نازبو
آموزش و مقالات

معرفی گل همیشه بهار و خواص دارویی آن

گل همیشه بهار گیاهی یک ساله است و به طور گسترده در منازل، باغ‌ها و فضای سبز کشت می‌شود. این گل زیبا، علاوه بر کشت به عنوان یک گل زینتی، از خواص درمانی بیشماری برخوردار است و آن را می‌توان در دسته گیاهان دارویی - زینتی قرار داد.

نام  فارسی: گل همیشه بهار
خاستگاه: جنوب اروپا
نام انگلیسی:
Pot marigold
نام علمی: Calendula officinalis
خانواده: Asteraceae / Composita
نامهای دیگر:  

جهت خرید بذر به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

نام گل همیشه بهار از کلمه Calendae، به معنی اولین روز ماه گرفته شده است چون به تقریب در تمام سال گل می‌دهد. منشأ آن جنوب اروپا و حوزه مدیترانه و یکی از رایج‌ترین گل‌های فصلی است. از جاهای گرم تا مناطق خیلی سرد قابل کشت است. این گیاه به عنوان یک گل یک ساله در برنامه گلکاری قرار می گیرد ولی می‌تواند به صورت علفی چندساله به زندگی خود ادامه دهد که در این حالت گل‌ها مرغوبیت سال اول را ندارند. بنابراین کمتر به صورت چندساله کشت و کار می‌شود. گل‌ها ۳ –۱۰ سانتیمتر قطر داشته و به تنهایی در انتهای ساقه گل دهنده قرار دارند، و به رنگ‌های زرد و نارنجی دیده می‌شود.

شرایط محیطی مورد نیاز گل همیشه بهار

آبیاری: بهترین زمان آبیاری این گل هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد. گاهی تولیدکنندگان برای تولید گیاهان با ساقه های محکم و نیز افزایش عمر گلدانی، آبیاری را کم می کنند.
خاک: گل همیشه بهار برای رشد به خاک خاصی نیاز ندارد و در هر خاکی می‌تواند رشد کند. البته توجه داشته باشد که خاک از زهکش کافی برخوردار باشد.
دما: به سرما مقاوم بوده و در هوای سرد بهترین رشد را دارد. دمای مناسب برای آن ۱۰ درجه سانتیگراد است. در انواع پاکوتاه گلدانی، دمای ۲۱ درجه در روزو ۱۶ –۱۷ درجه سانتیگراد در شب مناسب است. همیشه بهار گیاه خوبی برای تابستان است، ولی باید در سایه کاشته شود تا کیفیت، طول ساقه و اندازه گل افزایش یابد.
نور: این گیاه در طول رویش خود، به نور کافی و فراوان نیاز دارد بنابراین گلدان خود را در محلی آفتابی و پرنور قرار دهید. در زمستان بیشترین شدت نور باید برای آن فراهم شود. اگر شدت نور گلخانه خیلی کم و دما خیلی بالا باشد گـل‌های ریز و ساقه‌های ضعیف به وجود می‌آید.

شما می‌توانید هم اکنون بذر گل همیشه بهار از فروشگاه نازبو تهیه کنید. اینجا کلیک کنید.

تغذیه و کوددهی: برای تغذیه گیاه می‌توانید، در اواسط تابستان یک لایه نازک کمپوست به گل بدهید. البته لازم به ذکراست گل همیشه بهار به کود اضافی نیاز ندارد، ولی به دلیل این که کمپوست به اندازه کافی مواد مغذی دارد و می‌تواند به گیاه برای ادامه رشد و گلدهی کمک کند، در صورت تمایل از آن استفاده کنید.
آفات و بیماری‌ها: مهمترین آفت گیاه شته و کپک است که می‌توانید آن را با حشره کش باغبانی و محلول‌های قارچ‌کش برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی گل گازمانیا

روش تکثیر گل همیشه بهار

دارای بذر درشت و خشن است که در مهر ماه کشت می‌شود و در تقاط سردتر می‌توان در ابتدای بهار نیز به کشت آن اقدام کرد ولی در این حالت گل‌های کوچک و ضعیف تری تولید می‌کند. با آنکه به طور مستقیم کاشته می‌شود، انتقال نشاء آن هم میسر است. گاهی برای اینکه از آن بیشتر استفاده شود، آن را در دماهای مختلف در چند نوبت کشت می‌کنند.

خواص دارویی گل همیشه بهار

دمنوش گل همیشه بهار نفخ معده و روده را از بین می‌برد، همچنین ورم و التهاب معده را نیز درمان می‌کند.
از بروز سرطان لوزالمعده و روده بزرگ جلوگیری می‌کند.
برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن گل همیشه بهار را به آب حمام اضافه کنید.
دمنوش گل همیشه بهار برای کاهش فشار خون مناسب است. مصرف این گیاه همچنین تعریق بدن را افزایش می‌دهد.
خاصیت ضد التهاب دارد و زخم‌های واریسی را رفع می‌کند. از ضماد گل همیشه بهار به صورت موضعی برای درمان آکنه، سوختگی و خراشیدگی استفاده می‌شود. همچنین ضدآفتابی طبیعی است.
دمنوش گل همیشه بهار خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و برای رفع عفونت گوش و تسکین گلودرد مفید است.

دیدگاه شما

محمدرضا احمدی

4 ماه قبل

سلام من بذر را از شرکت شما گرفتم فعلا در بستر کشتم جوانه زدند البته شرایط گلخانه ای با دمای بالای 10 درجه فعلا که دارند رشد میکنند.

سمیه ب

1 سال قبل

من هر سال گل همیشه بهار که ما گل کوکب بهش میگیم آخر اسفند میکارم گل‌های پر رنگ زرد و قرمز با بوی خوش داره از همون گل خشکیده استفاده میکنم و توی بهار رشد می‌کنه نور مستقیم میخواد و میشه مرتب بهش آب داد عالین تا آخر زمستون هم گاهی گل میده از اطلاعات شما هم ممنونم

نازبو - زلفی پور

11 ماه قبل

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه تجربیات خودتون رو با ما و همراهان نازبو به اشتراک میذارین موفق باشید

فاطمه

2 سال قبل

یه جا گفتید در تابستان در سایه کاشته شود. بعد گفتید در محیط پرنور و آفتابی بکارید. تناقض هست انگار?

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام فاطمه عزیز منظور اینه که از آفتاب شدید تابستان دور باشه