آموزش نحوه قلمه زدن گل رز به همراه فیلم
 • آموزش و مقالات
 • باغبانی
 • گلها

آموزش نحوه قلمه زدن گل رز به همراه فیلم

قلمه زنی گل رز می‌تواند در دو مقطع زمانی اواخر فصل بهار تا اوایل فصل تابستان به عنوان قلمه سبز یا نرم و در اواخر فصل گل‌دهی با سرد شدن هوا و ریزش برگ‌ها به صورت قلمه سخت انجام گیرد. به هنگام تهیه قلمه رز باید توجه داشته باشید که از گیاهان مادری سالم و قوی استفاده کنید. برای قلمه زدن گل رز در بهار بهتر است در انتهای گل‌دهی که شاخه‌ها دیگر گل ندارند؛ اقدام کنید و قلمه را از ساقه‌های جوان و سبز که در طی دوره دارای گل بوده است تهیه نمایید و این که طول شاخه باید حداقل ۱۰ سانتیمتر باشد. زمان مناسب دیگر برای قلمه زدن گل رز، زمانی است که پاییز فرا رسیده و برگ‌ها می‌ریزند، در این زمان برای قلمه باید از ساقه‌های چوبی استفاده نمود. طول ساقه بهتر است بین 15 تا 20 سانتیمتر و ضخامت آن به اندازه یک مداد حدود یک سانتیمتر باشد و اگر کمی بیشتر شد باید دقت کنید که از قسمت انتهایی ساقه و قسمتی که رشد کافی نکرده استفاده نشود. نکته قابل توجه برای قلمه زدن گل رز این است که باید ساقه را به حداقل برگ کاهش داد و فقط دو تا چهار برگ را بر روی ساقه نگهداشت زیرا برگ‌ها انرژی و آب را مصرف می‌کند و ریشه زایی را به تاخیر می‌اندازد.

آشنایی با محل قطع ساقه و ایجاد قلمه مناسب: ایجاد قلمه مناسب بستگی به مکان قطع شدن قلمه دارد، بهترین مکان درست زیر گره‌هاست، گره‌ها محل اتصال برگ‌ها به ساقه هستند. از شاخه‌های خیلی جوان نمی‌توان به عنوان قلمه استفاده کرد ششمین برگ به پایین، ساقه‌ای مناسب برای قلمه زدن است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آموزش پیوند زدن گل رز را نیز از دست ندهید.

فیلم قلمه زدن گل رز

[aparat id="owWHu"]

قلمه زنی گل رز از ساقه

پس از انتخاب شاخه مورد نظر، آن قسمت از شاخه که دارای برگ‌های هفت برگچه ای هستند قسمت زیرین شاخه را حذف و قسمت وسط شاخه که دارای برگ‌های پنج برگچه ای هستند را جهت قلمه‌ زنی انتخاب کنید. توجه داشته باشید، برش بر روی ساقه را به صورت اریب بزنید و یا اینکه حتماً زخمی بر روی گیاه ایجاد کنید تا زمینه لازم برای ریشه زایی فراهم شود. یک برگ پنج برگچه‌ای با جوانه سالم و متورم را به عنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب و در صورت نیاز یک یا حداکثر سه برگچه آن را به منظور کاهش عمل تعریق با قیچی ببرید. قلمه را درون یک کیسه قرار داده و کمی آب داخل آن بریزید و تکان دهید تا گیاه در مدتی که از خاک دور است، آسیب ندیده و خشک نشود. برای ریشه زایی بهتر و سریعتر مراحل قلمه زدن گل رز می‌توانید، قسمت برش خورده قلمه‌ها را به صورت خیلی ملایم در داخل هورمون ریشه زایی قرار دهید. قلمه‌ها را حدود 5 سانتیمتر داخل بستر کشت مناسب (بهترین بستر کاشت برای قلمه‌ها ماسه است) که قبلاً انتخاب و آماده کشت شده است بکارید و مقداری خاک را اطراف قلمه قرار بدهید تا قلمه سفت شود، همچنین کمی آب برای محکم شدن قلمه در جای خود لازم است قلمه‌ها را به نحوی در خاک بگذارید که برگ‌ها از خاک دور باشند و آنها را در محیطی مرطوب با حرارت حدود 22 درجه قرار دهید. بعد از آن قلمه‌ها به ۷ تا ۸ هفته زمان نیاز دارند تا ریشه‌‌زایی را تکمیل کنند (در حدود 3 تا 4 ماه بعد) می‌توان گل را به گلدان اصلی انتقال داد، فقط در زمان انتقال مراقب باشید تا ریشه‌های گیاه آسیب نبیند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آموزش پیوند زدن گل رز را نیز از دست ندهید.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا 

بهترین زمان برای این نوع تکثیر گل رز در فصل بهار است. بوته ای را انتخاب کنید که در این فصل به خوبی گل‌دهی کرده باشد و نشانه های بلوغ را دارا باشد. شاخه سبز و جوان مناسب این نوع قلمه زدن گل رز است ابتدا تمامی خارها و برگ‌های این ناحیه از ساقه جدا کنید تا ریشه زایی بهتر و سریع‌تر صورت گیرد.

