نازبو
آموزش و مقالات

نگهداری بونسای جنسینگ (فیکوس)

17 اسفند 1396
33

معرفی بونسای جنسینگ

یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است از خانواده”موراسه”. برگ های سبز روشن و بیضی شکل و نوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون در هوای آزاد ارتفاع آن به ۵ متر می رسد. بنسای جنسینگ یکی از زیباترین و پرفروش ترین انواع بونسای در ایران است که از پیوند زدن فیکوس بر روی جنسینگ حاصل می شود. جنسینگ یکی از گیاهان دارویی شرقی است که به دلیل رشد ریشه و ساقه آن طرفداران بی شماری دارد. جهت خرید بذر بونسای به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

شکل ظاهری این گیاه، درختان کهنسال را در ذهن تداعی می کند و دلیل جذابیت این گیاه برگهای چرمی مانند و سبز رنگ و تنه عجیب آن می باشد. اگر با شرایط نگهداری این گیاه آشنایی داشته باشید می توانید مدتها از حضور آن در محیط زندگی خود لذت ببرید و یا آن را در مناسبت های مختلف به دوستان خود هدیه بدهید. نسبت به کم آبی به خصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگ ها مبتلا می گردد، نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد واریته های ابلق با برگ های سبز و سفید کرمی در ایران پرورش می یابد.این درختچه زیبا سالها عمر می کند و برای نگهداری در آپارتمانها و پاسیو ها کاملاً مناسب است. گونه بنجامین ، بومی هندوستان بوده و ارتفاع آن در طبیعت حدود ۲ متر است. شاخه ها حالت آبشاری و برگ های آن به شکل بیضوی و نوک تیز می باشند.

بونسای جنسینگ

برگها هنگام جوانی سبز روشن هستند و به مرور به رنگ سبز تیره در می آیند. این درخت رسمی بانکوک در تایلند است و میوه های کوچک آن غذای مورد علاقه از برخی از پرندگان مانند فاخته می باشد. 

همچنین بخوانید: معرفی بونسای پاچیرا یا درخت پول

نیازها و  شرایط نگهداری بونسای جنسینگ

نور :  فیکوس رتوزا یا جنسینگ محل نورگیری را می پسندد که دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. مکانی بسیار سایه گیر برای این بونسای نامناسب است هر چند در مقابل نور کم مقاومت خوبی دارد. پس اگر آنرا نزدیک پنجره‌ای که به سمت جنوب و یا غرب است قرار دهید خوشحال خواهد شد. اگر از لامپهای گرمایشی استفاده می نمایید مراقب باشید که گیاه را زیاد نزدیک قرار ندهید و سعی کنید فاصله‌ای در حدود ۳۱ سانتی‌متر بین بونسای و لامپ حفظ شود. اگر بون سای رو به پنجره است روزانه آنرا ۹۰ درجه بچرخانید.

دما : بایستی نسبتا ثابت نگه داشته شود. حداقل ۱۶ و حداکثر ۲۷ درجه سانتی‌گراد باشد و از ۱۲ درجه کمتر نشود. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.

آبیاری : معمولا در بهار و تابستان هفته‌ای دو بار، در پاییز هفته‌ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری برای این گیاه کافی است. هرچه محیط روشن‌تر و گرم‌تر باشد آب بیشتری مورد نیاز است. بین دو آبیاری خاک سطحی (معمولا تا عمق یک سانتی‌متری) باید خشک شود اما هیچگاه اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود. آب بدون کلر با دمای اتاق مناسب آبیاری است. حدود یک سوم فنجان آب را به آرامی در پای گیاه بریزید. گاهی خاک کمتر از این میزان نیاز دارد. اجازه ندهید آب به ریشه‌های هوایی بخورد و همین‌طور آب نبایست در پای گیاه جمع شود بلکه باید به سرعت جذب خاک شود.آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ریشه می‌شود. روزی یک و حداکثر دوبار بونسای جنسینگ را به صورت ملایم غبار پاشی (اسپری آب) نمایید. در این کار زیاده روی نکنید و برگها را با اسپری آب شستشو ندهید،‌ این کار موجب می شود تا گیاه مورد هجوم قارچ‌ها قرار بگیرد. در صورتی که در اقلیم خشک قرار دارید می توانید.

آشنایی بیشتر با بونسای

بونسای یا بنسای، یک واژه ژاپنی است که حدود یک قرن پیش از واژه چینی “بونسای” اقتباس و ساخته شده است. بونسای یک روش پرورش گیاهان پاکوتاه است. معرفی بونسای

آشنایی بیشتر با بونسای

بونسای یا بنسای، یک واژه ژاپنی است که حدود یک قرن پیش از واژه چینی “بونسای” اقتباس و ساخته شده است.در حقیقت بونسای یک روش پرورش گیاهان پاکوتاه است. پا کوتاهی با هرس و پرورش گیاهان در ظرف‌های کم‌عمق حاصل می‌شود. آشنایی بیشتر با بونسای

رطوبت: برای ایجاد رطوبت مناسب از زیرگلدانی حاوی سنگریزه استفاده نمایید. کمبود آب موجب ریز برگها می‌شود ولی به محض اینکه شرایط بهتر شد برگها مجدد رویش می کنند.

خاک: خاک مناسب برای بونسای جنسینگ باید سبک باشد با زهکشی مناسب و بتواند رطوبت را تا حدودی حفظ کند. ترکیب کوکوپیت، ماسه، و مقداری ورمی برای این گیاه مناسب می‌باشد.

ترکیبات مناسب خاک بونسای جنسینگ:

۱ - %۳۰ کوکوپیت  ۲۰%برگ – ۲۰%خاک باغچه – ۱۵%کود دامی – ۱۰%ماسه -۵%پوست برنج

۲ -  %۲۵ کوکوپیت –  ۳۰% برگ – ۲۰ % خاک باغچه – ۱۵% ورمی کمپوست – ۱۰% ماسه

۳ -  %۵۰ کوکوپیت  – ۲۵% خاک باغچه – ۱۵% کود دامی یا ورمی کمپوست – ۱۰% ماسه

۴ - %۷۰پیت ماس – ۲۰% خاک باغچه – ۱۰% ماسه

تغذیه و کوددهی :  کود باید سرشار از نیتروژن،‌ ویتامین و اسید فسفریک باشد و در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار به گیاه داده شود. می توانید در یک وعده زمانی پلت های کود را در خاک رها کنید و مجدد هر زمان که پلت ها ناپدید شدند این کار را تکرار کنید (۳ تا ۶ ماه). در پایان فصل رشد (شهریور) کوددهی را متوقف کنید. جهت خرید کود به فروشگاه اینترنتی نازبو مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه کوددهی بونسای

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

خرید خاک و بستر کشت

خاک یکی از مهمترین عناصر برای رشد و نمو گیاهان است. بدون خاک مناسب گیاهان دچار خشکی و در نهایت مرگ می شوند. با خرید خاک و بستر کشت مرغوب باردهی، گلدهی و عملکرد گیاه شما تضمین می گردد. خرید خاک

هرس بونسای جنسینگ: حذف شاخه‌های جدید و جوانه‌ها در تمام طول سال (ترجیحا در بهار و تابستان) می تواند صورت گیرد. پس از رویش ۵ یا ۶ برگ در شاخه‌های جدید آنها را با هرس به دو یا سه عدد برسانید.

