ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

شبدر قرمز گیاهی است علفی و چندساله که در مناطق معتدل کره زمین می روید. زیستگاه اصلی این گیاه اروپا، شمال آفریقا و آسیای غربی می باشد. همه ما می دانیم وقتی که با یک شبدر سه برگ سبز مواجه شویم می توانیم انتظار خوش شانسی را داشته باشیم. اما وقتی سخن از سلامتی به میان می آید، منطقی نیست که بر روی شانس تکیه کنیم. پس به جای جست و جو در مورد خرافات و افسانه های شبدر سه برگ بهتر است سراغ خواص شبدر قرمز بروید تا بدن و مغزتان از شما متشکر باشد.

نام  فارسی: شبدر قرمز
خاستگاه: اروپا، غرب آسیا و شمال غرب آفریقا
نام انگلیسی:
RED CLOVER
نام علمی: TRIFOLIUM PRATENSE
خانواده: FABACEAE – بقولات

مشخصات:

شبدر قرمز با نام علمی “TRIFOLIUM PRATENSE” گیاهی است علفی و چندساله که در شرایط مساعد این گیاه هفت ساله است ولی در آب و هوای گرم فقط دو سال عمر می کند. ارتفاع شبدر قرمز بسیار کم است و بیشتر از ۱۵ سانتیمتر نمی شود. برگ های آن بیضی شکل و دراز و دارای سه برگچه است و به همین علت در قرون وسطی مورد احترام مسیحیان بوده زیرا آنرا سمبل خداوند، مسیح و روح المقدس می دانستند. هر برگچه حدود ۱۵ تا ۳۰ میلیمتر طول و حدود ۸ تا ۱۵ میلیمتر نیز عرض دارد. گل ها به رنگ صورتی تیره و به طول ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر می باشند که به صورت متراکم در گل آذین ها ظاهر می شوند. این گل ها بسیار مورد علاقه زنبورهای عسل می باشند.

نیازها و شرایط نگهداری شبدر قرمز:

خاک: این گیاه در خاک های مرطوب، به خوبی آبیاری شده، با اسیدیته تقریباً خنثی رشد بهتری دارد. همچنین خاک های لومی که از نظر بافت، متوسط هستند را ترجیح می دهد.

دما: شبدر قرمز گیاهی مقاوم نسبت به دماهای پایین است به طوری که تا دمای منفی ۲۳ درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

نور: در مکان های آفتابی رشد بهتری دارد.

تکثیر شبدر قرمز:

تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. بذرها را باید قبل از کشت به مدت ۱۲ ساعت در آب گرم خیساند. زمان کشت بذرها در بهار می باشد. اگر بذرها را به مدت کوتاه در شاسی سرد و خزانه نگهداری نمود، بهتر رشد خواهند کرد. زمانی که نشاها به اندازه کافی رشد کردند می توان آنها را در اواخر بهار به گلدان ها یا زمین اصلی منتقل نمود.
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه، تکثیر غیر جنسی و استفاده از روش تقسیم بوته در فصل بهار می باشد.

خواص دارویی شبدر قرمز:

 مهمترین خاصیت شبدر قرمز ضد سرطان بودن آن است.

  باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

 برای طول عمر و جلوگیری از بیماری های قلبی شبدر قرمز بخورید.

 در کشورهای چین و روسیه از گل شبدر قرمز به عنوان دارو برای درمان گرفتگی و عفونت سیستم تنفسی استفاده می شود.

• گل شبدر قرمز برای درمان آب آوردگی بدن بسیار مفید است.

• نمونه هایی نیز از استفاده از شبدر قرمز برای درمان سرفه های کوتاه مدت کودکان موجود است.

• پماد (مرهم) شبدر قرمز به طور سنتی برای درمان بیماری های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس به کار می رود.

• اعتقاد بر این است که شبدر قرمز به تصفیه ی خون از طریق بهبود چرخه های تولید ادرار، مخاط و صفرا کمک می کند.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
  • در افغانستان یک نوع شبدر که مردم بنام شبدر سرخ یا قرمز میشناسند توسط مهاجر افغان آورده شده و درمناطق سر از ارتفعات ۱۰۰۰ متر شروع تا ۲۰۰۰ متر بهترین توافق داشته قد آن به یک متر و بیشتر از آن میرسد در یک سال حد ااقل ۵ و حد اکثر تا ۷ بار درو میدهد این نبات به شدت تکثیر میشود اما در مناطق گرم تعداد درو یا حاصل آن دوبار در سال بوده است .اگر لطف نموده دلیل عدم توافق این نبات را در هوای گرم و کم آب واضح سازید ممنون شما خواهیم بود .در صورت ممکن در ایمل آدرس بنده معلومات را بفرستید