نازبو
معرفی گل آشوریا یا ساق عروس
 • آموزش و مقالات
 • گلها
 • کاکتوس و ساکولنت ها

معرفی گل آشوریا یا ساق عروس

گل آشوریا با نام علمی echeveria یکی از ساکولنت‌های بسیار زیبا با صدها گونه مختلف می‌باشد که در تمامی نقاط دنیا پروردش داده می‌شود. در ایران به اچوریا کاکتوس آشوریا و ساق عروس نیز گفته می‌شود. این جنس دارای حدود ۱۵۰ گونه مختلف از گیاهان گلخانه‌ای چندساله است که همگی بومی آمریکای لاتین هستند. بیشتر به خاطر برگ‌های گوشتی و زیبایشان پرورش داده می‌شوند. برگ‌ها به‌صورت کشیده تا استوانه‌ای، قاشقی و یا مثلثی پهن دیده می‌شود و به‌صورت طوقه‌ای قرار دارند. گاهی ساقه گیاه بسیار کوتاه بوده و دیده نمی‌شود. گل‌های آن خوشه‌ای و بسیار کم‌پشت است. در برخی گونه‌ها ساقه گلدهنده بسیار بلند است و گل‌ها در آرایشی که هرگز به یک سطح ختم نمی‌شود و بلند و کوتاه به نظر می‌رسد در رنگ‌های صورتی و زرد روی ساقه گلدهنده ظاهر می‌شوند. زمان گلدهی آن‌ها بسته به گونه متفاوت است. به عنوان مثال E. setosa در تمام طول تابستان و E. gibbiflora در ماه‌های زمستان گل می‌دهد گیاهان اشوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداکثر ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

نام  فارسی: آشوریا
خاستگاه: مکزیک و هاوایی
نام علمی: ECHEVERIA GIBBIFLORA
خانواده:     CRASSULACEAE  - کراسالاسه
نام های دیگر: اچوريا,آشوريا، ساق عروس

برای خرید خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


نگهداری گل آشوریا و نیازها

آبیاری: مانند همه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیاز به آبیاری منظمی دارد. برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند. بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد. سعی کنید در آبیاری ساکولنت ها و کاکتوس‌ها افراط نکنید.

دما مناسب گل آشوریا : دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند. توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌های با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

نور مناسب گل آشوریا : محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت، اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.
خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلیت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

برای خرید پرلیت به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.


رطوبت: این گونه گل‌ها یعنی ساکولنت‌ها در تراریوم و کلا گلخانه خیلی خوب رشد می‌کنند در واقع عاشق رطوبت هوا هستند و در محیطی که دم داشته باشد خیلی خوب رشد می‌کنند. تنها نکته ای که نباید فراموش شود این است که به هیچ عنوان آب روی برگهای آنها ریخته نشود، اصلا بوته نباید خیس شود.

تکثیر گل آشوریا :  تکثیر گل آشوریا از طریق قلمه برگ : تکثیر از طریق برگ به این ترتیب است که هر یک از برگ‌ها را کنده و در یک خاک کاکتوس مرطوب یا ماسه مرطوب می‌گذارید ترجیحاً خیلی کم فشار دهید تا پایین‌تر برود و به صورت اریب قرارش بدهید. یک مشما هم روی گلدونش بکشید دقت کنید موقع تکثیرش یا باید توی گلخونه ی مرطوب باشد با یه سایه بون روش و یا توی جای خنکی در منزل و پاسیو و با یه مشما کشیده شده دورش هرچی هوا خنک تر باشه گیرایی قلمه‌ها بهتره. توجه کنید خنک باشد نه سرد!! بعد از مدتی می‌بینید که داره یه جوونه‌هایی میزنه روی برگ ازین جا به بعد به هوای گرم و مرطوب نیاز داره و به همین طریق ادامه دهید تا به یک گیاه کامل تبدیل شود.

برای خرید بذر کاکتوس  به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بذر : پس از رسیدن و خشک شدن گل یکی از گل‌ها رو بکنید با دست فشارش بدید تا بذرها بریزه روی دستتون بعد توی یه خاک ماسه ای مرطوب بریزید و روشو با مشما بکشید و با آبپاشی هر سری که داشت خشک می‌شد آبپاشی کنید و صبر کنید تا سبز بشه و جوونه بزنه. همین خاک‌هایی که روی دست من میبینید بذر هستند.

