ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

گل آشوریا

نام  فارسی: آشوریا
خاستگاه: مکزیک و هاوایی
نام علمی: ECHEVERIA GIBBIFLORA
خانواده:     CRASSULACEAE  – کراسالاسه
نام های دیگر: اچوریا,آشوریا، ساق عروس

توضیحات:

گل آشوریا با نام علمی echeveria یکی از ساکولنت های بسیار زیبا با صدها گونه مختلف می‌باشد که در تمامی نقاط دنیا پروردش داده می‌شود. در ایران به اچوریا کاکتوس آشوریا و ساق عروس نیز گفته می‌شود. این جنس دارای حدود ۱۵۰ گونه مختلف از گیاهان گلخانه‌ای چندساله است که همگی بومی آمریکای لاتین هستند.

بیشتر به خاطر برگ‌های گوشتی و زیبایشان پرورش داده می‌شوند. برگ‌ها به‌صورت کشیده تا استوانه‌ای، قاشقی و یا مثلثی پهن دیده می‌شود و به‌صورت طوقه‌ای قرار دارند. گاهی ساقه گیاه بسیار کوتاه بوده و دیده نمی‌شود.

گل‌های آن خوشه‌ای و بسیار کم‌پشت است. در برخی گونه‌ها ساقه گلدهنده بسیار بلند است و گل‌ها در آرایشی که هرگز به یک سطح ختم نمی‌شود و بلند و کوتاه به نظر می‌رسد در رنگ‌های صورتی و زرد روی ساقه گلدهنده ظاهر می‌شوند.

زمان گلدهی آن‌ها بسته به گونه متفاوت است. به عنوان مثال E. setosa در تمام طول تابستان و E. gibbiflora در ماه‌های زمستان گل می‌دهد گیاهان اشوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداکثر ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

نگهداری گل آشوریا و نیازها :

آبیاری: مانند همه کاکتوس‌ها و ساکولنت ها نیاز به آبیاری منظمی دارد. برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند.

بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد. سعی کنید در آبیاری ساکولنت ها و کاکتوس‌ها افراط نکنید.

دما مناسب گل آشوریا : دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند.

توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌های با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

نور مناسب گل آشوریا : محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد.

همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود.

کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد.

به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید.

اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

رطوبت: این گونه گل ها یعنی ساکولنت ها در تراریوم و کلا گلخانه خیلی خوب رشد میکنند در واقع عاشق رطوبت هوا هستند و در محیطی که دم داشته باشد خیلی خوب رشد می کنند. تنها نکته ای که نباید فراموش شود این است که به هیچ عنوان آب روی برگهای آنها ریخته نشود اصلا بوته نبایدخیس شود.

تکثیر گل آشوریا : 

تکثیر گل آشوریا از طریق قلمه برگ : تکثیر از طریق برگ به این ترتیب است که هر یک از برگ ها را کنده و در یک خاک کاکتوس مرطوب یا ماسه مرطوب میگذارید ترجیحا حیلی کم فشار دهید تا پایین تر برود و به صورت اریب قرارش بدهید. یک مشما هم روی گلدونش بکشید دقت کنید موقع تکثیرش یا باید توی گلخونه ی مرطوب باشد با یه سایه بون روش و یا توی جای خنکی در منزل و پاسیو و با یه مشما کشیده شده دورش هرچی هوا خنک تر باشه گیرایی قلمه ها بهتره.توجه کنید خنک باشد نه سرد!! بعد از مدتی میبینید که داره یه جوونه هایی میزنه روی برگ ازین جا به بعد به هوای گرم و مرطوب نیاز داره و به همین طریق ادامه دهید تا به یک گیاه کامل تبدیل شود.

بذر : پس از رسیدن و خشک شدن گل یکی از گلها رو بکنید با دست فشارش بدید تا بذر ها بریزه روی دستتون بعد توی یه خاک ماسه ای مرطوب بریزید و روشو با مشما بکشید و با آبپاشی هر سری که داشت خشک میشد آبپاشی کنید وو صبر کنید تا سبز بشه و جوونه بزنه.همین خاک هایی که روی دست من میبینید بذر هستند…

تنه جوش یا پاپ: دوستان معمولا توی مواقعی از سال که گیاه مادر رشد نمیکنه ،مثل تابستون ها و درهوای گرم، گیاه میره تو فاز تنه جوش دادن، و این تنه جوش ها اجازه رشد رو به مادر نمیده و همه انرژی مادر رو میگیره دراین موقع ما باید وارد عمل بشیم و مادر رو نجات بدیم و تک تک بچه ها رو بکنیم از ته با یک کاتر تیز یا قیچی باغبونی و بزنیم توی ماسه و در هوای گرم و مرطوب (هوایی که دم داره نه اینکه آبپاشی کنیم روی گیاه تا قارچ بزنه!) نگهش داریم تا زود بگیره و بیاد بالا هم قلمه و هم قلمه برگ حدود ۲ هفته زمان میبره تا ریشه بزنه ولی بذر زمان بیشتری رو میبره تا بزرگ بشه.کلا دوستان اگه از یه شاخه بلند اشوریا رو داخل گلخانه سرش رو قطع کنید تا پایین ساقه پر میشه از بچه که میشه اونارو بعدا کند و زد توی ماسه مثل تصویر زیر:

قلمه ساقه: یا اینکه شما میتونید خود مادر رو گردن بزنید بعد برگهای پایینی رو بکنید و قلمه مادر رو بزنید توی ماسه و برگها رو هم بزنید توی ماسه دوباره تا تکثیر بشه ،سر مادر رو که بزنید همینطور که گفتک ساقه تا پایین پر میشه بچه و میشه اونا رو هم بعدا زد تو ماسه.


نویسنده مطلب فهیمه زلفی پور
 • سلام خسته نباشید من این گل رو تهیه کردم توی اتاق هست ولی برگش کم کم بی رنگ میشه وخشک میشه ابیاریش هم هفته ایی یکبار هست چکارکنم که برگاش پررنگ بشه ایا میشه یکی از برگاش رو دربیارم وتکثیر کنم

 • باسلام.من یه کاکتوس شبیه آچوریا دارم.وسطش داره سیاه میشه و کم کم این سیاهی داره به برگاش میرسه من باید چیکارکنم لطفا کمکم کنید

 • سلام.ایا برگهارو که کنیدم باید بگذاریم یکروز خشک شود یا همان لحظه درخاک بذارم.ونوع خاک رو کامل توضیح دهید ممنون میشم اگه کسی گروهی یاکانالی دراین رابطه گیاهی میشناسه معرفی کنه

 • سلام
  خسته نباشید
  من این گل رو تهیه کردم رشدش خوب هست رنگش هم خوب هست ولی برگهاش بجای گرد بودن دارن تخت میشن

  • سلام
   احتمالا آبیاری شما کمه، اگه منظور شما از تخت بودن برگ رو درست متوجه شده باشم.

 • سلام ممنون از راهنمایی های بسیار جالب
  برای تکثیر چه فصلی و چه اب و هوای مناسب است ؟

  • سلام پیشوای عزیز
   اگه داخل منزل انجام بشه شرایط خاصی نداره

 • سلام بخشید من این گل خریدم الان بعد یک مدت کلا برگاش ریخته الان یکم جونه زده من چکارش کنم که مثل قبل بشه

  • سلام مهدی عزیز
   گیاه رو کاور کنید، از قطره محرک رشد استفاده کنید و در صورت وجود پوسیدگی از قارچ کش استفاده کنید، جهت خرید قطره محرک رشد و خرید قارچ کش به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید