ارسال به سراسر کشور

ارسال سریع و امن به سراسر کشور

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

ضمانت بازگشت

بازگشت 7 روزه محصول

معرفی بونسای جنسینگ

یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی در سازش با محیط مکان های سرپوشیده است از خانواده”موراسه”. برگ های سبز روشن و بیضی شکل و نوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون در هوای آزاد ارتفاع آن به ۵ متر می رسد.

بنسای جنسینگ یکی از زیباترین و پرفروش ترین انواع بونسای در ایران است که از پیوند زدن فیکوس بر روی جنسینگ حاصل می شود. جنسینگ یکی از گیاهان دارویی شرقی است که به دلیل رشد ریشه و ساقه ی آن طرفداران بی شماری دارد.

شکل ظاهری این گیاه، درختان کهنسال را در ذهن تداعی می کند و دلیل جذابیت این گیاه برگهای چرمی مانند و سبز رنگ و تنه ی عجیب آن می باشد. اگر با شرایط نگهداری این گیاه آشنایی داشته باشید می توانید مدتها از حضور آن در محیط زندگی خود لذت ببرید و یا آن را در مناسبت های مختلف به دوستان خود هدیه بدهید.

نسبت به کم آبی به خصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگ ها مبتلا می گردد، نور باید کافی ولی غیر مستقیم باشد واریته های ابلق با برگ های سبز و سفید کرمی در ایران پرورش می یابد.این درختچه زیبا سالها عمر می کند و برای نگهداری در آپارتمانها و پاسیو ها کاملاً مناسب است.

گونه بنجامین ، بومی هندوستان بوده و ارتفاع آن در طبیعت حدود ۲ متر است. شاخه ها حالت آبشاری و برگ های آن به شکل بیضوی و نوک تیز می باشند .برگها هنگام جوانی سبز روشن هستند و به مرور به رنگ سبز تیره در می آیند. این درخت رسمی بانکوک در تایلند است و میوه های کوچک آن غذای مورد علاقه از برخی از پرندگان مانند فاخته میباشد.

بونسای فیکوس

نیازها و  شرایط نگهداری بونسای جنسینگ

نور :  فیکوس رتوزا یا جینسینگ محل نورگیری را میپسندد که دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. مکانی بسیار سایه گیر برای این بونسای نامناسب است هر چند در مقابل نور کم مقاومت خوبی دارد.

پس اگر آنرا نزدیک پنجره‌ای که به سمت جنوب و یا غرب است قرار دهید خوشحال خواهد شد. اگر از لامپهای گرمایشی استفاده مینمایید مراقب باشید که گیاه را زیاد نزدیک قرار ندهید و سعی کنید فاصله‌ای در حدود ۳۱ سانتی‌متر بین بونسای و لامپ حفظ شود. اگر بون سای رو به پنجره است روزانه آنرا ۹۰ درجه بچرخانید.

دما : بایستی نسبتا ثابت نگه داشته شود. حداقل ۱۶ و حداکثر ۲۷ درجه سانتی‌گراد باشد و از ۱۲ درجه کمتر نشود. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر ۲۴ درجه می باشد.

آبیاری : معمولا در بهار و تابستان هفته‌ای دو بار، در پاییز هفته‌ای یکبار و در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری برای این گیاه کافی است. هرچه محیط روشن‌تر و گرم‌تر باشد آب بیشتری مورد نیاز است.

بین دو آبیاری خاک سطحی (معمولا تاعمق یک سانتی‌متری) باید خشک شود اما هیچ‌ گاه اجازه ندهید خاک کاملا خشک شود. آب بدون کلر با دمای اتاق مناسب آبیاریست.حدود یک سوم فنجان آب را به آرامی در پای گیاه بریزید. گاهی خاک کمتر از این میزان نیاز دارد.

اجازه ندهید آب به ریشه‌های هوایی بخورد و همین‌طور آب نبایست در پای گیاه جمع شود بلکه باید به سرعت جذب خاک شود.آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ریشه می‌شود. روزی یک و حداکثر دوبار بونسای جینسینگ را به صورت ملایم غبارپاشی (اسپری آب) نمایید.

در این کار زیاده روی نکنید و برگها را با اسپری آب شستشو ندهید،‌ این کار موجب میشود تا گیاه مورد هجوم قارچ‌ها قرار بگیرد. در صورتی که در اقلیم خشک قرار دارید میتوانید

رطوبت: برای ایجاد رطوبت مناسب از زیرگلدانی حاوی سنگریزه استفاده نمایید. کمبود آب موجب ریز برگها می‌شود ولی به محض اینکه شرایط بهتر شد برگها مجدد رویش میکنند.

