نازبو
آموزش و مقالات

معرفی دراسنا بلالی یا دراسنا نقره ای

23 تیر 1397
0
دراسنا بلالی یکی از گیاهان قدیمی و بسیار محبوب خانگی است. این گیاه به دلیل طرح و رنگ جذاب برگ‌هایش و به خاطر نگهداری آسانی که دارد، بسیار محبوب است. این گیاه به خاطر قد بلند و جثه کوچکی که دارد گیاه خانگی ایده آلی است. هم چنین می‌توانید رشد گیاه را محدود کنید. دراسنا در برابر بی توجهی و غفلت شما به خوبی دوام می‌آورد پس می‌تواند گیاهی مناسب برای افرادی که زیاد سفر می‌روند باشد.
نام  فارسی: دراسنا بلالی
خاستگاه: آفریقا : سودان،موزامبیک، ساحل عاج، آنگولا
نام انگلیسی: Corn Plant
نام علمی: DRACAENA MASSANGEANA
خانواده: RUSCACEAE - روساسه
نامهای دیگر: دراسنا نقره ای ، گیاه ذرت ، دراسینا معطر ، Fragrans ، Corn Plant

مشخصات:

دراسنا بلالی با نام علمی "DRACAENA MASSANGEANA" بومی آفریقاست و گیاهی زینتی است که ارتفاع آن به 4.5 الی 15 متر هم می رسد، اما در نگهداری آپارتمانی 1 الی حدود 2 متر قد می کشد. بخاطر نگهداری آسان و دوام و سرعت رشد کند، دراسنا برگ بلالی تا مدت ها جایش را در ترکیب دکور آپارتمان حفظ می کند. برگهای نیزه مانند گیاه دراسنا نقره ای ، به طول حداکثر 60 سانتیمتر و پهنای 7.5 سانتیمتر و به رنگ سبز براق هستند. برگ های جوان تر راست تر بر ساقه گیاه می ایستند برگ های مسن تر و بزرگتر به خاطر وزنشان حالت آویخته دارند و با سپری شدن عمرشان از پایین گیاه می افتند و ریشه ها را نمایان می کنند. گل دراسنا بلالی در رنگهای زرد و سفید کوچک و معطر بر خوشه های انتهایی در زمستان و بهار می رویند و غیر از بوی خوش جنبه زیبایی نیز دارند و در ابتدای رویش رنگ صورتی ملایمی دارند. گل دراسنا بلالی

نگهداری دراسنا بلالی و نیازها :

آبیاری: سعی کنید که خاک سطحی گلدان این گیاه همواره نمدار باقی بماند. خشک ماندن و تشنگی گیاه موجب زرد شدن حاشیه برگها و قهوه‌ای شدن نوک آنان و در صورت عدم آبیاری ریزش برگهای گیاه رخ خواهد داد. این  گیاه به عناصر فلوئور و بر حساس است بنابراین آب مورد استفاده در آبیاری را در حدود 48 ساعت به کناری بگذارید و سپس از آن استفاده کنید. معمولا هفته‌ای 3-2 مرتبه در تابستان و هفته‌ای یک مرتبه در زمستان آبیاری این گیاه کافی است. از آنجایی که ریشه ها بسیار نزدیک ساقه هستند، آب را در نزدیکی ساقه بریزید. دما: دراسنا بلالی در دمای 26 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد . اگر دما به زیر 12 درجه سانتیگراد افت کند تمامی برگها به تدریج خواهند ریخت و انتهای ساقه خواهد پوسید و گیاه از بین می‌رود. تغییرات شدید درجه حرارت موجب سوختگی نوک برگها و همچنین ریزش برگها در حالیکه هنوز پهنه آنان سبز است می‌شوند. این مشکل زمانی که گیاه در کوران هوا قرار می‌گیرد (همانند جلوی کولر یا پنکه) نیز پیش می‌آید. نور: طیف گسترده‌ای از نور را تحمل می‌کند اما آنرا از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید تا بر روی برگها نواحی قهوه‌ای رنگ و سوخته ایجاد نشود. نور بیش از اندازه موجب پریدگی رنگ برگها و زرد شدن خواهد شد. خاک: این گیاه به خاکی سبک نیاز دارد. مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+10٪ شن  محیط مناسبی برای این گیاه فراهم می‌کند. کمبود عناصر غذایی منجر به کاهش رشد برگها و عدم تشکیل برگهای جوان و رنگ پریدگی برگها می شود. توجه داشته باشید که اصولا دراسنا ، خاکی با واکنش اسیدی (در حد 6.5-6 ) را می پسندد و اگر خاک قلیایی باشد کمبود عناصری همانند منیزیم و کلسیم منجر به پوسیدن و از بین رفتن حاشیه های برگ می شود. کوددهی و تغذیه: برای کوددهی می‌توان از کودهایی با فرمول 10-10-10 هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. البته برخی از پرورش‌ دهندگان اعتقاد دارند از آنجا که این گیاه نیتروژن را در برگسار خود ذخیره می‌کند تنها به منظور جلوگیری از اثرات ناشی از کمبود کلسیم که سوختگی نوک برگهای این گیاه است، از مشلات کلسیم استفاده شود. رطوبت: برای افزایش رطوبت هوا نیز هفته‌ای 3-2 مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید. توجه داشته باشید که برای آبیاری از آبهای بسیار سرد و یا آب تصفیه شده استفاده نکنید زیرا گاهی املاح نامناسب در آب تصفیه شده بیش از تصفیه نشده است. تعویض گلدان: در چند سال اول هر بهار گلدان را می‌توانید عوض کنید اما با بزرگ شدن گیاه و سخت شدن تعویض گلدان می‌توانید به عوض کردن خاک سطحی این گیاه با خاکی غنی و تازه بسنده کنید. دراسنا نقره ای