تعویض گلدان و یا هرس ریشه : برای اینکه سیستم ریشه فضای بیشتری برای رشد داشته باشد باید هر سال و یا هر دو سه سال یکبار در اوایل بهار درست پیش از آنکه فصل رشد آغاز شود تعویض گلدان صورت گیرد و خاکی که سرشار از مواد مغذی است و زهکشی خوبی دارد مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه تکثیر بونسای جنسینگ: بونسای فیکوس جنسینگ را نمی‌توان از راه قلمه برگ تکثیر نمود. برای این منظور بایستی از قلمه ساقه استفاده نمود. یکی دو برگ انتهای قلمه ساقه را بکنید. ساقه را در گلدان بسیار کوچکی که با بستر گیاهی مخلوط  POTTING MIXبا پایه پیت پرشده و مرطوب باشد قرار دهید.

سپس قلمه و گلدان را در کیسه تمیز پلاستیکی که آن را باد کردید و انتهایش را محکم بستید بگذارید. این کیسه پلاستیکی رطوبت را در خاک و اطراف برگ‌ها حفظ می‌کند. آن را در جایی قرار دهید که نور طبیعی فراوان غیرمستقیم دریافت کند.

پس از ۴ تا ۶ هفته و به تدریج طی یک هفته پلاستیک را باز و خارج کنید. اکنون قلمه باید تعدادی ریشه سالم داشته باشد. سپس باید نگهداری و آبیاری را شروع کنید و به تدریج نور را افزایش دهید. با این روش یک درخت کوچک فیکوس خلق می کنید که در فرم بونسای جنسینگ نیست. این هنری است که پرورش به آن سالها آموزش نیازمند است.

آفات و بیماری‌ها بونسای جنسینگ: شپشک و ‌کنه تار عنکبوتی از آفاتی هستند که می‌تواند این گیاه را درگیر کند. در رطوبت زیاد قارچ‌ها ممکن است گیاه را بیمار کنند و سبب ریزش برگ شوند.

بیشتر بخوانید: 10 روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک

هرس بونسای

اگر خواهان تولید گیاهان شاخصی هستید ابتدا قبل از انجام هرس باید در مورد گیاهانتان مطالعه نمایید و اینکه چگونه درخت را تربیت کنید تا بحالت دلخواه شما نائل آید. هرس بونسای

نحوه هرس کردن بونسای

اگر خواهان تولید گیاهان شاخصی هستید ابتدا قبل از انجام هرس باید در مورد گیاهانتان مطالعه نمایید و اینکه چگونه درخت را تربیت کنید تا بحالت دلخواه شما نائل آید هر چند که به چندین مرحله از هرس کردن و سالها وقت نیازمند باشد. نحوه هرس کردن بونسای

سوالات متداول درباره نگهداری از بونسای جنسینگ:

۱- دلیل زرد شدن برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: علت اصلی زرد شدن برگ‌ها آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم می‌باشد.

۲- علت ریزش برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: ریزش برگ‌ها نیز مانند زرد شدن برگ‌ها می‌تواند به دلیل  آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم باشد.

۳- آیا بونسای جنسینگ نیاز به کوددهی دارد؟
پاسخ: بله می‌توانید با کودهای NPK در فصل رشد گیاه را هر دو هفته یک بار آبیاری کنید.

۴- بهترین زمان برای تعویض گلدان بونسای جنسینگ چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان بونسای جنسینگ زمانی که گیاه خواب است و به‌زودی فصل رشد شروع خواهد شد. که برای اکثر گیاهان اسفند ماه می‌باشد.

نکته: تمام فیکوس‌‌ها معمولا پس از جابه‌جایی از یک مکان به مکان دیگر در شش هفته حدود بیست درصد از برگهای خود را از دست می‌دهند. تفاوت در آبیاری،‌ رطوبت هوا و شدت نور، تغییر فصل را به درخت نشان می‌دهد و آنها در پاسخ دچار ریزش برگ می‌شوند. در این مورد جای نگرانی نیست و در دو هفته برگ‌های درخت مجدد شروع به رویش خواهند نمود.

