تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

قلمه زنی گل رز می تواند در دو مقطع زمانی اواخر فصل بهار تا اوایل فصل تابستان به عنوان قلمه سبز یا نرم و در اواخر فصل گل‌دهی با سرد شدن هوا و ریزش برگها به صورت قلمه سخت انجام گیرد. به هنگام تهیه قلمه رز باید توجه داشته باشید که از گیاهان مادری سالم و قوی استفاده کنید.

برای قلمه زدن گل رز در بهار بهتر است در انتهای گل‌دهی که شاخه ها دیگر گل ندارند؛ اقدام کنید و قلمه را از ساقه های جوان و سبز که در طی دوره دارای گل بوده است تهیه نمایید و این که طول شاخه باید حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.

زمان مناسب دیگر برای قلمه زدن گل رز، زمانی است که پاییز فرا رسیده و برگها می‌ریزند در این زمان برای قلمه باید از ساقه‌های چوبی استفاده نمود. طول ساقه بهتر است بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر و ضخامت آن به اندازه یک مداد حدود یک سانتیمتر باشد و اگر کمی بیشتر شد باید دقت کنید که از قسمت انتهایی ساقه و قسمتی که رشد کافی نکرده استفاده نشود.

نکته قابل توجه برای قلمه زدن گل رز این است که باید ساقه را به حداقل برگ کاهش داد و فقط دو تا چهار برگ را بر روی ساقه نگهداشت زیرا برگ ها انرژی و آب را مصرف می کند و ریشه زایی را به تاخیر می اندازد.

آشنایی با محل قطع ساقه و ایجاد قلمه مناسب:

ایجاد قلمه مناسب بستگی به مکان قطع شدن قلمه دارد بهترین مکان درست زیر گره هاست، گره ها محل اتصال برگ ها به ساقه هستند. از شاخه های خیلی جوان نمی توان به عنوان قلمه استفاده کرد ششمین برگ به پایین، ساقه ای مناسب برای قلمه زدن است.

قلمه زنی گل رز از ساقه:

پس از انتخاب شاخه مورد نظر، آن قسمت از شاخه که دارای برگ های هفت برگچه ای هستند قسمت زیرین شاخه را حذف و قسمت وسط شاخه که دارای برگهای پنج برگچه ای هستند را جهت قلمه‌ زنی انتخاب کنید. توجه داشته باشید، برش بر روی ساقه را به صورت اریب بزنید و یا اینکه حتما زخمی بر روی گیاه ایجاد کنید تا زمینه لازم برای ریشه زایی فراهم شود.

یک برگ پنج برگچه‌ای با جوانه سالم و متورم را به عنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب و در صورت نیاز یک یا حداکثر سه برگچه آن را به منظور کاهش عمل تعریق با قیچی ببرید. قلمه را درون یک کیسه قرار داده و کمی آب داخل آن بریزید و تکان دهید تا گیاه در مدتی که از خاک دور است، آسیب ندیده و خشک نشود.

برای ریشه زایی بهتر و سریعتر مراحل قلمه زدن گل رز می‌توانید، قسمت برش خورده قلمه‌ها را بصورت خیلی ملایم در داخل هورمون ریشه زایی قرار دهید.

قلمه ها را حدود ۵ سانتیمتر داخل بستر کشت مناسب (بهترین بستر کاشت برای قلمه ها ماسه است) که قبلا انتخاب و آماده کشت شده است بکارید و مقداری خاک را اطراف قلمه قرار بدهید تا قلمه سفت شود همچنین کمی آب برای محکم شدن قلمه در جای خود لازم است قلمه ها را به نحوی در خاک بگذارید که برگها از خاک دور باشند و آنها را در محیطی مرطوب با حرارت حدود ۲۲ درجه قرار دهید.

بعد از آن قلمه ها به ۷ تا ۸ هفته زمان نیاز دارند تا ریشه‌ زایی را تکمیل کنند (در حدود ۳ تا ۴ ماه بعد) میتوان گل را به گلدان اصلی انتقال داد فقط در زمان انتقال مراقب باشید تا ریشه‌های گیاه آسیب نبیند.

