نازبو
آموزش و مقالات

شبدر قرمز و خواص شگفت انگیز آن

شبدر قرمز گیاهی است علفی و چندساله که در مناطق معتدل کره زمین می‌روید. زیستگاه اصلی این گیاه اروپا، شمال آفریقا و آسیای غربی می‌باشد. همه ما می‌دانیم وقتی که با یک شبدر سه برگ سبز مواجه شویم، می‌توانیم انتظار خوش شانسی را داشته باشیم. اما وقتی سخن از سلامتی به میان می آید، منطقی نیست که بر روی شانس تکیه کنیم. پس به جای جست و جو در مورد خرافات و افسانه‌های شبدر سه برگ بهتر است سراغ خواص شبدر قرمز بروید تا بدن و مغزتان از شما متشکر باشد.

نام  فارسی: شبدر قرمز
خاستگاه: اروپا، غرب آسیا و شمال غرب آفریقا
نام انگلیسی:
RED CLOVER
نام علمی: TRIFOLIUM PRATENSE
خانواده: FABACEAE - بقولات

برای خرید بذرهای F1 به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

شبدر قرمز با نام علمی "TRIFOLIUM PRATENSE" گیاهی است علفی و چندساله که در شرایط مساعد این گیاه هفت ساله است ولی در آب و هوای گرم فقط دو سال عمر می‌کند. ارتفاع شبدر قرمز بسیار کم است و بیشتر از 15 سانتیمتر نمی‌شود. برگ‌های آن بیضی شکل و دراز و دارای سه برگچه است و به همین علت در قرون وسطی مورد احترام مسیحیان بوده زیرا آنرا سمبل خداوند، مسیح و روح المقدس می‌دانستند. هر برگچه حدود 15 تا 30 میلیمتر طول و حدود 8 تا 15 میلیمتر نیز عرض دارد. گل‌ها به رنگ صورتی تیره و به طول 12 تا 15 میلیمتر می‌باشند که به صورت متراکم در گل آذین‌ها ظاهر می‌شوند. این گل‌ها بسیار مورد علاقه زنبورهای عسل می‌باشند.

جهت خرید پیت ماس و خرید ورمی کمپوست به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

نیازها و شرایط نگهداری شبدر قرمز

خاک: این گیاه در خاک‌های مرطوب، به خوبی آبیاری شده، با اسیدیته تقریباً خنثی رشد بهتری دارد. همچنین خاک‌های لومی که از نظر بافت، متوسط هستند را ترجیح می‌دهد.
دما: شبدر قرمز گیاهی مقاوم نسبت به دماهای پایین است به طوری که تا دمای منفی 23 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.
نور: در مکان‌های آفتابی رشد بهتری دارد.

تکثیر شبدر قرمز

تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می‌گیرد. بذرها را باید قبل از کشت به مدت 12 ساعت در آب گرم خیساند. زمان کشت بذرها در بهار می‌باشد. اگر بذرها را به مدت کوتاه در شاسی سرد و خزانه نگهداری نمود، بهتر رشد خواهند کرد. زمانی که نشاها به اندازه کافی رشد کردند، می‌توان آنها را در اواخر بهار به گلدان‌ها یا زمین اصلی منتقل نمود. یکی دیگر از روش‌های تکثیر این گیاه، تکثیر غیر جنسی و استفاده از روش تقسیم بوته در فصل بهار می‌باشد.

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

خواص دارویی شبدر قرمز

  • مهمترین خاصیت شبدر قرمز ضد سرطان بودن آن است.
  • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
  • برای طول عمر و جلوگیری از بیماری‌های قلبی شبدر قرمز بخورید.
  • در کشورهای چین و روسیه از گل شبدر قرمز به عنوان دارو برای درمان گرفتگی و عفونت سیستم تنفسی استفاده می‌شود.
  • گل شبدر قرمز برای درمان آب آوردگی بدن بسیار مفید است.
  • نمونه‌هایی نیز از استفاده از شبدر قرمز برای درمان سرفه‌های کوتاه مدت کودکان موجود است.
  • پماد (مرهم) شبدر قرمز به طور سنتی برای درمان بیماری‌های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس به کار می‌رود.
  • اعتقاد بر این است که شبدر قرمز به تصفیه ی خون از طریق بهبود چرخه‌های تولید ادرار، مخاط و صفرا کمک می‌کند.

دیدگاه شما

شیدا

4 سال قبل

در افغانستان یک نوع شبدر که مردم بنام شبدر سرخ یا قرمز میشناسند توسط مهاجر افغان آورده شده و درمناطق سر از ارتفعات 1000 متر شروع تا 2000 متر بهترین توافق داشته قد آن به یک متر و بیشتر از آن میرسد در یک سال حد ااقل 5 و حد اکثر تا 7 بار درو میدهد این نبات به شدت تکثیر میشود اما در مناطق گرم تعداد درو یا حاصل آن دوبار در سال بوده است .اگر لطف نموده دلیل عدم توافق این نبات را در هوای گرم و کم آب واضح سازید ممنون شما خواهیم بود .در صورت ممکن در ایمل آدرس بنده معلومات را بفرستید

مصطفی قاسمی

4 ماه قبل

شبدر قرمز میخوام