هشدار: برگهای این بونسای برای حیوانات خانگی سمی است و اگر آن را ببلعند خطرناک خواهد بود پس این درخت را دور از دسترس آنها قرار دهید

*سوالات خود را از طریق فرم نظرات بپرسید تا توسط کارشناسان ما بررسی و پاسخ داده شود.

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

سایر مطالب مرتبط از نگاه نازبو را بخوانید

معرفی گیاه آدنیوم یا رز صحرایی

آدنیوم گیاه مقاومی که در مناطق گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کند. آدنیوم به دلیل تنوع زیاد رنگ گل‌ها و راحت بودن تبدیل به گیاه بنسای، به طور گسترده در تمام مناطق دنیا پرورش داده می‌شود. زیبایی آدنیوم تنها منحصر به زیبایی گل‌های آن نیست بلکه طوقه حجیم و گوشتی آن نیز توجه را به سمت خود جلب می‌کند. کسانی که تا به حال آدنیوم را از نزدیک ندیده اند به هیچ عنوان نمی توانند تصور کنند که درختچه ای با گلهای قرمز، صورتی و سفید تا چه حد می تواند سایه زیبایی ایجاد کند. جهت اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

کلیپ آموزشی ساخت بونسای آدنیوم

بونسای آدنیوم یکی از زیباترین بونسای ها می باشد آدنیوم یکی از راحتترین و زود رشد ترین گیاهان برای بونسای کردن می باشد که با هرس آدنیوم به راحتی می توان بونسای درست کرد. گیاه آدنیوم شاید راحت‌ترین و کم دردسر ترین گیاه برای ساخت بونسای باشد و اصولاً از همان اول شکل بونسای به خود می‌گیرد. بهترین زمان هرس آدنیوم زمانی است که گیاه تازه می خواهد شروع به رشد نماید. در این کلیپ، ساخت بونسای آدنیوم با روش خاصی که بیشتر در شرق آسیا استفاده می شود آموزش داده می شود.

معرفی انواع کراسولا و شرایط نگهداری از آنها

کراسولا گیاه بسیار مقاومی است و تا حد زیادی می‌توانند خشکی و کم آبی را تحمل کند. کاشت انواع کراسولا به صورت مخلوط بسیار زیبا و جالب می‌باشد و یک منظره بی نظیری را می‌سازد. خوشبختانه این گیاه به مراقبت فراوان نیاز ندارد و هر فردی می تواند به راحتی آن را رشد دهد و در صورت نگهداری و مراقبت کراسولا بطور صحیح به ندرت دچار بیماری می شود. رنگ برگ این گیاهان معمولا سبز یشمی است و به همین دلیل این گیاه ، گیاه یشم خوانده می شود . جهت اطلاعات بیشتر در مورد این گیاه زیبا کلیک کنید.

معرفی گل کاغذی و شرایط نگهداری از آن

گل کاغذی از گلهای بسیار زیبایی است که هم در آپارتمان بصورت گلدانی نگهداری می شود و هم در فضای سبز باغچه‌ها و محیط باز به صورت یک درختچه رونده و رو به بالا به صورت دیواری قابل کشت است. همچنین گل کاغذی با رنگهای متنوع خود در سبدهای آویزان و داربست ها کاشته می شود و منظره بسیار زیبایی ایجاد نماید.. این گیاه هم برای مناطق خشک و هم برای مناطق استوایی مناسب است. گل کاغذی یکی از گونه های شایع برای بونسای می باشد. کلیک کنید تا با این گیاه و شرایط آن بیشتر آشنا شوید.
مهدی

2 ماه قبل

سلام وقت بخیر من دو تا بونسای دارم هرگز هرس نشدن یکیش یک متر ارتفاع داره و دیگری نیم متر. بزرگترین شبیه درخت شده و کوچکتره هم کم کم البته فکر کنم هر دو جنسینگ فیکوس هستند ولی یکیش برگهاش خیلی پرحجم تر هست. می خواهم بپرسم که آیا هرس کنم الان یا بی خیال شم. چند نفر پرسیدم گفتند دست نزنم