 

تنه جوش یا پاپ: دوستان معمولاً توی مواقعی از سال که گیاه مادر رشد نمی‌کنه، مثل تابستون‌ها و در هوای گرم، گیاه میره تو فاز تنه جوش دادن، و این تنه جوش‌ها اجازه رشد رو به مادر نمیده و همه انرژی مادر رو میگیره دراین موقع ما باید وارد عمل بشیم و مادر رو نجات بدیم و تک تک بچه ها رو بکنیم از ته با یک کاتر تیز یا قیچی باغبونی و بزنیم توی ماسه و در هوای گرم و مرطوب (هوایی که دم داره نه اینکه آبپاشی کنیم روی گیاه تا قارچ بزنه!) نگهش داریم تا زود بگیره و بیاد بالا هم قلمه و هم قلمه برگ حدود ۲ هفته زمان میبره تا ریشه بزنه ولی بذر زمان بیشتری رو میبره تا بزرگ بشه. کلا دوستان اگه از یه شاخه بلند اشوریا رو داخل گلخانه سرش رو قطع کنید تا پایین ساقه پر میشه از بچه که میشه اونا رو بعدا کند و زد توی ماسه مثل تصویر زیر:

برای خرید کود گیاهان آپارتمانی و زینتی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

قلمه ساقه: یا اینکه شما می‌توانید خود گیاه مادر را به همراه برگ‌های پایینی جدا کنید و قلمه مادر و برگ‌ها را در ماسه بگذارید تا تکثیر  شود.  جدا کردن سر گیاه مادر باعث پر شدت ساقه تا پایین می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  امیرعلی
  13 شهریور 1400
  امیرعلی

  سلام من یه گیاه آچوریا دارم که اوایل تابستون تعویض گلدون کردم الان بر گاهش خزان کرد از سرشم ساقه مادر دار چروک میشه لطفا راهنمایی کنید چه کاری براش کنم

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 شهریور 1400
  نازبو - یاوری

  سلام آبیاری رو منظم کنید

 • پاسخ
  مهدی
  19 فروردین 1400
  مهدی

  با سلام من یک گل آشوری‌ دارم که دوتا ساقه از وسط برگهایش بزرگ شد که گلم داده ولی خیلی دارد میرد بالا اوایل کوچیک بود العا تو یکماه حدود هفتاد سانت قدش شده اینا باید چیکارش کنم طبیعی عکسش میفرستم

 • پاسخ
  لیلی
  07 تیر 1400
  لیلی

  با سلام... گل ساق عروس من حالش خوب بود تا اینکه تعویض گلدان انجام دادم بعد از یه مدت برگاش به صورت لکه لکه زرد شده و الان که از خاک درآوردمش یه سری کرمای سفید رنگ کوچیک توی ساقه هست من اون قسمتی که کرم داشت رو جدا کردم و دوباره توی خاک و گلدان جدید زدم،سوالم اینه که آیا باید از سموم یا حشره کش استفاده کنم و اگر بله چی باید بزنم؟ و اینکه چیکار کنم که دیگه آفت نگیره؟

 • پاسخ
  Ashraf sediqi
  16 فروردین 1402
  Ashraf sediqi

  این گل آفتاب پسند آپارتمانی درونخانگی هست

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  09 تیر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بله بهتره از سم استفاده کنید، برای هر آفت متقاوته، ولی سم های موجود اکثرا اوکی هستن، احتمالا خاکتون آلوده بوده

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  10 اردیبهشت 1400
  نازبو - یاوری

  سلام مهدی عزیز اگه رشد علفی داره، گیاه کمبود نور داره

 • پاسخ
  حمیدرضا
  22 دی 1399
  حمیدرضا

  سلام من یک گل اشوریا دارم و اوایل پاییز چند تایی بچه زاییده و مادرشون خیلی ضعیف شده جوری که برگاش دست میزنی میریزه اما هنوز زنده ست. اگه الان بچه ها رو جدا بکارم میتونم نجاتشون بدم یا نه؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 دی 1399
  نازبو - یاوری

  سلام حمیدرضای عزیز تا اسفند صبر کنید، با کاور کردن گیاه و کوددهی سعی بر تقویت گیاه مادری کنید.