قلمه زنی گل رز به روش خوابانیدن در هوا :

بهترین زمان برای این نوع تکثیر گل رز در فصل بهار است. بوته ای را انتخاب کنید که در این فصل به خوبی گل‌دهی کرده باشد و نشانه های بلوغ را دارا باشد. شاخه ی سبز و جوان مناسب این نوع قلمه زدن گل رز است ابتدا تمامی خار ها و برگ های این ناحیه از ساقه جدا کنید تا ریشه زایی بهتر و سریع تر صورت گیرد.

قلمه زدن گل رز

برش ها را در قسمتی حدودا یک سانتی متر پایین تر از گره ایجاد کنید (گره ها محل اتصال برگ ها به ساقه هستند) و قسمتی از پوست ساقه را جدا کنید و مطابق تصویر فوق دور تا دور ساقه را خالی کنید بهتر است ارتفاع برش را ۲ سانتی متر در نظر بگیرید. برش ها را تا حد پوست شاخه عمیق کنید و عمیق تر از آن نروید.

در مرحله بعد یک دستمال نرم ترجیحا دستمال کاغذی را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و به آرامی بر روی قسمتی که برش زده اید بمالید بعد از آن  یک نایلون مقاوم را به صورت لوله ای در آورده و دور ساقه قرار دهید انتهای لوله ی پلاستیکی را با نخ ببندید دقت کنید تاحدی سفت بسته باشید که مطمئن شوید شیره گیاهی به این قسمت نمی رسد و رطوبت اضافه از قسمت پایین آن بیرون بریزد و محکم بستن نخ باعث خفگی گیاه و متوقف شدن رشد ریشه می شود.

در نهایت نایلون را با خزه و کود گیاهی مخلوط خیس شده پر کرده و آن را به هم فشرده کنید و قسمت بالایی نایلون را گره زده و آن را تا ۳ هفته رها کنید. در بعضی از مواقع امکان دارد که بعضاً بیشتر از ۳ هفته طول بکشد بعد از این که از ریشه دهی اطمینان پیدا کردید آن را از ساقه جدا کرده و در محل مورد نظر بکارید.

قلمه زدن گل رز

عوامل موثر بر ریشه زایی قلمه

خاک مناسب: خاکی برای قلمه زنی مناسب است که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. برای این منظور از چند نوع خاک می‌توانید استفاده کنید

حجم های مساوی از خاک برگ + پرلیت

دو حجم خاک برگ + یک حجم شن

دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن

هریک از این مخلوط ها که مورد استفاده قرار بگیرند برای قلمه بستری مناسب را فراهم می کنند بهتر است دو ساعت قبل از کاشتن قلمه در خاک، خاک را آبیاری کنید در این زمان خاک فرصت دارد تا آب اضافی را از دست بدهد.

آبیاری قلمه: روز های اول ریشه زایی قلمه باید هر روز آبیاری شود و محیط آن مرطوب باشد اما در روز های بعد از ریشه زایی باید میزان آبیاری را کم کرد تا ریشه ها خودشان به دنبال آب بروند و رشد کنند.

محیط و دمای مناسب: دما ۲۰ درجه مناسب ترین محیط برای رشد قلمه است قلمه های رز را در محیطی روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید. قلمه ها نیاز دارند در محیطی مرطوب قرار بگیرند یکی از راه های مرطوب نگه داشتن گیاه غبار پاشی روزانه است و راه دیگر برای این امر کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه است تا از خارج شدن رطوبت جلوگیری شود.

قلمه زدن گل رز

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آموزش پیوند زدن گل رز را نیز از دست ندهید.


نویسنده مطلب نازبو - یاوری
 • سپاس از راهنمایی شما

 • با سلام ممنون از نوع آموزش شما بسیار جالب وتکمیل بود تشکر ..

  • باسلام
   ممنون، لطفا نظر یا توصیه خودتون رو با ما به اشتراک بزارین
   جهت خرید بذر میتونین به فروشگاه نازبو مراجعه کنید.
   باتشکر