نازبو - زلفی پور

2 ماه قبل

سلام وقت شما هم بخیر. بونسای ها خیلی حساس هستن و بهشون دست نزنید بهتره ولی اگه نیاز به هرس کردن داره حتما کسی که تجربه این کار رو داره باید انجام بده زمان هرس کردن هم خیلی مهمه حتما با یک فرد با تجربه مشورت کنید

حدیث

3 ماه قبل

سلام وقت بخیر روی چنتا از برگ های بونسای من لکه سیاه افتاده میتونین بگین دلیلش چیه؟

نازبو - زلفی پور

2 ماه قبل

سلام وقت شما هم بخیر احتمال داره که قارچ باشه اما برای بررسی بیشتر عکس گیاهتون رو توی واتساپ بفرستید بررسی میشه شماره واتساپ : 09192145297

امیر حسن

1 سال قبل

چه زمانی برای تکثیر گیاه جیسینگ از طریق برگ خوبه و فیلم ساخت بونسای روهم بزارید

ماندانا

2 سال قبل

سلام من بونسایمو 5 خرداد خریدم و تا امروز یکبار 17 ام یکبارم 20ام ابیاری ش کردم ولی هر بار اندازه یک کاسه پر(اینجور به من گفتن)و یکبارم برگاشو با دستمال نم دار تمیز کردم. الان یک هفته هست که برگاش سبز سبز میریزن و پاش ی عالمه پشه زده و یکبارم ی حالت تار عنکبوتی بین برگاش دیدم . باید چه کارش کنم؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام ماندانای عزیز ریزش برگ‌ها به دلیل آفته، از سم مناسب استفاده کنید و یا مطالب زیر رو مطالعه کنید، احتمالا گیاه از اول آلوده بوده. ۱۰ روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک سموم کشاورزی و دفع آفات

اميرمحمد

2 سال قبل

لطفا ميشه بگيد براي اين گياه اسپري فوليك اسيد يا اسپرهاي ويتاميني لازم هست؟؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام امیرمحمد عزیز برای اکثر گیاهان کوددهی بصورت اسپری و برگ پاش مشکلی نداره و حتی توصیه میشه ولی پیشنهاد میکنم از کودهای استاندارد استفاده کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

Eli

2 سال قبل

سلام.بنسای من خاکش کرم داشت چند بار سم دادم اما بازهم داره میخوام خاکشو عوض کنم. الان میشه و اینکه خودم میتونم یا ببرم بیرون؟ برگهای تازه کوچیکش هم سیاه میشن و میوفتن. دلیلش بخاطر کرمه؟

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام الی عزیز پیشنهاد میکنم خودتون خاک تهیه کنید و این کار رو انجام بدید، سیاه شدن به دلیل بیماری قارچی و کرم میتونه باشه، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

سعیده

2 سال قبل

با سلام. ببخشید بنسای من بعد از یه دوره ی برگ ریزی، مجددا شروع به برگ دادن کرد،اما برگ های جدید بدون زرد یا پژمرده شدن میریزن. با وجود نور مناسب(نم کم نه زیاد) و دمای مناسب(حدود 20تا25درجه) و کود مخصوص ممنون میشم راهنماییم کنین

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام سعیده عزیز ریشه و گیاه رو از نظر آفت بررسی کنید، اگر نیاز به هرس ریشه هست این کار رو حتما انجام بدید، پیشنهاد میکنم مطالب هرس ریشه گیاهان آپارتمانی و هرس بونسای رو مطالعه کنید، همچنین جهت خرید کود میتونین به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