 • پاسخ
  ناشناس
  13 شهریور 1399
  ناشناس

  سلام گیاه اچوریا گرفتم در ابتدا برگها به صورت قاشقی و سر برگها رو به بالا بود ولی بعد مدتی قوس برگها برعکس شده و نوک برگها پایین افتادن. گیاه رشد دارد به صورت یک ساقه بلند از مرکز گیاه اولیه با برگهای ریز. چطور میشود گیله رو به حالت اولیه برگرداند و اینطور رشد کیاه نشانه جیست؟ سپاسگزارم.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  16 شهریور 1399
  نازبو - یاوری

  سلام دوست عزیز هرسش کنید و نور بیشتری به گیاه بدید، رشد علفی گیاه معمولا به دلیل کمبوده نور اتفاق میافته

 • پاسخ
  فریبا
  20 مرداد 1399
  فریبا

  سلام ببخشید من ساق عروس خریدن از زیر پلاسیده شده و زرد ساقش بلند شده و برگهاش با فاصله از هم باز شده چکار کنم ممنون میشم کمکم کنی

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  22 مرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام فریبای عزیز آبیاری رو کمتر کنید، خاک رو از حیث زهکشی بررسی کنید و رطوبت محیطی رو بالاتر ببرید.

 • پاسخ
  مهدی
  28 اردیبهشت 1399
  مهدی

  سلام بخشید من این گل خریدم الان بعد یک مدت کلا برگاش ریخته الان یکم جونه زده من چکارش کنم که مثل قبل بشه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام مهدی عزیز گیاه رو کاور کنید، از قطره محرک رشد استفاده کنید و در صورت وجود پوسیدگی از قارچ کش استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید

 • پاسخ
  پیشوا
  18 اردیبهشت 1399
  پیشوا

  سلام ممنون از راهنمایی های بسیار جالب برای تکثیر چه فصلی و چه اب و هوای مناسب است ؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  28 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام پیشوای عزیز اگه داخل منزل انجام بشه شرایط خاصی نداره

 • پاسخ
  سجاد
  13 فروردین 1399
  سجاد

  سلام خسته نباشید من این گل رو تهیه کردم رشدش خوب هست رنگش هم خوب هست ولی برگهاش بجای گرد بودن دارن تخت میشن

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  14 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام احتمالا آبیاری شما کمه، اگه منظور شما از تخت بودن برگ رو درست متوجه شده باشم.

 • پاسخ
  قاسم
  10 فروردین 1399
  قاسم

  سلام.ایا برگهارو که کنیدم باید بگذاریم یکروز خشک شود یا همان لحظه درخاک بذارم.ونوع خاک رو کامل توضیح دهید ممنون میشم اگه کسی گروهی یاکانالی دراین رابطه گیاهی میشناسه معرفی کنه

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  سلام میتوانید مستقیم در بستری که توضیح داده شده بزارین، ولی ساکولنت ها بهتره که بزارین بمونه همچنین جهت اطلاعات بیشتر میتونین لینک های زیر رو بخونین تکثیر ساکولنت به روش قلمه برگ آشنایی با ساکولنت و نگهداری از آنها همچنین جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.

 • پاسخ
  نجمه
  01 فروردین 1399
  نجمه

  باسلام.من یه کاکتوس شبیه آچوریا دارم.وسطش داره سیاه میشه و کم کم این سیاهی داره به برگاش میرسه من باید چیکارکنم لطفا کمکم کنید

 • پاسخ
  فرامرز حقیقی
  11 فروردین 1398
  فرامرز حقیقی

  سلام خسته نباشید من این گل رو تهیه کردم توی اتاق هست ولی برگش کم کم بی رنگ میشه وخشک میشه ابیاریش هم هفته ایی یکبار هست چکارکنم که برگاش پررنگ بشه ایا میشه یکی از برگاش رو دربیارم وتکثیر کنم

 • پاسخ
  مریم
  29 اسفند 1400
  مریم

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون من یک هفته هست که این گیاه رو خریداری کردم و برگهای پایینی یکی یکی دارند زرد رنگ و لهیده می شوند. مطالب شما رو که خوندم متوجه اشتباهم شدم، چون موقع خرید همانجا گلدان را تعویض کردند و مقداری خاک داخل برگها مانده بود که من برای تمیز شدن با آب شستشو دادم که نباید اینکا را انجام می دادم. الان راهی هست که روند زرد شدن متوقف بشه؟ ممنونم از وقتی که می گذارید.

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  30 اردیبهشت 1401
  نازبو - یاوری

  سلام گیاه رو کاور کنید در صورت امکان و آبیاری از انتها انجام بدید شاید بتونه کمک کنه

 • پاسخ
  ایدین
  06 فروردین 1400
  ایدین

  نور مستقیم آفتاب لازم داره

 • پاسخ
  حسین
  12 شهریور 1401
  حسین

  یک نکته ساده داره محل نگهداریش اونم اینه که جایی باید باشه که هکا در گردش باشه و نور محیط مستقیم بهش بخوره

 • پاسخ
  ناشناس
  19 آبان 1399
  ناشناس

  بزارش توی نور