اطلاعیه:

هرس بونسای

هرس بونسای

هرس بونسای :

اگر خواهان تولید گیاهان شاخصی هستید ابتدا قبل از انجام هرس باید در مورد گیاهانتان مطالعه نمائید و اینکه چگونه درخت را تربیت کنید تا بحالت دلخواه شما نائل آیید هر چند که به چندین مرحله از هرس کرده و سالها وقت نیازمند باشد .

هرس کردن گو اینکه موجب کنترل رشد گیاه می شود امّا نباید مانع رشد آن گردد و این عمل بعنوان تکنیکی جهت هدایت تمایلات رشدی گیاهان برای رشد در جهت پدید آوردن شکل های جذاب و چشم نواز می باشد و نباید بعنوان شیوه ای ستمگرانه برای تبدیل ضمیر آنان جهت بونسای شدن تلقی گردد .

درصورتیکه روش های مناسب جهت حفظ اندازه و شکل درختان بونسای انجام نگیرد ، آنها بزرگتر از معمول خواهند شد ولی هرس مناسب به رشد و سلامتی گیاهان بواسطه دریافت نور و هوای کامل می انجامد .

زمان و چگونگی هرس شاخه ها بستگی به نوع گیاه دارد . از جداول زمانبندی شده کتابها فقط بعنوان یک ملاک کلی بهره گیرید زیرا فصول از سالی به سال دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر تفاوت می نمایند . هرس شاخه ها (pruning) را بکمک قیچی یا ابزار مناسب دیگری برای شکل دهی دلخواه درختان انجام دهید .

هرس بونسای

برای این منظور سعی شود که شاخه ها تا حد امکان در نزدیکی محور (pivot) تلاقی دو لبه برش قیچی قرار گیرند تا عمل قطع آنها راحت تر انجام شود ولی برای قطع شاخه های ضخیم تر می توان از ارّه مناسب استفاده نمود . شاخه ها را از فاصله یک اینچی تنه قطع کنید زیرا برآمدگی حاصل شده بر روی تنه درخت بمرور زمان تحلیل (nibble) خواهد رفت و فقط اثری از آن (stub) باقی خواهد ماند .

داشتن تنه کوتاهتر و شاخه های اصلی کوچکتر توسط گیاه اولویت دارد تا دارای سیستم انتهایی و برگدهی جذابتری گردد و در این حالت باید کوشش شود تا خصوصیت ایجاد شده بخوبی حفظ گردد و بمرور به شکل دلخواه نهایی درآید .

پس از اینکه درختان پرورش یافته به مراحل پالایش (refinement stage) نائل آمدند ، عملیات هرس کردن را به منظور حفظ گیاه و همچنین برای ایجاد خصوصیات ظاهری بهتر اجرا می کنند .

مرحله ۱ شروع :

اجازه بدهید تا نهال شما رشد نموده و سپس انتهای آنرا قطع کنید . میزان ساقۀ قطع شده به تمایل شما و ریسکی که می پذیرید ، بستگی دارد زیرا  در هرس بونسای هرچه گیاه را از ارتفاع بلندتری قطع نمایید برای بقاء گیاه مطمئن تر است ولی برای کسب بهترین نتایج باید به هرس شدیدتری اقدام کنید . محل بریدگی را با وازلین مسدود نمایید .

برخی افراد بواسطه عدم پذیرش خطرات هرس شدید ، آنرا انجام نمی دهند و ترجیح می دهند تا از این مرحله اجتناب نموده و گیاهانی را بخرند که بین مرحله ۲ و۳ باشند درصورتیکه مرحله ۱ کلید موفقیت بحساب می آید زیرا در این مرحله است که بسیاری از تفاوت های ممکنه بروز می نمایند .

در این مرحله ، هرس ریشه ها نیز درمورد گیاهان خیلی جوان برای قطع انتهای ریشه اصلی و ایجاد سیستم ریشه ای فشرده و ایده آل انجام می پذیرد .

مرحله ۲ فرم دهی :

درصورتی که پس از انجام هرس فقط یک یا دو جوانه جدید ظاهر شوند ، در بسیاری از مواقع باید از خود بپرسید که چرا چنین شده است ؟ آیا می توان بذور گیاهان مناسب بیشتری بدست آورد ؟ آیا می توان شرایط محیطی را بهتر نمود ؟ آیا آبیاری و کود دهی مناسب بوده اند ؟ زیرا در این مرحله باید گیاهان را بخوبی تغذیه کنید تا رشد بسیار خوبی حاصل نمایند سپس از ۳-۲ نقطه جدید که ظاهر گردیده اند ،

یکی را که دارای بهترین موقعیت است انتخاب نموده و بقیه را حذف کنید و اجازه بدهید تا حداقل ۸ -۷ برگ جدید قبل از انجام هرس بعدی برویند و آماده انجام مرحله ۳ گردند .

