ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

بنفشه آتشین

نام  فارسی: بنفشه آتشین ، اپیشیا
خاستگاه: کلمبیا و ونزوئلا ،‌برزیل
نام انگلیسی:
Episcia
نام علمی: EPISCIA CUPREATA
خانواده:     GESNERIACEAE  – ژسنریاسه
نام های دیگر: Achimenes cupreata
تعداد گونه: ۸

توضیحات:

بنفشه آتشین یا اپیشیا با نام علمی “EPISCIA CUPREATA” و از خانواده “GESNERIACEAE” و یا خانواده شمعدانی می باشد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و در اصل کلمبیا و ونزوئلاست.

برگ‌های این گیاه مخملی و در رنگ‌های مختلف است و گل‌های آن شیپوری‌شکل، کوچک و بسیار جذاب هستند،نگهداری این گیاه در گلدان‌های آویز زیبایی خیره کننده‌ای را به همراه دارد.

گل ها لوله ای شکل و دارای ۵ گلبرگ هستند. گل ها اغلب به رنگ قرمز دیده می شوند. ارتفاع بنفشه آتشین میتواند به ۱۵ سانتی متر برسد. برگ های این گیاه بیضی شکل چروکیده و ابلق هستند. این گیاه مقاومت فوق العاده خوبی در مقابل هوای گرم و سرد دارد.

نیازهای بنفشه آتشین :

نور: نیاز به نور زیاد دارد ولی گیاه را از نور مستقیم خورشید دور کنید. در واقع اپیشیا در شرایط محیطی با نور کم نیز سازگار است ولی در کیفیت و رنگدانه های برگ آن تاثیر گذاشته و شادابی مد نظر را نخواهند داشت. رشد و گلدهی این گیاه با نور مصنوعی نیز امکان‌پذیر است.

آبیاری: به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد دقت داشته باشید در هنگام آبیاری باید مراقب بود تا آب بر روی برگ های این گیاه باقی نماند چون موجب له شدن آن ها می شود.

رطوبت: هرچه رطوبت بیشتر باشد برگهای بنفشه آتشین پهن تر و زیباتر میشود. ولی در کل رطوبت معمولی اتاق برای آن کافیست.

دما: در مناطق بومی میتوان این گیاه را در محیط بیرون کشت داد اما در مناطق سرد تر بایستی در گلخانه و یا گلدان کشت شود. دمای پایین می تواند به گیاه آسیب برساند حداکثر دمای ایده آل نیز برای گیاه ۳۰ درجه است.

خاک: سعی کنید خاک گیاه را مرطوب نگه دارید. بهترین خاک برای گیاه همان خاک مخصوی بنفشه آفریقایی است. از خاکبرگ استفاده نکنید چون بعد از مدتی خاکبرگ می پوسد وگرمای حاصل از آن باعث زرد شدن برگها می شود.

تغذیه: هر دو هفته بایستی به آن کودی که حدود یک چهارم رقیق شده است داده شود. تغذیه آن با کود مخصوص بنفشه افریقایی صورت می گیرد.

تعویض گلدان: تعویض گلدان بهتر از هر دو سال یکبار انجام گیرد در واقع هرچه محیط رشد بنفشه آتشین تنگ تر باشد بازدهی بهتر دارد و با تعویض گلدان ممکن است رشد گیاه مدتی به تاخیر بیافتد.

بنفشه آتشین

تکثیر:  برای تکثیر این گیاه می توان یک برگ را قطع کرده و دمبرگ آن را در آب حاوی هورمون های رشد قرار داد و پس از ریشه زنی آن را درون گلدان کاشت و یا اینکه می توان قسمتی از ساقه را جدا کرد و در گلدان دارای خاک مرطوب کاشت و پس از حدود یک ماه جوانه زنی رخ می دهد و می توان جوانه ها را مشاهده نمود.

تکثیر گیاه عموما از طریق ریشه دار کردن رانرها(ساقه های آویز) انجام میشود. رانرها در طول چهار الی پنج روز در آب و خاک ریشه دار میشوند،البته تکثیر از طریق برگ هم انجام پذیر است اما در مدت زمانی بسیار طولانی‌تر نسبت به مورد اول، به همین دلیل این نوع تکثیر رایج نیست.

بیماری، آفات و مشکلات بنفشه آتشین :

لکه های قارچی برگ، پژمردگی ساقه و ریشه، شته زدگی از جمله آفات و مشکلاتی است که بنفشه آتشین با آن روبه روست. لبه ی برگ ها بر اثر کمبود آب قهوه ای می شوند. و در صورتی که آبیاری بسیار زیاد باشد ویا اینکه نور مستقیم بر آن ها بتابد و یا گردش هوا مناسب نباشد برگ ها پژمرده می شوند.


نویسنده مطلب سعید برهانی
  • سلام.۱.منظور از ساقه های آویز چیست (برای تکثیر)
    ۲.آیا کود بنفشه معمولی را میشه به بنفشه آتشین داد.و آبیاری آتشین از زیر هست یا بالای گلدان.
    ممنون

    • سلام وحید عزیز
      ساقه های بلندتر از حد نرمال، در مورد آبیاری اگر بتونین جلوگیری کنین از موندن آب روی برگ ها مشکلی با آبیاری معمولی نداره، در مورد کود هم خیلی بستگی به فرمول کود داره، ولی نباید مورد خاصی پیش بیاد، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.