کامنت آقای مسعودیان که از آب جوش استفاده میکنن خواستم بگم که دوست عزیز تورو خدا نکن این کار رو،گیاه بدبخت بی زبون رو میسوزونی عزیز دلم،تورو قرآن دیگه این کار رو نکن

ثنا

3 سال قبل

عالیه...??

نازبو - یاوری

3 سال قبل

سلام ممنون از لطف شما، ممنون میشیم اگه تجربه یا ایده ای در این زمینه دارید با ما و دنبال کنندگان نازبو در میون بزارین

مهدیه

1 سال قبل

سلام خسته نباشید در گلدون های من جدیدا یک چیزهایی مقل حلزون بدون صدف وجود داره باید چیکا کنم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام چند سانتی متر بالای گلدان رو شن ریزه بریزید و آبیاری کنید

سعید مسعودیان

3 سال قبل

دوستان اگر تجربه ای در بکار بردن الکل در دفع آفت دارند بنویسند .

سعید مسعودیان

3 سال قبل

درود من از اسپری آب جوش برای شته آنهم برای گیاهان کوچک استفاده می کنم . بد نیست . از سم پاشی در محیط آپارتمان بهتر است . فقط گاهی سر جوانه ها را می سوزاند ولی موثر است .

امین

3 سال قبل

سلام.اولا بهترین روش پیشگیری هست. فصل پاییز یا اول زمستان باغچه را بیل بزنید . اخر زمستان هرنوع روغن که دارید با کمی اهک و کمی سم افت کش را روی گیاهان و درختان مه پاش کنید . یکبار وسط زمستان یخ اب بدهید . در بهار بعد از اتمام دوره شکوفه سمپاشی کنید. از ریختن هر نوع مواد زیر درخت مثل صابون و مایع ظرفشویی پرهیز کنید باعث خشک شدن یا تضعیف و یا قارچی شدن ریشه میشود. این فیلمهای داخل این مقاله را عمل نکنید.چه زمستان چه در اواسط بهار باغچه را بیل زده سپس افت کش را به شکلی که عرض شد استفاده کنید . باغچه افتاب گیر باشد . شاخه درختان را هرس کنید. شاخه زیادی دلیل خوبی درخت نیست . باغ و باغچه داری زمان اقدام حرف اول را میزند والا خسارت چند برابر میشود . من شغلم باغداریه. حله برید حالش رو ببرید

امیر رضا

1 سال قبل

سلام ما یه درخت هلو داخل خیاط داریم شته سیاه داره هر چی باآب میشوریم دوباره شته میاره باید چیکار کنیم ممنون میشم کمکم کنید.

ناشناس

10 ماه قبل

مخلوط آبو صابون اسپری کنید وبعد نیم ساعتی آب پاشی کنید.چند دفه تکرار کنید جواب میده

غنی زاده

11 ماه قبل

سلام بااب تنها نشویید چندقاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به اب اضافه کنید شته هارابادوبارشستن به فاصله یک هفته کاملا ازبین می برد

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام از سم مناسب استفاده کنید

ابوالفضل یاوری

3 سال قبل

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید، ولی راهکارهای داخل مقاله بیشتر مربوط به گیاهان زینتی و خانگیه و از منابع معتبری ترجمه شده وقت به خیر

آرام

10 ماه قبل

سلام، گلهای من تو بالکن شپشک های آردی گرفتشون، لطفا یه راهکار خوب بدین ک زود از بین برن....

نازبو - زلفی پور

10 ماه قبل

سلام از سم شپشک آرد آلود استفاده کنید

ناشناس

1 سال قبل

برای کشتن شته های سبز ویا شپشک ها برای گل های آویز و لادن کدام دارو را پیشنهاد میکنید. تشکر

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام الکل و در صورتی که جواب نداد سم سیستمیک

افژولند

4 سال قبل

سلام گلدون گیاه کورتون را عوض کردم بعد از یک هفته پشه های ریز سیاه در تمام گلدون و پشت برگها ظاهر شده که خیلی نگران کننده هست چیکار کنم؟لطفا کمکم کنید.

ناشناس

1 سال قبل

سلام خسته نباشید من درختای باغم همه شته سبز وسیاه گرفتن ومورچه هم خیلی بهشون راه میره بیشتر واز همه زودتر گل محمدی شته گرفته هرسال همین مشکل داریم از سم هم استفاده کردیم فایده نداشت البته سال قبل امسال تاحالا سم نزدیم بخاطر گل دهی نمیخواهیم سم بزنیم ورسیدگی هایی که باید در فصل زمستان میشد انجام ندادیم بخاطر مشغله کاری الان راهکارچیه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

مصطفی گریوانی

9 ماه قبل

فقط سم ایمداکلوپراید قاتل شته

نجف جعفری

11 ماه قبل

از پودر بچه یا همون پودر کالک استفاده کن، مسیر مورچه ها گرد کالک بریز پدرشونو در میاره

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام دوست عزیز سم سیستمیک رو در فاصله ۱۵ تا ۲۰ روزه دوبار استفاده کنید

ناشناس

1 سال قبل

سلام سم فروشی یک نمونه سم شته بهمون داد، زدیم، ولی اصلا هیچ بویی نداشت بعلاوه اینکه کمتر از ۲۴ ساعت بعدش بارون شدیدی زد الان نمیدونم اصلا سم درست بود یا نه و اینکه اثر سم با این بارون از بین رفته یا نه؟

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام باید از فروشنده سوال کنید، بستگی به سم و ترکیباتش داره، جهت خرید سم به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

;-)

2 سال قبل

سلاااام! مرسی از مطلبا یه حشره زشت ریز کوچولوی بد ترکیب ک پرواز میکنه و مث پشه هس افتاده ب گل و گیاااهاام:-( حشره بد. میره تو خاک گلدونم بعد ی مدت زیااد میشه بعدش یکی دو سه هفته ک میگذره خاک گلدونو ک میدم کنار اول کللللی حشره میپره بیرون پرواز میکنه بد میبینم ک همممه ی ریشه های گلا رو خورده حشره ی بددددددددددد زشششششت کمکم میکنین؟???

ناشناس

8 ماه قبل

سلام.توخاک گلدونتون چندتاچوب کبریت بزارین.طرف باروتش توخاک باشه.باعث میشه هیچ حشره ای به داخل خاک نره اگه هم بره سریعاکشته میشه.اگه گلدونتون بزرگتره تعدادچوب کبریتاششوبیشترکنید

ناشناس

1 سال قبل

سلام خاک گلدونتونو با یه قاشق یا چوب بستنی روزی چند بار زیرو رو کنید اینطوری اجازه رشت به تخم های حشره رو نمیدید و بعد چند روز اثری از حشرات باقی نمیمونه

علی

11 ماه قبل

سلام سم برای باغ ویلا ۳۰۰ متری که درختان انار و گیلاس و آلبالو و چند درخت دیگه شته زده و البته دیازینون زدیم شته گلها از بین رفت ولی الان به محض اینکه شاخه جوان رشد میکنه رو درخت یا گل شته میاد روش یه چیزی مناسبه ممنون؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام دوست و همراه عزیز نازبو احتمالا مگس سفیده، از سم مناسب استفاده کنید، جهت خرید سم به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

جواد

3 سال قبل

بهترین و آسانترین راه اینه که به اندازه دو سانت از خاک گلدان را بردارید و بجاش ماسه ریز بریزید.خودم امتحان کردم موثر بوده

ناشناس

1 سال قبل

سلام خسته نباشید تو باغ زندگی میکنم اتاقم تو اتاقم شته هس. هرچی سم میزنم از بین نمیرن بنظرتون چکارکنم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام چسب زرد استفاده کنید

فریده

4 سال قبل

سلام ببخشید کاکتوس های من کنه عنکبوتی گرفتن.کدوم یکی از این موارد رو باید براشون استفاده کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

علی

7 ماه قبل

سلام برای مورچه‌ها چکار باید کرد ممنون

نازبو - زلفی پور

7 ماه قبل

سلام از ژل کشنده مورچه استفاده کنید که می تونید از فروشگاه های لوازم کشاورزی تهیه کنید

ناشناس

1 سال قبل

سلام خسته نباشید میخواستم ازتون بپرسم چه جوری مگس سفید را از بین ببریم

هما

1 سال قبل

به سمی که استفاده میکنی ۱-۲ قطره مایع ظرفشویی اضافه کن و اسپری کن. باغبون بهم گفت و اینجوری از دستشون خلاص شدم

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام باید از سم مناسب استفاده کنید، جهت خرید سم به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

منوچهر

7 ماه قبل

حشرات ریز که همه رنگ هستند و با هیچ شستشوی از بین نمی‌روند چکار کنیم؟

نازبو - زلفی پور

7 ماه قبل

سلام باید متناسب با نوع آفت سم مناسب تهیه کنید می تونید عکس گیاهتون رو به شماره واتساپ زیر بفرستید بررسی میشه واتساپ: 09192145297