اطلاعیه: خرید بالای ۲۰۰هزار تومان رایگان ارسال می‌گردد. یک درصد از درآمد های نازبو صرف کمک به محیط زیست می شود. خرید از نازبو به منزله قبول قوانین سایت است. نازبو را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. ارسال پستی سفارشات به تمامی نقاط کشور

گیاه ازمک و خواص دارویی آن را بیشتر بشناسید

ازمک (نام علمی: Lepidium draba L. پیش از این: Cardaria draba)

ازمک در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. ازمک، یک نو گل از خانواده گل های شب بو به حساب می آید. این یکی از گیاه هایی هست که اگر به مرکز، غرب و شمال ایران سفر کنید می تونید همه جا ببینید. فقط آب و هوای شرق و شمال شرق که سازگاری زیادی با این گیاه ندارد ( با این حال در اطراف تربت حیدریه هم دیده می شه.)
مشخصات گیاه شناسی:
گیاهی چند ساله و علفی که به خانواده شب بو تعلق دارد که ساقه هوایی آن به ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر می رسد ، برگ های قاعده ای واژ تخم مرغی و قاشقی و برگ های ساقه ای مستطیلی تا سر نیزه ای و ساقه آغوش هستند. گلهای آن سفید رنگ و میوه آن خورجینک تخم مرغی پهن یا قلبی شکل و نا شکوفا می باشد. دانه ها و برگ های این گیاه در طب گیاهی استفاده می شوند. می تونید برگ هایش رو بجوشانید و به عنوان نرم کننده سینه استفاده کنید. این را هم بدانید که طعم تند و زننده ای دارد.


خواص دارویی و کاربرد:
در ازمک مانند سایر گیاهان خانواده شب بو اسانس سولفوره مشخص شده است علاوه بر این در تجزیه گیاه میروزین نیز گزارش شده است.
از دانه و برگ گیاه در طب گیاهی استفاده میشود. جوشانده دانه و برگ گیاه طعم تندی دارد و نرم کننده سینه می باشد. جوشانده دانه و برگ گیاه طعم تندی دارد و نرم کننده سینه می باشد. این گیاه اشتهاآور، تصفیه کننده خون، پاک کننده سینه از خلط و از بین برنده لکه های پوست صورت است و در درمان سریع زخمهای سطحی و درمان جای نیش حشرات مفید است. جوشانده ریشه گیاه در درمان برخی بیماری‌های پوستی و ناتوانی سیستم ادراری کاربرد دارد. برگ گیاه ازمک حاوی مقدار زیادی ویتامین C بوده و دارای خاصیت ضد باکتری است. عصاره حاصل از برگهای گیاه ازمک در درمان ناراحتی های سیستم تنفسی مانند سرفه های سخت و دردناک کاربرد دارد و خاصیت ضد انگلی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.