نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گل همیشه بهار و خواص دارویی آن

20 خرداد 1397
4
گل همیشه بهار گیاهی یک ساله است و به طور گسترده در منازل، باغها و فضای سبز کشت میشود. این گل زیبا، علاوه بر کشت به عنوان یک گل زینتی، از خواص درمانی بیشماری برخوردار است و آن را میتوان در دسته گیاهان دارویی - زینتی قرار داد.
نام  فارسی: گل همیشه بهار
خاستگاه: جنوب اروپا
نام انگلیسی:
Pot marigold
نام علمی: Calendula officinalis
خانواده: Asteraceae / Composita
نامهای دیگر:

مشخصات:

نام گل همیشه بهار از کلمه Calendae، به معنی اولین روز ماه گرفته شده است چون به تقریب در تمام سال گل می دهد. منشأ آن جنوب اروپا و حوزه مدیترانه و یکی از رایج ترین گل های فصلی است.از جاهای گرم تا مناطق خیلی سرد قابل کشت است. این گیاه به عنوان یک گل یک ساله در برنامه گلکاری قرار می گیرد ولی می تواند به صورت علفی چندساله به زندگی خود ادامه دهد که در این حالت گل ها مرغوبیت سال اول را ندارند. بنابراین کمتر به صورت چندساله کشت و کار می شود. گل ها ۳ –۱۰ سانتی متر قطر داشته و به تنهایی در انتهای ساقه گل دهنده قرار دارند، و به رنگ های زرد و نارنجی دیده می شود.

شرایط محیطی مورد نیاز گل همیشه بهار:

آبیاری: بهترین زمان آبیاری این گل هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. گاهی تولیدکنندگان برای تولید گیاهان با ساقه های محکم و نیز افزایش عمر گلدانی، آبیاری را کم می کنند. خاک: گل همیشه بهار برای رشد به خاک خاصی نیاز ندارد و در هر خاکی می تواند رشد کند. البته توجه داشته باشد که خاک از زهکش کافی برخوردار باشد. دما: به سرما مقاوم بوده و در هوای سرد بهترین رشد را دارد. دمای مناسب برای آن ۱۰ درجه ساانتی گراد است. در انواع پاکوتاه گلدانی، دمای ۲۱ درجه در روزو ۱۶ –۱۷ درجه سانتی گراد در شب مناسب است. همیشه بهار گیاه خوبی برای تابستان است ولی باید در سایه کاشته شود تا کیفیت، طول ساقه و اندازه گل افزایش یابد نور: این گیاه در طول رویش خود، به نور کافی و فراوان نیاز دارد بنابراین گلدان خود را در محلی آفتابی و پر نور قرار دهید. در زمستان بیشترین شدت نور باید برای آن فراهم شود. اگر شدت نور گلخانه خیلی کم و دما خیلی بالا باشد گـل های ریز و ساقه های ضعیف به وجود می آید. شما می توانید هم اکنون بذر گل همیشه بهار از فروشگاه نازبو تهیه کنید. اینجا کلیک کنید. تغذیه و کوددهی: برای تغذیه گیاه می توانید، در اواسط تابستان یک لایه نازک کمپوست به گل بدهید. البته لازم به ذکراست گل همیشه بهار به کود اضافی نیاز ندارد ولی به دلیل این که کمپوست به اندازه کافی مواد مغذی دارد و می تواند به گیاه برای ادامه رشد و گل دهی کمک کند در صورت تمایل از آن استفاده کنید. آفات و بیماریها: مهمترین آفت گیاه شته و کپک است که میتوانید آن را با حشره کش باغبانی و محلولهای قارچ کش برطرف کنید.

روش تکثیر گل همیشه بهار

دارای بذر درشت و خشن است که در مهر ماه کشت می شود و در تقاط سردتر می توان در ابتدای بهار نیز به کشت آن اقدام کرد ولی در این حالت گل های کوچک و ضعیف تری تولید می کند. با آنکه به طور مستقیم کاشته می شود انتقال نشاء آن هم میسر است. گاهی برای اینکه از آن بیشتر استفاده شود آن را در دماهای مختلف در چند نوبت کشت می کنند.

خواص دارویی گل همیشه بهار

• دمنوش گل همیشه بهار نفخ معده و روده را از بین می‌برد، همچنین ورم و التهاب معده را نیز درمان می‌کند. از بروز سرطان لوزالمعده و روده بزرگ جلوگیری می‌کند. • برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن گل همیشه بهار را به آب حمام اضافه کنید.  دمنوش گل همیشه بهار برای کاهش فشار خون مناسب است. مصرف این گیاه همچنین تعریق بدن را افزایش می‌دهد. • خاصیت ضد التهاب دارد و زخم‌های واریسی را رفع می‌کند. از ضماد گل همیشه بهار به صورت موضعی برای درمان آکنه، سوختگی و خراشیدگی استفاده می‌شود. همچنین ضدآفتابی طبیعی است. • دمنوش گل همیشه بهار خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و برای رفع عفونت گوش و تسکین گلودرد مفید است.
سمیه ب

5 ماه قبل

من هر سال گل همیشه بهار که ما گل کوکب بهش میگیم آخر اسفند میکارم گل‌های پر رنگ زرد و قرمز با بوی خوش داره از همون گل خشکیده استفاده میکنم و توی بهار رشد می‌کنه نور مستقیم میخواد و میشه مرتب بهش آب داد عالین تا آخر زمستون هم گاهی گل میده از اطلاعات شما هم ممنونم

نازبو - زلفی پور

3 ماه قبل

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه تجربیات خودتون رو با ما و همراهان نازبو به اشتراک میذارین موفق باشید

فاطمه

1 سال قبل

یه جا گفتید در تابستان در سایه کاشته شود. بعد گفتید در محیط پرنور و آفتابی بکارید. تناقض هست انگار?

نازبو - یاوری

1 سال قبل

سلام فاطمه عزیز منظور اینه که از آفتاب شدید تابستان دور باشه

مطالب پیشنهادی

گل محمدی و خواص شگفت انگیز دارویی آن
16 اردیبهشت 1397
در بهمن ماه چه بکاریم؟
19 مهر 1399
چگونه برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟
17 بهمن 1396
کمبود و زیاد بودن نور در گیاهان
11 آبان 1396
نحوه قلمه زدن درخت انگور
10 مهر 1398
معرفی گیاه زوفا و خواص دارویی آن
15 مرداد 1397
معرفی و نگهداری سانسوریا
16 شهریور 1396
راه‌ های کاشت پسته
24 تیر 1399
سرویس بهداشتی و حمام خانه خود را با این گیاهان تزئین کنید
05 مرداد 1396
روش هایی برای صرفه جویی آب در باغبانی
13 شهریور 1397