امير

2 سال قبل

واي عزيزم چرا نوكش سوخته؟اينطوري اصلا خوب نيست

جهانگیری شیراز

2 سال قبل

سلام من تا باحال چند قومیتی فیکوس خریدم چرا همش برگهایش میریزه

نازبو - یاوری

2 سال قبل

سلام از دلالیل این موضوع میتونه آبیاری زیاد یا کمبود نور محیطی باشه، خوندن مطلب زیر رو پیشنهاد میکنم: چرا برگ های گیاه آپارتمانی من می ریزد ؟

ناشناس

2 سال قبل

سلام من چند وقتیه که آب روی تنهی درختچه می ریزم و اصلا تا حالا آبش تبخیر نشده چی کار کنم

سیما

2 سال قبل

بن سای من ساقه اش یه هفته اس چروک شده،برگاش مشکل نداره خواهش میکنم بفرمائید چکار کنم مثل اولش بشه?

نازبو - یاوری

2 سال قبل

باسلام لطفا مطلب علت چروک شدن کاکتوس ها رو مطالعه کنید

مهرزاد

2 سال قبل

سلام. لطفا نحوه ی هرس کردن بنسای جنسینگ شمشادی رو تصویری آموزش بدهید

امیرحسین

2 سال قبل

موقع تعویض خاک گلدان این گیاه اگه ریشه ی گیاه رو بشوریم و دوباره اون رو درون خاک کنیم گیاه خشک میشه یا نه

ابوالفضل یاوری

2 سال قبل

ترجیح اینه که در صورتی که ریشه گیاه مشکل خاصی نداره اینکار رو نکنین

امیرحسین

2 سال قبل

ایا تو زمستون برگ های این بنسای میریزه و به خواب زمستانی میره

ابوالفضل یاوری

2 سال قبل

سلام هوای نامتعادل، نور ناکافی و آبیاری کم مخصوصا در هوای سرد میتونه دلیلش باشه و اگه این موارد درست باشه نباید به خزان و خواب بره

مصطفی

3 سال قبل

سلام بونسای من حدود یک ماه تمام برگاش اول زرد شد بعد ریخت یعنی انگار خشک شده حالا میخوام ببینم دوباره سبز میشه یا نه؟

سید محمد میرصادقی

3 سال قبل

بنسای من برگ های خوبی داره ولی تنه اش شروع به چروک شدن کرده،ایا میتونه به دلیل بزرگ شدن برگ ها و شاخه ها باشه؟تا بهحال در مدت یکسال هم هرس نشده

ناشناس

1 سال قبل

نباید ب تنه اش اب بخوره مستقیم ب روی خاک اب بریزید

ناشناس

1 سال قبل

اگر غبار پاشی میکنید باید مراقب باشید که تنه اسپری نشه.

یاسمن

4 سال قبل

میشه بفرمائید چرا برگهای بنسای حالت سوختگی دارد؟

زهرا

7 ماه قبل

سلام یه عکس از بونسای خودم نیازارم لطفا راهنمایی کنید برگها میریزد ظرفش شیشه ای

ناشناس

1 سال قبل

آفتاب مستقیم به برگهاش خورده

...

4 سال قبل

از من هم نوکش سوخته

سعید

4 سال قبل

حتما سوزوندیشون حواست نبوده

مطالب پیشنهادی

معرفی هاورتیا گورخری
11 دی 1396
آکواپونیک روشی برای کشاورزی پایدار
01 شهریور 1396
بیماری لکه برگی در انواع نخل
04 آذر 1396
رازهایی برای داشتن خاک خوب در باغبانی
22 مهر 1397
ریشه دار کردن هوایی درختان یا ریشه زایی هوایی ( ریشه دوانی هوایی )
11 شهریور 1398
تره فرنگی و خواص دارویی آن
24 شهریور 1397
چطور گیاهان را با محیط بیرون و فضای باز سازگار کنیم
21 اسفند 1396
سلامتی و درمان با اسپا
28 مرداد 1396
معرفی گیاهان دارویی شادی بخش و نشاط آور
05 مرداد 1396
معرفی گل گازمانیا
27 خرداد 1397