ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

کوردیلین
کوردیلین با برگهای خوشرنگ و زیبایی که دارد هر شخص با سلیقه ای را به سمت خود جذب می کند و اکثریت افراد برای هدیه دادن، نگهداری در آپارتمان و محل کار این گیاه زیبا را خریداری می کنند.

نام  فارسی: کوردیلین
خاستگاه: جنوب شرقی آسیا، گینه نو، شمال شرقی استرالیا
نام انگلیسی: Flaming dragon tree
نام علمی: Cordyline terminalis
خانواده: Asparagaceae
نامهای دیگر: اژدهای آتشین ، پالم ، King of tropical foliage ، کوردلینا

مشخصات:

کوردیلین با نام علمی “Cordyline terminalis” یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار می باشد که بومی جنوب شرقی آسیا است. کردیلین گیاهی رطوبت دوست است که دارای برگهای نیزه ای به رنگ سبز تیره و براق می باشد که حاشیه آن قرمز و متمایل به ارغوانی است.

گیاه کوردیلین ترمینالیس در شرایط مناسب می تواند تا ارتفاع ۴ متر رشد کند و این مقدار در گلدان حدودا به یک متر می رسد. گل کوردیلین استرالیس به رنگ زرد و قرمز هستند که میوه های قرمز با مصرف خوراکی و کاربردی می دهند. این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده و در آپارتمان نیز باید رطوبت نسبی هوا زیاد باشد تا خوب رشد کند.

انواع گل کوردیلین

۱- C. indivisa

۲- C.obtecta

۳- C. manners-suttoniae

۴- C.fruticosa

نکته: گیاهان کوردیلین و دراسنا از نظر ظاهری گاهی بسیار شبیه هم هستند.هر دو به یک خانواده گیاهی یعنی Asparagaceae تعلق دارند اما در دو زیر خانواده مختلف قرار می‌گیرند.

کردیلین

نگهداری گیاه کوردیلین ترمینالیس و نیازها :

آبیاری: در طی روزهای گرم به هیچ عنوان خاک گلدان نباید بین دو آبیاری خشک شود. همچنین هر مقدار تابش نور آفتاب بر این گیاه بیشتر باشد این گیاه به آب بیشتری نیز نیاز دارد. خشکی هوا موجب سوختن نوک برگها و قهوه‌ای شدن آنان می‌شود. بنابراین گیاه را مرتبا غبار پاشی کنید.

رطوبت: ابتدا یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و تا نیمه دیواره آن در آن آب بریزید. گلدان گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید . توجه داشته باشید که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد. گرمای محیط موجب تبخیر تدریجی آب موجود در زیر گلدانی می‌شود و رطوبت هوای اطراف این گیاه را تامین خواهد کرد.

دما: دمای ۲۱-۱۸ درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است. اگر دما به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد برسد ابتدا برگهای گیاه می‌پوسند و می‌ریزند و با سردتر شدن هوا در نهایت گیاه از بین خواهد رفت.

نور: در مکانی که نیمه سایه است تا مکانی پر نور و روشن به خوبی رشد می‌کند. اما تابش نور مستقیم بخصوص در روزهایی که دمای هوا بالا است به برگها آسیب می‌رساند. اما زمانی که دمای هوا معتدل و میانه است وجود ۳-۲ ساعت نور مستقیم در صبح گاه به شکل گیری و تثبیت رنگ درخشان قرمز رنگ برگهای گیاه کمک می کند.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد تا از غرقابی شدن بستر جلوگیری شود. می‌توان از مخلوط پیت موس یا کوکوپیت + خاک برگ+ خاک معمولی استفاده کرد.

تعویض گلدان: هر چند وقت یکبار ریشه ‌های گیاه را بررسی کنید اگر از منافذ زیر گلدان بیرون می‌آیند گلدان را تعویض و گلدان بزرگتری را استفاده کنید که معمولا هر دو سال یکبار این مسئله اتفاق می افتد و نیاز به تعویض گلدان گیاه خواهد شد.

کوددهی و تغذیه: ریز و کوچک شدن برگها نشانه کمبود مواد غذایی است که در این صورت می‌توان هر سه ماه یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی همانند فرمول ۱۰-۱۰-۱۰  استفاده کرد. در طی ماه های زمستان این گیاه را کود ندهید.

روش تکثیر گیاه کوردیلین

تکثیر با پاجوش: این گیاه به دلیل داشتن ریزوم، پاجوش تولید می‌کند که می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقیم کاشت.در هر زمان از سال نسبت به جدا سازی پاجوشها می توان اقدام کرد اما در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار این عمل توصیه می‌شود. گیاه را از گلدان در می‌آوریم و با وسیله ای تیز پاجوش را از گیاه مادری جدا می‌کنیم.

قلمه با ساقه: از تمامی قسمتهای ساقه می توان قلمه تهیه کرد . ابتدا اولین برش را می توان از زیر ناحیه رویش برگها ایجاد کرد. قلمه ها را باید در بستر سبک که رطوبت را نیز به خوبی نگه می دارد و در عین حال زهکش مناسب دارد کاشت. گذاشتن قلمه های این گیاه در آب نتیجه خوبی نخواهد داشت.

بعد از قرار دادن قلمه ها در بستر کاشت، گلدان را در مکانی گرم، مرطوب و با نور ملایم البته کاملا بدور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. با کاشت عمیق قلمه ها در واقع گیاهی کوتاه قامت تر در آینده خواهید داشت که از نظر ظاهری پر پشت تر نیز به نظر خواهد آمد.