قلمه زدن گل رز

برش‌ها را در قسمتی حدودا یک سانتیمتر پایین تر از گره ایجاد کنید (گره‌ها محل اتصال برگ‌ها به ساقه هستند) و قسمتی از پوست ساقه را جدا کنید و مطابق تصویر فوق دور تا دور ساقه را خالی کنید، بهتر است ارتفاع برش را ۲ سانتیمتر در نظر بگیرید. برش‌ها را تا حد پوست شاخه عمیق کنید و عمیق‌تر از آن نروید. در مرحله بعد یک دستمال نرم ترجیحاً دستمال کاغذی را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و به آرامی بر روی قسمتی که برش زده اید بمالید، بعد از آن  یک نایلون مقاوم را به صورت لوله ای در آورده و دور ساقه قرار دهید انتهای لوله ی پلاستیکی را با نخ ببندید، دقت کنید تاحدی سفت بسته باشید که مطمئن شوید شیره گیاهی به این قسمت نمی‌رسد و رطوبت اضافه از قسمت پایین آن بیرون بریزد و محکم بستن نخ باعث خفگی گیاه و متوقف شدن رشد ریشه می‌شود. در نهایت نایلون را با خزه و کود گیاهی مخلوط خیس شده پر کرده و آن را به هم فشرده کنید و قسمت بالایی نایلون را گره زده و آن را تا ۳ هفته رها کنید. در بعضی از مواقع امکان دارد که بعضاً بیشتر از ۳ هفته طول بکشد بعد از این که از ریشه دهی اطمینان پیدا کردید آن را از ساقه جدا کرده و در محل مورد نظر بکارید.

برای خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

قلمه زدن گل رز

عوامل موثر بر ریشه زایی قلمه

خاک مناسب: خاکی برای قلمه زنی مناسب است که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. برای این منظور از چند نوع خاک می‌توانید استفاده کنید حجم‌های مساوی از خاک برگ + پرلیت دو حجم خاک برگ + یک حجم شن دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن هریک از این مخلوط ها که مورد استفاده قرار بگیرند برای قلمه بستری مناسب را فراهم می‌کنند بهتر است دو ساعت قبل از کاشتن قلمه در خاک، خاک را آبیاری کنید، در این زمان خاک فرصت دارد تا آب اضافی را از دست بدهد.
آبیاری قلمه: روزهای اول ریشه زایی قلمه باید هر روز آبیاری شود و محیط آن مرطوب باشد، اما در روزهای بعد از ریشه‌زایی باید میزان آبیاری را کم کرد تا ریشه ها خودشان به دنبال آب بروند و رشد کنند.

قلمه زدن گل رز

محیط و دمای مناسب: دما 20 درجه مناسب‌ترین محیط برای رشد قلمه است قلمه‌های رز را در محیطی روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید. قلمه‌ها نیاز دارند، در محیطی مرطوب قرار بگیرند، یکی از راه‌های مرطوب نگه داشتن گیاه غبار پاشی روزانه است و راه دیگر برای این امر کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه است تا از خارج شدن رطوبت جلوگیری شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!

دیدگاه ها

 • پاسخ
  پیمان
  04 خرداد 1401
  پیمان

  باسلام وتشکر ازشما،،من مراحل قلمه زنی وهمه کارهارو چندین باره انجام میدم،ازهورمون ریشه زایی هم استفاده میکنم،ولی بعدازچندروز قلمه خشک میشه!!مشکل کجاست؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  15 مرداد 1401
  نازبو - یاوری

  سلام میتونه از گیاه مادری باشه مشکل

 • پاسخ
  سیدمحمد سیدابوترابی
  22 تیر 1400
  سیدمحمد سیدابوترابی

  با سلام و یاعلی مدد ، و عرض ارادت و نیز اظهار سپاس و تشکر از خدمات سبز شما . خدا به شما قوت بده . بزرگوار، از بچگی تا الآن که نزدیک هفتاد سالمه عاشق گل و گیاه و کلا" طبیعت بودم ، بچه تهرانم ( شهرری ) حدود هفت ساله که بابلسر زندگی میکنم ، در منزلم هفت هشت رقم میوه منجمله ( آواکادو و موز ) دارم ، چنانچه از محضرتان راجع به مسائل کلا" کشاورزی سئوالی داشته باشم ممکن است مستقیما" با تلفن با حضرتعالی تماس داشته باشم؟ با آرزوی تندرستی و دلخوشی برای شما سیدمحمد ابوترابی

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  27 تیر 1400
  نازبو - یاوری

  سلام با همکاران ما تماس بگیرید در حد توان در خدمتتون هستیم

 • پاسخ
  فریبا
  03 فروردین 1400
  فریبا

  آموزش گل رز عالی بود ممنون از آموزشتون منتظر آموزش گیاهان بیشتری هستیم

 • پاسخ
  ابوالفضل رضائی
  10 فروردین 1399
  ابوالفضل رضائی

  با سلام ممنون از نوع آموزش شما بسیار جالب وتکمیل بود تشکر ..

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  13 فروردین 1399
  نازبو - یاوری

  باسلام ممنون، لطفا نظر یا توصیه خودتون رو با ما به اشتراک بزارین جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید. باتشکر

 • پاسخ
  ارسلان
  17 آذر 1400
  ارسلان

  سلام خسته نباشید گل رز قلمه زده شده ک ریشه هم دارد بعد چه مدت گل می‌دهد؟

 • پاسخ
  نازبو - یاوری
  17 دی 1400
  نازبو - یاوری

  سلام بسته به شرایط نگه داری متفاوته

 • پاسخ
  Javadchian
  05 دی 1398
  Javadchian

  سپاس از راهنمایی شما