مرحله ۳ یا پالایش :

پس از ۱۰ -۸ سال که از عمر بونسای گذشت و وضعیت مناسبی را از خود بروز داد ، بهتر است ظرف آنرا بزرگتر نمائید تا با افزایش سیستم ریشه دهی برای مراحل بعدی آماده شود امّا در بسیاری از موارد باید به آسانترین راه مبارزه طلبی که دارای ریسک زیادی است و منجر به بهگزینی گیاهان می گردد یعنی هرس کردن تن در دهید .

سرانجام اگر بخوبی درک نموده باشید که چگونه گیاهتان در طی سالهای اخیر رشد یافته است ، آنگاه به بهترین وجهی خواهید توانست در ادامه راه به شکل دهی ، نگهداری و اصلاح درخت خود و حتی ایجاد تغییر در آن همت گمارید .

هرس بونسای

تعویض گلدان بونسای :

گیاهان بونسای به خاک اندک داخل گلدان خود وابسته هستند ولیکن زمانیکه این گلدان ها پُر از ریشه می گردند ، لاجرم گیاه از رشد باز می ماند و جذب هوا و آب از خاک دشوار می گردد و تعویض مرتب گلدان باعث طول عمر و دیرپایی گیاه می شود .

درختان با افزایش عمرشان یقیناً دارای تاج بزرگتری خواهند شد و باید آنها را در گلدان هایی که اندکی بزرگتر می باشند ، منتقل نمود و حتی اگر گلدان بعدی از نظر عمق ، زوایا و شکل مشابه قبلی است امّا باید از وسعت بیشتری برخوردار باشد .

راز داشتن یک بونسای سالم ، محافظت کافی از ریشه های آن است که نیازمند تعویض منظم گلدان یا ظرف آن می باشد که ضمن آن باید ریشه های دارای رشد اضافی را هرس نمود و گیاه را به خاک و ظروف جدید منتقل کرد .

برای این منظور ابتدا باید گیاه را از گلدان خارج ساخت و با دقت خاک های اطراف ریشه های آنرا تمیز نمود و یک سوم ریشه های آنرا هرس کرد تا به توسعه بیشتر تاج خود بپردازد . برای خارج کردن درخت از گلدان نباید آنرا بکشید بلکه به کمک ابزارهای چنگال مانند ریشه ها را از خاک خارج کنید و بتکانید و سپس آنها را تا حد نزدیک به طوقه به پیرائید و به گلدان مشابهی منتقل سازید .

خاک اطراف ریشه ها را می توان با فشار ملائم آب نیز بزدائید .

آشنایی بیشتر با بنسای و نحوه نگه داری بنسای

اصول کوددهی بنسای

 

12 پاسخ

 1. باسلام و تشکر از مطالب خوب و آموزنده جنابعالی.
  اگر ممکن هست بنده را در مورد هرس کردن گیاه گلیسین به روش بونسای راهنمایی کنید.

 2. سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون فقط برای هرس کردن در نقاط کوه پایه ای ایران چه فصلی مناسب تر است

  1. سلام
   اگه بنسای خارج از منزل باشه همزمان با هرس درختان باغه و البته در مورد بنسای تجربه و آزمون خطا حرف اول رو میزنه

 3. سلام روی برگ های بونسای جنسینگ حالت پودری دونه های سفید زده آیا باید از قارچ کش استفاده کنم اگر راهنمایی کنین ممنون میشم

  1. سلام دوست و همراه عزیز نازبو
   احتمالا سفیدک آردآلوده، از پنبه آغشته به الکل برای تمیز کردنشون استفاده کنید، پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه کنید :
   معرفی آفت گیاهی شپشک آرد آلود
   ۱۰ روش درست کردن آفت کش های طبیعی و ارگانیک
   الکل یک روش طبیعی برای مقابله با آفات

  1. سلام علی عزیز
   معمولا هرس بونسای جزیی از فرآیند رشدش هست و مشکلی پیش نمیاره ولی کاش اطلاعات بیشتری از نوع گیاه خودتون میدادید، تا بهتر بتونم راهنمایی کنم.

 4. سلام وقتتون بخیر من یه بنسای دارم که قدش بلند شده و روی دوتا از شاخه های اصلیش کلی برگ جدید زد و کلی تجمع برگ روی نوک ساقه بود ولی یهو همه ی برگا ریخت و الان تقریبا کل ساقه خشکه میخواستم بدونم که میتونم اون دوتا ساقه که دیگه هیچ برگی نداره رو هرس کنم و بکنمش؟

  1. سلام فاطمه عزیز
   بله، ولی اگر هنوز خشک نیستن با اسپری قطره محرک رشد روی گیاه و کاور کردنش سعی کنین مجابش کنین به جوانه زنی مجدد

 5. سلام من یه بونسای حرفه ای دارم اما خیلی سنش زیاد نیست و همینجور داره ساقه هاش رشد می‌کنه و برای همین من ساقه ها رو روی هم انداختم میخواستم ببینم که چطوری هرسش کنم از کجا یعنی چون یدونه تنه داره که دوتا ساقه همینجوری رفته بالا ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام امیر عزیز
   اصول کلی در مقاله ذکر شده، جهت اطلاعات جزئی تر نیازمند نوع و سن دقیق گیاه هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.