تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

از زمان‌های قدیم از گیاه مریم گلی به عنوان یک گیاه دارویی استفاده شده است. این گیاه از خانواده‌ی نعناعیان بوده و برخلاف اسم زیبایش مزه‌ی کمی تلخی دارد. متخصصان طب سنتی خواص بی شماری برای این گیاه عنوان کرده‌اند و آن را یکی از گیاهان ضد پیری می‌دانند. در انگلستان این گیاه در ردیف گیاهانی مانند رزماری، آویشن و جعفری قرار دارد و در آشپزی از آن استفاده می شود. از این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی در طراحی فضای سبز نیز استفاده می شود.

نام  فارسی: مریم گلی
خاستگاه: منطقه مدیترانه
نام انگلیسی:
SAGE
نام علمی: SALIVA REUTERANA BOISS SALIVA OFFICINALIS
خانواده:  LAMIACEAE – نعناعیان
نامهای دیگر: garden sage، common sage

مشخصات:

مریم گلی با نام علمی “Salvia officinalis” گیاهی است چند ساله و علفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین ۸۰–۵۰ سانتی‌متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی ور نگ آن قهوه‌ای می‌شود.

برگها بلند و نیزه‌ای شکل می‌باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالی که برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکهای ظریف می‌باشد.

گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه‌ها روی چرخه‌های مخصوصی مشاهده می‌شوند. روی هرچرخه ۸–۵ گل وجود دارد میوه فندقه و به رنگ قهوه‌ای روشن یا تیره است. قطر تاج گیاه حدود ۵۵ سانتی‌متر است. گلدهی این گیاه از اواخر بهار یا اوایل تابستان آغاز می شود.

نیازها و شرایط نگهداری از مریم گلی

نور: مریم گلی برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد. تا حدودی می تواند شرایط نیمه سایه را تحمل کند ولی رشد آن کم می شود. در شرایط سایه گلدهی کم و رشد آن علفی می شود.

خاک: مریم گلی تقریبا در همه نوع خاکی رشد میکند. اما بهترین خاک برای رشد آن خاکی است که زهکشی مناسبی داشته باشد و همچنین کود کمی در آن بکار رفته باشد. خاکهای همیشه مرطوب و یا با زهکش نامناسب سبب از بین رفتن آن می شود. pH مناسب خاک بین ۵ تا ۷ است.

آبیاری: زمانی که گیاه مریم گلی کوچک است، باید خاک را مرطوب نگه دارید، ولی زمانی که گیاه مریم گلی به بلوغ رسید فقط زمانی که خاک اطراف گل خشک شد به آن آب دهید. مریم گلی گیاهی مقاوم است و تا حد زیادی خشکی را تحمل می کند.

رطوبت: این گیاه به رطوبت متوسط و یا کم نیاز دارد.

کوددهی: این گیاه به کود زیاد احتیاج ندارد چون بر خلاف انتظار کود دهی زیاد باعث ضعیف شدن آن می‌شود

آفات و بیماری: از مهمترین بیماری های مریم گلی دارویی زنگ و کپک پودری است که در اثر رطوبت بالا ایجاد می شوند. پوسیدگی ساقه، لکه برگی هم می توانند مشکل ساز باشند. از مهمترین آفات مریم گلی می توان به شته ها و عنکبوتها اشاره کرد.

خواص دارویی مریم گلی

 مواد فیتواستروژنی موجود در گیاه مریم گلی موجب کاهش تعرق و گرگرفتگی می‌گردد و همچنین اسیدهای فنولی موجود در آن مانند رزمارینیک اسید سبب مهار ترشح عرق می‌شود.

 گلودرد را درمان می‌کند انفوزیون برگ مریم‌گلی برای درمان التهاب گلو و لوزه‌ها و همچنین درد گلو، بسیار موثر است.

• مصرف منظم مریم گلی می‌تواند حافظه و پردازش اطلاعات را در افراد مبتلا به آلزایمر بهبود ببخشد.

مریم گلی گیاهی با خواص ضدعفونی‌ کنندگی است. در نتیجه برای تسکین و درمان جراحات سطحی پوست نیز کارساز و برای ارتقای سلامت و بهداشت دهان و دندان مفید است.

• برگ مریم‌گلی می‌تواند به عنوان درمانی برای تسکین سوزش سر دل استفاده شود.

• ۲ قاشق چای‌خوری مریم گلی حاوی ۲۰ میلی‌گرم کلسیم و حجم خوبی پتاسیم است، که هر دوی آن‌ها برای عملکرد مناسب سیستم قلبی عروقی و حفظ ریتم ضربان قلم مؤثر و ضروری هستند.

• مطالعات نشان داده‌اند که این گیاه توانایی پایین آوردن سطح کلسترول و همچنین تری گلیسیرید را در مبتلایان به دیابت نوع ۲ دارد.

• از پیری زودرس جلوگیری می‌کند روغن برگ مریم گلی گردش خون را بهبود می‌بخشد و موجب احیای سلولی می‌شود. این گیاه سرشار از ویتامین A و کلسیم است، که نقش مهمی در بازسازی سلولی روزانه ایفا می‌کنند.

• برای حل مشکل سفیدی زودهنگام مو و استفاده از خواص مریم گلی می‌توانید از روغن آن استفاده کنید.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور