معرفی بنفشه آتشین یا اپیشیا
 • آموزش و مقالات
 • گلها

معرفی بنفشه آتشین یا اپیشیا

بنفشه آتشین یا اپیشیا با نام علمی "EPISCIA CUPREATA" و از خانواده "GESNERIACEAE" و یا خانواده شمعدانی می‌باشد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و در اصل کلمبیا و ونزوئلاست. برگ‌های این گیاه مخملی و در رنگ‌های مختلف است و گل‌های آن شیپوری‌ شکل، کوچک و بسیار جذاب هستند، نگهداری این گیاه در گلدان‌های آویز زیبایی خیره کننده‌ای را به همراه دارد. گل‌ها لوله‌ای شکل و دارای 5 گلبرگ هستند. گل‌ها اغلب به رنگ قرمز دیده می‌شوند. ارتفاع بنفشه آتشین می‌تواند به 15 سانتیمتر برسد. برگ‌های این گیاه بیضی شکل چروکیده و ابلق هستند. این گیاه مقاومت فوق العاده خوبی در مقابل هوای گرم و سرد دارد.

برای خرید خاک بنفشه آفریقایی به فروشگاه نازبو مراجعه کنید. 

نام  فارسی: بنفشه آتشین ، اپیشیا
خاستگاه: کلمبیا و ونزوئلا ،‌برزیل
نام انگلیسی:
Episcia
نام علمی: EPISCIA CUPREATA
خانواده:     GESNERIACEAE  - ژسنریاسه
نام های دیگر: Achimenes cupreata
تعداد گونه: 8

نیازهای بنفشه آتشین

نور: نیاز به نور زیاد دارد ولی گیاه را از نور مستقیم خورشید دور کنید. در واقع اپیشیا در شرایط محیطی با نور کم نیز سازگار است ولی در کیفیت و رنگدانه‌های برگ آن تاثیر گذاشته و شادابی مد نظر را نخواهند داشت. رشد و گلدهی این گیاه با نور مصنوعی نیز امکان‌پذیر است.
آبیاری: به هفته ای یکبار آبیاری نیاز دارد دقت داشته باشید، در هنگام آبیاری باید مراقب بود تا آب بر روی برگ‌های این گیاه باقی نماند چون موجب له شدن آن‌ها می‌شود.
رطوبت: هرچه رطوبت بیشتر باشد، برگ‌های بنفشه آتشین پهن‌تر و زیباتر می‌شود. ولی در کل رطوبت معمولی اتاق برای آن کافیست.
دما: در مناطق بومی می‌توان این گیاه را در محیط بیرون کشت داد اما در مناطق سردتر بایستی در گلخانه و یا گلدان کشت شود. دمای پایین می‌تواند به گیاه آسیب برساند، حداکثر دمای ایده آل نیز برای گیاه 30 درجه است.

برای خرید خاک برگ ارگانیک به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

خاک: سعی کنید خاک گیاه را مرطوب نگه دارید. بهترین خاک برای گیاه همان خاک مخصوص بنفشه آفریقایی است. از خاکبرگ استفاده نکنید، چون بعد از مدتی خاکبرگ می‌پوسد و گرمای حاصل از آن باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود.
تغذیه: هر دو هفته بایستی به آن کودی که حدود یک چهارم رقیق شده است داده شود. تغذیه آن با کود مخصوص بنفشه افریقایی صورت می‌گیرد.
تعویض گلدان: تعویض گلدان بهتر از هر دو سال یکبار انجام گیرد. در واقع هرچه محیط رشد بنفشه آتشین تنگ‌تر باشد بازدهی بهتر دارد و با تعویض گلدان ممکن است رشد گیاه مدتی به تاخیر بیافتد.

بنفشه آتشین

تکثیر:  برای تکثیر این گیاه می‌توان یک برگ را قطع کرده و دمبرگ آن را در آب حاوی هورمون‌های رشد قرار داد و پس از ریشه زنی آن را درون گلدان کاشت و یا اینکه می‌توان قسمتی از ساقه را جدا کرد و در گلدان دارای خاک مرطوب کاشت و پس از حدود یک ماه جوانه زنی رخ می‌دهد و می‌توان جوانه‌ها را مشاهده نمود. تکثیر گیاه عموما از طریق ریشه دار کردن رانرها (ساقه‌های آویز) انجام می‌شود. رانرها در طول چهار الی پنج روز در آب و خاک ریشه دار می‌شوند، البته تکثیر از طریق برگ هم انجام پذیر است، اما در مدت زمانی بسیار طولانی‌تر نسبت به مورد اول، به همین دلیل این نوع تکثیر رایج نیست.

برای خرید هورمون و پودر ریشه زایی به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بیماری، آفات و مشکلات بنفشه آتشین 

لکه‌های قارچی برگ، پژمردگی ساقه و ریشه، شته زدگی از جمله آفات و مشکلاتی است که بنفشه آتشین با آن روبه روست. لبه برگ‌ها بر اثر کمبود آب قهوه ای می‌شوند و در صورتی که آبیاری بسیار زیاد باشد و یا اینکه نور مستقیم بر آن‌ها بتابد و یا گردش هوا مناسب نباشد، برگ‌ها پژمرده م‌ شوند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  مهران
  03 خرداد 1401
  مهران

  سلام خسته نباشین بنفشه ی من ساقه اش خیلی نازکه ولی از بالا خیلی پر حجم تره چیکار کنم

 • پاسخ
  نازبو - زلفی پور
  03 خرداد 1401
  نازبو - زلفی پور

  سلام سلامت باشید شرایط نگهداریش به چه صورته؟ آیا نور کافی داره؟

 • پاسخ
  اکرم
  04 اردیبهشت 1400
  اکرم

  سلام من قلمه بنفشه آتشی گذاشتم تو آب ریشه کرد بعد تو خاک بنفشه آفربقایی کاشتم و به روش فتیله یک شب آب دادم ولی برگهاش شل شدن البته صبح از توی اب برداشتم آیا خوب میشه؟

 • پاسخ
  محبوبه
  26 مرداد 1399
  محبوبه

  سلام ایپشیا رو میشه مثل بنفشه برای آبیاری ازفیتیله و مخزن استفاده کرد؟

 • پاسخ
  ناشناس
  25 فروردین 1400
  ناشناس

  بله

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  27 مرداد 1399
  نازبو - یاوری

  سلام محبوبه عزیز نیاز آبی اپیشیا کمتره خیلی، احتمالا باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه میشه.

 • پاسخ
  وحید یگانه ارومیه
  13 اردیبهشت 1399
  وحید یگانه ارومیه

  سلام.۱.منظور از ساقه های آویز چیست (برای تکثیر) ۲.آیا کود بنفشه معمولی را میشه به بنفشه آتشین داد.و آبیاری آتشین از زیر هست یا بالای گلدان. ممنون

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 اردیبهشت 1399
  نازبو - یاوری

  سلام وحید عزیز ساقه های بلندتر از حد نرمال، در مورد آبیاری اگر بتونین جلوگیری کنین از موندن آب روی برگ ها مشکلی با آبیاری معمولی نداره، در مورد کود هم خیلی بستگی به فرمول کود داره، ولی نباید مورد خاصی پیش بیاد، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.