خاک: خاک مناسب برای بونسای جنسینگ باید سبک باشد با زهکشی مناسب و بتواند رطوبت را تا حدودی حفظ کند. ترکیب کوکوپیت، ماسه، و مقداری ورمی برای این گیاه مناسب می‌باشد.

ترکیبات مناسب خاک بونسای جنسینگ :

۱ – %۳۰ کوکوپیت  ۲۰%برگ – ۲۰%خاک باغچه – ۱۵%کود دامی – ۱۰%ماسه -۵%پوست برنج

۲ –  %۲۵ کوکوپیت –  ۳۰% برگ – ۲۰ % خاک باغچه – ۱۵% ورمی کومپوست – ۱۰% ماسه

۳ –  %۵۰ کوکوپیت  – ۲۵% خاک باغچه – ۱۵% کود دامی یا ورمی کومپوست – ۱۰% ماسه

۴ – %۷۰پیت ماس – ۲۰% خاک باغچه – ۱۰% ماسه

تکثیر بونسای

تغذیه و کوددهی :  کود باید سرشار از نیتروژن،‌ ویتامین و اسیدفسفریک باشد و در فصل رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار به گیاه داده شود. میتوانید در یک وعده زمانی پلت‌های کود را در خاک رها کنید و مجدد هر زمان که پلتها ناپدید شدند این کار را تکرار کنید . (۳ تا ۶ ماه). در پایان فصل رشد (شهریور) کوددهی را متوقف کنید.

هرس : حذف شاخه‌های جدید و جوانه‌ها در تمام طول سال (ترجیحا در بهار و تابستان) میتواند صورت گیرد. پس از رویش ۵ یا ۶ برگ در شاخه‌های جدید آنها را با هرس به دو یا سه عدد برسانید.

تعویض گلدان و یا هرس ریشه : برای اینکه سیستم ریشه فضای بیشتری برای رشد داشته باشد باید هر سال و یا هر دو سه سال یکبار در اوایل بهار درست پیش از آنکه فصل رشد آغاز شود تعویض گلدان صورت گیرد و خاکی که سرشار از مواد مغذی است و زه‌کشی خوبی دارد مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه تکثیر: بونسای فیکوس جینسینگ را نمیتوان از راه قلمه برگ تکثیر نمود. برای این منظور بایستی از قلمه ساقه استفاده نمود. یکی دو برگ انتهای قلمه ساقه را بکنید. ساقه را در گلدان بسیار کوچکی که با بسترگیاهی مخلوط  POTTING MIXبا پایه پیت پرشده و مرطوب باشد قرار دهید.

سپس قلمه و گلدان را در کیسه تمیز پلاستیکی که آن را باد کردید و انتهایش را محکم بستید بگذارید. این یسه پلاستیکی رطوبت را در خاک و اطراف برگ‌ها حفظ می‌کند. آن را درجایی قرار دهید که نور طبیعی فراوان غیرمستقیم دریافت کند.

پس از ۴ تا ۶ هفته و به تدریج طی یک هفته پلاستیک را باز و خارج کنید. اکنون قلمه باید تعدادی ریشه سالم داشته باشد. سپس باید نگهداری و آبیاری را شروع کنید و به تدریج نور را افزایش دهید. با این روش یک درخت کوچک فیکوس خلق میکنید که در فرم بونسای جینسینگ نیست. این هنریست که پرورش به آن سالها آموزش نیازمند است.

آفات و بیماری‌ها : شپشک و ‌کنه تارعنکبوتی از آفاتی هستند که می‌تواند این گیاه را درگیر کند. در رطوبت زیاد قارچ‌ها ممکن است گیاه را بیمار کنند و سبب ریزش برگ شوند.

جنسینگ فیکوس

سوالات متداول:

۱- دلیل زرد شدن برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: علت اصلی زرد شدن برگ‌ها آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم می‌باشد.

۲- علت ریزش برگ‌های بونسای جنسینگ چیست؟
پاسخ: ریزش برگ‌ها نیز مانند زرد شدن برگ‌ها می‌تواند به دلیل  آبیاری زیاد، بیماری‌های قارچی، سرما و نور کم باشد.

۳- آیا بونسای جنسینگ نیاز به کوددهی دارد؟
پاسخ: بله می‌توانید با کودهای NPK در فصل رشد گیاه را هر دو هفته یک بار آبیاری کنید.

۴- بهترین زمان برای تعویض گلدان بونسای جنسینگ چه زمانی است؟
پاسخ: بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان بونسای جنسینگ زمانی که گیاه خواب است و به‌زودی فصل رشد شروع خواهد شد. که برای اکثر گیاهان اسفند ماه می‌باشد.