روش تکثیر دراسنا بلالی :

از ساقه‌های قدیمی می‌توان قلمه‌هایی به طول 20-10 سانتیمتر تهیه کرد و بعد از آنکه شیره آنان خشک شد آنان را در شن مرطوب کاشت تا ریشه دهند.تکثیر با کمک بذرها نیز امکان پذیر است . به گفته برخی از پرورش دهندگان بهتر است که بذرها را برای چند ساعت در آب خیساند تا پوسته آنها نرم شود این کار به جوانه زنی آنان کمک می کند. بذرها در بستری سبک که بتواند رطوبت را در خود نگهدارد به شکل سطحی با لایه ای نازک که روی آنان را می پوشاند کاشته می شوند. مکان گرم نگهداشته میشود و اجازه خشک شدن به بستر کاشت را نباید داد. جوانه زنی بذرها می تواند بین 30 الی 180 روز طول بکشد.

زرد شدن برگهای گیاه دراسنا :

زرد شدن برگهای این گیاه به دلایل مختلفی صورت می گیرد و انواع متفاوتی از زردی برگسار در این گیاه ممکن است مشاهده شود. گاهی خطوط زرد رنگ در کنار لبه برگها شکل می گیرد که معمولا به همراه رنگ قهوه ای نیز هست که دلیل این مساله کمبود آب، شور شدن خاک در اثر کوددهی بیش از اندازه و یا کمبود عناصر غذایی و فقر خاک است. گاهی تمامی برگ سبز کم رنگ-زرد می شود که شدت زیاد نور ، رطوبت اندک محیط و یا شرایط نامساعد خاک(همانند زهکش نامناسب و یا سنگین بودن بیش از اندازه بافت خاک) موجب چنین حالتی می گردد. جمع شدن آب بیش از اندازه در خاک و عدم خروج آب از اطراف ریشه ها منجر به شیوع برخی از بیماری های قارچی و از بین رفتن ریشه ها و در نتیجه از دست دادن برگها می شود که در این حالت ابتدا برگها به رنگ زرد-طلایی در می آیند و می ریزند. کمبود آب بخصوص در ماه های بهار الی پاییز می تواند منجر به زردی برگها و البته سر خشکیدگی آنان شود. تغییر مکان گیاه نیز عامل دیگری برای زرد شدن برگها است. زیرا ممکن است در مکان جدید میزان نور نسبت به مکان قبلی متفاوت باشد. اگر میزان نور بیشتر شده باشد به نحوی که شدت آن برای گیاه غیر قابل تحمل باشد، برگها زرد رنگ می شوند و لکه های قهوه ای رنگ که ناشی از مردن بافتها است بر روی آنها نیز شکل می گیرد. علاوه بر بیش بود شدت نور، کمبود نور نیز می‌تواند منجر زرد شدن برگها شود. اگر نور بسیار کم باشد برگهای گیاه بخصوص برگهای پایین گیاه زرد شده و از بین خواهند رفت. البته ریزش برگهای پایین گیاه و لخت شدن ساقه، از جمله مواردی است که با افزایش سن گیاه نیز می تواند پیش بیاید. بنابراین زمانی که چنین مشکلی ایجاد می شود، توجه کنید که آیا در هفته های اخیر شرایط نوری گیاه تغییر کرده است و یا خیر . پوسیدگی ریشه به دلیل فعالیت بیماری های قارچی می تواند منجر به ظهور لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگها شود. زرد شدن برگ، عدم رشد گیاه، پژمرده شدن برگها و قهوه ای شدن ساقه گیاه از آثار این مشکل محسوب می شوند. وجود و فعالیت آفات نیز از دیگر عوامل زرد شدن برگها است.بخصوص شپشکهای سپر دار، شپشک آرد آلود و یا کنه تار عنکبوتی می توانند قسمتهای مختلف گیاه بخصوص نواحی که برگ به ساقه متصل است و از دید افراد پنهان می مانند ، فعالیت کرده و منجر به زرد شدن برگها شود.

مطالب پیشنهادی

اسطوخودوس و فوائد جادویی آن
29 مرداد 1396
کاشت سبزیجات در آپارتمان
18 مهر 1396
معرفی گل شیپوری
29 شهریور 1396
درختچه های سایه نشین را بیشتر بشناسیم
24 مهر 1396
10 بیماری گیاهی که باید مراقب آنها باشیم
02 آبان 1396
معرفی گیاه آدنیوم یا رز صحرایی
19 آذر 1396
نگهداری گلهای آپارتمانی و 20 نکته طلایی
26 اردیبهشت 1397
معرفی گل لاله واژگون و شرایط نگهداری آن
18 مهر 1397
تهیه کود خانگی برای کاکتوس
01 آذر 1399
همه چیز در مورد گل ابریشم
22 اردیبهشت 1401