تکثیر با بذر: بذرها را می‌توان از اواخر تابستان الی اوایل زمستان کشت کرد. بذرها بر روی بستری که بافت سبکی دارد همانند مخلوط پیت موس و پرلایت قرار می‌گیرند و روی آنان به ارتفاع ۰٫۵ سانتیمتر پیت ریخته می‌شود. بستر کشت همیشه باید مرطوب نگهداشته شود. گیاهان جوان زمانی که ۱۰-۸ سانتیمتر طول داشتند می‌توانند به گلدانهایی جداگانه و مستقل منتقل شوند.

گل کوردیلین یا کردلین

مشکلات و آفات گیاه کوردیلین :

علت سوختگی نوک برگهای کوردیلین : این گیاه به فلوراید موجود در آب حساس است و نوک و حاشیه برگهای آن در اثر وجود فلوراید خواهد سوخت و در شرایط حاد حتی ممکن است نواحی داخلی پهنه برگ نیز قهوه ای شود و تمامی برگ از بین برود. بنابراین آب مصرفی را حدود ۴۸ ساعت به کناری بگذارید و بعد از آن در آبیاری این گیاه استفاده کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن برگها و ریزش آنان می‌شود. همچنین خشکی هوا موجب سوختن نوک برگها و قهوه‌ای شدن آنان می‌شود.

علت چروکیده شده برگهای کوردیلین : در دمای بیش از ۲۴ درجه سانتیگراد گیاه را غبار پاشی کنید و این عمل را در آفتاب انجام ندهید زیرا برگهای گیاه خواهند سوخت. هوای گرم در ابتدا موجب سوختن نوک برگها می‌شود و در صورت ادامه این شرایط برگها چروکیده و خشکیده می‌شوند.

علت زرد شدن برگهای کردیلین : کمبود نور نیز موجب کم رنگ شدن برگها و از بین رفتن رنگ زیبای برگهای کوردیلین بخصوص در انواع برگ قرمز می‌شود و پهنه برگها تقریبا سبز رنگ می‌شوند. همچنین استفاده بیش از اندازه از کود می‌تواند علاوه بر اینکه موجب کاهش رنگ برگها در ارقام رنگین شود

فعالیت کنه تار عنکبوتی موجب زردی برگها می‌شوند و زیر آنان تار عنکبوت تشکیل می‌شود. شپشک آرد آلود نیز گاهی در زیر برگها و بر روی ساقه گیاه مشاهده می‌شود  و شته نیز گاهی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهد. تریس نیز آفت دیگری است که گاهی بر روی این گیاه فعالیت می‌کند که در این صورت رگه های خاکستری- نقره ای در محلی که این آفت از شیره گیاهی تغذیه کرده است ایجاد می‌شود. برای مبارزه با آفات می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد.


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون گلدان من دو ساله که دارمش افت زد سمپاشی شد الان خوب شده ولی برگهاش در قسمت نزدیک به ریشه بسیار کم است و پا جوش هم نزده تا حالا چکار کنم تا پر تر بشه سپاس از شما

 • سلام گل من هم برگهای پایین زرد شده یکی یکی داره خشک میشه چیکار باید بکنم

  • سلام و عرض ادب
   گیاه رو از نظر آفت بررسی کنید، همچنین کمبود نور هم میتونه باعث این موضوع بشه
   جهت خرید بذر می تونید به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

 • درود و عرض ادب
  من بهمن ماه امسال کوردلین خریدم تا اواخر اسفند هم عالی بودن ولی یهو برگ‌هاشون یکی یکی زرد شد به توصیه یکی از دوستان گفت زیاد بهش آب میدم و تا خاکش تا عمق ۳ سانت خشک نشده آب بهش نده
  قارچ کش هم زدم فایده ای نداره
  وقتی بهش آب میدم بوی بد نم و نا و موندگی به مشامم میرسه. به نظرتون خاکشو عوض کنم؟
  هنوز برگ جدید میده و توی کمتر از ده روز اونم خشک میشه تقریبا فقط در قسمت بالاییش دو تا سه برگ داره اونم نیمه خشک. لطف راهنمایی بفرمایید. از اینکه وقت میگذارین و با حوصله پیامم رو میخونین سپاسگزارم

  • سلام فرنوش عزیز
   خاک رو تعویض کنید، خاک رو جهت زهکشی مناسب حتما بررسی کنید و آب زیرگلدانی رو حتما خالی کنید، و ربشه گیاه رو شستشو بدید، حتما بعد از تعویض خاک تا مدتی از قارچ کش استفاده کنید، جهت خرید خاک می تونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام من این گل رو چند ساله که دارم اما پاجوش نزده تقریبا یک متر ارتفاع داره برگ هاشم سالمن اما تقریبا شصت سانت پایینش برگاش ریخته و لخت شده و زیباییش کم شده چیکار کنم؟
  با سپاس از شما

  • سلام آیدای عزیز
   رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید و از قطره محرک رشد بصورت اسپری استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام
  من این گیاه زیبارو خریدم ولی بدون ریشه هستش و گفتن باید داخل آب نهدارم تا ریشه بده بعد کاشت کنم داخل گلدون
  میخواستم شرایط نهداری داخل گلدون آب و دقیق بدونم ممنون میشم راهنماییم کنید
  گیاه دراستا قرمز و بامبو هم ب همین صورت داخل آب بودن و گفتن تا موقع ریشه داخل آب نگهدارید با ی تیکه ذغال داخل آبشون
  ممنون میشم درمورد این ۳ گیاه راهنماییم کنید

 • سلام.
  از ساقه گره دار بدون برگ هم میشه قلمه تهیه جدا کرد؟

  • سلام شهلای عزیز
   بله مشکلی نداره، فقط داخل بستر کشت سبک مثل پرلیت کشت کنید و شرایط رو تا ریشه زایی برای گیاه مهیا کنید، جهت خرید پرلیت به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.