نکته: تمام فیکوس‌‌ها معمولا پس از جابه‌جایی از یک مکان به مکان دیگر در شش هفته حدود بیست درصد از برگهای خود را از دست می‌دهند. تفاوت در آبیاری،‌ رطوبت هوا و شدت نور، تغییر فصل را به درخت نشان می‌دهد و آنها در پاسخ دچار ریزش برگ می‌شوند. در این مورد جای نگرانی نیست و در دو هفته برگ‌های درخت مجدد شروع به رویش خواهند نمود.

هشدار: برگهای این بونسای برای حیوانات خانگی سمی است و اگر آن را ببلعند خطرناک خواهد بود پس این درخت را دور از دسترس آنها قرار دهید


نویسنده مطلب سعید برهانی
 • میشه بفرمائید چرا برگهای بنسای حالت سوختگی دارد؟

  • حتما سوزوندیشون حواست نبوده

  • از من هم نوکش سوخته

 • بنسای من برگ های خوبی داره ولی تنه اش شروع به چروک شدن کرده،ایا میتونه به دلیل بزرگ شدن برگ ها و شاخه ها باشه؟تا بهحال در مدت یکسال هم هرس نشده

 • سلام بونسای من حدود یک ماه تمام برگاش اول زرد شد بعد ریخت یعنی انگار خشک شده حالا میخوام ببینم دوباره سبز میشه یا نه؟

 • ایا تو زمستون برگ های این بنسای میریزه و به خواب زمستانی میره

  • سلام
   هوای نامتعادل، نور ناکافی و آبیاری کم مخصوصا در هوای سرد میتونه دلیلش باشه و اگه این موارد درست باشه نباید به خزان و خواب بره

 • موقع تعویض خاک گلدان این گیاه اگه ریشه ی گیاه رو بشوریم و دوباره اون رو درون خاک کنیم گیاه خشک میشه یا نه

  • ترجیح اینه که در صورتی که ریشه گیاه مشکل خاصی نداره اینکار رو نکنین

 • سلام. لطفا نحوه ی هرس کردن بنسای جنسینگ شمشادی رو تصویری آموزش بدهید

 • بن سای من ساقه اش یه هفته اس چروک شده،برگاش مشکل نداره خواهش میکنم بفرمائید چکار کنم مثل اولش بشه😔

 • سلام من چند وقتیه که آب روی تنهی درختچه می ریزم و اصلا تا حالا آبش تبخیر نشده چی کار کنم

 • سلام من تا باحال چند قومیتی فیکوس خریدم چرا همش برگهایش میریزه

 • وای عزیزم چرا نوکش سوخته؟اینطوری اصلا خوب نیست

 • با سلام.
  ببخشید بنسای من بعد از یه دوره ی برگ ریزی، مجددا شروع به برگ دادن کرد،اما برگ های جدید بدون زرد یا پژمرده شدن میریزن.
  با وجود نور مناسب(نم کم نه زیاد) و دمای مناسب(حدود ۲۰تا۲۵درجه) و کود مخصوص
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 • سلام.بنسای من خاکش کرم داشت چند بار سم دادم اما بازهم داره میخوام خاکشو عوض کنم. الان میشه و اینکه خودم میتونم یا ببرم بیرون؟ برگهای تازه کوچیکش هم سیاه میشن و میوفتن. دلیلش بخاطر کرمه؟

  • سلام الی عزیز
   پیشنهاد میکنم خودتون خاک تهیه کنید و این کار رو انجام بدید، سیاه شدن به دلیل بیماری قارچی و کرم میتونه باشه، جهت خرید خاک به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • لطفا میشه بگید برای این گیاه اسپری فولیک اسید یا اسپرهای ویتامینی لازم هست؟؟

  • سلام امیرمحمد عزیز
   برای اکثر گیاهان کوددهی بصورت اسپری و برگ پاش مشکلی نداره و حتی توصیه میشه ولی پیشنهاد میکنم از کودهای استاندارد استفاده کنید، جهت خرید کود به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید.

 • سلام من بونسایمو ۵ خرداد خریدم و تا امروز یکبار ۱۷ ام یکبارم ۲۰ام ابیاری ش کردم ولی هر بار اندازه یک کاسه پر(اینجور به من گفتن)و یکبارم برگاشو با دستمال نم دار تمیز کردم. الان یک هفته هست که برگاش سبز سبز میریزن و پاش ی عالمه پشه زده و یکبارم ی حالت تار عنکبوتی بین برگاش دیدم . باید چه کارش کنم؟